Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#620540 Γιατι βγηκε αναποδα η φωτο? :hmmm:

Δημητρη ειναι αργα πλεον. Καναμε ηδη καποια καφεδακια και ηταν αξιοπρεπεστατα για τα δικα μου γουστα. Και καφε illy .
Ασε να μαθουμε αν ειναι σε αυτην που ειναι του 100αρικου περιπου και αν θελουμε κατι καλυτερο στο μελλον το ξανακοιταμε.

Πηρα και κατι συμπλυρωματικα (μυλο κοπης, θερμομετρο για το αφρογαλα :lol: κλπ)
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#620574
Geo f1 έγραψε:Ασε να μαθουμε αν ειναι σε αυτην που ειναι του 100αρικου περιπου και αν θελουμε κατι καλυτερο στο μελλον το ξανακοιταμε.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#620742
g8777 έγραψε:Δεν ειναι το θεμα η τιμη αλλα η ποιοτητα Ντιμη. Μεσα στην καρδια του καφε εισαι Κιλο. Ανετα φερνεις μια σακουλα σουπερμαρκετ με ποιοτικο καφε στην Ελλαδα, απορω που βρισκεις την ορεξη να ασχολεισαι με τις κοπριες που μας σερβιρουν εδω.

Τεσπα, ο,τι εγινε εγινε. Πηγαινε σε ενα σουπερ μαρκετ και τσιμπα αυτον. Εισαι και ατυχος btw, μετα τ' Αγιαννιου παιζουν τρελες προσφορες στα συγκεκριμενα (απο -30% και βαλε συνηθως). :iconcool:

Lessons learned i hope. :s_drinks




επιβεβαίώνω για Dimello..
τους φέρνει ο Σκλαβενίτης... :roll:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#620877 Εμένα δε μου άρεσε καθόλου ο Dimello. Είναι σχετικά φτηνός όμως.
Εγώ προτιμώ τον κλασσικό Illy και τον κλασσικό Hausbrandt. Για πιο φτηνό, προτείνω τον Lamborghini (είναι και ταιριαστός με τη φάση εδώ μέσα!).
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#620922 Λοιπόν, ακολούθησα συμβουλή ΗΦ και αγόρασα κι εγώ αντάπτορα για μια κοινόχρηστη νεσπρεσσο που εχουμε στο γραφείο

https://www.evergreen-capsules.com/

Αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα για τον απογευματινό καφέ, μιας και το πρωί φτιάχνω μόκα. Αν δεν υπάρχει νεροχύτης στο γραφείο βέβαια δεν είναι λύση. Θέλει λίγο πειραματισμό στο πάτημα αλλά ειμαι πολύ ευχαριστημένος :superman:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#620923
sargus έγραψε:Εμένα δε μου άρεσε καθόλου ο Dimello. Είναι σχετικά φτηνός όμως.
Εγώ προτιμώ τον κλασσικό Illy και τον κλασσικό Hausbrandt. Για πιο φτηνό, προτείνω τον Lamborghini (είναι και ταιριαστός με τη φάση εδώ μέσα!).


Για πιο φτηνό εννοούσα Kimbo που είναι περίπου στη μισή τιμή από τους άλλους (17-18 ευρώ το κιλό οι κόκκοι). Ο Lamborghini παίζει μαζί με τους άλλους στα 30+ το κιλό.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#621792 'Εχοντας δοκιμάσει τον Hausbrandt gourmet espresso μπορώ να πω πως είναι πολύ ωραίος, μου δίνει μια σοκολατώδη-φρουρώδη γεύση, χωρίς να αφήνει όξινη επίγευση. Μου φαίνεται κάπως άτονος όμως, δλδ δε μου ανοίγει το μάτι μόλις τον βάλω στο στόμα.

Επέλεξα τώρα στην παραγγελία Lucaffe Arabica Mr. Exclusive, Hausbrandt Nonnetti με μία νότα από Robusta και τον Ionia Gran crema που τον είχα ξανααναφέρει, μου είχε αρέσει πολύ σε ένα εστιατόριο.

Θα δούμε. Μόλις έρθουν από εβδομάδα κ τελειώσω το υπόλοιπο μισό κιλό του gourmet espresso θα αναφέρω!

YΓ: θέλω να ευχαριστήσω πάλι τον Y.V. που με είχε βοηθήσει το καλοκαίρι στα πρώτα βήματα! Και ναι, δυστυχώς έχω πει πως ορισμένοι espresso στις καφετέριες δε μου αρέσουν πλέον :)
Άβαταρ μέλους
By italakias
#621803 Νομιζω εισαι υπερ το δεον σχολαστικος με τον καφε.Και επειδη λες οτι ο συγκεκριμενος ειναι ατονος,που ειναι,εγω θα σου ελεγα οτι ολοι οι εσπρεσο ειναι ατονοι.
Παντως πολυ φασαρια για το τιποτα,εξοδα για μηχανες,αναζητηση γευσεων κλ.
Ποσο πια γευστικος να ειναι ενας καφες και ποσο πια εχει εθιστει η κοινωνια με τους καφεδες οταν εχουν ανοιξει χιλιαδες μαγαζια.
Αηδια καταντησε.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#621808 Λοιπόν, θα σας πω μια ιστορία τώρα για καφέδες λίγο διαφορετική.

Παίρνω καφέ κόκκους από το SM (tchibo) για φίλτρου, τους αλεθω με το μυλο των 10€ από τα lidl και φτιάχνω καφέ με μια φτηνή καφετιέρα φιλτρου των 20€ στο γραφείο.
Μυρίζει όλος ο διάδρομος και έρχονται διάφοροι συνάδελφοι και μπαίνουν στο γραφείο μου να ρωτήσουν τι καφέ φτιάχνω που μυρίζει τόσο ωραία... Έχουμε κάτι ψαγμένες μηχανές η κάψουλες και τους δείχνω τι έφτιαξα με μηδέν λεφτά και με κοιτάνε περίεργα....
Άβαταρ μέλους
By g8777
#621815 Καλο ειναι να μενουν μονο στην μυρωδια, δεν πιστευω να κερνας καφε, να καθησουν να μαθουν αν θελουν. :s_coffee

Θα μου πεις, ποιος αρνηθηκε το τζαμπα για να το αρνηθουν αυτοι; Τζαμπα μαγκες τους κανεις Κιλο. :(
Άβαταρ μέλους
By bebes
#621955
KiloMeater έγραψε:Λοιπόν, θα σας πω μια ιστορία τώρα για καφέδες λίγο διαφορετική.

Παίρνω καφέ κόκκους από το SM (tchibo) για φίλτρου, τους αλεθω με το μυλο των 10€ από τα lidl και φτιάχνω καφέ με μια φτηνή καφετιέρα φιλτρου των 20€ στο γραφείο.
Μυρίζει όλος ο διάδρομος και έρχονται διάφοροι συνάδελφοι και μπαίνουν στο γραφείο μου να ρωτήσουν τι καφέ φτιάχνω που μυρίζει τόσο ωραία... Έχουμε κάτι ψαγμένες μηχανές η κάψουλες και τους δείχνω τι έφτιαξα με μηδέν λεφτά και με κοιτάνε περίεργα....

+1 για Tchibo φίλτρου.
Μου φερενει ενας φιλος απο Γερμανια* και τα τελευταια χρόνια χρησιμοποιούμε αυτον (μπλε με εναν ελέφαντα απ'εξω)για φιλτρου.
Απίστευτη μυρωδια, οπότε πρίν τον δοκιμάσεις έχεις "χορτάσει"

*Το κακο είναι οτι ενω εχουν e-shop, δε στελνουν Ελλάδα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#625803
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#637899 Αγόρασα λόγω καραντίνας, την προηγούμενη εβδομάδα μια Krups Nespresso Inissia. Ομολογουμένως μεγάλη ευκολία και αρκετά καλό το αποτέλεσμα.

Το πρόβλημα είναι πως ορισμένες φορές μου "μασάει" την κάψουλα με αποτέλεσμα να την καταστρέφει. Αυτό μου το κάνει και στις γνήσιες Nespresso και στις συμβατές. Στην αρχή σκέφτηκα ότι κάνω εγώ κάτι λάθος, τώρα προσέχω αρκετά παραπάνω στο πως βάζω την κάψουλα, παρόλα αυτά πάλι μου το κάνει ορισμένες φορές, χωρίς να μπορώ να καταλάβω τον λόγο.

Ενδεικτικά, από το πρώτο σετάκι που είχε η μηχανή με τις 14 κάψουλες, τις 2 μου τις έφαγε!

Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, αν θεωρείτε φυσιολογικό, ή αν πρέπει να την στείλω στο service. :hmmm: