Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By avel
#152917 Ήθελα να γελάσω λίγο και σήμερα και πήγα να δω τα προφιλ του braker για να δω καμμία φερράρι και καμμία παπαρολογία. Απογοητεύτηκα, τα έχει κλειδώσει όλα. Facebook, linkedin, my-λύκο-net κ.λπ.

Γιατί άραγε; Λέτε να μην έπιανε "ψάρια" από αυτά και να τα έκοψε;

Αν πάει κανείς από το λύκο-lounge και είναι εκεί, να τον ρωτήσει!
Άβαταρ μέλους
By IKE
#152964 Θα κλαίει τα 3χίλιαρα του μαζί με τον σβ2, ποπο δράμα :(
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#154466
dimik έγραψε:Κάποιο κομπλεξακι με τον sv2 πρέπει να προυπηρχε από όταν έγραφε τακτικά και λόγω του ότι ήταν ιδιοκτήτης φεραρι και λογικά είχε άλλο οικονομικό αέρα κι έγραφε ανάλογα . Όταν έκανε το λάθος ενώ είχε σταματήσει να γράφει γενικά λόγω της ειρωνιας που έπεφτε να γράψει την γνώμη του στο πυραμιδοτοπικο βρέθηκε η μεγάλη ευκαιρία για ατελείωτο πέσιμο.

Στο συγκεκριμένο τοπικ έγραφαν κατά καιρούς πολλοί γραφικοι και έπεφτε το ανάλογο δούλεμα με τον sv2 απλά βρέθηκε η ευκαιρία για σφυροκοπημα λόγω των προηγούμενων που υπήρχαν και ο τύπος ανταπεδωσε με αλμυρό φυστικι γιατί απλά είχε την δύναμη να το κάνει. Πράγμα το οποίο συνεχίζει να τσουζει.

Τώρα τα υπόλοιπα για braker τσιρακια του sv2 κλπ καλά ακούγονται αλλά χωρίς αποδείξεις δεεεεν.... Άλλωστε ο braker έκανε μπαμ ότι ήταν εγκέφαλοπλυμενος fanboy ο sv2 από την άλλη κι αν θυμάμαι καλά ήταν αξιοπρεπής τουλάχιστον στις απαντήσεις του.


Εν συντομία, κάνεις 100% λάθος.

Κομπλεξάκι από τους περισσότερους τουλάχιστον δεν υπήρχε, γιατί και ο sv2 δεν έκανε και καμιά κραυγαλέα επίδειξη πλούτου εδώ που τα λέμε. Προσωπικά πιο πολύ αστεία αντιμετώπιζα κάτι ποστάκια σαν το κλασσικό "μήπως είμαι |λογοκρισία|" ή του τύπου "πήγα το iQ για σέρβις, είδα το καινούριο Yaris σε diesel και το αγόρασα επιτόπου". Επίσης -και το μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου- πράγματι δεν έκανε πιεστικό παραμύθιασμα για τη lyoness στο φόρουμ, ενώ παρουσιαζόταν μάλιστα ως πιο ήπιος σε αντίθεση με κάτι διάττοντες αστέρες που έμπαιναν μέσα και μας έπρηζαν τα παπάκια. Αυτό γιατί, δεν είχε λόγο να το κάνει ο ίδιος. Έκαναν τη δουλειά αυτή οι foot soldiers που σπαμάριζαν με θέρμη, μπας και γράψουν κανένα μέλος από κάτω τους. Επίσης δεν πολυέγραφε και πολύ για το θέμα γιατί όταν πήγε να γράψει κάτι μαλακιούλες για την ΕΚΟ και πήρε *τεκμηριωμένη* απάντηση, είδε ότι ο χώρος δεν προσφερόταν και τόσο για παραμυθιασμα. Ο ίδιος είχε προλάβει να μπει νωρίς, έφτιαξε μεγάλο δίκτυο από κατιόντες και απλά είσπραττε. Αυτό ναι, είναι ο μόνος τρόπος να βγάλεις λεφτά από τέτοιες πυραμίδες. :iconcool:

Ο braker ήταν σαφέστατα κατιόν-τσιράκι του sv2. Αρχικά μάλιστα, όταν ο braker πρωτογράφτηκε στο φόρουμ έκανε ότι δεν τον ήξερε, αρκετά αργότερα παραδέχτηκε ότι ήταν από κάτω του στην πυραμίδα "φίλων" και πολύ απλά όταν του έδωσε τα κλειδιά του φόρουμ ο ΣΧ, το 1ο πράγμα που έκανε ήταν όχι απλώς να επαναφέρει τον braker αλλά να τον κάνει mod.

Τσούξιμο -τουλάχιστον εκ μέρους μου- δεν υπάρχει, απλώς ενοχλήθηκα πολύ από την ύπουλη πούστικη συμπεριφορά, επειδή κατέστρεψε ένα χώρο που ήμουν μέλος εδώ και δεκαετία (και το περιοδικό ακόμα παραπάνω) και ότι με τις υποτιθέμενες "εξηγήσεις" που έδωσε, συνέχισε να μας δουλεύει κατάμουτρα. Από εκεί και πέρα, ο καθένας τράβηξε το δρόμο του, οι περισσότεροι ήρθαμε εδώ, αυτοί έβαλαν το brand name στον πάτο τους και η ζωή συνεχίζεται. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#154471
Zorz έγραψε:
dimik έγραψε:Κάποιο κομπλεξακι με τον sv2 πρέπει να προυπηρχε από όταν έγραφε τακτικά και λόγω του ότι ήταν ιδιοκτήτης φεραρι και λογικά είχε άλλο οικονομικό αέρα κι έγραφε ανάλογα . Όταν έκανε το λάθος ενώ είχε σταματήσει να γράφει γενικά λόγω της ειρωνιας που έπεφτε να γράψει την γνώμη του στο πυραμιδοτοπικο βρέθηκε η μεγάλη ευκαιρία για ατελείωτο πέσιμο.

Στο συγκεκριμένο τοπικ έγραφαν κατά καιρούς πολλοί γραφικοι και έπεφτε το ανάλογο δούλεμα με τον sv2 απλά βρέθηκε η ευκαιρία για σφυροκοπημα λόγω των προηγούμενων που υπήρχαν και ο τύπος ανταπεδωσε με αλμυρό φυστικι γιατί απλά είχε την δύναμη να το κάνει. Πράγμα το οποίο συνεχίζει να τσουζει.

Τώρα τα υπόλοιπα για braker τσιρακια του sv2 κλπ καλά ακούγονται αλλά χωρίς αποδείξεις δεεεεν.... Άλλωστε ο braker έκανε μπαμ ότι ήταν εγκέφαλοπλυμενος fanboy ο sv2 από την άλλη κι αν θυμάμαι καλά ήταν αξιοπρεπής τουλάχιστον στις απαντήσεις του.


Εν συντομία, κάνεις 100% λάθος.

Κομπλεξάκι από τους περισσότερους τουλάχιστον δεν υπήρχε, γιατί και ο sv2 δεν έκανε και καμιά κραυγαλέα επίδειξη πλούτου εδώ που τα λέμε. Προσωπικά πιο πολύ αστεία αντιμετώπιζα κάτι ποστάκια σαν το κλασσικό "μήπως είμαι |λογοκρισία|" ή του τύπου "πήγα το iQ για σέρβις, είδα το καινούριο Yaris σε diesel και το αγόρασα επιτόπου". Επίσης -και το μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου- πράγματι δεν έκανε πιεστικό παραμύθιασμα για τη lyoness στο φόρουμ, ενώ παρουσιαζόταν μάλιστα ως πιο ήπιος σε αντίθεση με κάτι διάττοντες αστέρες που έμπαιναν μέσα και μας έπρηζαν τα παπάκια. Αυτό γιατί, δεν είχε λόγο να το κάνει ο ίδιος. Έκαναν τη δουλειά αυτή οι foot soldiers που σπαμάριζαν με θέρμη, μπας και γράψουν κανένα μέλος από κάτω τους. Επίσης δεν πολυέγραφε και πολύ για το θέμα γιατί όταν πήγε να γράψει κάτι μαλακιούλες για την ΕΚΟ και πήρε *τεκμηριωμένη* απάντηση, είδε ότι ο χώρος δεν προσφερόταν και τόσο για παραμυθιασμα. Ο ίδιος είχε προλάβει να μπει νωρίς, έφτιαξε μεγάλο δίκτυο από κατιόντες και απλά είσπραττε. Αυτό ναι, είναι ο μόνος τρόπος να βγάλεις λεφτά από τέτοιες πυραμίδες. :iconcool:

Ο braker ήταν σαφέστατα κατιόν-τσιράκι του sv2. Αρχικά μάλιστα, όταν ο braker πρωτογράφτηκε στο φόρουμ έκανε ότι δεν τον ήξερε, αρκετά αργότερα παραδέχτηκε ότι ήταν από κάτω του στην πυραμίδα "φίλων" και πολύ απλά όταν του έδωσε τα κλειδιά του φόρουμ ο ΣΧ, το 1ο πράγμα που έκανε ήταν όχι απλώς να επαναφέρει τον braker αλλά να τον κάνει mod.

Τσούξιμο -τουλάχιστον εκ μέρους μου- δεν υπάρχει, απλώς ενοχλήθηκα πολύ από την ύπουλη πούστικη συμπεριφορά, επειδή κατέστρεψε ένα χώρο που ήμουν μέλος εδώ και δεκαετία (και το περιοδικό ακόμα παραπάνω) και ότι με τις υποτιθέμενες "εξηγήσεις" που έδωσε, συνέχισε να μας δουλεύει κατάμουτρα. Από εκεί και πέρα, ο καθένας τράβηξε το δρόμο του, οι περισσότεροι ήρθαμε εδώ, αυτοί έβαλαν το brand name στον πάτο τους και η ζωή συνεχίζεται. :iconcool:



σύμφωνα με τα Bold δεν πρέπει να κάνω 100% λάθος, κάπου στο 90% με κόβω :lol:

Μπορεί να θυμάμαι και λάθος αλλά ο sv2 είχε σταματήσει να γράφει καιρό πριν το πυραμιδοτοπικό και επίσης αν θυμάμαι καλά υπήρχαν κάποιες προστριβές με άλλους χρήστες. Για μένα τουλάχιστον στα προ "πυραμίδας" ποστ του ήταν αξιοπρεπής.

Νομίζω η όλη θεωρία για foot soldiers που σπαμάρουν για να γράψουν μέλη από ένα φόρουμ που έχει κατά κύριο λόγω μορφωμένα μέλη με γνώσεις και άνω του μέσου IQ μπάζει κάπως.
Περισσότερο σαν να τα έγραφαν λόγω ηλιθιότητας ή πλύσης εγκεφάλου και τυφλής πίστης στο "προϊόν" μου έμοιαζε παρά για οτιδήποτε άλλο, άλλωστε το συγκεκριμένο τόπικ ήταν απο την αρχή επικριτικό για τις πυραμιδοεταιρείες, δεν πολυκολλάει να ψαρεύεις πελάτες εκεί που υπάρχουν σεντόνια τα οποία καταρρίπτουν τον μύθο.

Δεν διαφωνώ ότι ήταν ύπουλη συμπεριφορά αλλά μην παραβλέπουμε ότι το πράγμα έτεινε να ξεφύγει σε ότι αφορά τις ειρωνείες και τις άσχετες αναφορές στις πυραμίδες. βλ. kacey και πόσες φορές αναφερόταν π.χ η ιστορία με την ρακέτα σε άσχετα τόπικς και ποστ και όλες τις ανάλογες συμπεριφορές κάτι ανάλογο είχε φτάσει να συμβαίνει και με αυτό.
Όταν κάποιοι συμπεριφέρονται σαν να είναι στο τσιφλίκι τους θα βρουν κάποια στιγμή μπροστά τους και πραγματικό τσιφλικά, όπως κι έγινε.
Θα μπορούσε η διαχειριστική ομάδα να μην επιτρέπει οποιοδήποτε ποστ σχετικά με πυραμίδες κλπ αλλά όχι είχε γέλιο και χαβαλέ και αρκετή ειρωνεία η "φάση" και τελικά αποδείχθηκε καταστροφική.

η ζωή συνεχίζεται όπως είπες και πάλι με τους ίδιους συνομιλείς και ανταλλάσσεις απόψεις, άλλωστε τα φόρουμς τα κάνουν τα μέλη τους, οπότε δεν χρειάζεται τόση πίκρα κλπ κλπ λες και γκρέμισε τον ναό της Παλμύρας. :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#154477 Και ο sv2 υποτίθεται πετυχημένος επιχειρηματίας ήταν και μορφωμένος υποθέτω, αλλά έμπλεξε με την Lyoness και μιλούσε για "μαγικούς" μαθηματικούς τύπους που δεν έχουμε τις γνώσεις να καταλάβουμε...
Άρα, μια χαρά στέκει η θεωρία της άγρας πελατών μέσα από το φόρουμ: τόσο του έκοβε, έτσι έπραττε. Θεώρησε πως ήταν καλή ιδέα, για να μπει στον κόπο και να δείξει πως "με τα λεφτά μου και τον παρά μου, σας γ@μάω όλους".
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By dimik
#154479
Anonymous Founder έγραψε:Και ο sv2 υποτίθεται πετυχημένος επιχειρηματίας ήταν και μορφωμένος υποθέτω, αλλά έμπλεξε με την Lyoness και μιλούσε για "μαγικούς" μαθηματικούς τύπους που δεν έχουμε τις γνώσεις να καταλάβουμε...
Άρα, μια χαρά στέκει η θεωρία της άγρας πελατών μέσα από το φόρουμ: τόσο του έκοβε, έτσι έπραττε. Θεώρησε πως ήταν καλή ιδέα, για να μπει στον κόπο και να δείξει πως με τα λεφτά μου και τον παρά μου, σας γ@μάω όλους.
:s_biggrin


Σαφώς ισχύει το bold.

Το αν στέκει η θεωρία μόνο αυτός το ξέρει, σαν εξωτερικός παρατηρητής βλέπω απλά κάποιους να προσπαθούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους. Τα μεν τσιράκια με φανατίλα γιατί τόσα ξέρουν τόσα κάνουν ο δε sv2 απλά να καλύψει το γεγονός ότι έχει 5-10 ηλίθιους απο κάτω και οικονομάει. Για το αν αυτό θα τους έφερνε νέους πελάτες ειδικά μέσα απο το συγκεκριμένο τοπικ πολύ αμφιβάλλω.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#154491
dimik έγραψε:σύμφωνα με τα Bold δεν πρέπει να κάνω 100% λάθος, κάπου στο 90% με κόβω :lol:
(...)
Δεν διαφωνώ ότι ήταν ύπουλη συμπεριφορά αλλά μην παραβλέπουμε ότι το πράγμα έτεινε να ξεφύγει σε ότι αφορά τις ειρωνείες και τις άσχετες αναφορές στις πυραμίδες. βλ. kacey και πόσες φορές αναφερόταν π.χ η ιστορία με την ρακέτα σε
η ζωή συνεχίζεται όπως είπες και πάλι με τους ίδιους συνομιλείς και ανταλλάσσεις απόψεις, άλλωστε τα φόρουμς τα κάνουν τα μέλη τους, οπότε δεν χρειάζεται τόση πίκρα κλπ κλπ λες και γκρέμισε τον ναό της Παλμύρας. :)


Έστω 90%. :roll:

Δεν τίθεται θέμα πίκρας, εξάλλου ανέλυσα τότε εκεί την άποψη μου για τα γεγονότα, το ίδιο κι εδώ όταν μετακομίσαμε. Πειστήρια για όσα έγραψα υπήρξαν. Αν είναι ακόμα εκεί, κι έχεις όρεξη μπορείς να τα δεις. Αν είναι ανάμεσα σε όσα έχουν σβήσει τότε take my word for it, αν κρίνεις ότι γενικά μιλάω σοβαρά εδώ μέσα. Από εκεί και πέρα δεν ήθελα να αφήσω να αιωρούνται τέτοιες ανακρίβειες εδώ μέσα (ότι δεν έγινε τίποτα τελικά και όλα ήταν φήμες κλπ) τόσο σύντομα, αλλά δεν έχω και καμιά όρεξη να ασχοληθώ περαιτέρω με το θέμα. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By nass
#154496
Anonymous Founder έγραψε:μιλούσε για "μαγικούς" μαθηματικούς τύπους που δεν έχουμε τις γνώσεις να καταλάβουμε...


Ο sv2 ? Δε νομίζω. O SKYLINE-GTR το είχε πει αυτό και εν γένει ήταν ο πρώτος που μας έπρηξε τα @@ με τη Lyoness. Ο sv2 για τη Lyoness ήταν όντως πολύ μαζεμένος στο 4T Forum. Ο δε Braker ήταν, μετά την "αποκατάστασή" του, που το γάμησε το πράγμα με τα banner-άκια, τις διαγραφές ποστ κτλ.

Anonymous Founder έγραψε:Άρα, μια χαρά στέκει η θεωρία της άγρας πελατών μέσα από το φόρουμ: τόσο του έκοβε, έτσι έπραττε.


Το να ψαρεύεις πελάτες για πυραμίδα σε διάφορους κοινωνικούς χώρους (φίλοι, δουλειά, χόμπι, διαδίκτυο κτλ.) δεν είναι θέμα "κοψίματος", είναι standard practice σε όλα τα παρόμοια δίκτυα.

Anonymous Founder έγραψε:Θεώρησε πως ήταν καλή ιδέα, για να μπει στον κόπο και να δείξει πως "με τα λεφτά μου και τον παρά μου, σας γ@μάω όλους".
:s_biggrin


Εχω εξηγήσει τι θεωρώ ότι παίχτηκε (power game του ΣΧ, όχι του sv2, η Lyoness ήρθε εκ των υστέρων κερασάκι) από θέση σαφέστατα κοντύτερα στα γεγονότα και τους ανθρώπους (πχ. τον ΣΧ) από την τεράστια πλειονότητα των εδώ μέσα χρηστών. Αν τώρα σε κάποιους αρέσουν οι ευφάνταστες θεωρίες, δεν θα τους το χαλάσω.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#154554 Σίγουρα ήταν αυτός ο λόγος αλλά και το όλο το τοπικ (που καθαρίστηκε εκ των υστέρων), με τα τεράστια σεντόνια αποδείξεων για την lyoness, που έβγαιναν ψηλά στις googloαναζητησεις και αυτό δεν άρεσε και έπρεπε να σταματήσει μέσω ΣΧ. Ακόμη βγαίνει το τοπικ ψηλά, όπως και αυτό εδώ στην αναζήτηση:lyoness απάτη.
Άβαταρ μέλους
By nass
#154570 QED: Η γεννεσιουργός αιτία όλων αυτών δεν ήταν η προώθηση της Lyoness αλλά το power game "θα σας δείξω εγώ κωλόπαιδα ποιός είναι το αφεντικό" του ΣΧ.
Και το ό,τι έγινε Mod o Braker ήταν αντίστοιχο power game του sv2. Και πάλι άσχετο με τη Lyoness.
Τα σχετικά με τη Lyoness ακολούθησαν αλλά δεν ήταν αιτία και αν είχε περάσει του ΣΧ in the first place δεν θα είχε συμβεί τίποτα σχετικό με Lyoness.

Αρκεί, περσινά ξυνά σταφύλια.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#154574 Να προσθέσω μια λεπτομέρεια.
Το 4tforum ήταν ένα μέσο κοινωνικής δικτύωσης "ντυμένο" με συγκεκριμένη εμπορική επωνυμία την οποία κατέκραζε και έθαβε με τα χειρότερα λόγια.

Επειδή το είχε δεχτεί/ανεχτεί ο ΚΚ πριν 158 χρόνια δεν σημαίνει ότι ήταν κάτι που μπορούσε να συνεχιστεί.

Και επειδή το να βγει ένας νέος mod, κανονισμός κλπ και να πουν "φερμπότεν αυτό, αυτό και αυτό" δεν θα ήταν ιδιαίτερα κομψό για τη συγκεκριμένη επωνυμία, έγινε το γνωστό στόρι και τελικά το forum "καθάρισε" από την παλαιά φρουρά.
Άβαταρ μέλους
By nass
#154576 Οπως έχω ξαναπεί, δίνεις στον ΣΧ ικανότητες στρατηγικής σκέψης και μανιπουλαρίσματος, που, γνωρίζοντάς τον προσωπικά, δε νομίζω ότι έχει. Είναι πολύ πιο συναισθηματικός τύπος.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#154578 Μήπως και ο ΣΧ είχε μπλεχτεί με την lyoness οπότε ήθελε να βάλει κάποιους που ασχολούνταν περισσότερο με αυτήν να δραστηριοποιηθούν στο φόρουμ;