Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#444327
Giuseppe Busso έγραψε:Ζέα την Κυριακή

Εικόνα


Με αφορμή τη φωτό του Γιάννη

Tραβηγμένη πρίν την στροφή της Πλατείας Αλεξάνδρας, από κάτω έχει σκαλάκια, η τοποθεσία αυτή ονομαζόταν παλαιότερα - Τραπεζάκι - από εκεί κατέβαινα μετά το σχολείο και πήγαινα αριστερά τοίχο - τοίχο προς εκεί που είναι τώρα η λέσχη του Ολυμπιακού ψάχνοντας για καβούρια, ή με έπερνε ο θείος μου με τον γλάρο, την μιρτή του ψαρόβαρκα και ανοιγόμαστε για ψάρεμα, δεξιά από τα σκαλάκια ήταν η περιοχή που είχε ψάρια κέφαλους γιατί εκεί υπήρχε σωλήνας λυμάτων, εκείνα τα χρόνια οι αποχετεύσεις έπεφταν μέσα στο Πασαλιμάνι μέχρι ποτ τους βούλωσε ο Σκυλίτσης, απέναντι ατη στροφή είναι το Ναυτικό νοσοκομείο, παλαιότερα ονομαζόταν Ρωσικό.

Μέχρι το 1958 περίπου από κάτω υπήρχαν βράχια γιατί δεν υπήρχαν τα λιμενικά έργα που διαμόρφωσαν την περιοχή από το μπάσκετ του ολυμπιακού μέχρι τον λιμενοβραχίονα που έδεναν παλαιότερα τα δελφίνια, εκεί που αρχίζει ο μακρύς λιμενοβραχίονας και μέχρι το ναυτικό μουσείο που είναι και οι καφετέριες ήταν ένας πολύ όμορφος όρμος με καϊκια να δένουν, τα περισσότερα ήταν σφουγγαράδικα, ναί σφουγγαράδικακαι επάνω στον δρόμο υπήρχαν τα μαγαζιά τους, εκεί που κατεβαίνουν σήμερα τα αυτοκίνητα ήταν το παλαιό τέρματων λεωφορείων της Φρεαττύδας.

Δεξιότερα η περιοχή ονομαζόταν Αύρα από ένα εγκαταλειμένο κέντρο διασκέδασης που είχε τσιμεντένια πίστα κάτω στην παραλία, το κέντρο ήταν σε ένα νεοκλασσικό σπίτι επάνω στην στροφή όπως ερχόμαστε από Πειραϊκή πρός την ράμπα που κατεβαίνουν τα αυοκίνητα κάτω στις καφετέρειες.

Σε εκείνο τον όμορφο μικρό όρμο ανέβαινα στα αραγμένα καϊκια και με καλάμι ψάρευα μπαλαδάκια, εκεί έμαθα και κολύμπι μόνος μου, όλη την περιοχή από την Αύρα μέχρι τα βοτσαλάκια και το νησάκι πιτσιρικάς στο δημοτικό τα έχω φάει με το κουτάλι, ε! με το πειρούνι, το καμάκι και την απόχη ψάχνοντας για καβούρια βασιλικάρια και πετροκάβουρες.

Μπράβο Γιάννη, μου θύμισες πράγματα με την ωραία φωτό, αν και δεν μου λείπει ο πειραιάς αφού κάθε εβδομάδα ή κάθε 15 κατεβαίνω κυριακή πρωϊ για καφέ στην Πειραϊκή και φεύγοντας κάνω γύρω όλη την Πειραϊκή και το πασαλιμάνι.

Βλέπεις δεν έχεις μόνο εσύ έρωτα με την περιοχή.
Άβαταρ μέλους
By otso
#447003
Dimitris_P έγραψε:Πολύ μπροστά η πρώτη :metalo:


Ευχαριστω , σημερα θυμήθηκα να δω τις φωτο του καλοκαιριου , εκατονταδες .Αν συχαίνομαι κατι ειναι η ταξινομηση και η αποθήκευση .
Το εντυπωσιακο ειναι οτι στο αγαπημενο μου μπαρακι της τριτης φωτο δεν παταει κανενας και διπλα ειναι και ο αγαπημενος μου θερινος σινεμας.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#447020 Οτσο πες τους τωρα και με τι κινητο τις εβγαλες να τους τρελανεις ολους.
Πολύ ωραιες ολες. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By otso
#447141
dimviii έγραψε:Οτσο πες τους τωρα και με τι κινητο τις εβγαλες να τους τρελανεις ολους.
Πολύ ωραιες ολες. :thumbsup:


ΜΕ microsoft lumia 532 στην εποχη του εκανε 60ε.

Δημήτρη καλημερα και χρονια σου πολλα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#447427 εθνική εορτη σημερα εδω (γιαυτο και το google στην πρωτη σελιδα εχει την αυστριακη σημαια)

βολτιτσα στο Prater
Εικόνα