Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#752667
Νίκος Παππάς έγραψε:Κατα δευτερον, ποιος ο λογος να δεις τον καιρο στο ρολοι; Εκτος του οτι δειχνει οτι να 'ναι καιρο, ουτε στην θερμοκρασια ειναι ακριβες.

Αυτο με το οτι η οθονη δεν αναβει παντα οταν στρεφεις το ρολοι σε εμενα συμβαινει 1/10 :s_dunno . Επισης στα 5 δευτερα που μενει αναμμενη βλεπω ωρα, (βασικο), βηματα, παλμους (ασχετα) και συνηθιως στριβω το χερι πριν σβησει.

Αν ξεκινάμε με το ποιος ο λόγος να δεις τον καιρό στο ρολόι, τότε αρχίζουμε να αναιρούμε την λειτουργία του smartwatch :lol:
Ήταν μια λειτουργία που χρησιμοποιούσα ορισμένες φορές στο Mi Band επειδή ήταν πολύ εύχρηστη και περίμενα κάτι αντίστοιχο να ισχύει και εδώ.

Βέβαια, για εμένα το βασικό πρόβλημα είναι η λειτουργία της οθόνης. Ιδανικά θα ήθελα το watchface που έχω επιλέξει να είναι διαρκώς ανοιχτό, έστω και στην χαμηλότερη φωτεινότητα. Όχι τα πολύ βασικά αναλογικά/ ψηφιακά που έχει όταν επιλέξεις always on οθόνη.

Να σημειώσω επίσης, ότι φοράω το ρολόι στο δεξί χέρι, οπότε δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με το γεγονός ότι τις μισές φορές δεν πιάνει την κίνηση του χεριού. Σε κάθε περίπτωση όμως τα 5 δεύτερα είναι πολύ λίγος χρόνος για εμένα και θα περίμενα να υπάρχει τουλάχιστον δυνατότητα ρύθμισης.

Η λειτουργία "εμφάνιση ώρας" έχει καταλάβει κανείς τι ακριβώς κάνει; Δεν θα έπρεπε να παραμένει μόνιμα ενεργοποιημένη όταν την επιλέγεις;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#752673
JimClark έγραψε:Έπηξ-α και εγώ τελικά. Μετά από 4μιση χρόνια το 5χ αποσύρεται ως θερμόμετρο εξωτερικού χώρου.

Μετά από 4μιση χρόνια, η μπαταρία του έχει ψοφήσει καθώς ζήτημα να βγάζει ένα 10ωρο συνεχούς δραστηριότητας, το βαρομετρικό του παθαίνει μια φορά τη βδομάδα ένα κοκομπλόκο και πετάει "storm alert" και ταυτόχρονα τα "υψομετρικά" του έχουν χαλάσει (ανεβαίνω 2 ορόφους και νομιζει οτι είναι 10).

Πάμπολλα σημάδια στην κάσα, το ζαφείρι α-θι-κτο ακόμα και σε τρίψιμο με βράχο στα Βαρδούσια.


Φώτο και review το Epix

Tο fenix 3 μου κρατάει ακόμα καλά μπαταρία κλπ, αλλά κάνει τα ίδια με το δικό σου
, επίσης άθικτο ζαφείρι ρημάδι κάσα.

< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#752677 Η πρώτη αίσθηση είναι οτι είναι "λίγο" στον καρπό. Του λείπει κάπως η βαρβατίλα του 5x. Ήμουν έτοιμος για 7 pro που είναι στα ίδια λεφτά και φορτίζεις πραγματικά μία το μήνα, αλλά με κέρδισε η οθονη οθονάρα σε σχέση με τα lcd...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#752678
axel12p έγραψε:Αν ξεκινάμε με το ποιος ο λόγος να δεις τον καιρό στο ρολόι, τότε αρχίζουμε να αναιρούμε την λειτουργία του smartwatch :lol:
Ήταν μια λειτουργία που χρησιμοποιούσα ορισμένες φορές στο Mi Band επειδή ήταν πολύ εύχρηστη και περίμενα κάτι αντίστοιχο να ισχύει και εδώ.




Ορισμενες λειτουργιες υπαρχουν για να υπαρχουν ασε που θελουν γυαλια απο μια ηλικια και πανω. :rtfm:
Προσωπικα σε Mi band ουτε την ωρα δεν βλεπω με τα μακρινα μου οποτε δεν ασχοληθηκα ποτε μαζι του.
Κατ' εμε οι λειτουργιες αξιζουν αν ειναι ακριβεις εστω ως προς την θερμοκρασια που εχει εξω, αν υποθεσουμε οτι το αν βρεχει ειναι λιγο δυσκολο να το προβλεψει ακριβως και τελος παντως μπορεις παντα να δεις απο το παραθυρο.

Στην προσφατη χιονοπττωση εδινε λιακαδα και -4° :dizzy: οταν χιονιζε κι ειχε γυρω στο 0° :lol: Τετοιο ευρος αγγιζει το χειμωνας-κρυο, καλοκαιρι-ζεστη ετσι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#752694
JimClark έγραψε:Έπηξ-α και εγώ τελικά. Μετά από 4μιση χρόνια το 5χ αποσύρεται ως θερμόμετρο εξωτερικού χώρου.

Μετά από 4μιση χρόνια, η μπαταρία του έχει ψοφήσει καθώς ζήτημα να βγάζει ένα 10ωρο συνεχούς δραστηριότητας, το βαρομετρικό του παθαίνει μια φορά τη βδομάδα ένα κοκομπλόκο και πετάει "storm alert" και ταυτόχρονα τα "υψομετρικά" του έχουν χαλάσει (ανεβαίνω 2 ορόφους και νομιζει οτι είναι 10).

Πάμπολλα σημάδια στην κάσα, το ζαφείρι α-θι-κτο ακόμα και σε τρίψιμο με βράχο στα Βαρδούσια.


Epix 2;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#752698 Ε ναι. Το 1 παρα είναι παλιο νομίζω εχει 6 7 χρονια που ειχε βγει.
Μερικοί ανησυχούν και για το pixel burn out, αλλά και το lcd του 5x υπήρχαν καποια σημάδια σαν διαρροή του lcd, κάτι σαν color bleed.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#752716
JimClark έγραψε:Η πρώτη αίσθηση είναι οτι είναι "λίγο" στον καρπό. Του λείπει κάπως η βαρβατίλα του 5x. Ήμουν έτοιμος για 7 pro που είναι στα ίδια λεφτά και φορτίζεις πραγματικά μία το μήνα, αλλά με κέρδισε η οθονη οθονάρα σε σχέση με τα lcd...


Είναι επειδή πρόκειται για ρολόι για αρχοντους, για βαρβατίλα πας στο 7.
Εγω μεταξύ 7x και Epix είμαι αλλά σε καμία περίπτωση σε αυτή την τιμή.
Θα παίξω το παιχνίδι τηε υπομονής αυτή την φορά και δεν θα κάνω sort->highest price

Η αλήθεια είναι ότι κοιτούσα αποκλειστικά solar και titanium στο 6x για την μπαταρία και την σκληρή χρήση αλλά είδα στο titanium γκρι πλαστικό στην κάσα και απογοητευτηκα.
Τα 7-epix τα περίμενα πολύ αργότερα και ήταν δυσάρεστη έκπληξη η τιμή.
Κυρίως γιατί πρόκειται για ηλεκτρονικό gadget που κάθε 3-4 χρόνια είναι πλέον παρωχημένο και θέλει αλλαγή, να ήταν κλασικό ρολόι που κρατάει κάποια αξία να έδινα 4ψηφιο.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#753267
dimik έγραψε:
JimClark έγραψε:Έπηξ-α και εγώ τελικά. Μετά από 4μιση χρόνια το 5χ αποσύρεται ως θερμόμετρο εξωτερικού χώρου.

Μετά από 4μιση χρόνια, η μπαταρία του έχει ψοφήσει καθώς ζήτημα να βγάζει ένα 10ωρο συνεχούς δραστηριότητας, το βαρομετρικό του παθαίνει μια φορά τη βδομάδα ένα κοκομπλόκο και πετάει "storm alert" και ταυτόχρονα τα "υψομετρικά" του έχουν χαλάσει (ανεβαίνω 2 ορόφους και νομιζει οτι είναι 10).

Πάμπολλα σημάδια στην κάσα, το ζαφείρι α-θι-κτο ακόμα και σε τρίψιμο με βράχο στα Βαρδούσια.

Φώτο και review το Epix
Tο fenix 3 μου κρατάει ακόμα καλά μπαταρία κλπ, αλλά κάνει τα ίδια με το δικό σου
, επίσης άθικτο ζαφείρι ρημάδι κάσα.

; -)
Το fenix 5s Plus κρατάει καλά αλλά δεν το χρησιμοποιώ για πολύωρες δραστηριότητες. Μικρά χτυπήματα που έφυγε η μαύρη επιστρωση στη στεφάνη έχει αλλά το ζαφείρι άθικτο, το ίδιο και η κάσα.
Στο μέτρημα ορόφων μπάχαλο, νομίζω το ίδιο είχα προσέξει και στο Vivoactive 3. Επίσης αν το φοράς στο αριστερό χέρι επειδή η τρύπα μέτρησης πίεσης είναι εμπρός σε ποδηλασία με κοντομάνικο τρώει τον αέρα με φόρα οπότε μπερδεύεται και μετράει πιο πολλά υψομετρικά και βγάζει πολλά βάτ στο στράβα. Αλλά σε βήματα, παλμούς, καιρό, μηνύματα κλπ μια χαρά δουλεύει. Και είναι πάντα ορατή η ώρα/οθόνη, όσο πιο φωτεινά τόσο πιο καλά φαίνεται. Δεν με ενδιαφέρει το Epix2.

Μπορείς να το κάνεις πιο οικονομικό σε μπαταρία αλλά νομίζω ότι τώρα που βγήκε η σειρά 7 (καταπληκτική φαίνεται) και Epix2 (wow) αξίζει να ψάξεις για για καλή τιμή σε μοντέλο σειράς 6. Νομίζω έχει επιπλέον δυνατότητες για μακρόχρονες δραστηριότητες.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#753270 Αν πέσει κάτω από το ψυχολογικό όριο των 400ων ευρώ θα το δω. To Fenix 3 το είχα πάρει 320 αν θυμάμαι καλά όταν βγήκε το 5.

Στα 400+ που είναι τώρα το 6x Pro προτιμώ να τα χώσω για Epix 2.

< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#756526 Καλημέρα στην παρεα!!
Σε 9 μήνες κατάφερα να σπάσω 2 Apple Watch και δεν θέλω να δώσω πάλι 400αρι για καινούριο ,μιας και η επισκευή οθόνης κοστίζει 270-280€ κάτι το οποίο δεν πρόκειται να κάνω.
Υπάρχει καμία άλλη πιο φθηνή λύση σε smartwatch για συμβατότητα με ios,που να μπορώ να απαντάω κλήσεις,να διαβάζω και να απαντάω με φωνητικά μηνυματα ,να κάνω καμία προπόνηση (απλό τρέξιμο) ή περιμένω να βγει το aw 8 τον Σεπτέμβριο και πάω για εκεί;
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#756527 Κερδισε ο διπλανος μου στη δουλεια το παρακατω σε κοπη πιττας
Με χει βαλει να το πουλησω γιατι δεν ασχολειται.
Εικόνα

Αν δεν βρεις κατι πιο οικονομικο να καλυψει τις αναγκες σου μου λες αν θελεις
340 το δινει