Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#617562
g8777 έγραψε:
sknipper έγραψε:Και για μένα το ζαφείρι είναι υποχρεωτικό, το ρολόι δεν είναι κόσμημα είναι εργαλείο, θα μπει στη θάλασσα, θα πάει βουνά, θα μαστορέψει, μαγειρέψει, οδηγήσει, κουβαλήσει-φορτώσει-ξεφορτώσει, δέσει σκάφος, αλλάξει αλυσίδα ποδηλάτου κλπ. Ίσως είμαι και λίγο άγαρμπος αλλά από τότε που είχα το Tag Heuer εκτίμησα το ζαφείρι που έμεινε αμετάβλητο ενώ το ρολόι είχε γεμίσει χαρακιές και βουλιαγματάκια.

Πέρνα λοιπόν από το ρολογοτοπικο να συζητήσουμε για ρολόγια και άσε τα γκατζετακια της 14ημερης φόρτισης :lol:
που σας έχει υποβάλλει ο Ελτεο να αγοράζετε. :iconcool: :shifty:


Fixed
Άβαταρ μέλους
By bebes
#617568 Χάλασε η ζυγαρια μας και σκέφτομαι να πάρω αυτη https://www.skroutz.gr/s/14514086/Huawe ... ml#reviews μιας κι εχω και το αντίστοιχο ρολόι.

Την εχει δοκιμάσει κανεις να πει εντυπώσεις;
Μετράει όσα υπόσχεται; υπερβολικό το βλέπω...

Αξίζει, ή να παω στις Xiomi; κι αν ειναι να παω στις Χ, σε ποιά;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#617582
bebes έγραψε:Χάλασε η ζυγαρια μας και σκέφτομαι να πάρω αυτη https://www.skroutz.gr/s/14514086/Huawe ... ml#reviews μιας κι εχω και το αντίστοιχο ρολόι.

Την εχει δοκιμάσει κανεις να πει εντυπώσεις;
Μετράει όσα υπόσχεται; υπερβολικό το βλέπω...

Αξίζει, ή να παω στις Xiomi; κι αν ειναι να παω στις Χ, σε ποιά;
Έχω μια Xiaomi εδώ και αρκετά χρόνια, δεν θυμάμαι μοντέλο την είχα πάρει κανένα 30ρι.
Μια χαρά δουλεύει, μονο μπαταρίες ζήτησε μια φορά.

< >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#617583 Εγώ την έχω μαζί με το ρολόι.
Δε μπορώ να τη συγκρίνω με κάτι άλλο, λαμβάνοντας όμως υπόψη τις διακυμάνσεις μου και των παιδιών, θα έλεγα ότι φαίνεται ακριβείας. Δεν ξέρω αν είναι κιόλας.
Μου αρέσει όμως που συνήθως κάθε Κυριακή, ανοίγω την εφαρμογή στο κινητό, και ανεβάζω πάνω στη ζυγαριά όλη την οικογένεια (διαδοχικά εννοώ όχι ταυτόχρονα..) και έτσι έχω τις μετρήσεις όλων τακτοποιημένες στο κινητό σε λιγότερο από 2 λεπτά.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#617589
diplomat έγραψε:Κι εμείς έχωμε κύριε... σκαρφαλώσαμε πάλι στα 85 κιλάκια. :(


Παιδάκι ......δεν είναι ωραίο αυτό που κάνεις!!!!Να το ξέρεις!!! :x
:shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#618078 Παρελήφθη το Garmin fenix 5S plus sapphire (κωδικός μοντέλου 010-1987-03). Δηλαδή σειρά 5plus, S=μικρό στα 42mm και sapphire=με αντιχαρακτικό τζάμι από ζαφείρι. Αγορά από Δανία στις 2 Δεκ το πρωί και πραλαβή στο Λονδίνο 7 Δεκ πρωί (μέσω Ολλανδίας και Bristol).
https://buy.garmin.com/en-GB/GB/p/60320 ... 0-01987-03
Εικόνα
Η fenix είναι η κορυφαία σειρά της Garmin ευρείας κατανάλωσης (καθώς υπάρχει και η luxury σειρά Marq που είναι για λίγους). H 5plus κυκλοφόρησε το 2018 και είναι το σημαντικά βελτιωμένο παιδί της διάσημης και δυνατής σειράς fenix 5 (του 2017). (Τόσες πολλές βελτιώσεις που κατά πολλούς έπρεπε να λέγεται 6.). Σε σχέση με την 5 το 5plus έχει καλύτερη κεραία (υπήρχε κάποιο θέμα) κάποιες αρκετές μικροδιαφορές καθώς και μερικές πιο μεγάλες όπως ενσωματωμένους χάρτες με πλοήγηση, wifi, garmin pay, wifi. (Το παιδί της 5plus λέγεται fenix 6pro και έχει νέο τσιπάκι GPS, νέο αισθητήριο παλμών, αισθητήριο κορεσμού οξυγόνου, περισσότερη μνήμη και μπαταρία, λίγο λεπτότερο σχήμα και μερικές βελτιώσεις σε μενού και δυνατότητες).

Unbox, είναι παχύ και βαρύ σε σχέση με το Garmin Vivoactive 3 (VA3) που αντικαθιστά. Όχι ενοχλητικά όπως πχ το παλιό μου Tag με μεταλλικό λουρί αλλά δεν το ξεχνάς ότι το φοράς σε αντίθεση με το VA3.
Κατασκευαστικά το νιώθεις ότι είναι σε διαφορετική κλάση. Αν και το VA3 θεωρώ ότι με τη μεταλλική στεφάνη και πίσω μεταλλικό κάλυμμα ξεχωρίζει από πολλά άλλα πλήρως πλαστικά.
Το ρύθμισα προχείρως ενώ φόρτιζε και πήγα για ένα σύντομο τρεξιματάκι.
Με μεγάλη χαρά ανακοινώνω ότι τελικά τα κουμπιά όταν τα συνηθίσεις έχουν μια σιγουριά που δεν την έχεις με την οθόνη αφής. Και δεν χάνεις σε ταχύτητα χρήσης. Η μετάβαση είναι κάτι που με ανησυχούσε και ευτυχώς ξεπεράστηκε πολύ εύκολα.
Γενικά είναι πιο γρήγορο στην απόκριση (GPS, αλλαγή σελίδας, υπολογισμούς, άναμμα backlight με κίνηση χεριού κλπ).
Η οθόνη αν και νομίζω είναι ίδιου μεγέθους και ανάλυσης μοιάζει μεγαλύτερη, ίσως έχει καλύτερη εκμετάλλευση.

Έλεγα για το VA3 ότι κάνει παπάδες. Ήταν και το πρώτο μου αθλητικό ρολόι και πραγματικά είχα εντυπωσιαστεί με το εύρος των δυνατοτήτων του και τον τεράστιο αριθμό των επιλογών. Ε, λοιπόν αν το VA3 κάνει παπάδες το 5S plus κάνει αρχιεπισκόπους (κρατάω τους πατριάρχες για το 6pro). Πραγματικά χάνεσαι μέσα στα μενού, οι δυνατότητες είναι απίστευτες και είναι εντυπωσιακό το πόσα πολλά πράματα επιπλέον ανακαλύπτω και πόσα άλλα απλά βλέπω ότι υπάρχουν χωρίς να εμβαθύνω. Η μεγάλη καθημερινή διαφορά είναι οι επιπλέον πληροφορίες για την φυσική μου κατάστασή και αποκατάσταση. Θέλει όμως πολύ καιρό, ψάξιμο και μελέτη για να τα καλύψεις όλα και να διαλέξεις και ρυθμίσεις αυτά που χρειάζεσαι. Διαθέτει ευκολίες/δυνατότητες που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν και καλύπτει τόσο καλά πάρα πολλά αθλήματα αλλά και εκδρομείς, ορειβάτες, θαλασσοπόρους κλπ.
Προς το παρόν εκστασιασμένος. :yahoo:
Ειδικά μόλις είδα ότι η τιμή επανήλθε στα προηγούμενα επίπεδα (έχω σώσει τη σελίδα από το μαγαζί που το πήρα με την καλή τιμή και με τις +141,71 λίρες που πήγε λίγο μετά το Black Friday) Αυτό για όσους λένε ότι η μαύρη Παρασκευή είναι κοροϊδία και δεν είναι πραγματικές ευκαιρίες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#620056 Αν κάποιος ενδιαφέρεται έχει εξαιρετική προσφορά στο Garmin Fenix 5 plus titanium (που είναι με ζαφείρι και λίγο ελαφρύτερο λόγω τιτανίου) στο site sportpursuit με 350 λίρες.
Βέβαια είναι η έκδοση με πορτοκάλι λουρί και μάλλον γκρι αντί για μαύρη κάσα.

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#620177 μια εβδομαδα κραταει, εχω ανοιχτες τις ειδοποιήσεις (μηνυματα, Φ/Β, ινστα κλπ), ενα ξυπνητηρι το πρωι και συνεχη μετρηση των παλμων.
Πλέον δεν το πολυσκαλιζω, οπότε πηρε μια μερα επιπλεον, στην αρχη κρατουσε 6 μερες.
Μια εβδομαδα ειναι πολυ καλη για μενα, απλα ρωτησα γιατι καπου αναφεροταν για 2.

Σε ενα amazfit verge που ειχα πριν, η ματαρία κρατουσε 3-4 μερες. Οταν το εβαλα στο αεροπλανακι mode κρατουσε τις διπλάσιες.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#620178 Όπα. Δεν έχω ανοικτούς παλμούς. Μόνο στην γυμναστική. Δεν με ενδιαφέρει τις υπόλοιπες ώρες. Οπότε αυτό είναι.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#620197 Ναι, γιατι και στο Verge έριχνε την αυτονομία σχεδον στο μισο οταν ενεργοποιούσα τη συνεχή καταγραφή.

Απο την άλλη, επειδή δεν κανω κάποια γυμναστική, παρακολουθώ απλα τους παλμούς μου κατα τη διάρκεια της ημερας και συσχετίζω κάποια γεγονότα με τις υψηλές σφίξεις.