Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#552017 Δεν ξερω παίδες τι παίζεται αλλα εγω δεν είχα τετοια θεματα ουτε με το Band 2 ουτε με το Amazfit τα οποία ειναι παντα συνδεδεμένα και μάλιστα στέλνουν και notifications για κλήσεις και μυνήματα οταν η οθόνη του κινητού ειναι κλειστή.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#552021 Το κινητό εχει θέμα με τη μπαταρία γιαυτό κ λέμε την επιλεκτική σύνδεση για μεταφορά των δεδομένων

Παρατηρώ οτι αν εχω βάλει στο δικό μου και μέτρηση ποιότητας ύπνου κ κατι τέτοια, τρώει πιο γρήγορα μπαταρία κ στο κινητο
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#552492
elteo έγραψε:Garmin Vivoactive 3 :s_thumbsup

Ωραίο μηχανάκι και το σημαντικότερο αξιόπιστο στις μετρήσεις του. Επίσης πολύ βολικό ως μέγεθος και σχήμα.
To έχω στην έκδοση με τη σκούρα στεφάνη 11 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Λειτουργεί καλά, πολύ παραμετροποιήσιμο, πολλά κόλπα (πιο πολλά από όσα λέει στις επίσημες σελίδες της Garmin) και όπως λες νορμάλ σχήματος και διαστάσεων και μάλιστα δεν προεξέχει και ο αισθητήρας. Και πολλές εφαρμογές από το μαγαζάκι της Garmin, δωρεάν.
Εγώ σαν φάτσα έχω καταλήξει στη Digi Clear (δοκίμασα πολλές και στον τελικό έφτασαν και οι Optimus HR και SC8). Μου δείχνει τα πάντα και έχει πολλές ρυθμίσεις. Η φωτό είναι από fenix αλλά είναι το ίδιο και στο VA3, με λίγο διαφορετική γραμματοσειρά που δυστυχώς δεν αλλάζει.
Εικόνα

UPDATE: συνειδητοποίησα ότι δεν έγινα χοντρόπετσος και ότι όντως δεν λειτουργεί πια η δόνηση. Άρα ξυπνητήρι γιοκ, καθώς και όλες οι ειδοποιήσεις για μηνύματα, στόχους, διανυθέν χιλιόμετρο, αργός βηματισμός και ό,τι άλλο το χρειάζεται. Πήγα στο μαγαζί το είδανε, επικοινώνησαν και με την Garmin που τους έβαλε να κάνουν factory reset που είχα ήδη κάνει και κατέληξαν να μου δώσουν ένα καινούργιο. Χαρούμενος μεν που έχω φρέσκο αγκρατζούνιστο αλλά με λίγη ανησυχία για το μέλλον. Τέλος πάντων έχω άλλους 13 μήνες υπόλοιπο εγγύησης που ισχύει. (2 χρόνια αντί για ένα ήταν προσφορά από το μαγαζί).
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#552517 Αξίζει το Samsung Galaxy στα 250€ ??
Σε αυτά τα λεφτά υπάρχει κάτι καλύτερο;;
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#553933
georgetz έγραψε:Το κινητό εχει θέμα με τη μπαταρία γιαυτό κ λέμε την επιλεκτική σύνδεση για μεταφορά των δεδομένων

Παρατηρώ οτι αν εχω βάλει στο δικό μου και μέτρηση ποιότητας ύπνου κ κατι τέτοια, τρώει πιο γρήγορα μπαταρία κ στο κινητο
Τι εννοείς, κοιμάσαι Μ αυτό παρέα?
Εγώ δύο τρεις φορές το έβαλα, με ενοχλούσε στον ύπνο! Ξυπναγα συνέχεια για να βολευτω!! Βέβαια ένα ενδιαφέρον εχουν οι αναλύσεις για την ποιότητα ύπνου..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#553941
vasilis έγραψε:ανάμεσα σε αυτά παίζω τους 2 τελευταίους μήνες

SR1
No frills
Style 5
foull day



Εγώ κόλλησα με το x-face τελευταία. :s_smile Είμαι οπαδός του πολλά data στην αρχική οθόνη ώστε με μια ματιά να βλέπω ότι με ενδιαφέρει.

Εικόνα

https://apps.garmin.com/en-US/apps/0d30 ... 8abfc77afb
Άβαταρ μέλους
By elteo
#554834 Βλέπω στο Garmin μετρηση βαρόμετρου. Μπορεί κάποιος με απλά λόγια να μου εξηγήσει πως μπορώ να διαβάζω τις τιμές που μου δίνει; Δηλαδή βλέπω τώρα 1004.14 mb. Τι σημαίνει αυτό;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#554945
elteo έγραψε:Βλέπω στο Garmin μετρηση βαρόμετρου. Μπορεί κάποιος με απλά λόγια να μου εξηγήσει πως μπορώ να διαβάζω τις τιμές που μου δίνει; Δηλαδή βλέπω τώρα 1004.14 mb. Τι σημαίνει αυτό;
Είναι η ατμοσφαιρική πίεση. Το χρησιμοποιείς για να μετράς ορόφους ή βουνά που ανεβαίνεις. Αν όμως δεις την μεταβολή του στο χρόνο (αρκετές εφαρμογές από το Garmin store το κάνουν) βοηθάει στην πρόγνωση καιρού. Χαμηλό βαρομετρικό κλπ. Μερικές εφαρμογές δείχνουν γράφημα άλλες απλά βελάκι με την τάση, να ανέβει (καλός καιρός) ή να κατέβει (κακός καιρός). Φυσικά δεν είναι έτσι απλή η πρόγνωση.
Άβαταρ μέλους
By scrat
#555313
elteo έγραψε:Βλέπω στο Garmin μετρηση βαρόμετρου. Μπορεί κάποιος με απλά λόγια να μου εξηγήσει πως μπορώ να διαβάζω τις τιμές που μου δίνει; Δηλαδή βλέπω τώρα 1004.14 mb. Τι σημαίνει αυτό;

Αν δεις τον παρακάτω πίνακα,

https://www.sensorsone.com/altitude-pressure-units-conversion/

αυτό που εκφράζει είναι ότι σε κάθε ύψος (ή βάθος) αντιστοιχεί μια τυπική τιμή ατμοσφαιρικής πίεσης σε mbar. Γνωρίζοντας λοιπόν το ύψος στο οποίο βρίσκεσαι και διαβάζοντας την ένδειξη των mb ή τη μεταβολή τους στο πρόσφατο παρελθόν, μπορείς να βγάλεις ένα συμπέρασμα κατά πόσο ο καιρός στον οποίο βρίσκεσαι ή έρχεται σε εσένα είναι αίθρος (mb >= από την τυπική τιμή, "βαρομετρικό υψηλό") ή άστατος (mb <= από την τυπική τιμή, "βαρομετρικό χαμηλό"). Αυτό το συνδυασμό κάνει και η συσκευή και μαντεύει τι καιρός έρχεται και μπορεί να στον δείξει στην οθόνη.

Κάποιες συσκευές μάλιστα βασίζονται αποκλειστικά στο βαρόμετρο για τη μέτρηση υψομέτρου, έχοντας στη μνήμη κάποιο παρόμοιο πίνακα αντιστοιχιών. Αυτό προφανώς εισάγει ανακρίβειες και απαιτεί ρύθμιση από το χρήστη ανά τακτά διαστήματα, γιατί, για παράδειγμα, η μετακίνηση σε άλλο υψόμετρο μπορεί να ερμηνευτεί ως αλλαγή του καιρού στο ίδιο σημείο (= αλλαγή βαρομετρικής πίεσης χωρίς μετακίνηση) ή το αντίστροφο. Φαντάζομαι ότι οι πιο σύγχρονες συσκευές μπορούν να συνδυάσουν μέτρηση υψομέτρου από το GPS και ατμοσφαιρικής πίεσης από αισθητήρα, και είναι πιο ακριβείς στις ενδείξεις και τις προβλέψεις τους χωρίς να χρειάζονται επαναρρύθμιση.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#557143 Για τους Garmin users το watchface του Garmin Instinct.

Λιτό, όμορφο και battery friendly. Κόλλησα μαζί του και στο Fenix3 & Vivoactive3. :inlove:

Εικόνα

http://apps.garmin.cn/en-US/apps/edf959 ... 28A57F91C8