Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#586328
KiloMeater έγραψε:Διαπίστωσα ότι ο καφές είναι ακατάλληλος, θα πάρω άλλα beans

Μάλλον θα πήρες κανα εσπρεσσοχαρμάνι Τchibo, Dallmayr , Jacobs που κυκλοφορούν ευρέως σε Αυστρίες -Γερμανίες, οπότε .... σώθηκες! :roll:
Βρές ένα επώνυμο χαρμάνι, απ΄αυτά που είναι δοκιμασμένα και στην Ελληνική αγορά και προχώρα.
Μετά τους Ιταλούς, οι μόνοι που έχουμε "αρρώστια"με το είδος και φτιάχνουμε (το πλείστον) αξιοπρεπή espresso, είμαστε οι Έλληνες. Όπου αλλού, ... νερόπλυμα! :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#586361 Έχω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιάννη (Y.V.) που μου εξήγησε τα μυστικά του εσπρέσσο και των μηχανών γενικότερα. Είμαι σίγουρος ότι έχω να μάθω ακόμη πάαααρα πολλά, αλλά είμαι όλος αυτιά

Με αυτά κ αυτά προσανατολίζομαι προς μηχανή ECM Mechanika V Slim με boiler και thermosiphon και 25 εκ. πλάτος, με μειονέκτημα την έλλεψη pid και τη λειτουργία με κρουστική μηχανή (vibration). Από την άλλη έχω την ΕCM Technika V Profi PID που κοστίζει +350€ περίπου αλλά έχει 33,5 εκ. πλάτος, δυνατότητα σύνδεσης με βρύση, μηχανή rotation και pid. Είμαι σίγουρος πως ο Γιάννης θα μου πει την 2η αμέσως! Αλλά αυτά +8 εκ. πλάτος με βάζουν σε σκέψεις.

Για μηχανή άλεσης σκέφτομαι την ECM S-automatik 64 με 64 χιλ. μύλο ή την Eureka MIGNON SPECIALITA που είναι πιο μαζεμένη σε όγκο, πιο αθόρυβη και έχει 55 χιλ. μύλο με λιγότερα watt (310 αντί 450 της πρώτης).

Πάντως πιστεύω πως χωρίς pid και με λίγο παραπάνω θόρυβο θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Διάβασα τις οδηγίες της Technika V PID και ουσιαστικά το PID ρυθμίζει τη θερμοκρασία του ατμού κ εμμέσως του νερού για τον καφέ. Π.χ. ρυθμίζω 120 βαθμούς στον ατμό και έχω 93,4 βαθμούς στο νερό. Σελίδα 28 στο pdf.

Γιάννη θα σου ξανατηλεφωνήσω για βοήθεια!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#586727 Επιτέλους, αποτέλεσμα με non pressurized για πρώτη φορά !!!!
Άλλαξα δυο παραμέτρους
Α) πήρα καλό καφέ για εσπρέσο,
Β) άλεσα στο χέρι γιατι ακόμα και το πιο λεπτό του Graef δεν ειναι πούδρα όπως το ήθελα.

Και καϊμάκι έβγαλα αλλά το πιο σημαντικό... ποοοοολυ δύναμη ο καφές, τόσο που ξαφνικά ο pressurized μου φανηκε νερόπλυμα.
Έφτιαξα και ενα διπλό στο καπάκι για Freddo espresso και ηταν..... μμμμμμμμμ σουπερ
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#586728 Ο graef αν δεν απατωμαι, εχει παρει το ματι μου οτι εχει κατι ροδελες για να ρυθμισεις το ευρος κοπης ωστε να εμπιπτει σε αλεση για εσπρεσσο.
Αλλα περισσοτερα θα σου πουν οσοι εχουν τετοιο μυλο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#586731
KiloMeater έγραψε:Α) πήρα καλό καφέ για εσπρέσο,
Β) άλεσα στο χέρι γιατι ακόμα και το πιο λεπτό του Graef δεν ειναι πούδρα όπως το ήθελα.

Και καϊμάκι έβγαλα αλλά το πιο σημαντικό... ποοοοολυ δύναμη ο καφές, τόσο που ξαφνικά ο pressurized μου φανηκε νερόπλυμα.


Εικόνα


:inlove: :inlove: :inlove: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:


KiloMeater έγραψε:Έφτιαξα και ενα διπλό στο καπάκι για Freddo espresso



Εικόνα

:x
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#586734
KiloMeater έγραψε:Εχει μια κλίμακα , απο το μιν στο μαξ
Ακόμα και στο πιο λεπτό , δεν ειναι σκόνη


Δεν εννοω αυτο!
Εχει μια μεταλικη ροδελα που την βαζεις κατω απο το ενα μαχαιρι και ετσι αυτη η ιδια κλιμακα πλεον αντιστοιχει σε λεπτοτερες αλεσεις!

Αν δεν εχεις, ζητησε απ την αντιπροσωπεια να σου στειλουν.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#586754
Y.V έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Εχει μια κλίμακα , απο το μιν στο μαξ
Ακόμα και στο πιο λεπτό , δεν ειναι σκόνη


Δεν εννοω αυτο!
Εχει μια μεταλικη ροδελα που την βαζεις κατω απο το ενα μαχαιρι και ετσι αυτη η ιδια κλιμακα πλεον αντιστοιχει σε λεπτοτερες αλεσεις!

Αν δεν εχεις, ζητησε απ την αντιπροσωπεια να σου στειλουν.


Δεν εχω ιδέα τι ειναι αυτό που λες, μπορείς να μου δείξεις καμία φωτογραφία; Να το αγοράσω
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#586800 Περι ρυθμίσεων Graef, πέραν εξαρτήματος που αναφέρει ο YV και δεν γνωρίζω, έχω να πώ τα εξής :
Έχοντας δοκιμάσει τουλάχιστον 10 μάρκες espresso, όλες στην τιμή 13-17 € (ιντερνετική, άρα η χαμηλότερη κατά brandt στην αγορά), ποτέ δεν άλεσα κάτω απο το 11. Με λεπτότερη άλεση (στο 10), ο καφές -σχεδόν-δεν έβγαινε, ήθελε περί τα 2 λεπτά εκχύλισης για να δώσει τα 50 ml ενός διπλού espresso στο φλυτζάνι, άρα και ο καφές "καιγόταν" πάνω στη μηχανή.
Πούδρα (που δεν πρέπει να χρησιμοποιείς), ο Graef CM-70(2) βγάζει κάτω απο το 6-7.

Ο Ντρινιντίνος που έχει ίδιο μύλο, ας αναφέρει τη δική του εμπειρία.

Κατ΄εμέ φίλε kilo, κάτι λάθος κάνεις στο πάτημα ή στην ποσότητα που βάζεις στο καλαθάκι.
Εκτός αν έχει πειράξει (για καθάρισμα) το μύλο και δεν τον επανασυναρμολόγησες σωστά, οπότε άλλα δείχνει στο δαχτυλίδι διαβαθμίσεων και άλλα αλέθει.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#586813 Να το πω αναλυτικα μηπως και γινω κατανοητος.
Ας υποθεσουμε οτι ο μυλος εχει στο δαχτυλιδι ρυθμισεως αριθμους απο το 1 εως το 20 που αντιστοιχουν κατασκευαστικα σε μια αποσταση μεταξυ των μαχαιριων 2 χιλιοστων. Καθε ρυθμιση θα μετακινει τα μαχαιρια κατα 0,1 χιλ
Ας υποθεσουμε οτι τα μαχαιρια του συγκεκριμενου μυλου του KiloMeater εχουν ενα ρυθμιζομενο κενο απο 2 εως 4 χιλιοστα. Στο 10 θα παραγει κοκκο που θα κανει για γαλλικη πρεσα αλλα στο 0 θα ειναι ακομα χοντρο για εσπρεσσο γιατι θα ειναι το διακενο γυρω στα 2 χιλιοστα.
Το κοψιμο για τον κοκκο που εχει, ας πουμε οτι χρειαζεται για εσπρεσσο κενο 1,5 χιλιοστων.
Ο μυλος ειναι εκτος οριων και αδυνατει να κοψει τοσο λεπτα.
Μπαινει πχ μια ροδελιτσα παχους ενος χιλιοστου κατω απο το κατω μαχαιρι και επομενως το ανασηκωνει προς το δευτερο κατα ενα χιλιοστο.
Τωρα το ευρος κοπης μεταβληθηκε σε διακενο απο 1 μεχρι 3 χιλιοστα.
Επομενως η ρυθμιση του διακενου των 1,5 χιλ που χρειαζεται για τον εσπρεσσο του, θα ειναι στο 10 του δακτυλιου, το οποιο φυσικα δεν θα εχει σχεση με το κοψιμο που εκανε στο 10 πριν την τοποθετηση της ροδελας.

Εχω την εντυπαση οτι η GRAEF δινει δυο ροδελιτσες μαζι με τον μυλο.
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 05 Ιουν 2019, 09:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#586815 Μπράβο, γίνεται δουλίτσα βλέπω :iconcool:

Να προσθέσω επίσης ότι το κόψιμο δεν είναι πάντα σταθερό. Όσο μπαγιατεύει ο κόκκος (έχει περάσει αρκετά δηλαδή η ημερομηνία ψησίματος) τόσο πιο ψιλό κόψιμο θέλει ή μεγαλύτερη ποσότητα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#586821 Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις
Εχθές το βράδυ έκατσα και έψαξα όσο μπορούσα και το Ίντερνετ και σήμερα το πρωί ξεκίνησα την προσπάθεια
Έβγαλα τα μαχαίρια και πράγματι βρήκα τις ροδέλες
Είχε φορεμένες και τις τρεις ο δικός μου
Τις έβγαλα και έβαλα μια πιο χοντρή που ειχα , αλλά μετά απο τη συναρμολόγηση δεν έκοβε τίποτα σε καμία ρύθμιση, προφανώς ηταν λίγο πιο χοντρή απο οτι έπρεπε
Τελικά με λίγο πατέντα (βρήκα μια άλλη και με λίγο Dremel χώρεσε) εβαλα μια άλλη λεπτή δίκη μου και δυο απο τις μαμά.
Τώρα πλέον ειναι μια χαρά μπορώ να πάρω τα αποτελέσματα που θέλω .
Βέβαια το θεμα ειναι οτι εχω δυο καφέδες (κόκκους) έναν για γαλλικό και έναν για εσπρέσο και μου αρέσουν και οι δυο ,
Θα δοκιμάσω να βάζω μέσα μόνο λίγους κόκκους αλλά γενικά με χαλαει αυτό, θέλω να γεμίζω το κουβαδάκι
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#586823 Όχι, δεν θα το γεμίζεις το κουβαδάκι, θα βάζεις όσο χρειάζεσαι κάθε φορά, γιατί μπαγιατεύει. Οι κόκκοι πρέπει να είναι σε αεροστεγές δοχείο ΕΚΤΟΣ ψυγείου
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#586824 Εδώ θέλει tutorial η φάση.
Και οι οδηγίες της Graef πάλι καλά που δείχνουν ότι πήρες μύλο και όχι φριτέζα.