Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#584331 Λοιπόν Πέτρο,

όπως σου είπα έχω την μονού group Barista. Δεν βλέπω να την έχω πλέον στο site, αυτή είναι όμως
https://www.barista.gr/el/ecm-barista-mixani-kafe
Την είχα πάρει σε χαμηλότερη τιμή όταν την είχε ένα φεγγάρι προσφορά το Saturn (ή MM)

Δεν έχω κανένα παράπονο από την μηχανή. Το μόνο που θα ήθελα είναι να είχε είσοδο νερού από την παροχή. Μου είχαν φτιάξει σχετικό mod αλλά κάπου μπλόκαρε στην πορεία και τώρα βάζω μόνο από το tank, δεν έχω ασχοληθεί να το φτιάξω. Κρίμα γιατί το είχα συνδεδεμένο με φίλτρο και έπινα καλύτερο καφέ.

Η δική μου χρειάζεται γύρω στα 25' να ζεσταθεί πλήρως το group για σωστή εκχύλιση. Το boiler όμως είναι ήδη έτοιμο γύρω στα 7΄ (σε περίπτωση που θες να χρησιμοποιήσεις μόνο ατμό ή ζεστό νερό από το τσουτσούνι)

Εγώ θα πήγαινα στην Mechanika IV Profi
https://www.ecm.de/en/products/details/ ... -iv-profi/
επειδή έχει
- έτοιμο Switchable from water tank to a fixed water connection
- rotary pump
- γαμάτα χειριστήρια ατμού/νερού :inlove:

Βέβαια μπορείς ν'ανεβάσεις τον πήχη και να πας στην Synchronika με dual boiler κι εκεί δεν σε πιάνει κανείς
https://www.ecm.de/en/products/details/ ... nchronika/

Τον μύλο δεν τον ξέρω, καλός φαίνεται όμως. Βέβαια καλό να είχε δοχείο που θα κόβεται ο καφές και όχι κατευθείαν χύμα γιατί αν δεν είσαι από πάνω γίνεται χάλια ο πάγκος και άσε που χάνεις και χρόνο περιμένοντας να τελειώσει.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#584335 Nα μην παρεις Classica! Ειναι μονου μποιλερ και δεν βολευει καθολου για καππουτσινο (Εκτος του οτι δεν βολευει, δεν παραγει και τον στεγνο ατμο που χρειαζεται για καλο αφρογαλο). Κριμα ειναι αν πας σε αυτο το επιπεδο τιμων.

Σε μονου ή διπλου μποιλερ, το PID ειναι κατα την γνωμη μου απαραιτητο. Σε ΗΧ δεν ειναι μεν απαραιτητο, αλλα παντα ειναι ευπροσδεκτο.

Μην υποτιμας την αξια ενος καλου μυλου στο τελικο αποτελεσμα. Ειναι πολύ μεγαλη. Εγω για τετοιο επιπεδο δυνατοτητων μηχανης θα πηγαινα σε καποιον με 64mm μαχαιρια
Δεν ειναι κακος αυτος που σου προτεινει, αλλα θεωρω βεβαιο οτι οταν μαθεις την μηχανη σου θα χρειαστεις αναβαθμιση στον μυλο για να βελτιωσεις τις επιδοσεις της. Αυτος ο μυλος θα τις φρεναρει.
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 24 Μάιος 2019, 11:29, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#584347 Μιλώντας για καφούδια να πω ότι μετά από 2 μήνες συνύπαρξη με μύλο Graef D-Bekos edition (CM 702 :lol: ) συνειδητοποιώ τι έχανα τόσο καιρό...

Καφετιέρα προς το παρόν η αρχαία KRUPS.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#584348
dimitrisB έγραψε:@PeterPan : Τι τα ΄θελες ? :(
Έμπλεξες φίλε μου! :lol:


:lol:

Εχε υπ οψη σου, επειδη εγραψες κατι για αναβαθμιση μηχανης, οτι για καλυτερο αποτελεσμα μην σκεφτεις αλλη μηχανη αλλα καλυτερο μυλο, αλλιως θα εχεις καλυτερη μηχανη μεν, ιδιο αποτελεσμα στο φλυτζανι, δε! :rtfm: :s_smile

@ Εντυ Για την Krups μια χαρα ειναι ο Graef :)
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#584361
dimik έγραψε:
Τώρα πίνω καφέ από τα χέρια της γυναίκας μετά την πρωινή βόλτα με τον σκύλο.
Μεγάλο πράγμα να μπορεί να χρησιμοποιήσει την μηχανή
Εικόνα



Nαι γιατι ειναι μεγαλος κοπος... Χανεις εβδομηντα δυο δευτερολεπτα ξεκουρασης...:lol:
https://www.youtube.com/watch?v=9QGq461w6zE

Μεχρι το 1:12 ειναι η παρασκευη. Μετα, τα υπολοιπα 30 δευτερολεπτα ειναι το καθαρισμα για καποια επομενη φορα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#584374 Λυπάμαι αλλά barista training στην σύζυγο δεν κάθομαι να κάνω, ούτε η ίδια θα θέλει να μάθει δλδ, οπότε πάλι εγώ θα κάνω καφέδες :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#584399 4000 και 4200 είναι ίδιες και αλλάζει μόνο το χρώμα με την 4000 να είνα μαύρη, η S νομίζω είναι καλύτερο και ακριβότερο μοντέλο, δεν ξέρω όμως τις διαφορές.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#584410 Για το θέμα budget-προτάσεις : Οταν ο άλλος γράφει "κάτι στα 500-600€" , οφείλουμε εμείς να του προτείνουμε εξοπλισμό απο 400-700€ max.
Aν βέβαια ο ίδιος τσιμπάει στις προτάσεις των 1.000+€ και αρχίζει τα <<ναι, αλλά θα είναι καλή, το αποτέλεσμα super, η αντοχή "αθάνατη" ? >> κλπ, ..... προσωπικά παραδίνομαι :s_whiteflag και ... καλά να πάθει! :lol:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#584535 Άμα μπεις στον χορό θα χορέψεις λένε!

Πάντα ήθελα έναν καλό εσπρέσο σπίτι.

Δεν ξέρω, όσο το ψάχνω τόσο ανεβαίνει η τιμή. Από την άλλη μια βλάβη κοστίζει 200-300€ με το καλημέρα, οπότε ένα καλύτερο μηχάνημα αξίζει σε βάθος χρόνου. Δε νομίζω να πάρω κ άλλη. Μου λένε να μην πάρω μπόιλερ χαλκού γιατί αντιδρά με το κιτρικό οξύ στην αποσκλήρυνση. Η lelit έχει χαλκού αν ισχύει αυτό που διάβασα.

Μάλλον πάω για PID classica. Αυτό με το αφρόγαλο ίσως είναι για μένα λεπτομέρεια.


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#585899 Φτανει σημερα το non pressurized portafilter
εεεδω ειμαστε λεω, ωριμασα, μπαινω στο κλαμπ των ψαγμενων
αλεθω καφε, βαζω την gaggia (evolution) οπως κανω για χρονια.... ιδια διαδικασια....
οραματιζομαι ηδη φοβερο καφε που δεν εχει καμια σχεση με οτι εχω πιει ποτε , ετοιμαζομαι για φωτο και τελικα..... βγαινει ενα νεροπλυμα... μηδεν καιμακι , γενικα ενα χαλι :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#585918 :lol:

Μα γι αυτο βγηκε το pressurized. Για να βγαζει κατι, οτι και να του βαλεις, οπως και να το βαλεις!

Το κλασικο ελευθερο θελει μυλο, ταμπερ. αλλα κυριως (εστω στοιχειωδη) γνωση του πως, αλλα και του γιατι κανεις οτι κανεις!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#585922 Κιλο

ή θα αλεσεις ψιλοτερα

ή θα πατησεις δυνατοτερα

ή θα αλλαξεις καφε


ή και τα 3.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#585924
g8777 έγραψε:Κιλο

ή θα αλεσεις ψιλοτερα

ή θα πατησεις δυνατοτερα

ή θα αλλαξεις καφε


ή και τα 3.


ok
απο αυριο δοκιμες καθε μεταβλητής ή και συνδιασμών