Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#479816
KiloMeater έγραψε:Υπάρχει κάποιο υγειες εύρος τιμων για bpm στο τρέξιμο; καποις αλγόριθμος με βάση τα κιλά, ηλικία φύλλο κτλ.


(220-ηλικια)/γεωγραφικο πλατος
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#479955 Υπάρχουν οι διάφορες ζώνες. 1-5-(6). Ανάλογα με το τί θέλεις.
Οι ζώνες αντιστοιχούν σε ποσοστό επί του μέγιστου επιτρεπτού. Και αυτό είναι το 220-ηλικία σου αν και υπάρχουν αρκετές άλλες μέθοδοι που μπορεί να κάνουν μια μικρή διαφορά.
Νομίζω τα περισσότερα ρολόγια σου δείχνουν τη ζώνη που βρίσκεσαι. Σε μερικά μπορείς να έχεις και alarm αν φεύγεις από τα όρια της ζώνης που θέλεις κλπ.

Δες παρακάτω παράδειγμα.
για άντρες το 100%=220-ηλικία. Με βάση αυτό υπολογίζονται οι παρακάτω ζώνες.
Zone 5 90-100% raising anaerobic threshold. (hi cals from carbohydrates, lo fat burn)
Zone 4 80-90% (max fat burn)
Zone 3 70-80% development of aerobic capacity and endurance with moderate volume at very controlled intensity.
Zone 2 60-70% basic base training zone. (recovery, slow long runs)
Zone 1 50-60% long, easy rides, to improve the combustion of fats. (healthy heart)
(Υπάρχει και λίγο διαφορετικό με 6 ζώνες)
Οπότε ανάλογα με το τί θέλεις να πετύχεις υπάρχουν διάφορες συνταγές για το πόσο ποσοστό της διάρκειας άσκησης θέλεις να είσαι σε κάθε ζώνη.
Βασικά το μεγαλύτερο μέρος θέλεις να είσαι στην 3 με πότε πότε λίγο από 4 και ελάχιστο από 5.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#481125 Αφού βγαζει και μήνυμα ρε συ. Μεγιστο 2 μεγεθη. Αν θες να βαλεις π.χ. το 1 και το 3 πρωτα βγαζεις το 2 κ μετα προσθετεις το 3.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#481640 Πόσες φορές το έβαζες και το εβγαζες απο το λουράκι ?

Το δικό μου mi band μετά απο 2 χρόνια καθημερινή χρήση έγινε έτσι και θα αλλάξω λουράκι.

< >
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#481742 Χαλάει αυτό το λουράκι; Τι λε ρε παιδί μου :shifty:
Λοιπόν εδώ είναι το αυθεντικό στην πιο χαμηλή τιμή του, όλα τα άλλα έχουν σκληρά πλαστικά
και κρατάνε σαφώς λιγότερο.
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#481902 Εγώ που θέλω απλά να παρακολουθώ την καρδιακή συχνότητα :s_tongue να πάρω ένα mi band 2 ή τζάμπα το 30αρι; Κάνει δουλειά;

Δεν θέλω να κάνει αναλύσεις μέσω gps και ψαγμένα πράγματα, θέλω μόνο να μου καταγράφει το workout και να δείχνει real time για να ξέρω μέχρι που να πιεστώ, μην πάθουμε και καμιά ανακοπή :lol:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#481903
lemon3 έγραψε:Εγώ που θέλω απλά να παρακολουθώ την καρδιακή συχνότητα :s_tongue να πάρω ένα mi band 2 ή τζάμπα το 30αρι; Κάνει δουλειά;

Δεν θέλω να κάνει αναλύσεις μέσω gps και ψαγμένα πράγματα, θέλω μόνο να μου καταγράφει το workout και να δείχνει real time για να ξέρω μέχρι που να πιεστώ, μην πάθουμε και καμιά ανακοπή :lol:


Για πολύ χοντρά νούμερα οκ, μην περιμένεις ακρίβεια