Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#795909
glf έγραψε:...Μάλιστα έχω καθιερώσει το πρωινό το πίνω στο.. αυτοκίνητο όπως πάω τα κορίτσια στο σχολείο. Σε πορσελάνινο, στέκεται μια χαρά κιόλας στην ποτηροθηκη...


Αν βαζεις καφε στην ποτηροθηκη και δεν κανεις πτνα ολο το αμαξι....
...παει σε χαλασανε κι εσενα οι κορρεκτιλες, αργα πας :shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799408 Το πηρα αποφαση οτι αν δεν αλλαξω μαχαιρια στο μυλο, δε θα πιω καλο καφε οσο καλα και να τον καθαρισω...

Οποτε πλεον τους ζηταω να μου τον αλεσουν στο Κοφι Αιλαντ τον καφε κι εχω αρχισει να ψαχνω το βαθος κοπης που με βολευει να παιζει ο μυλος τους σε συνεργασια με την καφετιερα μου. Χανω βεβαια την απολυτη φρεσκαδουρα του αλεσματος τη στιγμη που φτιαχνεις τον καφε, αλλα κερδιζω πλεον ενα κλικ απο την καλυτερη κοπη. Κατι ειναι κι αυτο!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#799447 H :inlove: μου που με έβλεπε να παιδεύομαι με δοχεία, σουρωτήρια, χωνιά, φίλτρα για να φτιάξω το cold brew μου έκανε δώρο για τα Χριστούγεννα κανάτα παρασκευής cold brew. Έτσι η όλη εμπειρία αναβαθμίζεται μακράν. Το φίλτρο είναι μεταλλικό διπλό και δεν αφήνει πρακτικά καθόλου μικροσκοπικούς κόκκους να περάσουν, το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο διαυγές και η γεύση πιο "καθαρή". (ναι ξέρω, τα μεταλλικά φίλτρα αφαιρούν κάτι από την απόλυτη εμπειρία και είναι και θέμα γούστου αλλά το προσπερνώ) Εκτός από την απλότητα του να βγάζεις φίλτρο και να είναι έτοιμο, χωρίς να χρειάζεσαι χωνιά, μπουκάλια, φίλτρα κλπ έχει το εξής μεγάλο πλεονέκτημα. Ότι όποτε θέλεις μπορείς να σηκώσεις το φίλτρο και να δοκιμάσεις τι γίνεται. Έτσι είναι εύκολο να επιλέξεις χρόνο brewing πχ 12 ώρες ή 14 ή 16 κοκ. Αυτό έχει σημασία καθώς κάθε καφές μπορεί να θέλει διαφορετικό χρονικό διάστημα. Όπως και κάθε διαφορετικό πάχος αλέσματος.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#799448
sknipper έγραψε:Έτσι είναι εύκολο να επιλέξεις χρόνο brewing πχ 12 ώρες ή 14 ή 16 κοκ.

:s_crazy
το "σηκωνομαι το πρωι κι ετοιμαζω καφεδακι" αποκταει αλλη διασταση :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799450
Chris έγραψε:
sknipper έγραψε:Έτσι είναι εύκολο να επιλέξεις χρόνο brewing πχ 12 ώρες ή 14 ή 16 κοκ.

:s_crazy
το "σηκωνομαι το πρωι κι ετοιμαζω καφεδακι" αποκταει αλλη διασταση :s_biggrin


Εδω ο Σκνιππερ κοντευει να βγαλει συναρτηση για το σωστο χρονο μπρουινγκ, ο οποιος εχει να κανει με το ποσα χιλιομετρα θα διανυσει στη συνεχεια με το ποδηλατο και φυσικα εξαρταται απο την κατασταση στην οποια βρισκονται τα γραναζα κι εσυ περιμενες να "ετοιμαζει ενα καφεδακι"? :hmmm:

Ασε μας μωρε τσαπατσουλη Κρις :x
Άβαταρ μέλους
By Chris
#799457
George_Prix έγραψε:
Chris έγραψε:
sknipper έγραψε:Έτσι είναι εύκολο να επιλέξεις χρόνο brewing πχ 12 ώρες ή 14 ή 16 κοκ.

:s_crazy
το "σηκωνομαι το πρωι κι ετοιμαζω καφεδακι" αποκταει αλλη διασταση :s_biggrin


Εδω ο Σκνιππερ κοντευει να βγαλει συναρτηση για το σωστο χρονο μπρουινγκ, ο οποιος εχει να κανει με το ποσα χιλιομετρα θα διανυσει στη συνεχεια με το ποδηλατο και φυσικα εξαρταται απο την κατασταση στην οποια βρισκονται τα γραναζα κι εσυ περιμενες να "ετοιμαζει ενα καφεδακι"? :hmmm:

Ασε μας μωρε τσαπατσουλη Κρις :x


:lol:
Τωρα που μου θυμισεις τα ποδηλατικα του που αλλαζει αλυσιδες και τακακια μετα απο καθε βολτα κλπ, κατσε να τον τσιγκλησουμε κι αλλο λιγο. Το γραναζι του δικου μου ποδηλατου, το ελυσα για να γρασαρω τον αξονα. Φυσικα το ξαναβαλα πανω:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#799476 Αυτό το γρανάζι πρέπει να έχει βγει από κάτι αρκετά παλιό και δεν δείχνει χρησιμοποιημένο για πολύ καιρό. :lol:
Και το αντίθετο ισχύει, αφέθηκε να εννοηθεί ότι δεν λαδώνω/καθαρίζω την αλυσίδα αρκετά συχνά. :(

Σχετικά με το καφεδάκι, λέτε για τον μακρύ χρόνο εκχύλισης (αυτή πρέπει να είναι η σωστή λέξη για το brewing, δεν είναι ζύμωση) που απαιτεί αλλά με το cold brew σας κερδίζω όλους. Μην κάνετε το λάθος να κοιτάτε τις 16 ώρες, δεν περιμένεις 16 ώρες για τον καφέ, μόνο την πρώτη φορά γιατί έχεις αρκετό από πριν. Μια φορά την εβδομάδα πχ Σάββατο μετά το μεσημεριανό το βάζεις, το βγάζεις Κυριακή πρωί κι έχεις καφέ έτοιμο για όλη την εβδομάδα.
Χρόνοι:
- ξέπλυμα κανάτας, ζύγισμα άλεσμα φόρτιση φίλτρου, νερό, βάλτο στο ψυγείο: κάτω από 5 λεπτά
- βγάλσιμο φίλτρου, πέταμα καφέ και ξέπλυμα φίλτρου: περί τα 2 λεπτά
Όλος ο απαιτούμενος χρόνος ενασχόλησης γίνεται χαλαρά χωρίς στρες το ΣΚ. Τις καθημερινές δεν ασχολείσαι, δεν κυνηγιέσαι, απλά ανοίγεις το ψυγείο και βάζεις καφέ στο ποτήρι σου. Τέλος. (δεν χρειάζομαι ζάχαρες και γάλα αλλά αν ήθελα θα ήταν το ίδιο με όποιον άλλον καφέ)
Συνολικά 7 λεπτά για τον καφέ μιας εβδομάδας, μέσος όρος 1 λεπτό τη μέρα. Μόνο με στιγμιαίο καφέ με περνάτε. :iconcool:
Αν αρχίσω να πίνω παραπάνω ή να πίνει κι άλλος στην οικογένεια ή κεράσω φίλο και δω ότι δεν θα φτάσει ρίχνω τον καφέ σε άλλο μπουκάλι και φτιάχνω καινούργιο έγκαιρα ώστε ποτέ να μην ξεμείνω. Όχι ότι είμαι τόσο φανατικός, ίσως δεν πίνω καν κάθε μέρα αλλά για να σας προλάβω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#799477 Απο την αλλη σε οσους αρεσει ο καφες αρεσει η διαδικασια, αρεσουν οι μυρωδιες του καφε την ωρα που γινεται, η ζεστασια του. Ακομα και ενας απλος φιλτρου βγαζει αρωματα στην κουζινα που σε κανουν να ψαχνεις για κουλουρακια :lol:

Αυτο το cold brew εγω προσωπικα δεν το επινα που να με πληρωνες :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#799506
Νίκος Παππάς έγραψε:Απο την αλλη σε οσους αρεσει ο καφες αρεσει η διαδικασια, αρεσουν οι μυρωδιες του καφε την ωρα που γινεται, η ζεστασια του. Ακομα και ενας απλος φιλτρου βγαζει αρωματα στην κουζινα που σε κανουν να ψαχνεις για κουλουρακια :lol:

Αυτο το cold brew εγω προσωπικα δεν το επινα που να με πληρωνες :lol: :lol: :lol:
Ακριβώς, περί γούστου κολοκυθόπιτα. Τα ίδια συναισθήματα έχω κι εγώ για κάτι καυτά πικρά καφε-ροφήματα. Για αυτό και δεν έπινα καφέ κι ας μου τον κέρναγαν.

Επίσης θα ξεκινήσω να χρησιμοποιώ την παρακάτω εφαρμογή. Υπάρχουν πολλές αλλά αυτή μόνο βρήκα να έχει και cold brew σαν μέθοδο παρασκευής.
https://play.google.com/store/apps/deta ... brewcoffee
Ελπίζω να αντικαταστήσει το excel μου.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#799563
mirage έγραψε:Το excel δεν μπορει να αντικατασταθεί από τπτ αλλο παρα απο excel.
Έχεις την απεριόριστη συμφωνία μου! :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#799564
mirage έγραψε:Το excel δεν μπορει να αντικατασταθεί από τπτ αλλο παρα απο excel.
Ειδικά αν είναι sophisticated Excel.