Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#680280 Σήμερα ήπια τον Firenze Appregio με ένταση 9 και καφεινη από ότι είδα στο νετ 83mg και μου φάνηκε βαρύς. Ο Vollutο με το 4 είναι πολύ πιο κοντά στα γούστα μου. Η ένταση είναι σημαντικότερη της γεύσης η οποία πάνω κάτω ίδια είναι. Οπότε οτιδήποτε πάνω από 8? δεν είναι για μένα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#680301 Γελαω γιατι διαβαζω για ενταση 9 και mg.
Δεν αξιζει να δινετε τοση σημασια στην λεπτομερεια για ενα ροφημα οπως ο καφες.
Κι εγω πινω και κανω τα τσιγαρα μου αλλα εχω μαθει να συμβιβαζομαι ,εκτος πια και αν βγει ανοστος.
Εχει τυχει να επιστρεψω καφε πισω επειδη τον εφτιαξαν χαλια.

Οποιος ανεβαινει την λεωφορο αθηνων,μετα την γεφυρα θηβων εχει ενα καφε take away με ταμπελα μια φατσα σκυλου.
Εκει φτιαχνει τον καλυτερο εσπρεσο και το λεω γιατι εχω παρει καφεδες απο παρα πολλα τετοια μαγαζια.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#680958 Ένας μύλος της πλάκας του lidl που είδα σε μια διαφήμιση μου άναψε φυτίλια και άρχισα να βλέπω για 2ο μύλο καφέ για τον φίλτρου.

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αυτοί οι μύλοι, ειδικά αν δεν έχω απαιτήσεις να κόβουν για εσπρέσσο, που δεν έχω γιατί με καλύπτει ο μύλος της ECM. Επομένως αυτό που ήθελα είναι να μην είναι της πλάκας ο μηχανισμός (κάποιους με λεπίδες τους απέκλεισα) και να μπορεί κανείς να ρυθμίσει την ποσότητα, δλδ χρονικά τη λειτουργία. Και οι δύο που παραθέτω έχουν κωνικά μαχαίρια.

Στην αρχή κατέληξα σε έναν Rommelsbacher EKM 300, του οποίου την εταιρία δεν την ήξερα αλλά διάβασα πολύ καλές κριτικές. Το μόνο αρνητικό είναι το design και κυρίως το πλαστικό του. Κλασικό γερμανικό στυλ :lol: . Αρκεί να δουλεύει κ ας είναι όπως θέλει :lol: . Τιμή κοντά στα 75€.

Η άλλη επιλογή είναι o WMF Skyline, περίπου 30€ ακριβότερος, αλλά με μεταλλικό περίβλημα κ πιο όμορφος/κομψός. Κάτι κριτικές έλεγαν ότι χαλάει σε 2-4 χρόνια κ με έβαλαν σε σκέψεις. Από την άλλη δεν είναι και καμιά τραγική απώλεια αν χαλάσει. Τον καφέ για φίλτρου θα τον κόβει καλά πιστεύω, σε όσα βίντεο είδα δεν υπήρχε θέμα στον τομέα αυτό.

Παρήγγειλα και τους 2, ο wmf ήρθε σήμερα, ωραίος. Ο άλλος έρχεται αύριο.

Έχει κανείς ακουστά την εταιρία του πρώτου? Αλλά για να πω την αλήθεια, επειδή θα φαίνεται στον πάγκο, τείνω προς wmf και ό,τι γίνει :)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#680959 Οι κλασικοί Graef CM δε σου κάνουν ;
Εγώ εχω έναν απο τους πιο απλούς , τον 700x κάτι , εχει δουλέψει τόσο μα τόσο πολυ για πάνω απο 5 χρόνια ... σκυλί
Και κόβει ίσως τα δικά μου δεδομένα...απο σκόνη μέχρι πιο χοντρό
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#680969 Γιατί να πάρεις μύλο για γαλλικό; :hmmm:

Αν θες να πάρεις μύλο για εσπρέσσο πάρε έναν ΣΟΒΑΡΟ. Τουλάχιστον τον Graef CM που αναφέρθηκε. Καλύτερα να τους επιστρέψεις αυτούς, έπαιξες κουβά :(
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#680971
KiloMeater έγραψε:Οι κλασικοί Graef CM δε σου κάνουν ;
Εγώ εχω έναν απο τους πιο απλούς , τον 700x κάτι , εχει δουλέψει τόσο μα τόσο πολυ για πάνω απο 5 χρόνια ... σκυλί
Και κόβει ίσως τα δικά μου δεδομένα...απο σκόνη μέχρι πιο χοντρό

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου κ είδα για την τιμή των όπλων τον 800.

Όχι δεν κάνει τελικά, γιατί είναι ένας μύλος που προορίζεται για εσπρέσο. Τί σημαίνει αυτό:
Βγάζει καφέ όσο πατά κανείς το κουμπί.
Στους μύλους που διάλεξα ρυθμίζει κανείς το πάχος αλλά και την ώρα που αλέθει, δλδ για 2 έως 10 κούπες πχ. Οπότε είναι στάνταρ η διάρκεια λειτουργίας.

Dimitris_P έγραψε:Γιατί να πάρεις μύλο για γαλλικό; :hmmm:

Αν θες να πάρεις μύλο για εσπρέσσο πάρε έναν ΣΟΒΑΡΟ. Τουλάχιστον τον Graef CM που αναφέρθηκε. Καλύτερα να τους επιστρέψεις αυτούς, έπαιξες κουβά :(

Δημήτρη κάπου μπερδεύτηκες. Έγραψα πως δεν έχω απαιτήσεις να κόβει απαραίτητα εσπρέσο, γιατί έχω ήδη μύλο για εσπρέσο.
PeterPan έγραψε:...άρχισα να βλέπω για 2ο μύλο καφέ για τον φίλτρου.
Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αυτοί οι μύλοι, ειδικά αν δεν έχω απαιτήσεις να κόβουν για εσπρέσσο, που δεν έχω γιατί με καλύπτει ο μύλος της ECM.

Για εσπρέσο έχω αυτόν τον μύλο

Θέλω μόνο για φίλτρου.
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 16 Δεκ 2020, 10:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#680974 Αυτό το έγραψα πριν δω ότι την θες μόνο για φίλτρου, αλλά το κρατάω: Η ποιότητα του καφέ δεν θα αλλάξει με τα μπλιμπλίκια και τα κοκοκοψαρα της συσκευής αλλά την ΠΟΙΟΤΗΤΑ των μαχαιριών. Έχεις μια καλή μηχανή, είναι κρίμα να την ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΕΙΣ με έναν τέτοιο μύλο, ο οποίος είναι εξαιρετικά σημαντικός παράγοντας στο αποτέλεσμα που θα πάρεις στο φλιτζάνι σου.

Διαβάζοντας τώρα και το edit σου ότι την θέλεις για φίλτρου, γιατί να πάρεις 2ο μύλο για φίλτρου, δεν σε βολεύει αυτός; Θες ν'αρχίσει η υπουργός τις παντόφλες; :lol: Αν είναι μόνο για φίλτρου πάρε ό,τι θες :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#680975
Dimitris_P έγραψε:Η ποιότητα του καφέ δεν θα αλλάξει με τα μπλιμπλίκια και τα κοκοκοψαρα της συσκευής αλλά την ΠΟΙΟΤΗΤΑ των μαχαιριών. Έχεις μια καλή μηχανή, είναι κρίμα να την ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΕΙΣ με έναν τέτοιο μύλο, ο οποίος είναι εξαιρετικά σημαντικός παράγοντας στο αποτέλεσμα που θα πάρεις στο φλιτζάνι σου.

Διαβάζοντας τώρα και το edit σου ότι την θέλεις για φίλτρου, γιατί να πάρεις 2ο μύλο για φίλτρου, δεν σε βολεύει αυτός; Θες ν'αρχίσει η υπουργός τις παντόφλες; :lol: Αν είναι μόνο για φίλτρου πάρε ό,τι θες :iconcool:

Δε με βολεύει για τον εξής λόγο:
Τα σπυριά για γαλλικό είναι άλλα κ το γρανάζι πάνω που βλέπεις ρυθμίζει το πάχος. Για να πάω στην κοπή φίλτρου πρέπει να γυρίσει τουλάχιστον 1/4, δλδ πάρα πολύ. Μετά άντε πίσω για τον εσπρέσο. Οπότε πιο γρήγορα θα χαλάσω τις ρυθμίσεις, το γρανάζι, τη ζαχαρένια μου κτλ με το γύρνα κάθε μέρα...

Οι νέοι μύλοι είναι πιο κόμπακτ. Έχθές πέρασε από έγκριση ο WMF. Η :inlove: αρέσκεται και στον φίλτρου πολύ, δλδ κάθε πρωί θα μπει μια καφετιέρα φίλτρου στάνταρ. Οπότε πιστεύω θα βοηθήσει πολύ στο άρωμα ο φρέσκος κόκκος.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#680976 Άσχετο, θέλω να παραγγείλω κόκκους καφέ (Portioli, Hausbrandt ή Buondi) αλλά να παραλάβω σύντομα γιατί ξεμένω. Ξέρουμε κανένα κατάστημα εντός Αττικής που να παραδίδει με δικά του μέσα; Συνήθως από coffees.gr παραγγέλνω αλλά στέλνει με courier. Δεν θέλω αυτά των coffee island, coffeeway κλπ, είναι χάλια. Μόνο έναν συγκεκριμένο έπαιρνα από συγκεκριμένο μέρος αλλά δεν κάνει delivery και δεν μπορώ να πάω.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#684105 Μου πέρασε η σκέψη ν'αντικαταστήσω την Ε61 με υπεραυτόματη. Μια ματιά που έριξα σε siemens και Delonghi
εδώ https://www.siemens-home.bsh-group.com/ ... anes-kafe/
κι εδώ https://www.delonghi.com/el-gr/proionta ... cappuccino
αντίστοιχα δεν βρήκα κάτι που να με καλύπτει.
Θέλω να έχει:
- δυνατότητα σύνδεσης στο δίκτυο νερού
- εύκολος καθαρισμός
- αν έχει ενσωματωμένο μύλο, θέλω να είναι με καλά μαχαίρια
- αν φτιάχνει μόνο του αφρόγαλα, να είναι καλό και ποιοτικό και όχι αφροσαπουνέ.
- ασύρματες λειτουργίες (alexa κλπ) θα εκτιμηθούν (είδα σε siemens)
- δυνατότητα ρύθμισης θερμοκρασίας θα εκτιμηθεί (είδα σε siemens)
- να πωλείται στην ελληνική αγορά για δυνατότητα αγοράς με δόσεις
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#685275 Αν πας στα Γιάννενα
Και ακούσεις τη φράση
Όπου μπεχο τρέχω

Θα πει

Όπου τζάμπα, τρέχω