Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#858429
bujinkan έγραψε:2 φωτό από το νοσοκομείο Κορίνθου με 2 διαφορετικά color presets . Ακουω πιο από τα 2 ειναι καλύτερο


Μου θύμισαν μια παλιά δικιά μου

https://www.flickr.com/photos/dimis_p/6883301997/

Πω είχα αιώνες να μπω στο flickr μου και μ'έπιασε μια φωτογραφική νοσταλγία :inlove:
Άβαταρ μέλους
By otso
#858472
Dimitris_P έγραψε:
bujinkan έγραψε:2 φωτό από το νοσοκομείο Κορίνθου με 2 διαφορετικά color presets . Ακουω πιο από τα 2 ειναι καλύτερο


Μου θύμισαν μια παλιά δικιά μου

https://www.flickr.com/photos/dimis_p/6883301997/

Πω είχα αιώνες να μπω στο flickr μου και μ'έπιασε μια φωτογραφική νοσταλγία :inlove:


Μπραβο δημητρη ωραιος παντα το πιστευα οτι εχεις καλλιτεχνικη φλεβα , καθισα και τις ειδα ολες , στον γαμο σου ωραιος ησουνα.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#858902 έβγαλα μια φωτογραφία με διαφορετικά διαφράγματα ώστε να τις συγκρίνω σε μεγάλη οθόνη.
f3.5/5.6/8/11 (το δεύτερο λένε πως είναι το sweet spot της rx100).
βλέποντας τες λοιπόν διαπίστωσα πως αυτή στο f3.5 είναι πιο καθαρή από όλες στα κοντινά, μεσαία και μακρινά σημεία :hmmm:

η εστίαση ήταν ίδια και η δοκιμή χαλαρή. τις έβγαλα στο χέριΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#858921 Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να έχεις motion blur όσο αυξάνει το f, οπότε για αυτό να σου δίνει την αίσθηση ότι είναι πιο καθαρή αυτή με f3.5
Όλοι σχεδόν οι φακοί είναι πιο οξύς γύρω στο f8.0
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#858926 Με τόσο μικρό αισθητήρα (1'' δεν έχει η R100? ) από το f/8 και κάτω αρχίζει η περίθλαση και μπερδεύει τα πράγματα. Ακόμα και έτσι βέβαια το λογικό είναι το πιο ευκρινές αποτέλεσμα με τις μικρότερες δυνατές παραμορφώσεις να το παίρνει κάπου στο 5,6, όχι στο 3,5
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#858960 Αυτό που μ' έκανε εντύπωση περισσότερο είναι πως στα μακρινά (πίσω από το πεζούλι) το μεγάλο διάφραγμα έδωσε καλύτερη ευκρίνεια.
Βέβαια το τοπίο πίσω δεν είναι καθαρό λόγω εποχής. Θα δοκιμάσω αντίστοιχα με κανα βουνό στο βάθος για επιβεβαίωση.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#862476 Ωραίες. Πηλιο, σωστά;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#862477 Νότιο Πήλιο, ναι.
Στην πρώτη φωτογραφία είναι ο όρμος της Τζάστενης, λίγο μετά τη Μηλίνα.
Πανέμορφα μέρη
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#862534 πολύ ωραία η διαδρομή μέχρι Κόττες!
Σωκράτη κατέβηκες κάτω στην Τζάστενη ή έβγαλες απ' το δρόμο?