Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#799399 πευκο στην βδομαδα βουλωνει η καμιναδα . σε συνδυασμο με μπριτζολα , λουκανικα , εγγυηση λαμπαδιασμα καμιναδα και ισως σπιτιου . Ελπιζω οταν κανω καταγγελια να εχεις το χαρτι του συντηρητη καμιναδας , 2 φορες το χρονο λεει ο νομος .
Επιτραπεζια τι; μονοπολη η στριπ ποκερ; και κρασι φανταζομαι αγιοριτικο απ το βαρελακι που λαμβανεις πεσκεσι καθε χρονο , αληθεια τι ποικιλιες βαζουν εκει περα ; ενδιαφερων με τι γινονται ντιρλα οι μοναχοι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799402 Αρχοντας ο Ντοτζερ. Καμποσα τετοια κουτσουρα γουσταρω να βλεπω αναμμενα, οχι μια χουφτα κλαδακια :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#799439 @otso δεν καίω μόνο το ένα ή μόνο το άλλο, τα ανακατεύω. Τη καμινάδα τη καθαρίζω μόνος, μια φορά στα δύο χρόνια, έχω πολλά χρόνια να ψήσω κρεατικά στο τζάκι, από τότε που έφτιαξα το μπάρμπεκιου στην αποθήκη. Κρασί για το φαγητό και τσίπουρο φτιάχνει ο γείτονας και μου δίνει. Εγώ, για τη ρομάντζα με το αμόρε παίρνω moscato d'asti.

@ George και γω δε μπορώ να βλέπω λίγα ξύλα στο τζάκι. Αν δε μπουμπουνιζει δεν αξίζει.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799817 Τσαμπα ξυλα ειδα στο βουνο :shifty:

Εικόνα

Να πω και την ιστορια που ειχα μαθει παλιοτερα... Εδω και χρονια τα πευκα στο βουνο πεθαινουν. Ειναι μια αρρωστια που τα κανει καφε-πορτοκαλι και ξεραινονται σιγα σιγα. Θλιβερη η εικονα :s_sad

Οποτε κανανε συμφωνια με μια εταιρια ξυλειας να τα κοβει για να καθαριζει το δασος απο τα αρρωστα και να κρατανε αυτοι την ξυλεια. Επειδη οι πλαγιες που καθαριζουν δεν ειναι προσβασιμες απο οχημα, εχουν πολλα γαιδουρακια και τα κουβαλανε απο την πλαγια στο δρομο, οπου και τα στοιβαζουν.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#799849 Το δάσος έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα και οι διαθέσιμοι πόροι είναι σταγόνα στον ωκεανό.

Το ερώτημα είναι γιατί τα δέντρα που πεθαίνουν δεν αντικαθίστανται με άλλα που δεν έχουν θέμα με το σκαθάρι αυτό (άγριες αμυγδαλιές, καρυδιές, κτλ); Πιθανώς να υπάρχει κάποιος καλός λόγος που μου διαφεύγει βέβαια... Να σημειωθεί πως το Σέιχ Σου είναι τεχνητό δάσος (οι τελευταίες φυτεύσεις έγιναν κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '80) και φυτεύτηκε με αμερικανικά πεύκα και όχι ντόπια... Το γιατί δεν το γνωρίζω...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799854 Σωστος Μαρκο! Κι εγω τα ιδια διαβαζω εδω και χρονια. Ολιγωρια στο καθαρισμα του δασους, ολιγωρια στη δενδροφυτευση και η κατασταση δειχνει ολο και χειροτερη. Μεχρι και εισαγγελεας εξεταζει την υποθεση, για να δει αν πρεπει να αποδοθουν ευθυνες. Επισης ακουγεται αυτο που ανεφερες για "λανθασμενη" δενδροφυτευση. Και για τα συγκεκριμενα πευκα εχω ακουσει οτι ισως να μην ηταν σωστα κι επισης οτι επρεπε να φυτευτουν αλλα δεντρα που κρατανε περισσοτερο νερο και δε θα πλημμυριζει η πολη καθε φορα που βρεχει εχω διαβασει.

Και μια θλιβερη εικονα που δειχνει το δασος να πεθαινει...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#799877
George_Prix έγραψε:Σωστος Μαρκο! Κι εγω τα ιδια διαβαζω εδω και χρονια. Ολιγωρια στο καθαρισμα του δασους, ολιγωρια στη δενδροφυτευση και η κατασταση δειχνει ολο και χειροτερη. Μεχρι και εισαγγελεας εξεταζει την υποθεση, για να δει αν πρεπει να αποδοθουν ευθυνες. Επισης ακουγεται αυτο που ανεφερες για "λανθασμενη" δενδροφυτευση. Και για τα συγκεκριμενα πευκα εχω ακουσει οτι ισως να μην ηταν σωστα κι επισης οτι επρεπε να φυτευτουν αλλα δεντρα που κρατανε περισσοτερο νερο και δε θα πλημμυριζει η πολη καθε φορα που βρεχει εχω διαβασει.



Αυτά μου τα έλεγε άνθρωπος που είναι κάθε μέρα στο δάσος (δουλεύει στο δασαρχείο). Το δάσος είναι χαμένο. Το θέμα είναι με τι θα αντικατασταθούν τα πεύκα, ελπίζω σφόδρα όχι με μεζονέτες ή πάλι με πεύκα (που σε 10 χρόνια θα έχουν καταστραφεί).

Το θέμα με τις πλημμύρες είναι πολυσήμαντο και δεν έχει να κάνει μόνο με το πόσο νερό κρατάει το δάσος και το συγκεκριμένο πεύκο, αλλά κυρίως με τις γνωστές ελληνικές παθογένειες (μπαζώματα, ανεξέλεγκτη δόμηση και δόμηση χωρίς μελέτη, κτλ). Προσωπικά είδα σημαντική διαφορά στη θερμοκρασία και την αίσθηση ζέστης στην πόλη, το πρώτο καλοκαίρι μετά τις φωτιές τον Αύγουστο του 1995 (δηλαδή από το 1996 κι έπειτα) που κάηκε σημαντικό κομμάτι του δάσους...

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνει άμεσα κάτι δραστικό και να φυτευτούν δέντρα ντόπια και ανθεκτικά σε πυρκαγιές και τις συνθήκες του συγκεκριμένου βουνού. Και φυσικά όχι μονοκαλλιέργεια, όπως είναι το τωρινό δάσος... Αν είχε σήμερα το δάσος 6-7 είδη δέντρων, θα είχε πολύ μεγαλύτερες αντοχές σε ασθένειες, σκαθάρια, κτλ... Δεν ελπίζω βέβαια και πολύ φοβάμαι πως σε 10 χρόνια το Σέιχ Σου θα είναι ένας συνδυασμός μεζονέτες, γυμνών εκτάσεων και τούφες από αλσύλια...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#800038 Στη Λάρισα ο χρόνος έφυγε και μας άφησε μαζί του ένα πρωτόγνωρο όγκο ομίχλης ακόμα και στο κέντρο της πόλης.
Παραθέτω μερικές λήψεις.

Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#800055 Πήγαμε Σουνιο σήμερα
Τι φοβερό μέρος , και τι ημέρα , τι καιρός

Α και ιδιαίτερα drone friendly , έγραψε πολλά GB to m3pΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#800060 Ωραίος socratesn, όλες πολύ καλές!
kilometer, όλη η διαδρομή είναι καταπληκτική προς Σούνιο κατά την γνώμη μου
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#800071 Ναι καντη τη φωτό ότι θες

Καλά η διαδρομή εξαιρετική ειδικά το κατέβασμα που δεν είχε ιδιαίτερη κίνηση σήμερα το πρωί κατά τις 10+ που περάσαμε και έχεις και τη θάλασσα στα δεξιά

Το μόνο παράπονο μου που βαριόταν η σύζυγος να οδηγήσει , ήθελα να κάτσω συνοδηγός να έχω το drone σε κάποια κομμάτια να κάνει tracking
Ίσως μια άλλη φορά ….. ( την τελευταία φορά είχα πάει κάπου το 1998 ….
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#800277 Η καθιερωμένη από το ΚΠΙΣΝ λόγω των ημερών:

Εικόνα
Athens Opera House by Chris Lappas, on Flickr

Μια χαρά ποιότητα από το σκυλί του πολέμου.