Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#449089 Έχεις iwatch, gear s3, fenix 5, honor band ή κατι παρεμφερές;
Ανοίγω αυτό το τόπικ για συζήτηση.
Για διάρκεια μπαταρίας, εφαρμογές, μετρήσεις, λουράκια και διάφορα αξεσουάρ και οτιδήποτε άλλο...
Αφού θίγονται οι ωρολογάδες...


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#449093 ποια ειναι η πιο value for money επιλογη αυτη τη στιγμη;

το mi band 2 της xiaomi παιζει αρκετα εχω την εντυπωση αλλα νομιζω κανει αρκετα λιγα πραγματα σε σχεση με το honor band το οποιο ομως στην ελλαδα κοστιζει 3 φορες πανω, ενω απο ιντερνετ ειναι σχεδον διπλασια η τιμη του.

Υπαρχει καποια ενδιαμεση και αξιολογη προταση;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#449094
Giuseppe Busso έγραψε:Έχεις iwatch, gear s3, fenix 5, honor band ή κατι παρεμφερές;
Ανοίγω αυτό το τόπικ για συζήτηση.
Για διάρκεια μπαταρίας, εφαρμογές, μετρήσεις, λουράκια και διάφορα αξεσουάρ και οτιδήποτε άλλο...
Αφού θίγονται οι ωρολογάδες...


Εικόνα



:inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:


Εγω για να στειλεις καμια κουτα καραμελες το γραψα. :s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#449101
bibendum έγραψε:ποια ειναι η πιο value for money επιλογη αυτη τη στιγμη;

το mi band 2 της xiaomi παιζει αρκετα εχω την εντυπωση αλλα νομιζω κανει αρκετα λιγα πραγματα σε σχεση με το honor band το οποιο ομως στην ελλαδα κοστιζει 3 φορες πανω, ενω απο ιντερνετ ειναι σχεδον διπλασια η τιμη του.

Υπαρχει καποια ενδιαμεση και αξιολογη προταση;



Το xiaomi mi band 2 το έχω βάλει απλά στο χέρι μου.

Αν ψάχνεις κάποιο wrist band fitness tracker, τότε η γνώμη μου είναι να πας στο Honor Band 3.
Ψάξε στο γερμανικό ή ιταλικό amazon.

Είναι καλύτερος fitness tracker από το Samsung Gear S3 που έχω τώρα.

@g
είσαι εσύ ένας παγαπόντης :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#449102 Να προσθέσω το άλλο fitness ρολόι της xiaomi το Amazfit Pace

https://www.skroutz.gr/s/11489747/Xiaomi-Amazfit.html

Βλέπω reviews αυτή την περίοδο και φαίνεται αρκετά καλό και εμφανίσιμο

Απο εξωτερικό παίζει και στα 70 ευρώ

ΥΓ μασησες από τον g ρε Busso? Ντροπή

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#449103
dimik έγραψε:ΥΓ μασησες από τον g ρε Busso? Ντροπή

< >


Τι με πέρασες εμένα; σαν τον άλλον, τον Καταλανό χλεχλέ;

Απόσχιση εδώ και τώρα; Έγινε... :iconcool: :shifty:




To Αmazfit δείχνει καλή δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#449109 Xiaomi Huami AMAZFIT Bip


Xiaomi AMAZFIT Pace

Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#449130 @GB

Τα δυο καφε λουρακια που εβαλες στο προηγουμενο τοπικο ειναι ΤΟP! :yahoo:
Αναλογως τις προτιμησεις-καταστασεις, imo το σκουρο για πιο κυριλε-νυχτερινο, το ανοιχτοχρωμο για πιο casual-καθημερινο.

Ενα απο τα δυο, ή και τα δυο... :lol: To εχεις παρει ηδη! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#449132
Κίκιζας . έγραψε:@GB

Τα δυο καφε λουρακια που εβαλες στο προηγουμενο τοπικο ειναι ΤΟP! :yahoo:
Αναλογως τις προτιμησεις-καταστασεις, imo το σκουρο για πιο κυριλε-νυχτερινο, το ανοιχτοχρωμο για πιο casual-καθημερινο.

Ενα απο τα δυο, ή και τα δυο... :lol: To εχεις παρει ηδη! :rtfm:



Να τα βάλουμε και εδώ να υπάρχουν.

Giuseppe Busso έγραψε:Εικόνα

Εικόνα

https://www.amazon.de/dp/B071ZJNCWR/ref ... etail?th=1


:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#449286
Giuseppe Busso έγραψε:Έχεις iwatch, gear s3, fenix 5, honor band ή κατι παρεμφερές;
Ανοίγω αυτό το τόπικ για συζήτηση.
Για διάρκεια μπαταρίας, εφαρμογές, μετρήσεις, λουράκια και διάφορα αξεσουάρ και οτιδήποτε άλλο...
Αφού θίγονται οι ωρολογάδες...


Εικόνα
Καλό χρυσό αλλά 3(?) κατοστάρικα είναι πολλά.

.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#449493 Εδώ Suunto Ambit3 Sport, τριαθλητικό ρολόι. Αρχική τιμή 400+, ευτυχώς το πήρα μεταχειρισμένο. Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#449521
Dimsabas έγραψε:Εδώ Suunto Ambit3 Sport, τριαθλητικό ρολόι. Αρχική τιμή 400+, ευτυχώς το πήρα μεταχειρισμένο. Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.


Κάποιους μήνες πριν, καλοκαιράκι περίπου, όταν ψαχνόμουν για το Samsung Gear S3 Frontier, είχα μπει σε ένα πλαίσιο και είχα δει τα Garmin Fenix 5 (5, 5S & 5X νομίζω) και αυτό γιατί ένας πελάτης μου φορούσε το προηγούμενο μοντέλο, το 3άρι, και μου το έδωσε και αυτό να το βάλω στον καρπό μου, οπότε και μου μπήκε η ιδέα.

Φοβερά ρολόγια. Ανήκουν στα sportwatches και όχι στα smart και αυτό γιατί δεν ξέρω αν παίρνουν εφαρμογές, ούτε έχουν τόσο καλές οθόνες.
Απλά βγαίνουν με ατσάλινη κάσα και με επιλογή για ζαφειρένιο κρύσταλλο. Καταλαβαίνεις πόσο die hard φάση.
Αλλά και η τιμή στα 800 ευρώ είναι :lipsealed:
Βέβαια είναι αδιάβροχο στη θάλασσα και αυτό είναι που θα μου λείψει.



Μου φαίνονται πολλά. Ίσως αν μου τη βαρέσει στο μέλλον, να το χτυπήσω.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#449541 Τι να το κάνεις ένα τέτοιο ρολόι; Είναι για πολύ συγκεκριμένη χρήση. Για παράδειγμα, το δικό μου έχει χειρότερη αισθητική από ρολόι που πουλάει ο Ινδός με 8 ευρώ. Κι όμως, κάνει πράγματα που μου χρειάζονται.
Αν όμως δεν έχεις τέτοιες βλέψεις, γιατί να το πάρεις;

Εν τω μεταξύ, καταγράφει βήματα. Κάθε μέρα με βγάζει περίπου στα 10.000. Τι στο καλό; Πού τα κάνω; Νομίζω ότι κάνει τελείως λάθος.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#450495 Η τεχνολογία και η εποχή, μας έχει φέρει κάποια βήματα παραπέρα.

Από όταν αγόρασα το έξυπνο ρολόι και έκανα εγκατάσταση την εφαρμογή που μπορώ να ελέγχω το ρολόι από το κινητό μου (samsung gear το app), εκεί εμφανίζονται διάφορες εφαρμογές.
Ψηλά ψηλά στη λίστα και με πολύ δυνατό bannerάκι ήταν κάτι εφαρμογές της Under Armour.
Καλή ώρα όπως στο iWatch της Apple είναι εφαρμογές της Nike -υποθέτω δηλαδή-.

Μετά από τόσες μέρες, μπαίνω μέσα, κάνω τα απαραίτητα download για το ρολόι, ενώ χρειάζεται να έχεις τις ίδιες εφαρμογές και στο ίδιο το κινητό.
Χρειάζεται επίσης να δημιουργήσεις ένα λογαριασμό. Ευκολάκι γιατί έχει κονέξιον με το facebook.

Δείτε λίγο παρακάτω όσοι ενδιαφέρεστε:





Η πρώτη εφαρμογή είναι η Under Armour Record.
Η δεύτερη είναι η Under Armour myfitnesspal.

Αλληλοσυνδέονται μεταξύ τους.
Γίνεται καταγραφή οποιασδήποτε κατάστασης άθλησης, μέτρηση θερμίδων, gps tracking κλπ....

Το έπος του πράγματος όμως, είναι η δεύτερη εφαρμογή.
Πρόκειται για ένα επιστημονικό εργαλείο που θέτεις στόχους όπως:
-μείωση βάρους
-διατήρηση βάρους
-αύξηση βάρους

Και καταγράφεις όλη σου τη διατροφή και σου βγάζει τη διατροφική ανάλυση της διατροφής σου.
Ναι καλά ακούσατε. Τη διατροφική ανάλυση.
Έχει περασμένες όλες τις τροφές, τουλάχιστον τις τυποποιημένες, και αν δεν τις έχει, μπορείς να δημιουργήσεις εσύ κάποιο γεύμα.

Χθες το βράδυ για πλάκα ασχολήθηκα με όλα τα παραπάνω.
Έφαγα πχ ένα γιαούρτι 2% complet, το κάνω search και το βρήκε.
Και πες ότι γράφεις στην αναζήτηση κάποιο γεύμα και δεν το βρίσκει.
Πχ ταχίνι που έβαλα το πρωί στον ελληνικό μου.

Έχει επιλογή για QR reader και σκανάρεις το barcode. Και έτσι βρήκε το ταχίνι του Χαΐτογλου που έφαγα.
Όπως και τα crunchy muesli δημητριακά της Kellog's.
Και αρχίζεις και καταγράφεις της διατροφή σου με βάσει τους στόχους σου.
Πόσα λιπαρά παίρνεις, πόση πρωτεΐνη κλπ θρεπτικά και μη στοιχεία.

Είναι πραγματικά απίστευτο αυτό.

Είμαι επίσης σίγουρος ότι δεν έχω ψάξει καλά ακόμη τις εφαρμογές και όλο και άλλα features θα υπάρχουν.

Ακόμη και αν δεν έχετε κάποιο ρολόι, κατεβάστε τες στο κινητό σας και πειραματιστείτε.
Δεν αφορά μονάχα ανθρώπους που αθλούνται αλλά και όσους θέλουν να κάνουν απλή καταγραφή ακόμη και μόνο τους περπατήματός τους ή της διατροφής τους.

Ξαναλέω. Αυτό που είδα είναι από τα καλύτερα παραδείγματα της τεχνολογίας της σημερινής εποχής, στην υπηρεσία του ανθρώπου.