Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#744879
Dimitris_P έγραψε:Καλά πόσες είχες;


είπα εγώ :eat: Είναι δυνατός παίχτης.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#744890
George_Prix έγραψε:
Geo f1 έγραψε:...Ξυρισα τις τριχες...


Καπως ετσι ξεκινανε ολοι και ζγα ζγα κατεβαινει ολο και πιο κατω το ξυραφακι :shifty:
Να κατέβει και πιο κάτω να γουστάρει το γυναικακι να μην τον αφήνει ήσυχο
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#745048 Μπορώ να φανταστώ ότι μερικοί με πολλές τρίχες ειδικά μαύρες μπορεί να έχουν θέμα. Όπως έχουν και οι σκουρόδερμοι, είναι γνωστή αδυναμία της οπτικής μεθόδου. Δεν ξέρω αν με τις εξελίξεις το έχουν ξεπεράσει πλήρως.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#745113 Eχω το Garmin forerunner 55

Οταν τελειωνω μια προπόνηση, τη στιγμή που κανει "save" τη δραστηριότητα εμφανίζει κάποια στοιχεία μεταξυ αυτων και τον χρόνο αποκατάστασης.
Απο την εφαρμογή όμως δεν μπορω να το δώ, ούτε απο την αποθηκευμενη στο ρολόι δραστηριότητα αργότερα.

Ξέρετε-σκέφτεστε κατι που μπορώ να κάνω;
Κατεβασα και το μάνιουαλ (72 σελίδες) αλλά δεν γραφει κατι.

Εβαλα πρωτη φορά δραστηριότητα τρεξίματος (για περπατημα βεβαια) και κυριολεκτικά εντυπωσιάστηκα με το πλήθος των πινάκων, μετρησεων και στατιστικών που μου εμφάνισε :lipsealed:
Όντως, τα ρολόγια αυτα ειναι για τρέξιμο, τα πνίγουμε με τα πιλάτες και τα γυμναστήρια... :slap:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#745120 Τη σύνοψη δε μπορείς να τη δεις ξανά στο ρολόι, παρά μόνο σε διάφορα σημεία κάπου στο garmin connect. Το αερόβιο αναερόβιο Impact, όλα τα στατιστικά αποστασεις, ταχυτητα, ώρα της ημέρας, μέσοι όροι, vo2max κτλ κτλ. Το μόνο που δε σου λέει στο κινητό, στο app είναι το χρόνο αποθεραπείας.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#745204 Στο δικό μου ρολόι (Fenix 5s plus) έχει τη σελίδα με το training status όπου δείχνει
- VO2max τρεξίματος,
- VO2max ποδηλάτου*,
- χρόνο για recovery,
- training load 7 ημερών,
- FTP*,
- LTHR,
- Race predictor (υπολογισμό πόσο χρόνο θα χρειαστώ για συγκεκριμένες αποστάσεις, πέφτει τελείως έξω).

* αυτά άρχισε να μου τα δείχνει αφού έβαλα το βατόμετρο στο ποδήλατο, μέχρι τότε δεν εμφάνιζε αυτές τις σελίδες.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#745427 Πήρε το μάτι μου την παρακάτω προσφορά:

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-G ... RGRXWXwkgw

και από το app στο κινητό, η τιμή κατεβαίνει κι άλλο.

Δεν το έχω ψάξει για το τι ρόλο βαράει. Όμως κάποιος που ενδιαφέρεται, το κόστος είναι αστείο. Ας ψαχτεί και ας το χτυπήσει.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#752658 Τις προάλλες μου έκαναν δώρο ένα Huawei GT2 το οποίο ομολογουμένως το είχα από καιρό στο μάτι.

Μέχρι τώρα είχα διάφορα Mi Band από τα οποία ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος, με εξαίρεση ένα το οποίο είχε τραβήξει υγρασία στις διακοπές με αποτέλεσμα να βγει μετά από λίγο off.

Το GT2 αν και με ενθουσίασε με την εμφάνιση και τις λειτουργίες του, έχει αρχίσει να με εκνευρίζει απίστευτα ύστερα από δύο εβδομάδες χρήσεις, σε βαθμό που σκέφτομαι να ξαναγυρίσω στο Mi Band.

Το πιο σπαστικό είναι η λειτουργία της οθόνης του. By default η οθόνη ανάβει μόλις στρέψεις το χέρι σου για να δεις την ώρα. Στην πράξη, η λειτουργία αυτή είναι ζήτημα αν δουλεύει σωστά στο 50% των περιπτώσεων. Οπότε κάθομαι και κουνάω σαν να έχω τικ το χέρι ή στο τέλος πατάω το κουμπί για να ανοίξει η οθόνη. :thumbsdown:
Να σημειώσω πως στο MiBand η οθόνη άνοιγε πατώντας απλά πάνω της, κάτι που για άγνωστους λόγους δεν μπορείς να κάνεις στο GT2 :dizzy: Η φάση είναι πως το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό ήταν πολύ βολικό, μιας και μου έχει τύχει να έχω βρώμικα χέρια (π.χ. πλένοντας το αυτοκίνητο) και ακουμπώντας το Mi Band ακόμη και στο μέτωπο να ανοίγει, για να δω έστω την ώρα!

Το άλλο θέμα με την οθόνη του GT2 είναι ότι από την στιγμή που θα δεήσει να ανάψει, μένει ανοιχτή για 5 μόλις δευτερόλεπτα. Πράγμα που σημαίνει ότι προλαβαίνεις να δεις ελάχιστες από τις πληροφορίες που έχει πάνω της.

Ψάχνοντας τις ρυθμίσεις, είδα ότι έχει λειτουργία always on, μόνο που σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να επιλέξεις το watchface που σου αρέσει και έχει τις πληροφορίες που περιμένεις να έχει ένα smartwatch, αλλά σου βγάζει απλά ένα αναλογικό ή ψηφιακό ρολόι :x Συν τοις άλλοις, σε αυτή την περίπτωση δεν εμφανίζεται το watchface που έχεις προεπιλέξει με περιστροφή του καρπού, αλλά μόνο όταν πατάς το αντίστοιχο κουμπί. :thumbsdown:

Βρήκα τέλος, την λειτουργία εμφάνιση ώρας, που αφήνει ανοιχτή την οθόνη για μέχρι 20 λεπτά, αλλά για λόγους που μόνο η Huawei κατανοεί, η λειτουργία αυτή μετά από λίγο απενεργοποιείται και γυρνάμε πάλι στα γνωστά.

Να σημειώσω επίσης, πως στο Mi Band όταν ήθελες να δεις τον καιρό για παράδειγμα, επέλεγες κάνοντας scroll το αντίστοιχο εικονίδιο, έκανες click πάνω του και σου έβγαζε την πρόγνωση κλπ. Εδώ, ενώ σου εμφανίζει στοιχεία για τον καιρό, αν θέλεις να δεις επιπλέον πληροφορίες, πρέπει να μπεις στο μενού, να βρεις ανάμεσα σε πόσες εφαρμογές τον καιρό και μόνο από εκεί μπορείς να δεις πρόγνωση. Πρακτικά είναι τόσο χαμένο στο μενού του που δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Αντίστοιχα χάλια και με τις ειδοποιήσεις που εξαφανίζονται σε χρόνο dt. Είναι ζήτημα αν προλαβαίνω να δω στο GT2 το 1/3 των ειδοποιήσεων που λαμβάνω.

Στο Mi Band επίσης, στην λειτουργία ύπνου ο φωτισμός της οθόνης χαμήλωνε ώστε να μην ενοχλεί, αλλά παρόλα αυτά μπορούσες άνετα να δεις την ώρα μέσα στην νύχτα. Στην λειτουργία ύπνου του GT2 φαίνεται λες και μπαίνει σε hibernation το ίδιο το ρολόι με αποτέλεσμα ακόμη και όταν κουνάς τον καρπό για να δεις την ώρα αυτό να μην ανταποκρίνεται.

Κρίμα, πολύ κρίμα γιατί από εμφάνιση ήταν πολύ καλό! Η φάση είναι πως αρχικά μου είχα πάρει το αντίστοιχο smartwatch της Xiaomi και εγώ το άλλαξα με το GT2 γιατί μου είχε φανεί πολύ πιο όμορφο. :slap:

ΥΓ. Να σημειώσω τέλος, ότι το GT2 μου εμφανίζει ότι κάνω τα διπλά βήματα καθημερινά σε σχέση με το Mi Band. Αυτό είναι ίσως το μόνο θετικό που του βρίσκω πέραν της εμφάνισης :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#752661 Το ξέρω, αλλά συνήθεια είναι τα περισσότερα.
Μπορείς επίσης να ορίσεις το κάτω κουμπί στην ενέργεια που θες να βλέπεις περισσότερο, πχ τον καιρό. Εγώ έχω βάλει να δείχνει ώρες ύπνου.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#752663 Έπηξ-α και εγώ τελικά. Μετά από 4μιση χρόνια το 5χ αποσύρεται ως θερμόμετρο εξωτερικού χώρου.

Μετά από 4μιση χρόνια, η μπαταρία του έχει ψοφήσει καθώς ζήτημα να βγάζει ένα 10ωρο συνεχούς δραστηριότητας, το βαρομετρικό του παθαίνει μια φορά τη βδομάδα ένα κοκομπλόκο και πετάει "storm alert" και ταυτόχρονα τα "υψομετρικά" του έχουν χαλάσει (ανεβαίνω 2 ορόφους και νομιζει οτι είναι 10).

Πάμπολλα σημάδια στην κάσα, το ζαφείρι α-θι-κτο ακόμα και σε τρίψιμο με βράχο στα Βαρδούσια.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#752664 @axel12p
Εχω το ιδιο smartwatch εδω και 4 μηνες και διαφωνω στα περισσοτερα που γραφεις :lol: :lol:

Καταρχας ναι υπεργραφει βηματα αλλα αυτο ειναι καλο :rtfm: Κι η εφαρμογη υπνου ειναι yatabaza. Αυτα ειναι τα κυρια μειονεκτηματα του

Κατα δευτερον, ποιος ο λογος να δεις τον καιρο στο ρολοι; Εκτος του οτι δειχνει οτι να 'ναι καιρο, ουτε στην θερμοκρασια ειναι ακριβες.

Αυτο με το οτι η οθονη δεν αναβει παντα οταν στρεφεις το ρολοι σε εμενα συμβαινει 1/10 :s_dunno . Επισης στα 5 δευτερα που μενει αναμμενη βλεπω ωρα, (βασικο), βηματα, παλμους (ασχετα) και συνηθιως στριβω το χερι πριν σβησει.

Παλμους καταγραφει σωστα αν και με υστερηση, αλλα σαν γενικο μπουσουλα ειναι σωστο. Αν θες ακριβεια μεσω της εφαρμογης "Υγεια" στο τηλεφωνο μπορεις να δεις τι χτυπους εχεις ανα στιγμη.

Τωρα απο ειδοποιησεις εχω μονο sms/κλησεις, τα οποια εμφανιζει οποτε δω το ρολοι.


Για εμενα ο βασικος λογος αγορας ηταν η δυνατοτητα να απαντω σε κλησεις στο αυτοκινητο κατι το οποιο κανει σωστα το 95% των περιπτωσεων , καποιες φορες με ακουνε με διακοπες. :s_dunno . Μαλιστα στην αρχη μιλουσα και ακουγα και στην μηχανη με το κρανος φορεμενο!! :metalo: ( σταματημενος στην ακρη του δρομου φυσικα )
Ο δευτερος λογος οτι ξεχνας να το φορτισεις, απο 7 μεχρι 10 μερες