Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#615411 Αυτό πού θέλω να μάθω είναι τι φλιτζάνι παίρνεις με τις επαναγεμιζομενες.
Είναι εσφρεσσο ή γαλλικός;
Θα το ρίξω στη γάτα ή θα κάνω reset από αυτά τα περίεργα όνειρα με παρουσιάστρια της Ισλανδικής τηλεόρασης της Βουλής που την δείχνω στον Λούη ( Get in there Lewis! );
Εννοείται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να την αγοράσω από ελληνικό κατάστημα, πανάκριβη.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#615418
g8777 έγραψε:Αυτό πού θέλω να μάθω είναι τι φλιτζάνι παίρνεις με τις επαναγεμιζομενες.

Nά, αυτό !!!
Εικόνα

ΓΤΠΜ ! :x
Ακόμα και την εσπρεσσιέρα του LIDL να πάρετε με 50€, με αλεσμένο καφέ θα έχετε 2 φορές καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που σας δινουν τα "καρούλια" :lol: που χρησιμοποιείτε, ακόμα κι αν τον κόβετε 1 φορά τη βδομάδα και τον έχετε έτοιμο σε αεροστεγές βάζο!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#615421 Σοφα μιλας dbeko μου :s_howdy , εχουμε και Gaggia και μυλο λεμε :rtfm: , βολευει ομως η Ιλλυ , βαζεις τα φυσιγγια και βαρας στον γαμο του καραγκιοζη. :rtfm: Ασε που ειναι κατανοητη και ασφαλης στην λειτουργια της για τα Θηλεα. :rtfm: :rtfm:

Τι ειμαστε εμεις; Ντιμικιδες να λυσουμε ολον τον θερμοσιφωνα για να καθαρισει η αλλη με την σκουπα; :shifty:

ΕΝΑ κουμπι πρεπει να πατησει με την Ιλλυ. Και κατι πολυ σημαντικο: Με τις καψουλες θα παιρνεις παντα τον ιδιο καφε. Δεν εχει διακυμανσεις η ποιοτητα του. Κατσε τωρα εσυ , παρε φρεσκο αλλα οχι πολυ φρεσκο, αλεσε τον ψιλο-χοντρο-κοψε λιγο ακομα-ελα-ελα-ελα |λογοκρισία| να δεις τι εκοψες, κανε εκχυλίση 40 μλ στα 30 δευτερα ή 60 μλ για διπλο, κλπ κλπ κλπ.

Καψουλα-κουμπι-ταμειο. Απλα τα πραγματα. Καθομουν σαν μην πω τωρα και ζυγιζα ποσοτητα, και μετραγα μιλιαμπερ πιεσης στο ταμπερ και περναγα το puk με δισκοσβαρνα να ειναι ντιπ ισο. :s_shout :s_shout

Ε σε πιανει μια αηδια dbeko. :s_coffee

Θα ξαναγυρισω στα παιδικα μου χρονια γτχμ για καφεδες

Εικόνα

:inlove: :inlove: :inlove:

2 κουπες καθε πρωι, ενωνεσαι με το συμπαν :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#615427 ΚΑΛΑ-ΕΝΤΑΞΕΙ! :(
Που να μαρτυρήσω ότι, συμπτωματικά (όπως γράφτηκε στο λευκοσυσκευο-τοπικό), έκανα τον καθαρισμό του διπλού τζαμιού του φούρνου χθές που "ξυνό-μουνα"! :lol:
ΟΚ λοιπόν, πιΕτε ότι θΕτε! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#615962
g8777 έγραψε:...Καθομουν σαν μην πω τωρα και ζυγιζα ποσοτητα, και μετραγα μιλιαμπερ πιεσης στο ταμπερ και περναγα το puk με δισκοσβαρνα να ειναι ντιπ ισο.


Απο ολο το παραληρημα σου, θα σχολιασω αυτο, με το οποιο συμφωνω κιολας!

Κι εγω στην αρχη ξεκινησα by the book. Ταδε γραμμαρια καφε, τοσο πατημα, τοσα ml αποσταξης στα τοσα δευτερολεπτα, ζεσταματα και δε συμμαζευεται!

Καθομουν να φτιαξω εναν καφε, λες και ημουν ο Heisenberg στο Breaking Bad. Ευτυχως αισθανθηκα μαλακας πολυ γρηγορα με την ολη διαδικασια κι επισης δε μου αρεσε τοσο πολυ ο καφες by the book. Οποτε αλλαξα στρατηγικη, ειδα ποιος καφες αρεσει ΣΕ ΜΕΝΑ και τον φτιαχνω πλεον στα μετρα μου σε χρονο DT. Η μονη "καθυστερηση" ειναι τα 30" που θα κανει να αλεστει ο καφες, οσο περιπου παιρνει να αλλαξεις και την καψουλα δηλαδη...

Μια παρενθεση για τα γουστα... Εμενα το βιτσιο μου με τον καφε, ειναι η ΠΟΣΟΤΗΤΑ. Στο διπλο το portafilter βαζω ενα βουνο καφε (22 γραμμαρια). Με το πατημα που κανω στον καφε με το tamper πεφτει λιγο η σταθμη και ισα που καταφερνει να κουμπωσει το portafilter στη μηχανη. Κατι πανω απο 3πλο θα τον χαρακτηριζα σε ποσοτητα. Μια κοφτη κουταλια ζαχαρη και λιγο νουνου (ακομα κι αυτο θεωρειται βιτσιο απο μερικους). Εχω φτιαξει τον ιδιο καφε σε καμποσους, ισα ισα για να δω αντιδρασεις. Μερικοι μου ειπαν "τι βιτριολι ειναι αυτο", μα στους περισσοτερους αρεσε παρα πολυ. Ενας φιλος μαλιστα μου ειπε οτι ειναι ο καλυτερος καφες που εχει πιει στη ζωη του και οτι επρεπε να γερασει για να καταλαβει οτι "ΠΟΛΥΣ ΚΑΦΕΣ, ΚΑΛΟΣ ΚΑΦΕΣ" (δικα του λογια αυτα) και οτι εχει ξενερωσει γιατι σε ολα τα μαγαζια του φτιαχνουν νερομπουλι. Ε λοιπον αυτον τον καφε δε μπορει να μου τον φτιαξει καμια καψουλα και κανενα μαγαζι (ο διπλος τους δε νομιζω να εχει ποτε πανω απο 15 γραμμαρια καφε, σε μερικα μαγαζια ισως και πολυ λιγοτερο). Εγω απο την αλλη μερια, μπορω να κανω πιο ελαφρυ τον καφε στο φιλαρακι που ο δικος μου καφες του φανηκε βιτριολι και την επομενη ¨φορα να μου πει "τι καφεδαρα ειναι αυτη".

Να πει καποιος "δε γουσταρω να χωσω τοσα φραγκα" ή "προτιμω αυτες τις αρωματικες καψουλες" ή "δεν εχω χωρο στον παγκο της κουζινας για τοσες συσκευες" απολυτα σεβαστο. Το να απαξιωνει ομως καποιος την κατα κοινη ομολογια καλυτερη λυση για παρασκευη espresso, δε στεκει κατα την αποψη μου.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#616286 Την έφτασα πιστεύω σε ένα καλό επίπεδο την υπεραυτοματη, έχω ήδη πιει τις πρώτες γουλιες και η κρέμα τριγύρω ακλόνητη. Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#616302 Απλα να θυμομαστε οτι για το καϊμακι παιζει ρολο και η ποικιλια του καφε. Ο Arabica (τον οποιο προσωπικα προτιμω) δεν κανει τοσο πολυ καϊμακι. Ο robusta ειναι αυτος που κανει τρομερο καϊμακι και πολλα μαγαζια κανουν μιξη τις 2 ποικιλιες σε διαφορετικα ποσοστα.

Παλιοτερα το ειχα μεγαλο κολλημα με το καϊμακι και μετρουσα ποσα δευτερολεπτα κανει η ζαχαρη να βυθιστει μεσα. Πλεον δινω βαση σε αλλα πραγματα οσον αφορα τον καφε, αλλα η πρωτη "πηχτη" τζουρα καφε με ωραιο καϊμακι ειναι κατι που παντα το αναζηταει ο ουρανισκος και η γλωσσα μας :s_yes
    Άβαταρ μέλους
    By dimik
    #616305 Blend 80/20 ήταν ο καφές, ότι πρέπει για το γρήγορο καθημερινό καφεδάκι πριν την δουλειά.

    Ο παρακάτω
    https://www.coffeedesk.com/product/511/ ... e-N-82-1Kg
    Άβαταρ μέλους
    By dimitrisB
    #616310 @ dimik : Όταν απο τη Lelit φτάνεις να συμβιβάζεσαι με αυτόματη εσπρεσσιέρα..... :s_whiteflag
    ΥΓ : Μ΄αρέσει η σταθερότητά σας σε αρκετά πράγματα, ρε μπαγάσες!!! :lol:
    Άβαταρ μέλους
    By KiloMeater
    #619028 Μύλος καφέ από τα Lidl, 11€ για το γραφείο, καφές φίλτρου.
    εξαιρετικό μηχάνημα, ταχύτατο
    Άμα το βρείτε καμία προσφορά, άφοβα.Εικόνα
    Άβαταρ μέλους
    By Y.V
    #619036 Αυτο ειναι για να θρυματιζεις ξηρους καρπους και μπαχαρικα! Δεν κανει για καφε!
    Ο καφες θελει ομοιομορφο και συγκεκριμενο κοψιμο
    Άβαταρ μέλους
    By EDDIE_147
    #619037 Ούτως ή άλλως ο φίλτρου δεν θέλει χοντροκομμένο κόψιμο;
    Άβαταρ μέλους
    By Y.V
    #619041 Ειδικα ο φιλτρου, για να βγαλει την γευση που πρεπει να βγαλει, θελει τελειως ομοιομορφους κοκκους αλλα και χωρις καθολου σκονη (fines), εν αντιθεσει με τον εσπρεσσο που χρειαζεται λιγα fines αναμεσα για να κλεινει το puck.
    Γι αυτο οι μυλοι για φιλτρου εχουν διαφορετικα μαχαιρια απο του εσπρεσσο.
    Εκτος των fines ομως, σε ολα τα ειδη οι κοκκοι πρεπει να ειναι ομοιομορφοι και σε συγκεκριμενο μεγεθος.

    Αυτος ο "μυλος" θα δινει ταυτοχρονα ολα τα μεγεθη απο σκονη μεχρι χοντρα κομματια και μαλιστα με αποτελεσμα μη επαναληψιμο! :s_dunno