Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#583494 Βλέπω μεγάλη πόρτα και ένα Ν να σου λέει να περάσεις.
:hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#583502 Η διαφορα δεν ειναι μονο οπτικη αλλα ειναι και γευστικη!
Θα προσπαθησω με οσο το δυνατον απλουστερα λογια να εξηγησω το γιατι!
Απλως δωστε μου μια μερα χρονο γιατι αυτες τις μερες ειμαι πνιγμενος! :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#583503 Μα, είμαι βέβαιος γι' αυτό! Παρόλο που εγώ δυστυχώς δεν έχω τα κουράγια να έχω χειροκίνητη μηχανή, καταλαβαίνω την διαφορά ενός καλού εσπρέσσο.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#583507 Γι αυτο ακριβως βγηκε το pressurized.
Αν δεν εχεις την υπομονη, ή την τρελα, ή τον χρονο για να μαθεις, ή την διαθεση, το αποτελεσμα που θα βγαλεις με μια ελευθερη εκχυλιση θα ειναι απο πολυ χειροτερο εως μη ποσιμο!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#583512 Δεν έχω τα χρήματα, τον χρόνο, σίγουρα, έχω την διάθεση όμως. Οπότε, επιφυλλάσσομαι να το προχωρήσω κάποια στιγμή στο μέλλον, αυτή την στιγμή, είμαι με κάψουλες Iperespresso, γνωρίζοντας πως αυτό που πίνω, δεν είναι καλό. Αλλά είναι αυτό που είναι: o καλύτερος καφές από κάψουλα, και σίγουρα πόσιμος (για εμένα).
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#583513 Εντάξει δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα περιγράφεις Γιάννη, για κάποιον που έχει μάθει με coffee island και mikel του φαίνεται βαρύς και απόμακρος ένας "καλός" καφές. Θέλει χρόνο να εκτιμηθεί.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω ρίξει την ποιότητα του καφέ μου λόγω νερού. Πρέπει να φτιάξω το σύστημα σύνδεσης μέσω φίλτρου και βάζω βρύσης. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#583517 Νταξει παιδιά, αν είναι να φτιάξουμε ολόκληρο αποχετευτικο σύστημα +να στέλνουμε μετρήσεις στο ΓΧΚ για να πιούμε έναν γαμω καφέ αφήστε το καλύτερα... :)

.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#583519 Όπως έγραψα αρχικά....

dimik έγραψε:Δυστυχως δεν έχω χρόνο πλεον να ασχολούμαι, ξυπνάω στις 5 και γυρίζω σπίτι 20:30. Θέλω το πρωί να έχει ανάψει μόνη της, να ρίχνω τον καφέ και με ένα κουμπί να έχω τον καφέ έτοιμο για τον δρόμο.

Η συγκεκριμένη είναι ένας συμβιβασμός αλλά από Nespresso που χρησιμοποιούσα από τότε που χάλασε η Lelit πολύ καλύτερη.


Προφανώς δεν μπορεί να φτάσει η υπεραυτόματη έναν καφέ από καλό μύλο-μηχανή και expert κάτοχο.

Από εκεί και πέρα όμως έχοντας δοκιμάσει το αποτέλεσμα και των 2 μεθόδων ΔΕΝ είναι τόσο χάλια ο καφές της (σωστά ρυθμισμένης) υπεραυτόματης, αντίθετα ξεπερνάει τις προσπάθειες πολλών κατόχων χειροκίνητης που δεν έχουν είτε τα κατάλληλα μέσα, είτε γνώσεις, είτε υπομονή και σίγουρα ξεπερνάει σε γεύση τον καφέ πολλών καταστημάτων.

Με λίγα λόγια ΔΕΝ είναι κατάλληλες για connoisseurs, αλλά μπορούν να ικανοποιήσουν το 90+% του πληθυσμού.

edit: μιας και γράφτηκε για νερό, τώρα που το σκέφτομαι στο προηγούμενο σπίτι έβαζα εμφιαλωμένο στην Lelit, τώρα έχω αντίστροφη όσμωση 6 σταδίων. Μπορεί για αυτό να μου κάνει και τόση διαφορά στην γεύση :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#583522 Οχι Γιαννη, δεν χρειαζεται απαραιτητα «αποχετευτικο» ή μετρησεις του ΓΧΚ
Χρειαζεται ομως κοινη λογικη. Μια σημαντικοτατη παραμετρος που επηρεαζει πολυ την τελικη γευση του καθε καφε, ειναι το νερο. Αν χρησιμοποιεις το χλωριομενο νερο την βρυσης, το χλωριο θα το βρεις και στην γευση του καφε σου.
Το αν θα επιλεξεις καποιο αξιολογο εμφιαλωμενο ή μια εγκατασταση φιλτρου στην μηχανη ειναι θεμα, στην δευτερη περιπτωση, κυριως πρακτικοτητας και αποφυγης των τακτικων αφαλατωσεων που ειναι και ο κυριος λογος βλαβων στις μηχανες. (εννοω κυριως τις βλαβες απο τα συσσωρευμενα αλατα και πολυ πολυ λιγοτερο απο τις συνεχεις αφαλατωσεις)
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#583532 :s_wink :s_thumbsup
Παρ οτι, για λογους που θελουν πολυ συζητηση, προτιμω τον κλασσικο Iταλικο cappuccino με τον καφε κυκλο και οχι αυτον τον λατοειδη του new wave που εχει επικρατησει εκτος Ιταλιας.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#583740
Y.V έγραψε:Εικόνα

:iconcool:
πολύ ωραίο αποτέλεσμα!

Ποιον μύλο και ποια μηχανή έχεις;

Επίσης πόση ώρα θέλει για να ζεσταθεί κ να βγάλεις εσπρέσο;


< >
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#583892 χθες μου έφεραν το παρακάτω δώρο για τη γιορτή μου! Ήπια σήμερα το πρωί, δεν είναι κακός, περίεργος θα τον χαρακτήριζα :innocent: :s_crazy
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορώ να δουλέψω σήμερα :s_sorry :hmmm:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#583893 Μερικές απο σημερινή παρασκευή διπλού espresso, με Gaggia (evolution) και Graef CM-70, συνολικά <300€ εξοπλισμός.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αν δεν βλέπουμε διαφορά με τα αποτελέσματα που ποσταρίστηκαν απο τις ακριβές αυτόματες... :s_dunno

Κατανοώ να προτιμάμε την ευκολία μας, αλλά να λέμε και ότι όλα ίδια είναι.... :oops: