Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#706487
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ τις σπάνιες φορές που πίνω freddo στο σπίτι, το φτιάχνω απλώς με παγάκια και δεν το χτυπάω. Και αναλόγως, μπορεί να βάλω και δεύτερη κάψουλα, με μία η ποσότητα είναι πολύ λίγη. Το χτύπημα δεν το θεωρώ απαραίτητο πάντως. Μια χαρά είναι και χωρίς.
Φυσικά, βρίσκω σαφώς πιο νόστιμο τον ζεστό καφέ, ο freddo είναι για την βόλτα εκτός σπιτιού για μένα.

συμφωνω οτι ο ζεστος είναι καλύτερος (και πιο βολικος) στο σπίτι.

Οταν εχουν ορεξη τα παιδια και μου φτιάχνουν νκανενα φρέντο, κανονικά θέλει δυο κάψουλες, αλλά και με μια lungo απο starbucks μια χαρα γίνεται, αρκει να μην μπει πολυ νερο, max 60ml.
Χτυπημα με ενα ή δυο παγακια (+ την επιθυμητη ζάχαρη) στο μιξερακι του φραπε και είναι και καλύτερος απο μερικών μαγαζιων έξω :s_coffee
Άβαταρ μέλους
By edmond
#706497
NiTse έγραψε:Στα σοβαρά τώρα είναι καλό; Γιατί το έχει ο μασούτης αυτήν την περίοδο προσφορά μαζί με καφε κτλ. Εγώ είτε φθηνό παίρνω είτε ακριβό έχω καταλήξει ότι είναι θέμα τύχης το πότε θα χαλάσει.

Βγάζει δουλίτσα ναι. Χώρια που τον βάζεις σε βαλίτσα και τον πας παντού.
Μια περίοδο, κάθε καλοκαίρι πήγαινα διακοπές στο εξωτερικό. Την πρώτη χρονιά θυμάμαι κάναμε σαν πρεζάκια σε φάση στέρησης για να βρούμε φραπέ να πιούμε στην αλλοδαπή. :s_hang Και λέω φραπέ σαν βολικός, το μυαλό μας δεν πήγαινε καν σε κάτι άλλο. Μόνο ο οδηγός του πούλμαν και ο ξεναγός ήταν...ενημερωμένοι :lol: και τους κοιτάζαμε τρέχοντας τα σάλια :lol:
Από την επόμενη χρονιά στην βαλίτσα το άνωθεν ΕΡΓΑΛΕΙΟ και ένας φραπέ μικρή συσκευασία με ένα μικρό βαζάκι ζάχαρη. Κρύο νερό υπήρχε έτσι κι αλλιώς και ξαφνικά κάτι βασανιστικά εγερτήρια για αναχώρηση ή ξενάγηση αποκτούσαν νόημα. Δεν θα ξεχάσω το ύφος των υπολοίπων στο πούλμαν που μας κοίταζαν σε φάση ζόμπι σε Resident Evil :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#706501 Γενικα τα μηχανακια του φραπε με καλωδιο ειναι καλα, με μπαταρια συνηθως δεν φτουρανε. Αλλα για να χτυπησω φρεντο (δλδ καφες και παγακια μαζι), χρησιμοποιω σέικερ ή κατι τετοιο (βαζακι απο μαρμελαδα συνηθως βρισκω πρωτα ανοιγοντας ντουλαπια). Φοβαμαι πως το μηχανακι του φραπε θα στραβωσει χτυπωντας τα παγακια και ειναι κριμα, αν χασει τη ζυγοσταθμιση ειναι για πεταμα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#706502 Δεν έχω θέμα με 3 πρίζας/χεριού (οκ, το ένα είναι το βασικό καθώς έχει καθημερινή χρήση, τα άλλα 2 έχουν περιστασιακή χρήση μερικών μηνών τον χρόνο) και βάζω και πολλά παγάκια :lol: Ένα άλλο μου κάηκε το μοτέρ αλλά άξονα δεν είχε στραβώσει... Μπαταρίας ναι, εκείνα έχουν πολύ λεπτό άξονα και όντως στραβώνουν για πλάκα, ακόμα και στο στέγνωμα πχ. `
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#706503 Johny be good

https://www.skroutz.gr/c/3466/epaggelma ... er_dir=asc

Την χρησιμοποιώ 10 χρόνια σχεδόν καθημερινά, μόνο το ακριανό εξάρτημα μίξης έχω αλλάξει που το έσπασα από δικό μου έντονο ζόρι. Κόστος ανταλλακτικού γελοίο, απ'ότι θυμάμαι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#706512
NiTse έγραψε:Στα σοβαρά τώρα είναι καλό; Γιατί το έχει ο μασούτης αυτήν την περίοδο προσφορά μαζί με καφε κτλ. Εγώ είτε φθηνό παίρνω είτε ακριβό έχω καταλήξει ότι είναι θέμα τύχης το πότε θα χαλάσει.



Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι 2 που εχω εχουν βγει πολυ αξιοπιστα.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#706515 Ωραία θα το πάρω τότε γιατί το τωρινό έχει αρχίσει εδώ και καμιά δεκαριά μέρες το τρεμούλιασμα, μια στρώνει μια ξεστρώνει οπότε μάλλον πάει για φούντο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#706519 Nα θυμασαι οτι ειναι πολυ δυνατο, να ειστε 2 ατομα με τα δυο σας χερια. :shifty:

Καλα, οχι τοσο δυνατο οσο του Dmitspan που ΚΟΒΕΙ ΣΕΚΟΓΙΕΣ στον ελευθερο χρονο του. :help:

Δημητριε παιδι μου, ενα καφε ειπαμε να πιεις , οχι να φυγοκεντρησεις μορια πρωτεινων :omg: :omg: :omg: :omg:

Ουτε στο Ωνασειο δεν εχουν τετοιο μηχανημα. :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#706543
Dimitris_P έγραψε:Johny be good

https://www.skroutz.gr/c/3466/epaggelma ... er_dir=asc

Την χρησιμοποιώ 10 χρόνια σχεδόν καθημερινά, μόνο το ακριανό εξάρτημα μίξης έχω αλλάξει που το έσπασα από δικό μου έντονο ζόρι. Κόστος ανταλλακτικού γελοίο, απ'ότι θυμάμαι.
https://www.amazon.de/-/en/Kenwood-Blender-Triblade-3-Blade-Smoothies/dp/B01FUX6WBW/ref=mp_s_a_1_2?dchild=1&keywords=kenwood+triblade&qid=1620219853&sprefix=kenwood+triblade&sr=8-2

Με μια γκαζια έτοιμος ο φραπες, θες και θρυματισμενο πάγο; άλλη μια γκαζια.
Είσαι smoothie τύπος; τα πετάς όλα μέσα και 2 γκαζιες μετά πίνεις βιλουδο.

Βασικό να το ξεπλένεις από την κρέμα του μωρού πρώτα

Πέταξα ότι άλλο μιξερακι είχα σπίτι και άδειασε και χώρος στον πάγκο από την μεγάλη φραπεδιερα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#706556
bebes έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ τις σπάνιες φορές που πίνω freddo στο σπίτι, το φτιάχνω απλώς με παγάκια και δεν το χτυπάω. Και αναλόγως, μπορεί να βάλω και δεύτερη κάψουλα, με μία η ποσότητα είναι πολύ λίγη. Το χτύπημα δεν το θεωρώ απαραίτητο πάντως. Μια χαρά είναι και χωρίς.
Φυσικά, βρίσκω σαφώς πιο νόστιμο τον ζεστό καφέ, ο freddo είναι για την βόλτα εκτός σπιτιού για μένα.

συμφωνω οτι ο ζεστος είναι καλύτερος (και πιο βολικος) στο σπίτι.

Οταν εχουν ορεξη τα παιδια και μου φτιάχνουν νκανενα φρέντο, κανονικά θέλει δυο κάψουλες, αλλά και με μια lungo απο starbucks μια χαρα γίνεται, αρκει να μην μπει πολυ νερο, max 60ml.
Χτυπημα με ενα ή δυο παγακια (+ την επιθυμητη ζάχαρη) στο μιξερακι του φραπε και είναι και καλύτερος απο μερικών μαγαζιων έξω :s_coffee


Συμφωνώ ο ζεστός είναι πιο βολικός. Drdino έχω ανακατευτήρι (λολ) πάγκου σταθερό και πολύ δυνατό. Δεν είναι εκεί το θέμα. Απλά δεν μου άρεσε καθόλου το βήμα "χτυπάω το ζεστό καφέ με παγάκια" γιατί μου έχασε ότι αφρο είχε από ζεστό και τα παγάκια εξαηλώθηκαν. Η γεύση δεν με ενθουσίασε. Μάλλον θα βάζω μόνο παγάκια χωρίς χτυπήματα και σαχλαμάρες.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#706557 Κάτι πήγε στραβά.

Δοχείο με ζάχαρη, κάνεις την εκχύλιση εκεί μέσα, ανακατεύεις λίγο να διαλυθεί η ζάχαρη. Πετάς 2-3 παγάκια μέσα, ανακατεύεις λίγο ακόμα να κάνει κι αφρό όσο ανεβάζεις το βζιν (προφανώς την "κρέμα" της κάψουλας την έχεις χάσει) και μετά το αδειάζεις σε ένα ποτήρι με την κύρια ποσότητα πάγου.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#706558 Προφανώς κάτι κάνω λάθος. Οταν βάζεις την μηχανή με την κάψουλα τι ποσότητα την βάζεις να βγάλει? Εμένα έχει δύο. Mικρό φλυτζάνι και μεσσαίο προς κανονικό.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#706559
Ove20 έγραψε:Απλά δεν μου άρεσε καθόλου το βήμα "χτυπάω το ζεστό καφέ με παγάκια" γιατί μου έχασε ότι αφρο είχε από ζεστό και τα παγάκια εξαηλώθηκαν. Η γεύση δεν με ενθουσίασε. Μάλλον θα βάζω μόνο παγάκια χωρίς χτυπήματα και σαχλαμάρες.


Για φρέντο εσπρέσσο μιλάμε πάντα, έτσι;
Η διαδικασία είναι η εξής:
- Κάνεις εκχύλιση τον καφέ κατευθείαν αν υπάρχει η δυνατότητα σ'ένα μεταλλικό ψηλό μπολ/ποτήρι (εγώ χρησιμοποιώ ανοξείδωτο σέικερ )
- Βάζεις τη ζάχαρη που θες και ίσα που χτυπάς για να λιώσει και να ενσωματωθεί η ζάχαρη
- Βάζεις 2 γενναία παγάκια και χτυπάς δυνατά 3-4 δευτερόλεπτα. Όσο πιο πολύ χτυπήσεις τόσο πιο πολύ κρέμα κάνει. Αποκλείεται να σου εξαφανίσει την κρέμα.
- Μεταφέρεις το υλικό στο τελικό ποτήρι στο οποίο έχεις βάλει ήδη τουλάχιστον 3 παγάκια.