Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#644672 Ποιος θα το περίμενε πριν από λίγα χρόνια, ότι θα μπορούσες να βγάλεις μια τέτοια φωτογραφία με κινητό! :lipsealed:
Βέβαια, τότε τα κινητά δεν κόστιζαν 500 και 1000€, αλλά και πάλι το αποτέλεσμα είναι σε κάθε περίπτωση εντυπωσιακό!
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#644677 :s_howdy

καλά 350€ το πήρα το mi9...
ή αντίστοιχα το mi note 10 του jimclark...

η τεχνολογία προχώρησε, αύξησαν το μέγεθος του αισθητήρα, το software το εκμεταλλέυεται στο έπακρο και είμαστε εδώ που είμαστε... εκτός από τη ΝΟΚΙΑ που από παλαιότερα ήταν πιο μπροστά.

με το άλλο που βγάζω γούστα είναι το βίντεο με την ultrawide και το eis... σαν να έχεις gimbal!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#644687 OK, αυτό που θέλω να πω είναι πως εταιρείες έχουν τσιμπήσει αρκετά τις τιμές και ένας από τους βασικότερους τομείς στον οποίο πατάνε για να δικαιολογήσουν αυτές τις τιμές είναι οι κάμερες.

Προφανώς οι περισσότεροι σκέφτονται πως αντί να δώσουν από 250€ για κινητό και compact κάμερα, καλύτερα να δώσουν 400-500 για ένα αρκετά καλό κινητό.

Προσωπικά και για μένα είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να δώσω ένα αντίστοιχο ποσό, μιας και το κινητό το έχεις πάντοτε μαζί και θέλω να βγάζω όσο καλύτερες φωτογραφίες μπορώ.

Το σύστημα με την ultrawide κάμερα το έχει και το Motorola One Action, όπου πρακτικά είναι σαν φτηνή GoPro. Πολύ καλή λύση είναι πως ενώ κρατάς κάθετα το κινητό, το πλάνο που τραβάει είναι οριζόντιο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#644697
axel12p έγραψε:Προσωπικά και για μένα είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να δώσω ένα αντίστοιχο ποσό, μιας και το κινητό το έχεις πάντοτε μαζί και θέλω να βγάζω όσο καλύτερες φωτογραφίες μπορώ.


Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#644739 Προσωπικά, είμαι 2 γενιές πίσω σε κινητό (Oneplus 6 = 96 score στο dxomark), αλλά τη σιγουριά της μηχανής δεν νομίζω πως θα τη νιώσω ή θα την πλησιάσω σύντομα με smartphone. Ακόμα και RAW να τραβήξω σε χαμηλά iso σπάνια μου δίνει αρκετή λεπτομέρεια στο editing. Κ απ' όσο βλέπω σε κινητά φίλων πιο πρόσφατων τεχνολογιών (11 pro max, note 10+ και κάτι honor με 3-4 κάμερες πίσω), οκ αποδίδουν usable αποτέλεσμα συνήθως, αλλά παραμένουν αρκετά soft στις λεπτομέρειες και γενικά παλεύει το software να αντιμετωπίσει τους περιορισμούς του μικρού αισθητήρα κ.ο.κ. αποδίδοντας ένα όχι πάντα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Φυσικα είναι απίστευτο το συγκριτικό πλεονέκτημα του τι φωτογραφίες τραβάνε τα κινητά μας σήμερα αναλογικά με το πόσο ελαφρύτερα και πιο πολυχρηστικά είναι από μία Mirrorless έστω, ωστόσο ακόμα αντέχω να έχω πάντα μηχανή + φακούς στο πορτμπαγκάζ και με το κινητό ζήτημα να έχω τραβήξει 500 φωτογραφίες τους τελευταίους 18 μήνες. Μόνο σε περιπτώσεις που ήταν η μόνη μου επιλογή οπότε ίσχυσε το γνωστό ρητό.

Βέβαια έχοντας ήδη το μαξιλαράκι της κατοχής dslr + φακών, μπορώ να δω το νόημα στη στροφή σε ένα καλό κινητό με τούμπανή κάμερα και χρήση της dslr μόνο σε ειδικές καταστάσεις - όχι σε κάθε βόλτα -
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#651826 Πάρκο Λιπασμάτων Δραπετσώνα.
Βλέπουμε την πολιτεία της Cosco και πίσω το Πέραμα.
Στην κάτω φώτο αυτά

Εικόνα

Εικόνα

Χθεσινές ώρα 21:00 με S20+ απείραχτες