Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#450758 Δεν έχουμε τίποτα, πίνουμε από τη βρύση. Είχα τις κάνατες Brita Ελλάδα για κάνα χρόνο πριν φύγουμε αλλά το κόψα πλέον για όταν γυρνάμε.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#450792 Καθε πολη περνει νερο απο διαφορετικες πηγες. Αν ειναι ποταμια και λιμνες με βιομηχανια γυρω ουτε φιλτρο σε σωζει. Μια Brita κανει λιγο δουλεια παντως.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#450796 Και λόγο δουλειάς, έχω κάνει πλήρη επεξεργασία νερού. Δεν μπαίνει "κανονικό" νερό σπίτι μας. Ακόμα και στις τουαλέτες πηγαίνει νερό που έχει περάσει αποσκλήρυνση.
Εικόνα

Αυτό που πίνουμε είναι από αντίστροφη ώσμωση. Και μετά εμπλουτισμό. Το νερό που παίρνουμε σαν αποτέλεσμα είναι καλύτερο από evian. Και σε ανάλυση και σε γεύση.

Εικόνα
Εικόνα


Οι φωτογραφίες είναι πρόχειρες. Αν κάποιος θέλει ανάλυση του τι κάνει, και πόσα στάδια περνάει, να κάτσω να τα γράψω αναλυτικά.
Άβαταρ μέλους
By otso
#450797 Παντως αν παιρνει η Αθηνα απο Υλικη , εχω δει , βοθρατζιδικα να αδειαζουν , ψοφια προβατα , και ολα τα μπουκαλια των γεωργων απο τα δηλητηρια . Οταν εμενα Αθηνα ποτε δεν επεινα νερο βρυσης .
Άβαταρ μέλους
By bill33
#450802
otso έγραψε:Παντως αν παιρνει η Αθηνα απο Υλικη , εχω δει , βοθρατζιδικα να αδειαζουν , ψοφια προβατα , και ολα τα μπουκαλια των γεωργων απο τα δηλητηρια . Οταν εμενα Αθηνα ποτε δεν επεινα νερο βρυσης .

https://www.eydap.gr/TheCompany/Water/WaterPlants/
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#450805
otso έγραψε:Και ολα αυτα Κυριακο για να πινεις καλο καφε το πρωι;
Καφέ και νερό. Και οικονομία στα πλυντήρια.
Βέβαια τους κόστος είναι αρκετά μεγάλο, αλλά έκανα απόσβεση σε 2 χρόνια

.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#450845 Μπράβο ρε Κυριάκο, πολύ ωραίο σύστημα. Σπάνια εντυπωσιάζομαι, αλλά αυτό.. Respect.
Άβαταρ μέλους
By glf
#450913 Εγώ έβαλα δύο φίλτρα κάτω πάγκου ενώ υπάρχει και φίλτρο στην παροχή για τα "χοντρά".

Στον πάγκο πρώτα είναι ένα πολύ πυκνό αφρού δε θυμάμαι μικρόμετρα και μετά το matrixk pb1.


teddx έγραψε:... και για φιλτρο βαζω το matrikx pb1. Καποια απολυτως οσμη και γευση απο χλώριο και φιλτράρει νομίζω και κάποια βαρέα μεταλλα....
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#450939
glf έγραψε:Εγώ έβαλα δύο φίλτρα κάτω πάγκου ενώ υπάρχει και φίλτρο στην παροχή για τα "χοντρά".

Στον πάγκο πρώτα είναι ένα πολύ πυκνό αφρού δε θυμάμαι μικρόμετρα και μετά το matrixk pb1.


teddx έγραψε:... και για φιλτρο βαζω το matrikx pb1. Καποια απολυτως οσμη και γευση απο χλώριο και φιλτράρει νομίζω και κάποια βαρέα μεταλλα....
Κ εγώ έχω κάτω από τον πάγκο το ίδιο matrikx. Κ ένα νήματος στην κεντρική βάλαμε στο ρολόι. Για περιοχή Καλαμαριάς όσους ρώτησα ειδικούς μου είπα ότι είναι αρκετό.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#450946
glf έγραψε:Εγώ έβαλα δύο φίλτρα κάτω πάγκου ενώ υπάρχει και φίλτρο στην παροχή για τα "χοντρά".

Στον πάγκο πρώτα είναι ένα πολύ πυκνό αφρού δε θυμάμαι μικρόμετρα και μετά το matrixk pb1.

+1000

Και εγώ αυτή την επιλογή έκανα. Το φίλτρο στην παροχή μπήκε, όταν μια ημέρα άνοιξα το καζανάκι και είδα ότι ο πάτος του ήταν γεμάτος άμμο. Δεν θέλω να φανταστώ τι μάζεψε αντίστοιχα το πλυντήριο... :lipsealed:

Ομολογουμένως πάντως, το τελευταίο διάστημα δεν βρίσκω πολύ άμμο στο φίλτρο. Μάλλον σχετίζεται με το αν γίνονται εργασίες στην περιοχή κλπ.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#451458
Dodger έγραψε:Μπράβο ρε Κυριάκο, πολύ ωραίο σύστημα. Σπάνια εντυπωσιάζομαι, αλλά αυτό.. Respect.


Το νερό μας παίζει από 2000μs έως 10.000μs. Σχεδόν θαλασσινό. Έπρεπε να πάρω μεμβράνη υψηλής πίεσης. Και έχω ροόμετρα και ρυθμιστές για να έχω σταθερό νερό, ασχέτου του νερού παροχής.
Εντωμεταξύ όταν παίρνω το νερό από τα πηγάδια μας, είναι καλύτερο. Αλλά το υγειονομικό το απαγόρεψε... :thumbsdown: Και το χρησιμοποιώ μόνο για το δίκτυο(όχι πόσιμο).
Πλέον μπορώ να πιώ λίγα νερά εφυαλωμένα. Σχεδόν παντού κουβαλάω από το δικό μου.

Όταν τελειώνει και είμαι στην Θεσσαλονίκη ή εκτός σπιτιού, πίνω ζαγόρι ή volvic(αν το βρω σε κανένα s/m)

Γενικά το νερό θέλει προσοχή. Και θα συστήσω να βάλετε όλοι στο πλυντήριο ένα μικρό αποσκληρυντή. Κοστίζει περίπου 100€. Αλλά δε θα ξαναγοράσετε calgon και θα χρησιμοποιείται λιγότερο από το μισό απορρυπαντικό.