Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#656833 Θεωρώ υπερβολικά μεγάλη την καθυστέρηση επαναφοράς, νομίζω το πρόβλημα ξεκίνησε 23 Ιουλίου πρωί και είναι τώρα 4 μέρες. Στην ηλεκτρονική εποχή μιλάμε για αιωνιότητα.
Και αυτό δείχνει την τεράστια εξάρτησή μας από εξωτερικούς παράγοντες με όλα αυτά τα cloud κλπ. Και το πόσο μεγάλη σημασία έχει το redundancy, οι καβάτζες. Που βέβαια δύσκολο να δικαιολογηθεί τέτοιο κόστος από μια εταιρεία μέχρι να της κάτσει κάτι τέτοιο. Όπως έγινε και με τον ιό, όλοι τα ήξεραν τα μέτρα και τις ανάγκες αλλά περιμέναν να τους τύχει και να το δούνε από κοντά για να προκύψουν ειδικά κονδύλια και να αρχίσουν να τρέχουν και να παρακαλάνε για αναπνευστήρες και μάσκες....
Ελπίζω μετά από αυτό να αλλάξει λίγο το μοντέλο της Garmin και να επιτρέπει σώσιμο και στον υπολογιστή μας των προσπάθειών μας και όχι μόνο στις αποθήκες της Garmin.
To χειρότερο θα είναι να έχουν χαθεί δεδομένα χρηστών οπότε θα γίνει ο καλός χαμός. Και ανησυχώ μήπως αυτός είναι ο λόγος της καθυστέρησης. Δεν ανοίγουν τίποτα νέο προκειμένου να βρούνε-σώσουν τα παλιά. Τουλάχιστον εγώ όλα (όσα στοιχεία μπορούνε, χάνεις αρκετά) τα μεταφέρω αυτόματα και στο Strava.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#656835 Μπορείς να τα σώσεις και στον υπολογιστή σου και να τα μεταφέρεις και χειροκίνητα στο strava.
Σήμερα βλέπω κινητικότητα πάντως, έχουν αρχίσει να συγχρονίζουν μερικές δραστηριότητες σιγά σιγά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#656839 324 βήματα καταγράφηκαν ενώ οδηγούσα, δεν μπορώ να πω, το στρίβειν καίει θερμίδες :metalo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#656840
drdino έγραψε:Μπορείς να τα σώσεις και στον υπολογιστή σου και να τα μεταφέρεις και χειροκίνητα στο strava.
Σήμερα βλέπω κινητικότητα πάντως, έχουν αρχίσει να συγχρονίζουν μερικές δραστηριότητες σιγά σιγά.
Ναι το ξέρω αλλά δεν με ενδιαφέρει, κάποια στιγμή θα περάσουν. Και τότε θα κρασάρει το σύστημα αν όλοι μαζί αρχίσουν να ανεβάζουν δραστηριότητες. Οπότε λογικό να ξεκινήσει με περιορισμούς, ίσως στην αρχή να συγχρονίζει όχι αυτόματα αλλά μόνο αν το ζητήσεις.

Έχεις δίκιο άνοιξε το site του Garmin Connect, πιο πριν ήταν κλειστό. Αλληλούια! :yahoo:
Η εφαρμογή στο τηλέφωνο όμως ακόμα δεν. Είμαστε σε καλό δρόμο όμως.
Link για το status όπου πλέον δεν είναι όλα κόκκινα. https://connect.garmin.com/status/

Λοιπόν σιγά σιγά μου περνάει τις δραστηριότητες από το ρολόι στο τηλέφωνο κι από εκεί παραπέρα και τις βλέπω στην ιστοσελίδα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#661239
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#666269 Ρίχνω μια μάτια στα garmin ρολόγια, βασικά θα με ενδιέφερε η βοήθεια που δίνει να βελτιωθεις λίγο σε τρέξιμο ποδήλατο και όλα αυτα τα health fitness stats .

Απο οτι κατάλαβα το Fenix ειναι το top model αλλά εχει παρά πολλα features που δεν τα χρειάζομαι .
Το vivoactive 4 βλέπω εχει τους ίδιους σενσορες άρα δε χανεις κάτι σε ακρίβεια και νομίζω όλα τα βασικά στατιστικά .

Υπάρχει κάτι σημαντικό που λείπει στο vivoactive 4?
Χρειάζεσαι κάποιο software επιπλέον η οτι έρχεται με το ρολόι ειναι αρκετό;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#666277 O @harpymonk σου έδωσε ένα link από ενα εξαιρετικο site με αναλυτικα reviews και συγκρίσεις για το fitness κομματι. Ψαξου λιγο απο εκει για να δεις τι σου χρειάζεται και τι όχι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#666402
KiloMeater έγραψε:Ρίχνω μια μάτια στα garmin ρολόγια, βασικά θα με ενδιέφερε η βοήθεια που δίνει να βελτιωθεις λίγο σε τρέξιμο ποδήλατο και όλα αυτα τα health fitness stats .

Απο οτι κατάλαβα το Fenix ειναι το top model αλλά εχει παρά πολλα features που δεν τα χρειάζομαι .
Το vivoactive 4 βλέπω εχει τους ίδιους σενσορες άρα δε χανεις κάτι σε ακρίβεια και νομίζω όλα τα βασικά στατιστικά .

Υπάρχει κάτι σημαντικό που λείπει στο vivoactive 4?
Χρειάζεσαι κάποιο software επιπλέον η οτι έρχεται με το ρολόι ειναι αρκετό;
Tα fenix είναι τα τοπ mainstream ρολόγια άθλησης. Η Garmin βγάζει κι άλλα πιο προχώ και πολύ πιο ακριβά.
Όχι δεν έχουν τους ίδιους σένσορες και τους χρησιμοποιούν και διαφορετικά. Είναι πολλές οι διαφορές σε όλα τα επίπεδα, δεν είναι αδικαιολόγητη η διαφορά τιμής. Αλλά δεν τα έδινα, πήρα από δανέζικο site με μεγάλη έκπτωση το fenix 5s plus με ζαφείρι όταν είχε ήδη κυκλοφορήσει το 6.
Το vivactive 4 πολύ καλό, είχα το 3 αλλά για αυτά που θέλεις (άθληση και βελτίωση) σου προτείνω το 245. Και τα 2 έχουν όλα όσα θέλεις κι ακόμα παραπάνω, λογική τιμή και μέγεθος και βγαίνουν και σε έκδοση με μουσική. Βαικά και το 45 να πάρεις πάλι θα εντυπωσιαστείς.
Ένα σημείο που δεν θυμάμαι είναι με τι μπορεί να συνδεθεί, εννοώ αισθητήρες (cadence, running dynamics, power), υπήρχαν κάποιοι περιορισμοί για κάποια.

Το 4 έχει οθόνη αφής και 2 κουμπιά, το 245 τα 5 κουμπιά της Garmin. Ε λοιπόν δίστασα να προχωρήσω στα "οπισθοδρομικά" κουμπιά αλλά είναι πολύ πιο σωστά, δεν επηρεάζονται από ιδρώτα, νερό (γινονται πράματα μόνα τους στο ντους αλλά δεν κάνει τίποτα στη θάλασσα) και έχεις καλύτερες και αμεσότερες επιλογές.
Το 245 έχει πολύ μεγάλη απήχηση και κόσμο που ασχολείται και η ίδια η εταιρεία φαίνεται να το προωθεί με συχνές αναβαθμίσεις και βελτιώσεις.
Αν και μαμά είναι υπερπλήρη (θα χαθείς στα μενού και υπομενού) υπάρχουν απίστευτα πολλές και δωρεάν φάτσες, widgets, datafileds για να κάνεις όλα όσα θέλεις και πολλά που δεν ήξερες ότι ήθελες.

Εξαιρετικά τεστ και πολύ εκτεταμένα κάνει ο dcrainmaker.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#666413 Διάβασα το garmin 245 , ευχαριστώ για το tip
Χάσιμο ειναι όλες οι επιλογές, αλλά οκ, με έναν ευχαριστο τρόπο .

Αυτό μάλλον φαίνεται καλύτερο , πιο εστιασμένο.
Με χάλασε λίγο το no Touchscreen αλλά αφού ειναι για καλό, ας το δεχθούμε. Επίσης θα ήθελα την οθόνη λίγο πιο μεγάλη, αλλά και πάλι δε χάλασε ο κόσμος. Μουσική, μάλλον δε χρειάζεται αφού εχω το κινητό μαζί μου για μια περίπτωση ανάγκης.

Κανα δυο πράγματα που θέλουν ψάξιμο
1) υποστηρίζει το running dynamics το όπιο με ενδιαφέρει πολυ . Αν κατάλαβα καλά θες και ενα έξτρα hardware όμως για να παίξει αυτό; Ενα rd pod? H δουλεύει και χωρίς αυτό ίσως με μειωμένη ακρίβεια;
2) για ποδηλασία δεν κατάλαβα αν εχει κάποια ιδιαίτερα features δεν το πολυ αναφέρουν στα reviews. Αυτό το rd pod κάνει τίποτα και στην ποδηλασία πχ; Και γενικά δεν βρήκα τι περισσότερο η λιγότερο εχει απο τα συγκρινόμενα σε αυτό τον τομέα.