Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#706561 Σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω δυστυχώς γιατί η δική μου η μηχανή για κάψουλες που χρησιμοποιώ στην Ελλάδα έχει διάφορες βαθμίδες για ποσότητα σε ml. Αν έχεις δοσομετρικό ποτηράκι, δες πόση βγάζει από μια κάψουλα στο μικρό και στο μεσαίο. Αν δεν έχεις αλλά έχεις μια ζυγαριά κουζίνας, ζύγισε 30γρ (=30ml) νερού, βάλε ένα σημάδι στο ποτηράκι για την στάθμη (πχ ένα λαστιχάκι γύρω γύρω) και δες πόση ποσότητα εκχυλίζει. Θα στόχευα στα 20-30ml από την κάψουλα, ανάλογα βέβαια και πώς σου αρέσει ο καφές, τι είδους κάψουλα είναι κλπ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#721860 Σε υπεραυτόματη (bean to cup) καφετιερα που να εχει δυο δοχεια για δυο διαφορετικους κοκκους (γιατί θελουμε και εσπρεσσο αλλα και φίλτρου) εχουμε κατι δοκιμασμένο;

κατι σε στυλ Siemens EQ.9
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#721955
KiloMeater έγραψε:Σε υπεραυτόματη (bean to cup) καφετιερα που να εχει δυο δοχεια για δυο διαφορετικους κοκκους (γιατί θελουμε και εσπρεσσο αλλα και φίλτρου) εχουμε κατι δοκιμασμένο;

κατι σε στυλ Siemens EQ.9


Υποψιάζομαι ότι άλλο εννοείς από αυτό που γράφεις. Ή άλλο κατάλαβα εγώ. :hmmm:

Η Siemens που ανέφερες έχει το σύστημα aromaDouble Shot, αυτό δεν κάνει espresso και γαλλικό φίλτρου. Αν όντως ζητάς αυτό, τότε κοιτάς για κάτι τέτοιο:


Εικόνα
https://www.delonghi.com/en-us/all-in-o ... 0/p/BCO430
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#721957 α μαλιστα , αρα αυτη που εβαλα εχει δυο δοχεια για καφε αλλά για άλλο λογο, διαφορετικα χαρμάνια κτλ.
μαλλον δεν συνδιαζοται ολα αυτα που θελω αρα αφαιρειται ο φιλτρου (=κανατες -> σε διαφορετικη συσκευη)
οκ, τωρα ξερω καλύτερα τι να ψάξω
Άβαταρ μέλους
By drdino
#721961 Melitta TSP εδώ και χρόνια εγώ, πολύ ικανοποιημένος.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#721968
drdino έγραψε:Melitta TSP εδώ και χρόνια εγώ, πολύ ικανοποιημένος.


καλη φαινεται αυτη, σε τετοιο στυλ βλεπω
πολλα περισσοτερα features μαλλον δε τα χρειαζομαι αλλα χαζευεις με το τι εχουνε βγαλει πλεον...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#721969 Τα βασικά είναι ίδια σε γενικές γραμμές, αλλάζουν οι συνταγές (ψιλοαχρηστο) ή τα αξεσουάρ (πχ γαλατιερα).
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#739141 Το νέο μέλος της οικογένειας
Εικόνα

Οι καφέδες για τα δεδομένα μας είναι πολύ ικανοποιητικοί
Τα υπόλοιπα ροφήματα ειδικά αυτά με το αφρόγαλο επίσης πολύ ικανοποιητικά

Η μεγαλύτερη διαφορά ολων είναι η ευκολία σε , Παρασκευή , καθαρισμό , χρόνο που πρέπει να ασχοληθείς γενικότερα .

Για τους πολύ ψαγμένους με ακριβή γραμμάρια και πιέσεις κτλ μάλλον δε θα κάνει αλλά για τον maß Consumer δε βλέπω τι άλλο μπορούσε κανείς να ζητήσει .

Να δούμε και αντοχή σε βάθος χρόνου
Ενδιαφέρον έχει ο μετρητής που κρατάει ιστορία από όλους τους ρύπους ροφημάτων
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#739154 -3-4 η γυναικα
-3-5/6 εγω αναλογα αν δουλευω απο το σπιτι η οχι
-απο ενα ροφημα τα παιδια (ο μικρος με το bypass για ντεκαφ)
-κανα εχτρα milk froth για σοκολατα

αλλα με το μετρητη που εχει, να περασουν μερικοι μηνες θα εχω καλα δεδομενα ανα κατηγορια !