Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#483345
NiTse έγραψε:
xenos έγραψε:Να διαθέσω 300+ (εκεί δεν παίζουν; :hmmm: ) για καφετιέρα δεν παίζει στη φάση που είμαι.

Τα θες για enduro εεε :lol:


Κανονικα στη φαση που ειμαι πρεπει να τα πουλησω ολα. Εδωσα το παπι, λογικα θα φυγει το sh κ δεν ξερω μηπως παρει σειρα κ ο ντουκος. Γμσε τα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#483368
xenos έγραψε:
dimik έγραψε:επένδυσε σε μηχανή-μύλο και κόκκους καφέ.


Για τι ποσό λέμε σε μια νορμάλ/eco/vfm επιλογή; :hmmm:
(μισό να πάρω το χάπι της πίεσης)


Κοίτα ο πατέρας μου πχ με μια Gaggia των 200€ και έναν χειροκίνητο μύλο των 40-50€ φτιάχνει καφέδες καλύτερους από καφετέρια.
Εγώ από την άλλη σαν τεμπέλης και σπάταλος έχωσα ένα 500ρι+ και πήρα μηχανή με PID και ενσωματωμένο μύλο, με 300€ θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου και από εκεί και πέρα sky is the limit.

Aν δεν θέλεις να μπλέξεις με μύλους κλπ από ότι βλέπω παίζουν και αυτόματες που ρίχνεις κόκκο και παίρνεις καφέ με κάτω από 400€

π.χ
https://www.skroutz.gr/s/33186/Delonghi ... ml#reviews
https://www.skroutz.gr/s/7046721/Gaggia ... 49-01.html
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#483389
dimik έγραψε:Στην 2η περίπτωση ξεχνάς τον καφέ του 2λεπτου, με την Brikka ξεχνάς καιμάκια κλπ.


Υπάρχει και cream valve για την Brikka
Άβαταρ μέλους
By dimik
#483401
saxon_747 έγραψε:
dimik έγραψε:Στην 2η περίπτωση ξεχνάς τον καφέ του 2λεπτου, με την Brikka ξεχνάς καιμάκια κλπ.


Υπάρχει και cream valve για την Brikka
Τέτοια έχω αλλά δεν κάνει μεγάλη διαφορά, απλά βγάζει τον καφέ με λίγο παραπάνω πίεση και κάνει μπουρμπουληθρες.

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#483403
dimik έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
dimik έγραψε:Στην 2η περίπτωση ξεχνάς τον καφέ του 2λεπτου, με την Brikka ξεχνάς καιμάκια κλπ.


Υπάρχει και cream valve για την Brikka
Τέτοια έχω αλλά δεν κάνει μεγάλη διαφορά, απλά βγάζει τον καφέ με λίγο παραπάνω πίεση και κάνει μπουρμπουληθρες.

< >


Δοκίμασε να ακολουθήσεις τις οδηγίες:

Άβαταρ μέλους
By dimik
#483405 Έχω χρόνια να την δουλέψω αλλά δεν έκανα κάτι διαφορετικό από αυτά που λέει, βέβαια δεν έπαιξα με το κόψιμο του καφέ γιατί δεν είχα μύλο τότε, χρησιμοποιουσα έτοιμο Lavazza.


< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#483869 Χθες κερδίσαμε την απλή νεσπρεσομηχανή σε κλήρωση οπότε θα περάσουμε και από αυτή τη φάση.
Θα ψαχτώ για vfm κάψουλες μιας και πάντα διπλό πίνω.
Για σπίτι είναι σαφώς ευκολία.
Έχω παροπλισμένη μισ ημιρπαγγελματική gaggia και το μύλο που είχαμε σε κυλικείο που το κλείδαμε.
Αλλά είναι μεγάλη, μόνιμης σύνδεσης και θέλει ένα τέταρτο για να ζεσταθεί..
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#484174 από gaggia σε nespresso? :omg:

Ε τι είναι ένα τέταρτο; Μπορείς να βάλεις ένα ψηφιακό χρονοδιακόπτη και να σε περιμένει το πρωί ζεστή ζεστή :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#484207 Το γεγονός ότι μπορεί να καταλαμβάνει 80 εκατοστά πάγκο κουζίνας (ως επαγγελματική) και να μην του περισσεύουν (+ ανάγκη για συνεχή τροφοδοσία νερού κλπ μαστοριλίκια), .... δεν παίζει? :oops:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#484214 Για κάποιον που έχει περάσει απ'αυτό το στάδιο, όχι. Ή αν παίξει θα είναι με βαριά την καρδιά. Τι service να χρειάζεται; Μια αφαλάτωση μια φορά το χρόνο με ξυνό, no big deal.
Είναι μέχρι να πιει τους πρώτους nespresso, μετά να δεις πώς θα επιστρέψει η μηχανή σε χρόνο dt :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#484252 Μπα, η gaggia θα μπει στο γραφειο :)
Και έχει και το μύλο που πιάνει και αυτός πολύ χώρο (Major).
Για το σπίτι θα βοηθήσει η nespresso. Πήγα πήρα μια συσκευασία κάψουλες από το lidl για δοκιμή
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#484302 Μύλος μήπως εννοείς mazzer??

Major δεν έχω ξανακούσει.
Κατά τα άλλα στο σπίτι συμφωνώ μαζί σου. Δεν μπαίνει μια επαγγελματική μηχανή. Τζάμπα και το ρεύμα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#484308
kyr80 έγραψε:.
Κατά τα άλλα στο σπίτι συμφωνώ μαζί σου. Δεν μπαίνει μια επαγγελματική μηχανή. Τζάμπα και το ρεύμα.

Στον Μητσάρα πέστα ! :rtfm:
Βέβαια, αν την είχε ο ίδιος, θα την έβαζε ούτως ή άλλως ! :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#484310 Ναι, mazzer superjolly. To major ειναι σχεδόν ίδιο μοντέλο.
Και γω το... ρεύμα λυπάμαι, όχι τα υπόλοιπα. Και το χώρο στον πάγκο.
Το να ζεσταθεί το E61 με κρύα μηχανή δεν είναι για ένα καφεδάκι...