Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#371615
21 quadra έγραψε:
Γειά σου Πειραιώτη με την Ολυμπιακάρα σου. :thumbsup: :yahoo:


Γεια σου συνΠειραιώτη Παναγιώτη.
Αδυναμίες. Εδώ και κάνα χρόνο, έχω κάνει στέκι ξανά την πλ. Αλεξάνδρας.
Κάναμε και κάποιες από τις κοπάνες μας εκεί τότε που ήμασταν μαθητές στη Ζάννειο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#371623
Chris έγραψε:Stretto/freddo, και οι σερβιτοροι συνεχεια με τις σφουραγγιστρες για τα σαλια :metalo:


< >


Τώρα αράζω στο Monte Carlo. Μήπως να γίνει το επόμενο meeting εκεί; Έχει και αλάνα για parking κάτω στην κατηφόρα.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#371679
Giuseppe Busso έγραψε:
21 quadra έγραψε:
Γειά σου Πειραιώτη με την Ολυμπιακάρα σου. :thumbsup: :yahoo:


Γεια σου συνΠειραιώτη Παναγιώτη.
Αδυναμίες. Εδώ και κάνα χρόνο, έχω κάνει στέκι ξανά την πλ. Αλεξάνδρας.
Κάναμε και κάποιες από τις κοπάνες μας εκεί τότε που ήμασταν μαθητές στη Ζάννειο.


Έχω γράψει και αλλού παλιότερα τις ημέρες μου στο Καραϊσκάκη με την πολύ παλιά φρουρά των παικτών του.

Και λίγη - σχετική Περιώτικη ιστορία -
Ο πατέρας μου ήταν ράφτης, στα χρόνια του ήταν το 1ο όνομα στον Πειραιά αλλά και στην Αθήνα τον φώναζαν στις δύσκολες περιπτώσεις, τα χρόνια εκείνα δεν υπήρχε το έτοιμο, έραβε λοιπόν τους πιο επώνυμους στον Πειραιά, αλλά και πολλούς βουλευτές αφού απέναντι από το ραφείο του ήταν τα γραφεία του κόμματος των Φιλελευθέρων

Από το μαγαζί του είχαν περάσει όπως μου έλεγε και κάποιοι από την 5άδα των Ανδριανοπουλέων, εξ ού και όλοι στο σπίτι είμαστε Ολυμπιακοί.

Πελάτης του ήταν και ο Χαραγκιώνης, ο πατέρας του αρχιτέκτονα - συλλέκτη Χαραγκιώνη που έχει φτιάξει το μουσείο αυτοκινήτου, ήταν ο ιδιοκτήτης του ονομαστού ζαχαροπλαστείου Ακροπόλ στην πλατεία Δ. Θεάτρου, η αδελφή μου μεγάλωσε κυριολεκτικά με τις καραμέλες βουτύρου του Ακροπόλ που της έδινε ο Χαραγκιώνης κάθε ημέρα που περνούσε πηγαίνοντας στην Ράλλειο σχολή ( την παλιά απέναντι από το δημοτικό θέατρο ).

Άρα εδώ μιλάμε για την ζωντανή ιστορία του Πειραιά.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#371817 ΕικόναP1230696
by Chris Lappas, on Flickr
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#371870 Άνοιξηηηη

Εικόνα
:metalo:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#373030 Σιγά σιγά έρχεται η ανάπτ... -strike that- η άνοιξη.
Κρίμα που δεν εστιάζει πιο κοντά ο φακός και αναγκάζομαι να κροπάρω το 80% του πλάνου

Εικόνα
P1230797 by Chris Lappas, on Flickr
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#373234 Όμορφες, Σταύρο! Που είναι;
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#373255
Χρήστος Λάππας έγραψε:Όμορφες, Σταύρο! Που είναι;

Ευχαριστώ!

Η πρώτη είναι στο ανακαινισμένο Ακταίον στο Μανδράκι (όταν είχατε έρθει εσείς είχε λαμαρίνες), και η δεύτερη στο ξενοδοχείο Έλαφος ( https://goo.gl/maps/BkmygkBZBn82 )

< >