Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#806641
otso έγραψε:
markvag έγραψε:
egobrain έγραψε:
otso έγραψε:Hρθαν
και χθες ενας μου εκανε παρεα στο χωραφι . αληθεια πως λετε τον καλαμκανα στα μερη σας;

λελέκι / λέλεκας


Πελαργό
egobrain έγραψε:
otso έγραψε:Hρθαν
και χθες ενας μου εκανε παρεα στο χωραφι . αληθεια πως λετε τον καλαμκανα στα μερη σας;

λελέκι / λέλεκας


Σωστα , αλλά ελεγα μην στα χωρια σας εχει και τοπικη ονομασια .
Η ορνιθολογικη βγαζει οτι ειμαστε πολυ νοτια για να εχουμε καλαμκαναδες , το μυαλο τους και μια λιρα , η οτι υπηρχαν μονο 5 ζευγαρια . Περισι σε τριφυλι που το ποτιζαν και εβγαιναν τα ποντικια απο τις φωλιες τους , παθαμε ολοι πλακα , μετρισαμε 35 καλαμκαναδες σε ενα χωραφι . καποιοι πηραν φωτο γιατι το θεαμα ειναι πρωτογνωρο , αλλά και οι απορια μας πως ειδοποιηθηκαν καθως υπαρχει ενα ζευγαρι σε καθε χωριο ,και πρεπει να ιχαν ερθει απο δεκαδες χιλιομετρα μακρυα
και ενα ευτραπελο , την φωλια τους την εχουν στο καμπαναριο , απο κατω ειχε βγαλει ο παπας τραπεζακι και καθοταν με τους επιτροπους και αραζαν για κανα ουζακι , ε τους εστειλε και ο καλαμκανας ενα μεζεδακι , τους πεταξε μια οχια στο τραπεζι , εχετε δει παπα να σηκωνει τα ρασα και να γινεται λουης; κυλιοταν ολη η πλατεια απο τα γελια .

Αυτο που εβαλες στην φωτο ειναι Πελαργος η Λελεκι.

Ο καλαμοκανας ειναι αλλος και ειναι αποδημητικο πουλι
Εικόνα

Τωρα βεβαια στην ντοπιολιαλια καθε τοπου τα ονοματα διαφερουν
Άβαταρ μέλους
By otso
#806652 Αυτο ειναι υποειδος ο καλαμκανας (ακου καλαμοκανας αυτοι οι αθηναιοι γκαγκαροι απ την καλαματα ,που την Τσιβη την λενε Σουζη ) η λελεκι η πελαργος ειναι αυτο που εβαλα εγω . Στην καλαματα και στα εξαρχεια δεν ευδοκιμει το ειδος. Εδω και ο Μαρκοβαγγος τοπιασε που ειναι αστος ως το μεδουλι .
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#806657
otso έγραψε:Αυτο ειναι υποειδος ο καλαμκανας (ακου καλαμοκανας αυτοι οι αθηναιοι γκαγκαροι απ την καλαματα ,που την Τσιβη την λενε Σουζη ) η λελεκι η πελαργος ειναι αυτο που εβαλα εγω . Στην καλαματα και στα εξαρχεια δεν ευδοκιμει το ειδος. Εδω και ο Μαρκοβαγγος τοπιασε που ειναι αστος ως το μεδουλι .

Γεννημα θρεμμα Αθηναιος ειμαι otso. Η Καλαματα ειναι η πολη καταγωγης της γυναικας, οχι δικη μου. Με τους καταυλακιωτες τα παω καλα οσο πανε με τα νερα μου :iconcool:

ΥΓ. Πιο πιθανο να φαγατε το "ο" απο τον καλαμοκανα παντως, παρα να ονομαστηκε τοσο κακοηχα το πουλι :innocent:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#810326
saxon_747 έγραψε:.Εικόνα
Ο ουρανός, magic!
Από κάτω, tragic!



.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#810374 Μία που μ' άρεσε πολύ στη χθεσινοβραδινή βόλτα...

Εικόνα

1ο Λύκειο Δράμας και πίσω ο Κορύλοβος (ένας λόφος δίπλα στη Δράμα) με τον φωτισμένο δρόμο που οδηγεί στην κορυφή του.

Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από την κάμερα του κινητού στη νυχτερινή ρύθμιση. Το εν λόγω κινητό (Realme 7Pro) είναι γενικά μπαχατέλα (όπως και σχεδόν κάθε Realme που έχει πέσει στα χέρια μου), αλλά έχει και γ@μώ της κάμερες! Στη νυχτερινή ρύθμιση βγάζει φωτογραφία και αστέρια...

Πχ, εδώ πριν 2-3 μέρες, σε άλλο σημείο, με πολύ φως χαμηλά στον δρόμο που ήμουν (κεντρικός) και παρόλ' αυτά κατάφερε και έπιασε φωτογραφία όχι μόνο την ημισέληνο, αλλά και τον Δία που ήταν από κάτω, και μερικά ακόμα αστέρια...

Εικόνα

Φαίνεται ξεκάθαρα μέχρι και η αντανάκλαση του φωτός από τη γη στην επιφάνεια της σελήνης (earthshine)!

Δηλώνω εντυπωσιασμένος από την κάμερα!
Άβαταρ μέλους
By bebes
#810382 Μετά από τα παραπάνω καλλιτεχνήματα τι να πουν και οι δικές μου;
Ανοιξιάτικες φωτό από τον Κισσαβο, αλλά σε Φθινοπωρινό φόντο
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Ο Όλυμπος φόρεσε το στέμμα του


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#810386 Σωκράτη ωραία κλικ αλλά παρατηρώ ότι ακολουθείς ένα urban μοτίβο. Ετοιμάζεις καμιά έκθεση; :iconcool:

bebe ξεχωρίζω τη δεύτερη