Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#450515 Για να πω τη |λογοκρισία| μου, αν δεν κάνεις πρωταθλητισμό, ο χρόνος που χάνεις να μετράς και την παραμικρή θερμίδα επαρκεί και περισσεύει για 12 γύρους σε 400αρη στίβο. Χαλάρωσε και απόλαυσε την ποιοτική διατροφή σαν τρόπο ζωής :)
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#450519 Από τον Ιούλιο του 2015 έχω πάρει τα garmin 920xt για εμένα και το fenix 2 για τη σύζυγο. Μετά από 2 χρόνια σκληρής χρήσης(θάλασσα + καθημερινό ρολόι) με το 920xt, είμαι υπερευχαριστημένος εκτός από τη φωτεινότητα της οθόνης. Η μπαταρία ξεφορτίζει το πρώτο 10% λίγο πιο γρήγορα. Είναι πολύ ελαφρύ, και μετράει με καλύτερη ακρίβεια από το fenix 2. Το οποίο είναι και αρκετά βαρύτερο.
800€ και για τα 2 είχα δώσει περίπου

Οι θερμίδες στα @@ μου. Με νοιάζουν οι μετρήσεις βελτίωσης απόδοσης. Παλιά μετρούσαμε χεριές στο κολύμπι, στροφές στο γήπεδο και κάναμε μαθηματικούς υπολογισμούς. Τώρα έχεις πλήρη ανάλυση της προπόνησης.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#450535 To my fitness pal είναι εργαλείο για τη διατροφή.
Το χρησιμοποιουν άπειροι αθλητές σε όλο τον κόσμο, έχει πολύ καλό database και ακόμα κι αν δεν το βρεις με το barcode μπορείς να το περάσεις εσύ μέσα αυτό που εφαγες.
Το χρησιμοποίησα και γω για κάμποσους μηνες όταν μετρούσα πέρσι και με βοήθησε πολύ. Χωρίς αυτό (ή καποιο τροπο tracking του τι τρως) δεν κατέβαινα κάτω απο 10% λίπος με τίποτα.

Ενώ αντίστοιχα το tracking δραστηριότητας δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Και δεν ξέρω τι ακρίβεια έχει. Εξάλλου οι αρχικές μετρήσεις έγιναν απο μένα χωρίς να λάβω υπόψη τις υποδείξεις. Αλλιως θα έπρεπε να τρωω τα μισά.....

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#450556
Dimitris_P έγραψε:Εγώ αλλού σκάλωσα

ΤΑΧΙΝΙ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ;;


Πάρε μια κούπα καφέ. Πάρε και ένα φλιτζανάκι ελληνικού.
Μέτρησε 2 φλιτζανάκια νερό (για διπλή δόση δηλαδή).
Βάλτα στο μπρίκι.
+1 κουταλιά ζάχαρη
+2μιση βαρβάτες ελληνικό καφέ

Βράζεις και τον αδειάζεις στην κούπα.
Έπειτα βάλε 50-60 γραμμάρια ταχίνι και ανακάτεψε.
Έχεις φτιάξει ένα ρόφημα που θα σε κάνει τούρμπο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#450557
kovathe έγραψε:To my fitness pal είναι εργαλείο για τη διατροφή.
Το χρησιμοποιουν άπειροι αθλητές σε όλο τον κόσμο, έχει πολύ καλό database και ακόμα κι αν δεν το βρεις με το barcode μπορείς να το περάσεις εσύ μέσα αυτό που εφαγες.


Κοβάθε έφαγα πριν λίγο για μεσημεριανό: μοσχάρι κοκκινιστό με πατάτες γιαχνί στην κατσαρόλα.
Αν κάνει αναζήτηση, ακόμη και γραμμένα στα ελληνικά, βγάζει ήδη συνταγές από άλλους.
Αυτό όπως το έγραψα δεν το έβγαλε, ούτε παρόμοιο υπήρχε.
Το πέρασα όμως σαν μοσχάρι κατσαρόλας και σαν πατάτες γιαχνί και έτσι τα έβγαλα.
Τώρα 100γρ κρέας δεν θα ήταν; 200γρ οι πατάτες δεν θα ήταν; :hmmm:

Το σκάνερ βρήκε το σκουπ πρωτεΐνης που πήρα μετά το γυμναστήριο αλλά και τη μουσταλευριά του Στεργίου που έφαγα για επιδόρπιο πριν λίγο. :dizzy:
Φοβερό. Τι να λέμε.

Επίσης με την εφαρμογή UA Record, σύμφωνα με αυτήν πάντα που διαβάζει τις κινήσεις μου από το ρολόι, έκαψα 1041 θερμίδες σε 1 ώρα και 52 λεπτά άσκησης που έκανα πριν.
Αυτομάτως, λόγω connection εφαρμογών, στο my fitness pal, αφαιρέθηκαν αυτές οι θερμίδες. :dizzy:
Τι να λέμε. Οι άνθρωποιο έχουν βγάλει προγραμματάρες. :omg:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#450625 Αν είναι homemade βρίσκει συνταγές αλλων.
Αλλιως βάζεις τα δικά σου συστατικά και φτιαχνεις συνταγή.
Εννοείται αν δεν είναι συσκευασμένο - μετρημένο πρέπει να τα ζυγισεις εσύ.
Πάντως όλα εκτιμήσεις είναι, με τη χρήση αποκτας εμπειρία και ξερεις ακριβως τι εχεις φαει και ποσο.

< >
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#450664
«Έξυπνο» ρολόι με τεχνητή νοημοσύνη ενημερώνει τη γυναίκα μόλις μείνει έγκυος!
Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 2 Νοεμβρίου 2017, 09:08

«Έξυπνο» ρολόι με τεχνητή νοημοσύνη ενημερώνει τη γυναίκα μόλις μείνει έγκυος!
Το παραδοσιακό γρήγορο τεστ εγκυμοσύνης, που ανιχνεύει μια ορμόνη στα ούρα της γυναίκας, μπορεί στο μέλλον να αποκτήσει ανταγωνιστή ή ακόμη και να είναι περιττό.

Επιστήμονες από την Ελβετία αναπτύσσουν ένα σύστημα τεχνητής νοημοσύνης, το οποίο ενσωματώνεται σε ένα «έξυπνο» περικάρπιο-ρολόι (smartwatch) και μπορεί να ενημερώσει μια γυναίκα άμεσα, όταν αυτή μείνει έγκυος.

Όταν ξεκινά η εγκυμοσύνη, στο σώμα της γυναίκας συμβαίνουν αδιόρατες ορμονικές και άλλες αλλαγές (στη θερμοκρασία του δέρματος, στο ρυθμό της αναπνοής, στους παλμούς καρδιάς της κ.α.), τις οποίες μπορεί να καταγράψουν οι αισθητήρες της «έξυπνης» συσκευής. Στη συνέχεια, ένας αλγόριθμος τεχνητής νοημοσύνης ερμηνεύει κατάλληλα τα βιολογικά σήματα και ενημερώνει τη γυναίκα με το σχετικό μήνυμα.

Χάρη στο σύστημα «βαθιάς» μάθησης που χρησιμοποιεί και της επιτρέπει να μαθαίνει τα προσωπικά χαρακτηριστικά κάθε διαφορετικής γυναίκας, η συσκευή μπορεί να την ενημερώσει όχι μόνο πότε έμεινε έγκυος, αλλά και πότε υπάρχει το καλύτερο «παράθυρο» χρόνου για να μείνει έγκυος.

Οι ερευνητές, με επικεφαλής τον Μοχαμέντ Σιλάιχ του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου της Ζυρίχης, έκαναν τη σχετική ανακοίνωση στο ετήσιο συνέδριο της Αμερικανικής Εταιρείας Αναπαραγωγικής Ιατρικής στο Σαν Αντόνιο του Τέξας, σύμφωνα με τη βρετανική «Τέλεγκραφ».

Το «έξυπνο» περικάρπιο-ρολόι Ava αναμένεται να κοστίζει περίπου 220 ευρώ και οι ερευνητές σχεδιάζουν δοκιμές του σε πραγματικές συνθήκες έως το τέλος του 2017. Οι έως τώρα δοκιμές δείχνουν ότι μπορεί να ανιχνεύσει την εγκυμοσύνη περίπου μια εβδομάδα μετά τη σύλληψη, δηλαδή εξίσου γρήγορα με το πιο γρήγορο τεστ που υπάρχει σήμερα.

«Αντί μια γυναίκα να ξυπνά κάθε πρωί και να προσπαθεί να ουρήσει πάνω σε μια λωρίδα για να ανιχνεύσει την αύξηση της ορμόνης χοριακής γοναδοτροπίνης, θα μπορεί απλώς να φορά το περικάρπιο μέρα-νύχτα» δήλωσε ο Σιλάιχ. Όπως είπε, αν η γυναίκα συνεχίσει να φορά στο χέρι της τη συσκευή και αφότου μείνει έγκυος, μπορεί -με την κατάλληλη βελτίωση του αλγόριθμου- να λαμβάνει προειδοποιήσεις για ένα πιθανό μελλοντικό πρόβλημα, π.χ. προεκλαμψίας.

Τελευταία ενημέρωση: Πέμπτη, 2 Νοεμβρίου 2017, 09:12

ΠΗΓΗ
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#452054 Γιατι το mi band2 το δικο μου στις ειδοποιήσεις δειχνει απλα φακελάκια και εικονίδια (android)
Και της κουτσουνας δειχνει ποιος καλει,απο που ηρθε το μαιλ ,ποιος εστειλε μηνυμα κλπ (ios)

?? :rant:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#452158 Γιατι η Ιος ειναι πιο γαματο νησι απο την Ανδρο...

( καλο το ανεκδοτακι ε; ε; ε; Ε; Ε; Ε;)

(αχαχααχαχαχααχ)
Τελευταία επεξεργασία από kubiak και 09 Νοέμ 2017, 16:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά