Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#704757 Ωραίο χρώμα!

Σινάπι είναι αυτό; Έβλεπα ότι άρχισαν να το καλλιεργούν τώρα τελευταία, αλλά δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#704821
axel12p έγραψε:Ωραίο χρώμα!

Σινάπι είναι αυτό; Έβλεπα ότι άρχισαν να το καλλιεργούν τώρα τελευταία, αλλά δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι.
Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ ξέρω τι ακριβως είναι αλλά νομίζω πως είναι ελαιοκραμβη.

Η τοποθεσία είναι έξω από τις Μουριές Ν.Κιλκίς..
Τελευταία επεξεργασία από manoliossss και 26 Απρ 2021, 10:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#704828
manoliossss έγραψε:
axel12p έγραψε:Ωραίο χρώμα!

Σινάπι είναι αυτό; Έβλεπα ότι άρχισαν να το καλλιεργούν τώρα τελευταία, αλλά δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι.
Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ ξέρω τι ακριβως είναι αλλά νομίζω πως είναι ελαιοκραμβη.

Η τοποθεσία είναι έξω τις Μουριές Ν.Κιλκίς..



Ελαιοκράμβη είναι και την καλλιεργούν για βιοντήζελ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#704893
axel12p έγραψε:Ακόμη ένας λόγος δηλαδή να μην καταργηθούν τα ντίζελ!!! :thumbsup:



Αν σκεφτείς βέβαια, ότι τα συγκεκριμένα χωράφια θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για καλλιέργεια φαγητού (ή φαγητού για το φαγητό μας - ζωοτροφές), δεν είναι ίσως και το καλύτερο... Ή ακόμα καλύτερα (σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο, χωρίς κλιματική αλλαγή και πεινασμένους) να ξαναγίνουν δάσος και να αποροφήσουν πολύ περισσότερο CO2...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#704994
markvag έγραψε:
axel12p έγραψε:Ακόμη ένας λόγος δηλαδή να μην καταργηθούν τα ντίζελ!!! :thumbsup:



Αν σκεφτείς βέβαια, ότι τα συγκεκριμένα χωράφια θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για καλλιέργεια φαγητού (ή φαγητού για το φαγητό μας - ζωοτροφές), δεν είναι ίσως και το καλύτερο... Ή ακόμα καλύτερα (σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο, χωρίς κλιματική αλλαγή και πεινασμένους) να ξαναγίνουν δάσος και να αποροφήσουν πολύ περισσότερο CO2...


Από πότε είναι εξ'ορισμού καλύτερη η χρήση για καλλιέργεια φαγητού? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#705003
NickTG έγραψε:
markvag έγραψε:
axel12p έγραψε:Ακόμη ένας λόγος δηλαδή να μην καταργηθούν τα ντίζελ!!! :thumbsup:



Αν σκεφτείς βέβαια, ότι τα συγκεκριμένα χωράφια θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για καλλιέργεια φαγητού (ή φαγητού για το φαγητό μας - ζωοτροφές), δεν είναι ίσως και το καλύτερο... Ή ακόμα καλύτερα (σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο, χωρίς κλιματική αλλαγή και πεινασμένους) να ξαναγίνουν δάσος και να αποροφήσουν πολύ περισσότερο CO2...


Από πότε είναι εξ'ορισμού καλύτερη η χρήση για καλλιέργεια φαγητού? :hmmm:



Είπα ίσως. :rtfm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#705084
NickTG έγραψε:Από πότε είναι εξ'ορισμού καλύτερη η χρήση για καλλιέργεια φαγητού? :hmmm:

Όχι απαραίτητα εξ'ορισμού, αλλά είναι πολύπλοκο ζήτημα: https://en.wikipedia.org/wiki/Food_vs._fuel
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#705091
Zorz έγραψε:
NickTG έγραψε:Από πότε είναι εξ'ορισμού καλύτερη η χρήση για καλλιέργεια φαγητού? :hmmm:

Όχι απαραίτητα εξ'ορισμού, αλλά είναι πολύπλοκο ζήτημα: https://en.wikipedia.org/wiki/Food_vs._fuel


Σε αυτό δεν θα διαφωνήσω.
Έχουμε ασχοληθεί λίγο και με αυτό στο μεταπτυχιακό.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#705750 Ξανά φωτογραφία τρεξίματος
(δεν έχει και πουθενά να πας γμτ το κοβιντ….. να’χούμε να ασχολούμαστε )Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#706276 Εικόνα

Εικόνα



Τραβηγμένες με το Xiaomi mi11 του bro.
Απείραχτες.
Η πρώτη με τον βασικό φακό 108mp που κάνει pixel binning στα 12mp νομίζω και η άλλη με τον super macro φακό (5mp νομίζω αυτός).

Δεν ήταν σταθερές λήψεις γιατί είχε λίγο αεράκι στο μπαλκόνι.
Δεύτερον τα 108mp φακού κάνουν σχεδόν μόνιμα bokeh effect. Είναι σοβαρός λόγος να επιλέξεις ένα iPhone μόνο και μόνο επειδή έχει καλό 12αρι βασικό φακό και όχι πολλά megapixels.