Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#469747 Ποντάρω ότι θα έχεις ανεβασμένους σφυγμούς από πολύ νωρίς, αίσθηση κώπωσης υπέρμετρη, "out of breath" φηλινγκ φάση "τάφτυσα νωρίς" και σιγουρα κάποιο πονοκεφαλάκι νωρίς σχετικά.

Ζεις;
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#469759 Ούτε το γύρο από το ζέσταμα δεν τον πάλεψα...
Βαριά πόδια, αδυναμία κλπ. Γύρισα σπίτι. Να πιω κανα ποτό για το hangover.
Πάει γεράσαμε. Παλιά απλά ιδρωνα περισσότερο

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#469771 Αν θέλεις καλύτερα να τρέξεις αμέσως μετά το αλκοόλ που βασικά έχεις επιπλέον πράμα προς άμεση καύση. Και ξεμεθάς και ασκείσαι. Με αυξημένο κίνδυνο τραυματισμού λόγω αναισθησίας και ανισορροπίας.
Μετά από ώρες που έχεις φτάσει σε hangover είσαι αφυδατωμένος κλπ όπως διαπίστωσες δεν σε παίρνει.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#469778 Ζει! :lol:

2 λιτρα νερό τώρα, τώρα όμως! και αύριο 10.30 θα βαράς 10άρες χλμ
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#469830 2 τελευταία ποτάκια μαζί με το φαγητό και τέλος. Από αύριο μπρόκολα και μοσχάρι, μέχρι να συνέλθω. Σόκαρα άσχημα τον οργανισμό μου στις μέρες αυτές.
Είχα πολύ καιρό να πιω, εξαιτίας των μικρών, που θέλουν προσοχή τη νύχτα. Ακολουθώ συμβουλή jim clark... Νερό, νερό, νερό. Ούτως ή άλλως διψάω σαν να έφαγα αλμυρά. :oops:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#470265 Τελευταία προπόνηση εχθές το πρωί.... Ψιλοπεθαμένος, την έβγαλα μόνο γιατί ήθελα να δω τις μετρήσεις της ζώνης. Και δεν ήθελα να γυρίσω σπίτι δεύτερη φορά "ηττημένος" :lol: . Θα με κορόιδευε η γυναίκα μου στάνταρ. :help:

Όλα τα δεδομένα από garmin.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#470477 Ζώνη στήθους. Αλλά είναι ταλαιπωρία. Χαλαρή πέφτει συνέχεια, και σφιχτή με ενοχλεί. Για αυτό και τη φοράω σπάνια.
Σήμερα έκανα ένα χαλάρωμα, γιατί εχθές με τσίμπησε λίγο το γόνατο. Και ο ορθοπεδικός μου, μου είπε να ρίξω ταχύτητα :( .
Σχεδόν 10χλμ, και δεν με πόνεσε κάτι. Αλλά έκανα κάτι παραπάνω από 60 λεπτά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#470483
kyr80 έγραψε:Ζώνη στήθους. Αλλά είναι ταλαιπωρία. Χαλαρή πέφτει συνέχεια, και σφιχτή με ενοχλεί. Για αυτό και τη φοράω σπάνια.
Σήμερα έκανα ένα χαλάρωμα, γιατί εχθές με τσίμπησε λίγο το γόνατο. Και ο ορθοπεδικός μου, μου είπε να ρίξω ταχύτητα :( .
Σχεδόν 10χλμ, και δεν με πόνεσε κάτι. Αλλά έκανα κάτι παραπάνω από 60 λεπτά.
Μπράβο σου που έριξες ταχύτητα αλλά μπόρεσες να κρατήσεις ψηλά το cadence. Είναι σημαντικός παράγοντας μείωσης καταπόνησης. Και είδα ότι έχεις και καλή ισορροπία δεξιά αριστερά και μειωμένο χρόνο επαφής. Όλα βοηθάνε.
Επίσης διαφορές σε πονάκια μπορείς να δεις αλλάζοντας το πάτημα πχ να πατάς λίγο πιο στο έξω χείλος ή να τρέχεις πιο πολύ με το εμπρός μέρος του ποδιού ώστε να μειώνεται το χτύπημα της φτέρνας ή το πόδι να κοιτάει λίγο προς τα έξω (ή το αντίθετο).
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#470492 Τώρα είναι αργά.... 30 χρόνια πριν έπρεπε να προσέχω.

Αν θα δεις, τρέξιμο ξαναξεκίνησα σχεδόν 1 χρόνο πριν, μετά από μεγάλη αποχή. Η βασική μου άσκηση πρέπει να είναι το κολύμπι.

Αν θα αγόραζα τωρα ζώνη, θα έπαιρνα την αδιάβροχη.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#470493 Τι κόλπα είναι αυτά, πείτε να μαθαίνουμε και μεις!
Πιο πολλά βήματα το λεπτό, δηλαδή μικρότερα βηματάκια είναι καλύτερα από μεγαλύτερα; αυτό με το που πατάμε, μέσα έξω , εμπρός πίσω κτλ...;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#470499
KiloMeater έγραψε:Τι κόλπα είναι αυτά, πείτε να μαθαίνουμε και μεις!
Πιο πολλά βήματα το λεπτό, δηλαδή μικρότερα βηματάκια είναι καλύτερα από μεγαλύτερα; αυτό με το που πατάμε, μέσα έξω , εμπρός πίσω κτλ...;
Γενικά προσπάθησε να έχεις ανεβασμένο cadence, αν μπορείς πάνω από 170 βήματα το λεπτό. Είναι όπως τα κιβώτια με πολλές ταχύτητες (7-8-9) είναι πιο μικρό το σκαλοπάτι από σχέση σε σχέση, αντίστοιχα λιγότερος ο κραδασμός (και η κάθετη μετατόπιση). Αντίθετα σε μεγάλο βηματισμό είναι πιο μεγάλη η μετατόπιση πάνω κάτω του κέντρου βάρους και πιο μεγάλος ο κραδασμός στην προσγείωση.
Αυτά τα μετράς είτε με ζώνη στήθους είτε με ειδικό foot pod, παπαράκι που κρεμάς στο παπούτσι σου. Όλοι χρησιμοποιούν τα ίδια στοιχεία (cadence, μετατόπιση, χρόνο επαφής) για να προσφέρουν κάποιο τρόπο βαθμολόγησης της συνολικής αποτελεσματικότητας του τρεξίματός σου. Δε σημαίνει κάτι αλλά το παρακολουθείς να δεις αν βελτιώνεσαι.
Επίσης η ζώνη στήθους καθώς πιάνει το ηλεκτρικό ερέθισμα (και όχι τη ροή του αίματος) είναι πιο καλή στο να μετράει την μικρο-μεταβλητότητα του καρδιακού παλμού (από παλμό σε παλμό, heart rate variation HRV) που είναι ένα ακόμα σημαντικό στοιχείο. Σχετικό με κούραση, υπερπροπόνηση, στρες κλπ. Αυτό προσπαθεί να πιάσει και η Garmin με τα ρολόγια της για να βγάλει στρες.

Εγώ που μάλλον υπερπρηνίζω κοιτάω να πατάω λίγο περισσότερο με το έξω χείλος για να μειώσω το βούλιαγμα της καμάρας μου προς τα μέσα-κάτω (βέβαια αυτό κάτι άλλο κακό μπορεί να κάνει αλλά βοηθάει μέχρι να πάρω παπούτσια). Φίλος όμως που έχει γυρίσει πολλές φορές τον αστράγαλο κάνει το αντίθετο για να μην του γυρίσει.
Ο κάθε ένας μας έχει άλλο τρόπο που κάνει επαφή το πόδι του, άλλοι χτυπάνε πολύ τη φτέρνα, οι περισσότεροι ακουμπάνε με τη μέση και άλλοι με το εμπρός (με το εμπρός σχεδόν όλοι στο σπριντ). Το πόση κλίση έχουν τα παπούτσια μπορεί να κάνει μια διαφορά (αν από 12 πάς σε 8 χιλιοστά είναι πιθανό να μειωθεί το χτύπημα της φτέρνας. Από την άλλη έχεις λιγότερη μαλακωσιά). Το χτύπημα της φτέρνας ασκεί μεγαλύτερη καταπόνηση.
Επειδή έχω θέμα με τη λαγονοκνημιαία μου ταινία (ΛΚΤ) της οποίας η τάση αυξάνει σε έσω στροφή του ποδιού παρατήρησα ότι αν κρατάω το πόδι λίγο προς τα έξω οπότε χαλαρώνει η ΛΚΤ με ενοχλεί λιγότερο ή αργότερα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#470500 πάντως Κυριάκο τρέχεις πολύ γρήγορα θα έλεγα...
εγώ τις τελευταίες ημέρες αισθάνομαι την πελματιαία απονεύρωση μου αριστερά. όχι τραγικό αλλά όσο τη φορτίζω, τόσο τη θυμάμαι την επομένη. χθες μετά από σύνολο 12 χλμ κ ύπνο κανένα 5ωρο σήμερα δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου, νυστάζω κτλ. είπα στη :inlove: "θα πάω γυμναστήριο σήμερα" κ αφενός ούτε εγώ το πίστευα, άκουσα κ κατσάδες :lol:

φοβάμαι μήπως τα kayano οδήγησαν σε αυτό. θα δώ πως θα πάει. πάντως στο επόμενο ζευγάρι θα δοκιμάσω nimbus μάλλον.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#470501 Παρήγγειλα κι εγώ την ζώνη για τριαθλο με σκοπό να την χρησιμοποιώ σε κολύμπι και κροσφιτ.

Βέβαια για κολύμπι διαβάζω ότι ίσως γλιστράει αλλά βλέποντας και κάνοντας.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#470516
sknipper έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Τι κόλπα είναι αυτά, πείτε να μαθαίνουμε και μεις!
Πιο πολλά βήματα το λεπτό, δηλαδή μικρότερα βηματάκια είναι καλύτερα από μεγαλύτερα; αυτό με το που πατάμε, μέσα έξω , εμπρός πίσω κτλ...;
Γενικά προσπάθησε να έχεις ανεβασμένο cadence, αν μπορείς πάνω από 170 βήματα το λεπτό. Είναι όπως τα κιβώτια με πολλές ταχύτητες (7-8-9) είναι πιο μικρό το σκαλοπάτι από σχέση σε σχέση, αντίστοιχα λιγότερος ο κραδασμός (και η κάθετη μετατόπιση). Αντίθετα σε μεγάλο βηματισμό είναι πιο μεγάλη η μετατόπιση πάνω κάτω του κέντρου βάρους και πιο μεγάλος ο κραδασμός στην προσγείωση.
Αυτά τα μετράς είτε με ζώνη στήθους είτε με ειδικό foot pod, παπαράκι που κρεμάς στο παπούτσι σου. Όλοι χρησιμοποιούν τα ίδια στοιχεία (cadence, μετατόπιση, χρόνο επαφής) για να προσφέρουν κάποιο τρόπο βαθμολόγησης της συνολικής αποτελεσματικότητας του τρεξίματός σου. Δε σημαίνει κάτι αλλά το παρακολουθείς να δεις αν βελτιώνεσαι.
Επίσης η ζώνη στήθους καθώς πιάνει το ηλεκτρικό ερέθισμα (και όχι τη ροή του αίματος) είναι πιο καλή στο να μετράει την μικρο-μεταβλητότητα του καρδιακού παλμού (από παλμό σε παλμό, heart rate variation HRV) που είναι ένα ακόμα σημαντικό στοιχείο. Σχετικό με κούραση, υπερπροπόνηση, στρες κλπ. Αυτό προσπαθεί να πιάσει και η Garmin με τα ρολόγια της για να βγάλει στρες.

Εγώ που μάλλον υπερπρηνίζω κοιτάω να πατάω λίγο περισσότερο με το έξω χείλος για να μειώσω το βούλιαγμα της καμάρας μου προς τα μέσα-κάτω (βέβαια αυτό κάτι άλλο κακό μπορεί να κάνει αλλά βοηθάει μέχρι να πάρω παπούτσια). Φίλος όμως που έχει γυρίσει πολλές φορές τον αστράγαλο κάνει το αντίθετο για να μην του γυρίσει.
Ο κάθε ένας μας έχει άλλο τρόπο που κάνει επαφή το πόδι του, άλλοι χτυπάνε πολύ τη φτέρνα, οι περισσότεροι ακουμπάνε με τη μέση και άλλοι με το εμπρός (με το εμπρός σχεδόν όλοι στο σπριντ). Το πόση κλίση έχουν τα παπούτσια μπορεί να κάνει μια διαφορά (αν από 12 πάς σε 8 χιλιοστά είναι πιθανό να μειωθεί το χτύπημα της φτέρνας. Από την άλλη έχεις λιγότερη μαλακωσιά). Το χτύπημα της φτέρνας ασκεί μεγαλύτερη καταπόνηση.
Επειδή έχω θέμα με τη λαγονοκνημιαία μου ταινία (ΛΚΤ) της οποίας η τάση αυξάνει σε έσω στροφή του ποδιού παρατήρησα ότι αν κρατάω το πόδι λίγο προς τα έξω οπότε χαλαρώνει η ΛΚΤ με ενοχλεί λιγότερο ή αργότερα.
Πσσσςςς.... Τι λες τώρα...
Ωραία, θα τα μελετήσω και θα δω τι μπορώ να εφαρμόσω η μπορώ να προσέξω στο τρέξιμο μου.

Περιμένω τα nimbus το ΣΚ Για δοκιμή:-)
Με αυτά που διαβάζω και μη έχοντας δοκιμάσει ποτέ παπούτσι τρεξίματος φαντάζομαι θα κάνουν σημαντική διαφορά