Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#693118 @Πριξ
Ναι κινητό. Το Samsung S20+.
Καλό αλλά μέχρι εκεί. Είναι ξεπερασμένο πλέον.
Φυσικά είμαι υπέρ του κινητού για να προλάβεις τη "στιγμή".
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#693121 Τα κινητά έχουν καλύψει τεράστια απόσταση, με τέτοια πανεύκολα και αρκετά ποιοτικά κλικ πλέον, δεν είναι να απορείς που έκλεισε μετά από 85 χρόνια η Ολύμπους ξερωγώ... :(
Άβαταρ μέλους
By g8777
#693122 Μπουσσε "ξεπερασμενο " κινητο που κυκλοφορησε περισυ και ηταν η ναυαρχιδα της Σαμμυ; :help: :help: :help: :help:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#693124
g8777 έγραψε:Μπουσσε "ξεπερασμενο " κινητο που κυκλοφορησε περισυ και ηταν η ναυαρχιδα της Σαμμυ; :help: :help: :help: :help:


Δεν ήταν ποτέ τοπ στην κάμερα. Είχε μια πολύ καλή κάμερα για την περσινή χρονιά, αλλά φέτος έχουν βγει τα νέας γενιάς με νέους φακούς όπως το 108mp της Samsung.
Πχ έπιασα στα χέρια μου ένα Apple 12 Pro Max και βγάζει συγκλονιστικής πιστότητας φωτογραφίες.

Ας πει ο Μανώλης (και ο Χρήστος Λαπ.), που έβαλε πιο πάνω φώτο, για το 12άρι.

Τα κινητά έχουν απίστευτη εξέλιξη στις κάμερες χρονιά με χρονιά. Και τη διαφορά δεν την βλέπεις τόσο σε φως ημέρας που όλα βγάζουν εξαιρετικές φώτο πλέον, αλλά στις δύσκολες συνθήκες με λιγότερο ή χαμηλό φωτισμό, όπου το δυναμικό HDR είναι ωσεί παρόν.

Δες πχ τι κάνει φέτος το Samsung S21 Ultra με τους νέους φακούς. Βγάζεις οπτικό 3x & 10x και τα αποτελέσματα είναι συγκλονιστικά :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#693125
g8777 έγραψε:Μπουσσε "ξεπερασμενο " κινητο που κυκλοφορησε περισυ και ηταν η ναυαρχιδα της Σαμμυ; :help: :help: :help: :help:


Καλα που ποσταρισες Τζι. Ετοιμος ημουν να πεταξω το S10 στα σκουπιδια με τον υπερκαταναλωτικο το Μπουσσογκεακο που μπλεξαμε :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#693127
Giuseppe Busso έγραψε:...Και τη διαφορά δεν την βλέπεις τόσο σε φως ημέρας που όλα βγάζουν εξαιρετικές φώτο πλέον, αλλά στις δύσκολες συνθήκες με λιγότερο ή χαμηλό φωτισμό, όπου το δυναμικό HDR είναι ωσεί παρόν...


+1

Εκει φαινεται η διαφορα στην ποιοτητα πλεον!

Στη μερα οτι κινητο και να εχεις, το πολυ πολυ με 2-3 αλλαγες στα σεττινγς βγαζεις τελεια φωτο ακομα και με λιγο φθηνοτερα κινητα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#693133 Μπουσσε εγω ομως ρωτησα αν ειναι "ξεπερασμενο", οχι αν ειναι χειροτερο.

Εικόνα

Εικόνα


:shifty:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#693138 28ης Οκτωβριου, Αμπελοκηποι Θεσνικης. :)

Γιωργο πριξ παρε και 2 νυχτερινες:

Εικόνα

Εικόνα

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#693143
KiloMeater έγραψε:btw εχω παρει το Topaz AI denoise , και κατι παλιες φωτο με πολυ θορυβο η νυχτερινες με πολυ ψηλο ISO τις κανει αγνωριστες
κανει καλη δουλεια


Έριξα μια ματιά στην σελίδα του προϊόντος, αλλά μου φάνηκε ότι δημιουργεί πολλά artifacts και ότι χάνει πολύ η φωτογραφία σε λεπτομέρεια. Δεν ξέρω τι κάνει στην πράξη, αλλά από τα παραδείγματα που έχουν στην σελίδα τους, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε το αποτέλεσμα.

Busso, πολύ ωραίες οι φώτος! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#693146
axel12p έγραψε:
Busso, πολύ ωραίες οι φώτος! :thumbsup:



Ευχαριστώ φίλε. Και οι δικές σου με το πίξελ είναι τοπ. :s_howdy

@g

Κάνε ξήγα, δεν κατάλαβα ρε :lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#693160
axel12p έγραψε:
KiloMeater έγραψε:btw εχω παρει το Topaz AI denoise , και κατι παλιες φωτο με πολυ θορυβο η νυχτερινες με πολυ ψηλο ISO τις κανει αγνωριστες
κανει καλη δουλεια


Έριξα μια ματιά στην σελίδα του προϊόντος, αλλά μου φάνηκε ότι δημιουργεί πολλά artifacts και ότι χάνει πολύ η φωτογραφία σε λεπτομέρεια. Δεν ξέρω τι κάνει στην πράξη, αλλά από τα παραδείγματα που έχουν στην σελίδα τους, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε το αποτέλεσμα.


το denoise ειναι διορθωση , μακαρι να μην εχουμε καθολου θορυβο απο την αρχη και να μη χρειαζεται
ομως συχνα υπαρχει , ειδικα σε παλιοτερες φωτο που το χρησιμοποιησα πχ απο το ψηφιακο μου αρχειο ~2005 , κανει μεγαλη διαφορα και εχει αισθητη βελτιωση
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#693193
KiloMeater έγραψε:Τα λινκ κάτω από τις φωτό σου τι είναι;


Είναι διαφημιστικά λινκ του postimage