Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#699899 Είσαι φάουλ. Όλες των κατόχων τους είναι, όχι αλλωνών :lol:

I dare you to report this cuteness :inlove:

Εικόνα

Πέρα από την πλάκα, καταλαβαίνω τι εννοείς. Μη νιώθεις ωστόσο αναγκασμένος να σχολιάζεις κάθε φωτό :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#699915 Η 2η μου θυμίζει αρκετά μια αντίστοιχη που είχε μπει πρόσφατα, ίσως κι από σένα αν δεν απατωμαι. Εδώ όμως μου φαίνεται εντελώς παράταιρη η κόκκινη διαχωριστική, μα γιατί κόκκινη;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#699918 @ Dimitris_P: Ο τίτλος λέει σχολιασμοί και κριτικές. Από τη γέννηση του τοπικ χρήστες πόσταραν φωτο οι οποίες είχαν κάτι ιδιαίτερο, κάποια τεχνική, κάποια επεξεργασία τα οποία είναι άξια σχολιασμού. Ε τώρα τελευταία χρήστες ποστάρουν Ό,ΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ!
Είναι κρίμα για όσους ακόμα το κρατάνε και το προσπαθούν!

Δηλαδή τώρα τι σχέση έχουν οι φωτο του socratesn, με random φωτο που βγάζει ο καθένας. Ας ποστάρετε στο μια τυχαία φωτο!
Οπότε όχι, δεν είμαι καθόλου φάουλ.

Πορτοκαλί είναι η γραμμή, απλά με την επεξεργασία φαίνεται κόκκινη. Δεν με χαλάει! Κάνει ωραίο contrast!
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#699924 Νταξει και μόνο που το τοπικό το άνοιξε ο χρήστης Nick-k καλό είναι να διατηρείται μία κατά το δυνατόν ποιότητα από όλους μας (Πράγμα που φυσικά ποικίλλει στο μάτι του καθενός) :s_whiteflag

Στις δικες μου οθόνες εντονο πορτοκάλι ειναι η λωρίδα και όντως της εδωσα λιγο luminance για να "κυριαρχεί", αν δείχνει έντονο κόκκινο σε κάποιες οθόνες τότε κακή-υπερβολική επεξεργασία από μεριάς μου :oops:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#699961 Όντως.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#699966
socratesn έγραψε:Νταξει και μόνο που το τοπικό το άνοιξε ο χρήστης Nick-k καλό είναι να διατηρείται μία κατά το δυνατόν ποιότητα από όλους μας (Πράγμα που φυσικά ποικίλλει στο μάτι του καθενός) :s_whiteflag

Στις δικες μου οθόνες εντονο πορτοκάλι ειναι η λωρίδα και όντως της εδωσα λιγο luminance για να "κυριαρχεί", αν δείχνει έντονο κόκκινο σε κάποιες οθόνες τότε κακή-υπερβολική επεξεργασία από μεριάς μου :oops:


Δεν φαίνεται κόκκινη...

axel12p έγραψε:Τραβηγμένη με το Pixel

ΕικόναwPXL_20210328 by Alex, on Flickr


Το fake bokeh με χαλάει, γιατί ξέρω που να ψάξω... :lol:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#700047 OK, αλλά μιλάμε για κινητό το οποίο δεν έχει καν extra αισθητήρα για τον υπολογισμό του βάθους, ενώ και το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο και δυσκολεύει το fake bokeh.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#700051 Μετά από πολλές δοκιμές με το 12 pro max, αποφάσισα ότι ο καλύτερος τρόπος να χρησιμοποιώ το portrait mode είναι… να μην το χρησιμοποιώ. Ο αισθητηρας στο max είναι ελαφρως μεγαλυτερος, και σε συνδυασμό με τον τηλεφακό που είναι 2,5x του δίνει αρκετό bokeh για ένα φυσικό αποτέλεσμα.

Τούτου λεχθέντως, η παραπάνω φωτογραφία μου αρέσει.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#700066 Βρε μια χαρά είναι είναι η φωτό.
Αλλά για παράδειγμα το fake bokeh στη φωτο του Dimitris_P, είναι ιου...

Πάντως ισχύει ότι μεγαλώνουν οι αισθητήρες στις συσκευές και γλυτώνουμε απ' το εφφε. Το Mi 11 Ultra έχει σχεδόν 1" αισθητηρά!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#700070 Για να χωρέσει βέβαια ο αισθητήρας με τον αντίστοιχο φακό, έχει καταντήσει να είναι compact φωτογραφική μηχανή με τηλέφωνο :lol:
Η παρουσίαση εντυπωσιακή πάντως. Συνέκριναν το τηλέφωνο με την RX100V!

Σχετικά με το F που αναφέρθηκε νωρίτερα, υπάρχει η δυνατότητα να μεταβληθεί όπως σε μία φωτογραφική μηχανή; Θυμάμαι πρόσφατα που υπήρχε θέμα με το Samsung, όπου πρακτικά είχε τόσο μεγάλο αισθητήρα και τόσο φωτεινό φακό που δεν μπορούσε να εστιάσει σωστά. Έχει βρεθεί λύση σε αυτό το πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#700071
MIXOStsi έγραψε:Βρε μια χαρά είναι είναι η φωτό.
Αλλά για παράδειγμα το fake bokeh στη φωτο του Dimitris_P, είναι ιου...


:lol:
Είναι gaussian blur από το photoshop, αν λες για τη φωτό του σκύλου. Δεν μπήκε για κριτική.