Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#406185
drdino έγραψε:Κάνε της ένα καλό καθάρισμα και κράτα την :)


Ο κύβος ερρίφθη! Θα την καθαρίσω καλά όπως είπες, και θα πάρουμε κάτι φθηνότερο για το χωριό.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#406218
bujinkan έγραψε:τα επαιξε η 2 ετων krups nespresso μου

bujinkan έγραψε:Την έχω 4 χρόνια ήδη


Άλλος Ιταλάκιας μας προέκυψε. :lol:

Αν είναι 4 χρονών τότε κλάιν μάιν, τα έβγαλε τα λεφτά της. Δώστ'την για αντικατάσταση. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By italakias
#406237
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#406295 Διαβάζω συχνά τελευταία για ευεργετικές επιδράσεις του καφέ στην υγεία. Οπότε συνεχίζουμε ακάθεκτοι να κατεβάζουμε λίτρα :lol:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#406301
Zorz έγραψε:
bujinkan έγραψε:τα επαιξε η 2 ετων krups nespresso μου

bujinkan έγραψε:Την έχω 4 χρόνια ήδη


Άλλος Ιταλάκιας μας προέκυψε.

Αν είναι 4 χρονών τότε κλάιν μάιν, τα έβγαλε τα λεφτά της. Δώστ'την για αντικατάσταση. :s_thumbsup

Ναι λάθος η πρώτη πρόταση αντί για 4 έγραψα 2

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#406392
KiloMeater έγραψε:Η ιδέα να βάζεις εμφιαλωμένο νερό πώς προέκυψε;


Λιγότερα άλατα και καλύτερη γεύση.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#417281 Για όποιον ενδιαφέρεται το Mart έχει Motta 75ρα ~ 27€ με φπα, που στα μαγαζιά την βρίσκεις >35. Πήρα μία για τις περιπτώσεις που χρειάζεται να φτιάχνω παραπάνω από ένα καπουτσίνο. Έχω ήδη μία 50ρα που είναι για μονό.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#417310 Εγω την 350 χρησιμοποιω για μονο!
500 για δυο, 750 για τρεις και 1000 για τεσσερις.
Το γαλα το βαζω μεχρι την ακμη γυρω γυρω που στενευει και ερχεται ακριβως σε ενα κλασικο φλυτζανι καππουτσινο των 160 ml, με τον αριθμο φλυτζανιων που ανεφερα!

Παντως δεν ειμαι βεβαιος οτι απο 750 και πανω, εχουν δυναμη οι μικρες μηχανες μονου μποιλερ, με τον ασθενη και υγρο ατμο, να φτιαξουν σωστο αφρογαλο. Πιθανοτατα θα ξεμεινουν απο ατμο!
Ασε που ισως να μην φτανει μεχρι το γαλα το κοντο τους το τσουτσουνι! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#417550 50ρα για δύο μόνο μακιατο αν είναι. Πίνω σε μεγάλες κούπες και δεν μου φτάνει. Έχω Ε61 μηχανή άλλωστε για τη δύναμη του boiler
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#417584
Dimitris_P έγραψε:50ρα για δύο μόνο μακιατο αν είναι. Πίνω σε μεγάλες κούπες και δεν μου φτάνει. Έχω Ε61 μηχανή άλλωστε για τη δύναμη του boiler


Βρε Δημητρη!
Ο καππουτσινο για να εχει την ιδανικη ισορροπια στη γευση, εχει συγκεκριμενες αναλογιες οπως και οι κουπες που προοριζοντα γι αυτον εχουν συγκεκριμενο μεγεθος!
25ml espresso και 100ml κρεμα (γαλα φουσκωμενο στον ατμο)
Δες istituto nazionale espresso italiano για το ποιος θεωρειται πιστοποιημενος cappuccino

Εσυ αν τον πινεις με περισσοτερο γαλα γιατι εχεις μεγαλη κουπα, δεν πινεις cappuccino αλλα dimitrino :s_tongue , οποτε δεν μπορουν να συγκριθουν τα ειδη ως προς τις ποσοτητες, ωστε να συστηνεις μεγεθος σκευων σε αλλους, λεγοντας τους πχ ενα, δυο, τρια κλπ cappuccino.

Εν τω μεταξυ, εσυ μπορει να εχεις ΗΧ κι εγω διπλου μποιλερ, αλλα οι περισσοτεροι εδω εχουν μικρες μηχανες!
Τι να την κανουν την μοτα των 75cl;
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 15 Ιούλ 2017, 19:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά