Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#424542
dimviii έγραψε:
Red Garland έγραψε:έχει και γιαπωνέζικα γιουίσκια τώρα :whistlink:

1500-2000-2500 δολλαρια το μπουκαλι. :omg:
Εικόνα

Έχω πιει αρκετό από το απλό και είναι πολύ ευχάριστο αλλά μετά από λίγο στα σκάει και φιλάκια

Καλή φάση να το δοκιμάσεις αλλά είναι σαφώς καλύτερη επιλογή να πάρεις έναν 12αρη Σκοτσέζο
Άβαταρ μέλους
By drdino
#455951 Παει και στο μαστορέματα για το παρκέ
Άβαταρ μέλους
By gianik
#455990
drdino έγραψε:Παει και στο μαστορέματα για το παρκέ
Και στο περί καπνίσματος .
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#455999 Αφού αλλαξοπίστησα για 1 μπουκάλι (Jack) κατέληξα στο ότι δεν υπάρχει σύγκριση με τσόνι black και πολύ περισσότερο το double black... :inlove:

Εικόνα

Σε σημείο που να με γαργαλάει το να μπω στη διαδικασία να πάρω blue.
Υπάρχει πιθανότητα να αξίζει το 4πλάσιο κόστος σε σχέση με ένα double black;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#547437
drdino έγραψε:Ενδιαφέρουσες κριτικές βλέπω, άνοιξέ το και π(ι)ες!
Σήμερα το άνοιξα!
Εχει βαρύ σώμα. Δεν έχω πιει άλλο καναδέζικο βεβαια για να συγκρίνω. Δεν ξετρελαθηκε όμως ο ουρανίσκος μου

Απέκτησα κι ένα Talisker
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#547439 Μου έχουνε φέρει το παρακάτω. Το λένε Amarula, περιέχει 17% αλκοόλ, φτιαγμένο από το νοτιοαφρικάνικο φρούτο μαρούλα που αρέσει πολύ στους ελέφαντες.
Είναι κρεμώδες, θυμίζει κάπως Baileys ή Carolans αλλά είναι λίγο διαφορετικό.
Εικόνα
Το έχετε ξανακούσει-δοκιμάσει;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#547471
EDDIE_147 έγραψε:Σε σημείο που να με γαργαλάει το να μπω στη διαδικασία να πάρω blue.
Υπάρχει πιθανότητα να αξίζει το 4πλάσιο κόστος σε σχέση με ένα double black;


Αν και δεν το εχω πιει, φανταζομαι θα ειναι καλυτερο. Δε νομιζω να ειναι ΤΟΣΟ καλυτερο ωστε να αξιζει την 4πλασια τιμη, αλλα ετσι εχουν τα πραγματα σε ολα τα ειδη. Κατι που ειναι 1 κλικ καλυτερο το πληρωνεις ενα σκασμο λεφτα, απλα γιατι ειναι καλυτερο.

Ειχα διαβασει κατι που μου αρεσε και μου εμεινε πριν απο χρονια:
Οσο κακη ιδεα ειναι να παρεις το φτηνοτερο (προφανως η ποιοτητα θα ειναι χαμηλη), αλλο τοσο κακη ιδεα ειναι να παρεις το ακριβοτερο (το οποιο θα ειναι υπερτιμημενο).

Αν περισσευουν σε καποιον τα λεφτα, μπορει να παρει το ακριβοτερο και ειναι σχεδον απιθανο να χαλαστει απο την ποιοτητα. Και εγω καμποσες φορες εχω κανει το ψωνιο μου αγοραζοντας κατι πανακριβο, αλλα κυριως ψαχνω για κατι με καλο value for money. Και γιατι δε μου περισσευουν και γιατι μερικες φορες αισθανθηκα κοροιδο οταν καταλαβα οτι το πανακριβο δεν ηταν τελικα και τοσο καλο οσο περιμενα (οχι πως ηταν και κακο φυσικα)!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#607641 Άνοιξα τις προάλλες ένα Monkey Shoulder

Εικόνα

Αρκετά καλό για blended θα έλεγα :s_drinks
https://www.oakcava.gr/oyiski/monkey-shoulder-07lt
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#607657
EDDIE_147 έγραψε:Αφού αλλαξοπίστησα για 1 μπουκάλι (Jack) κατέληξα στο ότι δεν υπάρχει σύγκριση με τσόνι black και πολύ περισσότερο το double black... :inlove:

Εικόνα

Σε σημείο που να με γαργαλάει το να μπω στη διαδικασία να πάρω blue.
Υπάρχει πιθανότητα να αξίζει το 4πλάσιο κόστος σε σχέση με ένα double black;


επειδή σε κόβω για παλιό καράβι ©

Εικόνα

Εικόνα

προς το καπνιστό, όχι τόσο όσο Lagavulin , ξεχωριστή γεύση σε σχέση με τα Τσόνι κλπα

Αυτό που δεν μου άρεσε σε ένα Black που έπινα χθες, είναι οτι έχουν λεπτύνει μέχρι και το γυαλί στο μπουκάλι ρε φστ ,
σου βγάζει μια φτήνια ατέρμονη , χωρίς το ποτό να ειναι τόσο χάλια
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#607678
georgetz έγραψε:Εικόνα

Το είχα φέρει από Σκωτία σε φίλο, fan του Lagavulin, με την ελπίδα ότι είναι καλό. Άρα μάλλον ήταν ειλικρινής ο ενθουσιασμός του.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#607681 Καλό το Jura αλλά light για τα για τα γούστα μου ήπια ένα μπουκάλι και να ηρεμήσω από τους τέσσερις διπλούς εσπρέσο που πίνω κάθε μέρα και δεν κατάφερα τίποτα, το καΐλα ήταν πολύ καλύτερο.