Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#585926 @ Κilo : Ελπίζω να έχεις μύλο και να μη χρησιμοποίησες κάποια "έτοιμη" συσκευασία των SM.
Δώσε info να βοηθήσουμε. Ότι έγραψε ο Gής είναι τα υποχρεωτικά, μετά αρχίζουν οι ... εκπαιδευτικές δοκιμές .
Πχ, στον Graef CM 70, η άλεση γίνεται κατά 90 % (αναλόγως κόκκου) στη θέση 12 (edit : και λίαν δυνατό πάτημα ).
Τελευταία επεξεργασία από dimitrisB και 31 Μάιος 2019, 21:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#585928 Εγραψε οτι αλεσε καφε, αρα πρεπει να εχει μυλο. :s_wink

Ελπιζω να μην ειναι κανας Porlex :shifty:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#585931
dimitrisB έγραψε:@ Κilo : Ελπίζω να έχεις μύλο και να μη χρησιμοποίησες κάποια "έτοιμη" συσκευασία των SM.
Δώσε info να βοηθήσουμε. Ότι έγραψε ο Gής είναι τα υποχρεωτικά, μετά αρχίζουν οι ... εκπαιδευτικές δοκιμές .
Πχ, στον Graef CM 70, η άλεση γίνεται κατά 90 % (αναλόγως κόκκου) στη θέση 12 (edit : και λίαν δυνατό πάτημα ).


τον ιδιο μυλο εχουμε
θα δοκιμασω με τα settings που αναφερθηκαν
Άβαταρ μέλους
By g8777
#586208
KiloMeater έγραψε:Διαπίστωσα ότι ο καφές είναι ακατάλληλος, θα πάρω άλλα beans.

Στο μεταξύ....Εικόνα



Εικόνα

Φραπες.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By italakias
#586210 Το φραπογαλο το καλοκαιρι ειναι ο κσλυτερος καφες γιατι πινεται παγωμενος και κραταει την γευση του οταν κατι φρεντο εχουν γινει νεροζουμι.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#586219 Ζήλεψα!
Βρέχει πολύ, ντελιβερα δεν θέλω να ταλαιπωρησω να μου φέρει καφέ, εγώ να βγω δεν θέλω να βραχω οπότε... αγαπημένο φραπέ!
Έχω περίπου 2 χρόνια να πιω φραπέ και μου έλειψε η γεύση του!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#586222 Dbeko παρε μονο λεφτα τα αλλα τα ξαναφτιαχνουμε , ΠΑΜΕ DBEKO ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#586223
g8777 έγραψε:Dbeko παρε μονο λεφτα τα αλλα τα ξαναφτιαχνουμε , ΠΑΜΕ DBEKO ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout
Και ανοίξτε ξεχωριστό θέμα με τίτλο "για να πιω ένα εσπρεσακι θέλω 2 ωρες προετοιμασία, 3 συσκευές, μελέτη κουράγιο και χειρονακτικη εργασία"
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#586240
cosneo έγραψε:Ζήλεψα!
Βρέχει πολύ, ντελιβερα δεν θέλω να ταλαιπωρησω να μου φέρει καφέ, εγώ να βγω δεν θέλω να βραχω οπότε... αγαπημένο φραπέ!
Έχω περίπου 2 χρόνια να πιω φραπέ και μου έλειψε η γεύση του!
Εικόνα
Βρέχει εκεί; Ο gianik είναι για μπάνιο, αυτός σας γκαντεμιασε

Από το Mi A1.