Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#579596
Anonymous Founder έγραψε:Κάπως έτσι θα βλέπουν και τα δικά μας οι υπόλοιποι δυτικό-Ευρωπαίοι...
Ναι εντάξει τώρα είμαστε λίγο πιο μπροστά μέσα στις πόλεις και την Αθήνα. Αυτή που έβαλα είναι απο Ν.Δελχί, στο κεντρικό παζάρι, στη Βαρβάκειο αγορά ας πούμε..

.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#579636 Μερικές απο τις τελευταίες μου
Οροσειρά Τύμφης από απέναντι (Μεταξύ χωριών Παλιοσελίου και Πάδων)
Εικόνα

Φρεσκια λάσπη μόλις μετά από βροχές 2 ημερών, κάπου έξω από την Κρήνη στα όρια νομών Θεσ/νίκης και Χαλκιδικής
Εικόνα

Ηλιοβασίλεμα στην Περαία προς μεριά Αεροδρόμιου. Φούσκες by γυναίκα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#579652
JimClark έγραψε:... την Κρήνη στα όρια νομών Θεσ/νίκης και Χαλκιδικής

Ποια είναι αυτή η Κρηνη στα σύνορα? Δεν θα μας πετάξεις και την Καλαμαριά εκτός νομού...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#579653 Είναι στον δρόμο που ενώνει σουρωτές και Πετράλωνα. Μετά το Μονοπήγαδο γνωστό για το Περέκ, επόμενο χωριό είναι η Κρήνη :lol:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#579656 Αχα!
Είναι που ο δρόμος μου παντα σταματαει στην πίτα του Περεκ και δεν ήξερα καν την ύπαρξη αυτου του χωριού!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#579666 Είναι μια "καλή" εναλλακτική αν θες να αποφύγεις τις άπειρες ουρές . Καμιά φορά την επιλέγω σε κάτι κατεβάσματα το καλοκαίρι. Ζήτημα (με κίνηση στον κεντρικό δρόμο) να κάνεις 15-20 λεπτά παραπάνω για Ν. Μουδανιά και έχει και ωραία τοπία να χαζέψει το μάτι σου.

Εικόνα

Εικόνα

2 κλικ από κοντινό σημείο.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#579804 Ξενοφών, έβλεπα με την ευκαιρία τις φωτογραφίες σου στο flickr, η Canon G7 φαίνεται να τα βγάζει τα λεφτά της :thumbsup:
Πολύ ωραίες και αυτές με τα χιόνια!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#579814 Η αλήθεια είναι ότι για το λόγο που αγοράστηκε, αξιοποιείται. Παρά το γεγονός ότι δεν είμαι τόσο φωτοτρελαμένος όπως παλιά, τη χρησιμοποιώ αρκετά παραπάνω από όσο αντιστοιχα την slr. Στο θέμα αμεσότητας π.χ. στο γυρισμό πετυχαμε δύο αρκούδες και δύο αγριόγιδο. Αν είχα δίπλα μου slr δε θα τα είχα προλάβει ..
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#580036
JimClark έγραψε:Στο γυρισμό πετυχαμε δύο αρκούδες και δύο αγριόγιδο. Αν είχα δίπλα μου slr δε θα τα είχα προλάβει ..

... να τρέξω και να γλιτώσω! :lol:
Εικόνα

Πέρα από την πλάκα, που τις πέτυχες τις αρκούδες; Όταν ήσασταν με το αυτοκίνητο ή σε πεζοπορία; Το είχα πάντα απορία, αν λαμβάνεις υπόψη σου αυτούς τους κινδύνους στις εξορμήσεις σου.

Θυμάμαι που είχαμε πάει πριν λίγα χρόνια Μέτσοβο και θέλαμε να κάνουμε πεζοπορία σε μια διαδρομή που ξεκινούσε από το ξενοδοχείο. Οπότε μας λένε στην ρεσεψιόν "να κάνετε θόρυβο ώστε αν υπάρχουν αρκούδες να σας ακούσουν και να απομακρυνθούν". Στην αρχή το πέρασα για χιούμορ, μετά κατάλαβα πως το εννοούσαν. :lipsealed:
Τέσσερα άτομα, όλα παιδιά της πόλης, κάναμε 100 μέτρα και γυρίσαμε πίσω! Κατάντια!

ΥΓ. Αν υπάρχει η φώτο με τις αρκούδες, ανέβασε την αν μπορείς!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#580037 Όπως έχω τονίσει, δε φοβάμαι την αρκούδα. Τους λύκους φοβάμαι. Η αρκούδα δε θα επιδιώξει να κάνει κακό σε άνθρωπο εκτός αν νιώσει οτι το μικρό που θα έχει μαζί της είναι στην εγγύτητα του ανθρώπου. Οπερ σημαίνει: αν εισαι τόσο "ατυχος" και αθόρυβα "πέσεις" πάνω της με μικρό τότε ίσως κινηθεί εναντίον σου. Η ικανότητα να μετακινεί τον όγκο της σε κάτι απίστευτες κλίσεις και τόσο "sure-footed" με έκανε να μείνω με ανοιχτό στόμα, ιδίοις όμμασι.

Την πετύχαμε "αυτοκινητιστικά" στο δρόμο. Τις πρόσεξε η γυναίκα και κατευθείαν βγήκα απο το αμάξι και έμεινα δίπλα με ανοιχτή πόρτα να τις χαζέψω (στα 15 20 μέτρα). Κοντοσταθήκαν μας κοιτάξαν και χωρίς πολλά πολλά απομακρύνθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες ανηφορίζοντας.

Φωτό δεν ποστάρω δημόσια, γιατί έχουν δεχτεί άπειρο κυνήγι χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο. Δε θέλω να δίνω αφορμή σε διάφορους. Από viber κτλ στέλνω ό,τι θέλετε. Τώρα "ξυπνήσανε" που ζέστανε ο καιρός και σε λίγο που τα δέντρα θα έχουν φρούτα (κεράσια, αγριοφράουλες, και ιδίως κορόμηλα) θα αρχίσουν τα δρομολόγιά τους εντός και εκτός χωριών.

Ο λύκος ειναι διαφορετική ιστορία.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#580038 Καλά κάνεις και δεν ανεβάζεις, πραγματικά δεν χρειάζεται να δώσουμε αφορμή σε διάφορους. Έχω την εντύπωση πως ευτυχώς τα τελευταία χρόνια έχει αυξηθεί αρκετά ο αριθμός τους.