Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#484326 Εμένα ζεσταίνει 07-07:30 που είναι σε ισχύ το νυχτερινό και την βρίσκω έτοιμη. Μ'αρέσει το πρωί ν'απολαμβάνω τον καφέ πριν ξεκινήσω για δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#484327 Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Δεν συμφέρει καθόλου. Το έκανα επί χρόνια, μέχρι φέτος. 5€ τη μέρα + το κόστος του καφέ, για να πιεις ένα καφεδάκι δε λέει
Άβαταρ μέλους
By glf
#484490 Άσχετο. Έβγαλα συνήθεια να πίνω εσπρεσάκι με συνοδεία.. χαλβά με κακάο.
Εσπρεσάκι με ενα τσικ ζάχαρη ή και σκέτο και ο χαλβάς να με γλυκαίνει μετά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#484581
dimitrisB έγραψε:
kyr80 έγραψε:.
Κατά τα άλλα στο σπίτι συμφωνώ μαζί σου. Δεν μπαίνει μια επαγγελματική μηχανή. Τζάμπα και το ρεύμα.

Στον Μητσάρα πέστα ! :rtfm:
Βέβαια, αν την είχε ο ίδιος, θα την έβαζε ούτως ή άλλως ! :lol:


Μ'έφαγες κακούργε και πήγα σήμερα να φτιάξω καπουτσίνο και ξύνισε το γάλα 2 μέρες πριν τη λήξη του :x
Τυρί lidl να πιάνεις και να γίνεται Γαλαξία :x

:lol:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#484598
Scotch έγραψε:Θα δοκιμάσω (δοκιμή μόνο... και μετά ελπίζω να έχω το σθένος να το γυρίσω στο ελαφρύ :lol: ).
Από θερμοκρασία προσέχω κάτι; Κρύο, παγωμένο, χλιαρό..;
:s_howdy

Αν και λίγο καθυστερημένα, για αφρόγαλα ΜΟΝΟ πλήρες, το ελαφρύ δεν θα σου φουσκώσει...
Συμβουλή από ξάδελφο επαγγελματία barrista αυτό :lol: [ εγώ δεν ξέρω, δεν πίνω cappuccino :ninja: ]
Άβαταρ μέλους
By g8777
#486517 Με 40 ευρα δεν παίρνεις ούτε αξιόλογη Γαλλικια, όχι εσμπρεσσο. :rtfm:

Αν θέλεις μια εισαγωγική τίμια πρόταση στον κόσμο του καφέ ξεκίνα από μια Wega Atlas + έναν Compak K10 μαζί με έναν Lavazza Gold. :iconcool:

Και βλέπουμε για αναβάθμιση...
Υπόψιν, ό, τι και αν αγοράσεις το δουλεύεις σταθερά στις 3000 σαλ :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#494687 Εδώ και μια βδομάδα συγκατοικώ* με αυτή https://www.skroutz.gr/s/7419045/Delonghi-EC680-R.html

Θέλω συμβουλές για καφέ και οποιοδήποτε tip/guide. Κυρίως (freddo) espresso και αμερικάνο.


*ηταν legit δωρο, οχι elteo φάση. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#495324 Για δες για αρχή αν το Portalfilter είναι pressurized.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#495374 Τα pressurized τα βάζουν οι περισσότερες εταιρίες πλεον για να κάνει ενα τεχνητό καϊμάκι, τωρα ιδανικο σενάριο θα ηταν να έβρισκες ενα non pressurized και ενα φθηνό Porlex μύλο χεριού (που ειναι αρκετη μανούρα καθε φορά το άλεσμα) κ να πινεις φρεσκο αλεσμένο καφεδάκι!

Αν δεν εχεις ορεξη για ολα αυτα, ψαξε για κ κανένα αξιοπρεπές αλεσμένο απο τα ΣΜ κ γενικά δε μπορείς να κάνεις τίποτα λάθος, την αφήνεις να ζεσταθεί λίγο γεμίζεις 2-3 το πορταφιλτερ κ αφήνεις να τρεξει πάνω κάτω 24δευτερ.

Προσωπικά ακόμα κ με το pressurized Portafilter θα έψαχνα για ενα Porlex tall (παλαιότερα επαιζε στα 35€ τωρα βλέπω κατι 65€, παράνοιά) κ θα αγόραζα κόκκους, οσο να πεις αλλη φάση ο φρέσκος!
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#496212 JasonLouk, είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος με τον καφέ από το Coffee Island* (αλεσμένος, είχα μηχανή ΠΟΛΥ χαμηλών προδιαγραφών χωρίς pressurized portafilter και ήμουν ιδιαίτερα χαρούμενος), πρέπει να αρχίσεις να δοκιμάζεις σιγά-σιγά για να πας εκεί που θέλεις.

Καλή ιδέα είναι να μην αγοράζεις μεγάλη ποσότητα καφέ, ώστε να είναι σχετικά φρέσκος και φυσικά να δοκιμάζεις διαφορετικά πράγματα πιο εύκολα.

*της Καλαμαριάς, ένα του κέντρου στην Ερμού δεν με άφησε ικανοποιημένο. Δεν ξέρω για άλλα, καθώς έφυγα πριν γίνει μέγα hit το συγκεκριμένο μαγαζί. :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#502278 Να θυμηθούμε σωστή παρασκευή σωστού καφέ