Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#659740 6 μέρες θα βρεθώ Πρέβεζα και στα πέριξ .... Παίρνω μαζί την Fuji xt20 η απλά την Canon g7x ii ? Έχω να βγάλω την Fuji πάνω από 1 χρόνο . Και αν πάρω την Fuji κουβαλάω όλη την προίκα φακών η μόνο έναν ?
Χχχμμμμμ

< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#659745 Μόνο κινητό. Αύριο παω πατριδογνωσία μέρος 2ο. Θα πάρω την εος μόνο κ μόνο για τον 180 μάκρο για καμιά κορυφή βουνού ή καμμία πεταλούδα ξέρω γω...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#659748
JimClark έγραψε:Μόνο κινητό. Αύριο παω πατριδογνωσία μέρος 2ο. Θα πάρω την εος μόνο κ μόνο για τον 180 μάκρο για καμιά κορυφή βουνού ή καμμία πεταλούδα ξέρω γω...
Κινητο no way .. η compact η mirror less


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#659764
JimClark έγραψε:Και η δρομίσια φοβερή.

Είναι από Μιτσικέλι, λίγο πριν τους Λιγκιάδες.

Ήθελα εντωμεταξύ να δω στο Google Earth που καταλήγει ο δρόμος και βλέπω ότι στην κορυφή έχει ένα περίεργο ραντάρ, το οποίο φυσικά έχεις βγάλει φωτογραφία :lol:

Για το κινητό, νομίζω πως ο Ξενοφών έχει αρχίσει να έχει δίκαιο. Ένα καλό κινητό βγάζει πλέον καλύτερες φωτογραφίες σε σχέση με μια compact. Συν ότι τα κινητά επεξεργάζονται την φωτογραφία με αποτέλεσμα το τελικό jpeg που παίρνεις να είναι πολύ καλό.
Την DSLR την έχω πλέον και εγώ μόνο λόγο του zoom και για πορτραίτα. Και γιατί δεν έχω πάρει ακόμη καλό κινητό! :lol:
ΥΓ. Να δούμε πότε με το καλό θα κυκλοφορήσει το Pixel 4a... :x
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#659766 ο αισθητήρας μιας έστω απλής dslr ή mirror είναι δεκάδες φορές μεγαλύτερος απο έναν κινητού , άρα σε θέση να αποτυπώσει περισσότερη λεπτομέρεια

σαφώς και είναι ευκολία το κινητό (έβγαλα και εγώ τις προάλλες μια με κεραυνό πολύ εύκολα , πολύ άνετα) αλλά αν θες
λεπτομέρεια και θα την επεξεργαστείς μετά, θες κανονική μηχανή
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#659769 Στο 90% των περιπτώσεων αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις την διαφορά ανάμεσα στην φωτογραφία του κινητού και της DSLR. Ειδικά αν μιλάμε για DSLR με κιτ φακό. Ή αν την καταλάβεις, θα είναι τόσο μικρή η διαφορά που δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να κουβαλάς όλο αυτό τον όγκο και το βάρος μαζί σου όλη την ώρα.

Αν μιλάμε για κάποιον που ασχολείται επαγγελματικά ή σοβαρά ερασιτεχνικά με την φωτογραφία, τότε προφανώς και δεν υπάρχει θέμα συζήτησης. Αλλά για μια βδομάδα διακοπές, πόσες θα είναι αυτές οι "φοβερές" φωτογραφίες που θα βγάλεις που δεν σε καλύπτει ένα καλό σύγχρονο κινητό; Όσο πιθανό είναι να χάσεις μια φωτογραφία επειδή δεν είναι κατάλληλο το κινητό για την λήψη, άλλο τόσο είναι πιθανό να χάσεις φωτογραφία επειδή δεν πρόλαβες να βγάλεις την DSLR από την θήκη, δεν πρόλαβες να κουμπώσεις τον σωστό φακό ή απλά δεν την είχες μαζί σου επειδή βαριόσουν να την κουβαλάς.

Για να μην μιλήσουμε για nightmode και λήψη σε χαμηλό φωτισμό...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#659770 Ισχύει το παραπάνω, χρηστικά η ευελιξία ενός κινητού δεν χάνει.
Μπορεί να είμαι ακόμα στα μέλια με το χόμπυ :lol: αλλά προσωπικά δεν μου κάθεται καλά να βολτάρω ή να ταξιδέψω χωρίς να έχω τη dslr στο πορτμπαγκάζ. :lipsealed:

Σχεδόν πάντα όποτε τυχαίνει να κυκλοφορώ χωρίς μηχανή, πετυχαίνω κάτι που με κάνει να σκέφτομαι "γαμώτο γιατί δεν την πήρα μαζί". :s_cry πριν σκεφτώ να βγάλω το κινητό και να τραβήξω :lol:

Φυσικά είναι αλήθεια πως RAW αρχεία από GCAM σε OnePlus 6, δίνουν αρκετά usable υλικό, αλλά ακόμα και έτσι παίζει ρόλο τι είδους φωτογραφία τραβάς, π.χ. εγώ που προτιμώ low light συνθήκες σπάνια θα ικανοποιηθώ από τον αισθητήρα ενός κινητού, ενώ κάποιος που τραβάει landscapes με ντάλα ήλιο μπορεί πιο εύκολα να καλυφθεί από οποιοδήποτε σύγχρονο average κινητό.

Μία καλή μέση λύση σε αυτές τις ανάγκες ίσως είναι καμιά μεταχειρισμένη RX100 mkiii <300€. Στη 1 ίντσα έχει αισθητήρα σημαντικά μεγαλύτερο ακόμη και από τους μεγαλύτερους που χρησιμοποιούνται στα σημερινά κινητά, μέγεθος τσέπης και ιδανικό εύρος στο 24-70 για να κάνεις τη δουλειά σου όταν δεν θέλεις να κουβαλάς σώμα και φακούς.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#659811
axel12p έγραψε:Στο 90% των περιπτώσεων αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις την διαφορά ανάμεσα στην φωτογραφία του κινητού και της DSLR. Ειδικά αν μιλάμε για DSLR με κιτ φακό. Ή αν την καταλάβεις, θα είναι τόσο μικρή η διαφορά που δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να κουβαλάς όλο αυτό τον όγκο και το βάρος μαζί σου όλη την ώρα.

Αν μιλάμε για κάποιον που ασχολείται επαγγελματικά ή σοβαρά ερασιτεχνικά με την φωτογραφία, τότε προφανώς και δεν υπάρχει θέμα συζήτησης. Αλλά για μια βδομάδα διακοπές, πόσες θα είναι αυτές οι "φοβερές" φωτογραφίες που θα βγάλεις που δεν σε καλύπτει ένα καλό σύγχρονο κινητό; Όσο πιθανό είναι να χάσεις μια φωτογραφία επειδή δεν είναι κατάλληλο το κινητό για την λήψη, άλλο τόσο είναι πιθανό να χάσεις φωτογραφία επειδή δεν πρόλαβες να βγάλεις την DSLR από την θήκη, δεν πρόλαβες να κουμπώσεις τον σωστό φακό ή απλά δεν την είχες μαζί σου επειδή βαριόσουν να την κουβαλάς.

Για να μην μιλήσουμε για nightmode και λήψη σε χαμηλό φωτισμό...
Καλά με τίποτα όμως ....συγκρίνω φωτό ίδιες από το P30 pro μου που θεωρείται κινητό με πολύ καλή φωτογραφικη στο τοπ 3 των κινητών με την Compact Canon g7x mark 2 που έχω και δεν υπάρχει σύγκριση . Πώς να συγκρίνεις μια κόμπακτ με αισθητήρα 1 ιντσα με τον αισθητήρα ενός κινητού . Καλά με την aps c Fuji xt20 μου δεν μιλάω καν . Οι φωτό των κινητών είναι μια χαρά απλά για θέαση στην οθόνη του κινητού άντε και στου λάπτοπ . Μέχρι εκεί . Ούτε για εκτύπωση ούτε για επεξεργασία

< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#659952 Σοβαρά τώρα Αχιλλέα. Πες μου ότι εκτυπώνεις και φωτογραφίες μετά τις εκδρομές να έρθω σπίτι σου να σου βάλω προεκλογικό λόγο του ΠΑΣΟΚ από το 1985. :lol:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#659953 Ναι κατά καιρούς έχω εκτυπώσει .
Αλλά η ουσία είναι άλλη . Σύγκριση μεταξύ κινητού και φωτογραφικής δεν υφίσταται όσο και αν κάποιοι προσπαθούν αν αποδείξουν το αντίθετο. Από τεχνικής και μόνο πλευράς το καταλαβαίνεις έτσι ?
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#659955 Ναι. Τέλος.

απλά χρειάστηκε σε εισαγωγικά να ανέβω μία κορυφή βουνού μέσα σε μισή ώρα δεν θα ήθελα καθόλου να έχω μαζί μου κάμερες φακούς και τα λοιπά το κινητό με κάλυψε απόλυτα και για βίντεο και για φωτογραφίες Και εννοείται δεν θα χρειαστεί να εκτυπώσω κάποια από αυτές.