Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#586825 Καλύτερα να μη γεμίζεις το κουβαδάκι, αλλά να φυλασσεις τους κόκκους σε αεροστεγή συσκευασία.
Σε κάθε περίπτωση για να εναλλάσσεις 2 είδη κόκκων και 2 αλεσεις στον ίδιο μύλο δεν υπάρχει εύκολη λύση. Ίσως καλύτερα να αλεσεις όλο τον γαλλικό που θα χρειαστείς για 1 εβδομάδα, να τον αποθηκεύσεις αλεσμένο, και καθημερινά να χρησιμοποιείς το μύλο μόνο για τον εσπρέσο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#588051 Πρόσφατα μου έκαναν δώρο μια αυτόματη μηχανή τουρκικού καφέ μαζι με ένα πακέτο καφε. Τον είχα ξαναδοκιμάσει τον καφέ απο τέτοια μηχανή στο lounge της Turkish. Το αποτέλεσμα πολυ καλο σε 1 λεπτό περίπου για έναν καφέ και 3 πρπ λεπτα για 3 καφέδες. Μπορεί να τον καθιερώσω κάθε πρωί. ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#588060 Καλά οι beko γαμανε για Ελληνικό/Τουρκικο.

Αυτή γράφει άλλη μάρκα αλλά κατασκευή βλέπω παρόμοια.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#588170 Εχω κι εγω μια μπεκο σπιτι απο δωρο, σκατα τελειως μου φανηκε το αποτελεσμα και εχει παει αποθηκη. Κανω καθημερινα με ηλεκτρικο μπρικι (κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/s/15328430/Singer-Meraki-Black.html?from=best_picks), πολυ καλυτερος καφες και μπορεις να ελεγξεις και τη διαδικασια: να ανακατεψεις οσο θες, να τον φουσκωσεις οσες φορες θες, κλπ. Βασικα και καλο καφε να εβγαζε η μπεκο, παλι θα ετρωγε σουτ, η μιση απολαυση στον τουρκικο ειναι το ψησιμο, το black box δεν του πηγαινει :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#588171 Σαν την άνωθεν έχω εδω και καμιά 10αριά χρόνια. Πρακτικά ένας μικρός βραστήρας είναι, το αποτέλεσμα όμως με ικανοποιεί απολύτως.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#591090 Για πειτε λιγο οι μυστες, σε moka pot μπαινουμε? Να ξηγηθω πρωτα:

Δεν ειμαι φαν του εσπρεσσου/καπουτσινου. Πινω αρκετους γιατι τους βρισκω ευκολα, αλλα οταν κατσω να κανω μονος μου, φτιαχνω ελληνικο. Τα στιλ καψουλας δε με ενδιαφερουν, αλλα δε θελω και να δωσω 1000 ευρω για σωστο εξοπλισμο και να καθεται. Ειχε κατι πανβρωμικα moka pots ενα airbnb που εμεινα, και γκουγκλαρα λιγο τι παιζει, τα καθαρισα οσο μπορουσα και εκανα 2-3 εσπρεσσους. Απο γευση οκ μου φανηκαν (φανταζομαι θα παιρνει απειρη βελτιωση, μιλαμε ολες οι παραμετροι ηταν στο χειροτερο τους, ασχετος χρηστης, χαλια εξοπλισμος, κλπ). Δεν ειχαν καϊμακι καθολου ομως. Να παρω ενα δυο να παιξω; Η βασικη απορια ειναι αν βγαζουν συγκρισιμο καφε με καλες μηχανες αν τα μαθω επαρκως. Επισης, τι αλλο χρειαζομαι για να βγαλω καπουτσινο.


< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#591093 Μονο και μονο που

-νερο στους 100 (εντελως διαφορετικη φιλοσοφια εκχυλισης απο την μηχανη)

-χωρις κρεμα :omg:

ΜΟΝΟ αν ειναι γελαδαρης και θελεις να πιες ενα καφε στην φωτια που αναψες απο τα ξεροκλαδα ενοσω τα κογιοτ περιμεναν ποτε θα κανεις το μοιραιο λαθος να κοιμηθεις.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#591103 Μια χαρα ειναι η μοκα απλα φτιάχνει διαφορετικό καφε. Α και όσο πιο βρώμικη τοσο καλυτερα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#591107 Α ειναι απο αυτα που θελουν "στρωσιμο" (=βρωμα)? Ενας στο youtube ελεγε να το καθαριζουμε ευλαβικα μετα απο καθε χρηση, λαστιχακια κλπ. Καφε θελει λεπτοκομμενο, χοντροκομμενο, κατι αλλο? Τι να ζητησω? (ουτε λογος για μυλο, για την ωρα)

Βλεπω αυτα τα μπαλετι ξεκινανε απο 29,99 σιφτυ ενω τα no name απο 10. Ευκολακι μου φαινεται...

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#591108 Λαστιχάκια κλπ ναι με νεράκι. Το μπρίκι που κάνει την εκχύλιση επισης απλο ξεβγαλμα. Πάρε bialetti για όσους καφέδες κανεις συνήθως. Αν κάνεις μόνον εναν παρε για μονο κτλ. Γενικά τα μπρικια ειναι ΟΚ με το κλασσικό κόψιμο των συσκευασιών espresso.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#591111 Καλα ναι, νερακι σκεφτομουν, σφουγγαρι με σαπουνι σε καμια περιπτωση. Οπως σε διαβασα ομως νομιζα πως εννοουσες οτι αδειαζουμε το κατακαθι και το βαζουμε στο ντουλαπι. Οκ. Θα παρω ενα μικρο κι ενα μεγαλο αν μαζεψω κοσμο που δεν εκτιμαει το θειο δωρο του φραπε σε βαζο.


< >