Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#451551
kyr80 έγραψε:Και θα συστήσω να βάλετε όλοι στο πλυντήριο ένα μικρό αποσκληρυντή. Κοστίζει περίπου 100€. Αλλά δε θα ξαναγοράσετε calgon και θα χρησιμοποιείται λιγότερο από το μισό απορρυπαντικό.


Εννοείς τη γνωστή διάταξη με τους πολυφωσφατικούς κρυστάλλους ή κάποιο άλλο φίλτρο; [αν τo έχω καταλάβει σωστά, το 1ο κυρίως εμποδίζει τις επικαθήσεις αλάτων (anti-scale filter) παρά μειώνει τη σκληρότητα του νερού - αυτό το κάνουν τα water softening filters]
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#451558
glf έγραψε:Έχω και γω τον αποσκληρηντή από το κυλικείο που κλείσαμε και κάθεται...


Εσύ τον έχεις έτοιμο... Πάρε και ένα τσουβάλι αλάτι, και η γυναίκα σου θα σε ευγνωμονεί.

ArrowsFA1 έγραψε:
kyr80 έγραψε:Και θα συστήσω να βάλετε όλοι στο πλυντήριο ένα μικρό αποσκληρυντή. Κοστίζει περίπου 100€. Αλλά δε θα ξαναγοράσετε calgon και θα χρησιμοποιείται λιγότερο από το μισό απορρυπαντικό.


Εννοείς τη γνωστή διάταξη με τους πολυφωσφατικούς κρυστάλλους ή κάποιο άλλο φίλτρο; [αν τo έχω καταλάβει σωστά, το 1ο κυρίως εμποδίζει τις επικαθήσεις αλάτων (anti-scale filter) παρά μειώνει τη σκληρότητα του νερού - αυτό το κάνουν τα water softening filters]


Όχι, αυτό είναι μια π@π@ριά και μισή.... Εννοώ αυτό Εικόνα
http://www.diakoumakos.gr/index.php?dis ... ory_id=167

Αυτή είναι η φωτογραφία της προηγούμενης σελίδας.
Εικόνα
Το μπλε δοχείο είναι 20λιτρος αυτόματος αποσκληρυντής. Τον είχα σε ένα μαγαζί, μέχρι που έβαλα αντίστροφη ώσμωση εκεί. Οπότε περίσσευε και τον έβαλα στο σπίτι. Ακόμα και στην τουαλέτα πάει τέτοιο νερό. Δεν έχω αλλάξει ούτε σίτα σε βρύση. Κόστος ΧΩΡΙΣ εγκατάσταση περίπου στο 1000ρικό πρέπει αν είναι σήμερα. Μετράει μόνος του τον όγκο του νερού που περνάει, και κάνει αναγέννηση όποτε χρειάζεται. Αρκεί να έχει αλάτι το άσπρο δοχείο.
Αυτό το ανοξείδωτο κοντό δοχείο, είναι αυτό που προτείνω να βάλετε σπίτια σας. Ο χώρος που πιάνει είναι λίγος. Και με νορμάλ οικιακή χρήση πλυντηρίων, θέλει 1 κιλό αλάτι κάθε 3 εβδομάδες.
Άβαταρ μέλους
By otso
#451588 Ετσι εξω ταχεις ; χυμα στο κυμα; Σε παγωνιες τι γινεται ;
Ενδιαφερουσα και η μαζωξη φιαλων , γκαζι πυροσβεστηρες . Με πετρογκαζ μαγειρευετε;
πολυ καλλιτεχνικη και η υδραυλικη εγκατασταση
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#451591 :lol:
Τις συνδέσεις με θερμοκολλητική τις έκανα εγώ. Ήταν η πρώτη μου απόπειρα.... Όταν το μετέφερα το by-pass σύστημα έμεινε στο μαγαζί, οπότε έπρεπε να κάνω άλλο. 300€ που μου ζητούσαν δεν έδινα. Με 50€ και 2 ώρες από το χρόνο μου το έκανα. Είναι λίγο άσχημο, αλλά είναι πίσω από την αποθήκη και δεν το βλέπει κανείς εκεί. Ναι είναι έξω(κακώς). Η κεφαλή είναι σκεπασμένη με πλαστικό κάδο, για να μην την φάει ο ήλιος και η βροχή. Αλλά το σώμα είναι εκτεθειμένο. Στις παγωνιές το σκεπάζω. Η συνδέσεις είναι για να κάνεις μίξη το νερό με μη επεξεργασμένο. Αν είναι πολύ μαλακό.
Οι φιάλες που φαίνονται δεν είναι ούτε οι μισές. Δεν φαίνεται ο συλλέκτης στη φωτογραφία που έχει συνδεδεμένες 3 των 25 κιλών. Παλαιότερα είχαμε δεξαμενή υγραερίου. Και καυστήρα υγραερίου και κουζίνα με υγραέριο. Όταν έχτισα ένα κτήριο, δεν έφταναν οι προδιαγραφές για άδεια από την πυροσβεστική, και την ξήλωσα. Αλλάξαμε τη θέρμανση, αλλά η κουζίνα παρέμεινε με υγραέριο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#520366 Τι είναι το καλύτερο και παράλληλα VFM για να μπει σε κεντρική παροχή;

Διαβάζω ότι η αντίστροφη όσμωση έχει το μειονέκτημα ότι αφαιρεί τα χρήσιμα μέταλλα στο νερό. Μάλλον έχω καταμπερδευτει γιατί κυκλοφορούν πολλά και διαφορετικές γνωμες.

Γενικά το νερό της βρύσης δεν πίνεται εδώ, έχουμε ψυγειακι και αγοράζουμε 15ρα μπουκάλα για πόσιμο και θέλω να το καταργήσω αλλά αντί για φίλτρο κάτω από τον πάγκο σκέφτηκα ότι είναι καλύτερο να μπει κάτι κεντρικά το οποίο ίσως να μειώνει και τα άλατα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#520942 Κεντρικά για πόσιμο δε ξέρω αν αξίζει τον κόπο γιατί θα χρειάζονται συχνότερες αλλαγές φίλτρων. Μπορείς να έχεις ένα κεντρικό για τα άλατα μόνο και να βάλεις μόνο στο νεροχύτη της βρύσης ένα έξτρα βρυσάκι συνδεδεμένο με κεφαλή. Εγώ έχω το Best taste της BWT
https://www.bwt-wam.com/en/Products/Pag ... WTGROUP%29

Μπορείς να το συνδέσεις και με την κανονική βρύση, αλλά είναι κρίμα γιατί θα το σπαταλάς σε πλυσίματα. Εγώ το έχω βάλει σε δικό του βρυσάκι στυλ ψύκτη και χρόνια τώρα είμαι ικανοποιημένος.

Εάν έχεις και καλή καφετιέρα με είσοδο παροχής μπορείς να βάλεις μια δεύτερη κεφαλή με bestmax
Άβαταρ μέλους
By dimik
#520949 Θα ήθελα να αποφύγω έξτρα βρυσάκια κλπ, την καφετιέρα την γεμίζω χειροκίνητα.

Καλή η ιδέα για αποσκληρυντή κεντρικά αλλά τους βλέπω λίγο ογκώδεις :hmmm:
π.χ https://www.karmawatercy.com/water-soft ... gLJFPD_BwE
Άβαταρ μέλους
By glf
#520978 Μια χαρά είναι το βρυσάκι. Και γω άργησα να βάλω γιατι σκεφτόμουν κάτι κεντρικό.
Αλλά δε λέει.
Καλυτερα συστημα 2-3 φιλτρων κατω απο τον παγκο, να τα αλλαζεις ομως ευκολα.
Σε μενα βγαινει ευκολα ολο το συρταρι Ικεα λεμε και τα αλλαζω ευκολα.
Κατω κεντρικο φιλτρο εχω για σωματιδια και ειναι με συρματινο φιλτρο που ξεπλενεται κανοντας ανασυροφη της ροης σε μια αποχετευση.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#520981 Με εκνευρίζει η ιδέα για έξτρα βρυσάκι στον πάγκο, πόσο μάλλον να χρειάζεται και τίποτα τρύπες.
Θα κάνω μια έρευνα αγοράς και θα επανέλθω.

Με τις μέχρι τώρα πληροφορίες μάλλον συνδυασμός φίλτρων σε κεντρική παροχή και κουζίνα θα παίξει.
Τα άλατα είναι επίσης σημαντικό κομμάτι καθώς με την σκληρότητα του νερού εδώ υπάρχει θέμα και με δεδομένο τα πολλά μπάνια και τα διαχωριστικά τζάμια σε αυτά στο Βιλαμπάχο ακόμα θα τρίβουν αν δεν γίνει κάτι. :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#520982 Κεντρικός αφαλατωτης κατω στο κεντρικο φίλτρο τοτε.
Και του βαζεις αλατι καθε οποτε χρειαστεί.
Οπως στα πλυντηρια πιατων :)
Άβαταρ μέλους
By nEK
#583721 Εχω φιλτρο κατω παγκου και ηρθε, πρωτη φορα, η ωρα να αντικαταστησω το φιλτρο ανθρακα.
Ποιο απο τα τρια ?
https://www.qwaterfilters.com/product/matrikx-hccto/
https://www.qwaterfilters.com/product/p ... -block-10/
https://www.qwaterfilters.com/product/m ... de-in-usa/
Απο 32€ μεχρι 17€. Γενικα τα χαρακτηριστικα τους μου φαινονται ιδια, αν εξαιρεσεις την εμφανιση. :help:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#583723 Στην Ινδία που ήμουν στα σπίτια είχαν ένα πολλαπλό ηλεκτρικό φίλτρο LG, που το έβαζαν πλάι στο νερόχυτη. Είχε έξοδο για ποτήρια νερού κλπ, αλλά και για πλύσιμο λαχανικων στους νεροχύτες. Έχει ένδειξη για αλλαγή των φίλτρων κλπ. Είναι ογκοδες αλλά λύνει θέματα ειδικά στο Ν. Δελχί!!!! Στη γενική παροχή δε έχουν άλλο για τα άλατα.. βέβαια εκεί έχουν μεγάλο πρόβλημα και για αυτό τέτοιες λύσεις.
Το λένε water purifier....

.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#584109
224v έγραψε:Στην Ινδία που ήμουν στα σπίτια είχαν ένα πολλαπλό ηλεκτρικό φίλτρο LG, που το έβαζαν πλάι στο νερόχυτη. Είχε έξοδο για ποτήρια νερού κλπ, αλλά και για πλύσιμο λαχανικων στους νεροχύτες. Έχει ένδειξη για αλλαγή των φίλτρων κλπ. Είναι ογκοδες αλλά λύνει θέματα ειδικά στο Ν. Δελχί!!!! Στη γενική παροχή δε έχουν άλλο για τα άλατα.. βέβαια εκεί έχουν μεγάλο πρόβλημα και για αυτό τέτοιες λύσεις.
Το λένε water purifier....

.
Αντίστροφης όσμωσης είναι αυτά


< >