Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#553704 Το skin δεν το βάζεις για προστασία...
Το βάζεις για να μην γεμίζει δαχτυλιές το γυαλί που έχουν βάλει παντού οι noobάδες και γλιστράει σαν σαπούνι...
Δεν έχω σπάσει ποτέ τπτ... για γρατσουνιές σκασίλα μου...

κι εμένα μου λείπουν τα παλιά... άντε κανα αλουμίνιο στη χειρότερη! Το γυαλί είναι γτπ...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#553705 Συμφωνώ με τον ψορσαιρ. Αλλά όταν έβγαζε πλαστικουρες η τσαμτσουγκ την κραζανε όλοι.:lol:

Θυμάμαι όταν είχα το galaxy note 2 χαιρομουν πλαστικουρα χωρίς θήκη και έννοια να πάθει κάτι. Και κατέληξε να σπάσει η οθόνη του την πρώτη φορά που μου έπεσε. :lol: :κλαψ:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#553788
elteo έγραψε:Blind test καμερών από mkbhd 16 συσκευών.

Το pocophone στην 2η θέση. :lipsealed:

https://youtu.be/_5-bo8a4zU0


Ο hermano Mirage δεν παραδέχεται τιποτα. He is in denial. Μου λεει οτι δεν του λενε τιποτα αυτα τα τεστ, οτι δεν τον αντιπροσωπευουν ως ανθρωπο κλπ κλπ.... κλαψα... πολυ κλαψα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#553789 Το τεστ δείχνει λιγάκι και πόσο προδιατεθειμενοι είμαστε να κρίνουμε κάτι πρώτα βάσει ονόματος κ μετά βάσει απόδοσης.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#553790
elteo έγραψε:Το τεστ δείχνει λιγάκι και πόσο προδιατεθειμενοι είμαστε να κρίνουμε κάτι πρώτα βάσει ονόματος κ μετά βάσει απόδοσης.


Indeed, επίσης δειχνει... οτι το πιστο αποτελεσμα δεν ειναι απαραιτητα το καλυτερο. Μας αρεσει μια αρτιστικη πινελια... οπως εμενα οτιδηποτε με μια δοση oversaturation.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#553791
elteo έγραψε:Blind test καμερών από mkbhd 16 συσκευών.

Το pocophone στην 2η θέση. :lipsealed:

https://youtu.be/_5-bo8a4zU0


Τρομερη ιδεα το blind test. Γιατι κακα τα ψεμματα, ολοι μας λιγο-πολυ ψαρωνουμε απο τη μαρκα ή την τιμη και πειθουμε τον εαυτο μας οσον αφορα το "καλυτερο" τηλεφωνο...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#553793 Παντως δεν ειναι αξιοπιστο το τεστ.
Μια καλη καμερα εκει που πραγματικα ξεχωριζει ειναι στις δυσκολες συνθηκες κοντρα φωτισμου, σε πολυ χαμηλο φωτισμο, στις ακρες του καρε και στις μεγαλες μεγεθυνσεις. Αυτο μονο ετσι δεν εγινε. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#553794
Y.V έγραψε:Παντως δεν ειναι αξιοπιστο το τεστ.
Μια καλη καμερα εκει που πραγματικα ξεχωριζει ειναι στις δυσκολες συνθηκες κοντρα φωτισμου, σε πολυ χαμηλο φωτισμο, στις ακρες του καρε και στις μεγαλες μεγεθυνσεις. Αυτο μονο ετσι δεν εγινε. :s_dunno


Να σου πω την αληθεια και εγω εχω τις αμφιβολιες μου οσον αφορα την εκτελεση του test. Για αυτο κυριως αναφερθηκα στην ιδεα του blind test και στον τροπο που σκεφτομαστε οι καταναλωτες (τουλαχιστον οι περισσοτεροι απο εμας)...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#553796
Y.V έγραψε:Παντως δεν ειναι αξιοπιστο το τεστ.
Μια καλη καμερα εκει που πραγματικα ξεχωριζει ειναι στις δυσκολες συνθηκες κοντρα φωτισμου, σε πολυ χαμηλο φωτισμο, στις ακρες του καρε και στις μεγαλες μεγεθυνσεις. Αυτο μονο ετσι δεν εγινε. :s_dunno


Προσωπικά δεν έχω την απαίτηση μια κάμερα κινητού να βγάζει εφάμιλλες φωτογραφίες με dslr σε σκοτεινό περιβάλλον.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#553798 Στο Dxomark το Mi8(+ois) τσιμπα ενα 99.

Respectable αλλα οι λοιπές ναυαρχίδες ακριβώς λόγο low light συνθηκών έχουν ενα +10, +20...

Δεν ειναι τόσο καλο τεστακι οσο το ΜΠΛΑΙΝΤ ΤΕΣΤ ομως ε παιδιά
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#553801 Το test έδειξε πιο πολύ τη προτίμιση του average Joe, παρά κάτι άλλο...

Βέβαια η xiaomi χαντακώνει αρκετά το poco (γενικά τα φθηνά της) μέσω software και γι αυτό με gcam βλέπεις τεράστιες διαφορές...
Εγώ πάντα ψήφιζα το mate πάντως... Θα έπαιρνα το poco όμως... :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#553841
corsair έγραψε:
elteo έγραψε:Το τεστ δείχνει λιγάκι και πόσο προδιατεθειμενοι είμαστε να κρίνουμε κάτι πρώτα βάσει ονόματος κ μετά βάσει απόδοσης.


Indeed, επίσης δειχνει... οτι το πιστο αποτελεσμα δεν ειναι απαραιτητα το καλυτερο. Μας αρεσει μια αρτιστικη πινελια... οπως εμενα οτιδηποτε με μια δοση oversaturation.
Βασικά το τεστ, αν δει κανείς το video δεν λεει και πολλά περα απο το προφανές. Αν θες να κανεις σωστο post processing με καλό control δεν αγοράζεις τηλέφωνο που το κανουν για σένα. Χωρίς να λεω πως το Poco εχει κακή κάμερα, που δεν εχει, δείτε το Blackeberry που έφτασε και με ποιον αντίπαλο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#553850
MIXOStsi έγραψε:Το test έδειξε πιο πολύ τη προτίμιση του average Joe, παρά κάτι άλλο...

Βέβαια η xiaomi χαντακώνει αρκετά το poco (γενικά τα φθηνά της) μέσω software και γι αυτό με gcam βλέπεις τεράστιες διαφορές...
Εγώ πάντα ψήφιζα το mate πάντως... Θα έπαιρνα το poco όμως... :lol:

βέβααι σε ποκο μπορείς να βάλεις gcam χωρίς να πρέπει να μπλέκεις με ξεκλειδώματα bootloader και άλλα περίεργα

απλή εγκατάσταση apk

μάλιστα το ίδιο άκουσα ότι θα γίνει και στο Α1 μου όταν πάρει 9 και ενδεχομένως, πλέον έχουν ενεργοποιημένο το api ώστε να έχει καλή κάμερα ο πιο απαιτητικός απλά και εύκολα.. η πιο έξυπνη κίνηση

παρόλο που και οι ίδιοι έχουν βελτιωθεί αρκετά στο θέμα φωτογραφίας
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#553854
QsisVTS έγραψε:μάλιστα το ίδιο άκουσα ότι θα γίνει και στο Α1 μου όταν πάρει 9 και ενδεχομένως, πλέον έχουν ενεργοποιημένο το api ώστε να έχει καλή κάμερα ο πιο απαιτητικός απλά και εύκολα.. η πιο έξυπνη κίνηση


Κι εγώ στο Α1 με gcam, από την πρώτη στιγμή είμαι...