Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#524553 Το ΟΡ6 πάντως είναι registered στην ίδια λίστα με το google pixel για την συνεχή εξέλιξη του Android. Αυτό αν μη τι άλλο σημαίνει ότι την 5ετία θα την βγάλει.
Τώρα κατά πόσο αυτά τα επόμενα update θα είναι σε θέση να τα διαχειριστεί άψογα όπως της πρώτης 3ετίας, ε άλλη κουβέντα.
Μπορείς πάντως να μην εγκαταστήσεις κανένα version update, αν δεν το απαιτούν οι εφαρμογές σου, πέραν της 3ετίας και να είσαι ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#524611 Μόλις θυμήθηκα ότι έχω μια επιδότηση από cosmote να χρησιμοποιήσω, οπότε λέω να αντικαταστήσω το κινητό του πατέρα μου (Moto G2).
Να έχει μεγάλη και ευκρινή οθόνη (έχει πάντα τσαντάκι μαζί του, οπότε δεν τον ενοχλεί να είναι ογκώδες, αν είναι να βλέπει καλύτερα), καλή φωτογραφική και να είναι δίκαρτο. Διαβάζω καλά λόγια για το Huawei Honor 9. Το προχωράω ή έχουμε κάτι καλύτερο να προτείνουμε (ίσως και λίγο πιο ακριβό);

< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#524656
Scotch έγραψε:Μόλις θυμήθηκα ότι έχω μια επιδότηση από cosmote να χρησιμοποιήσω, οπότε λέω να αντικαταστήσω το κινητό του πατέρα μου (Moto G2).
Να έχει μεγάλη και ευκρινή οθόνη (έχει πάντα τσαντάκι μαζί του, οπότε δεν τον ενοχλεί να είναι ογκώδες, αν είναι να βλέπει καλύτερα), καλή φωτογραφική και να είναι δίκαρτο. Διαβάζω καλά λόγια για το Huawei Honor 9. Το προχωράω ή έχουμε κάτι καλύτερο να προτείνουμε (ίσως και λίγο πιο ακριβό);

< >


Μπορείς να δεις και τα Honor 10 και Honor View 10 αν τα έχουν.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#524666
Anonymous Founder έγραψε:Το Xiaomi είναι τίμιο, αλλά δεν φτάνει το Huawei. Μια χαρά επιλογή είναι το Honor 9. Προχώρα το.
Αμφότερα τετραπύρηνα (το ένα στα 2, το άλλο στα 2,4), αμφότερα 4-64, το Xiaomi με μπαταρία 4.100, το άλλο 3.200. Μεγαλύτερη οθόνη το Xiaomi, ίδια ανάλυση και για τα δύο.
165 ευρώ η δική μου πρόταση, 315 το άλλο. Σχεδόν διπλάσια χρήματα για ισάξιο (στην καλύτερη περίπτωση) κινητό.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#524668
Dimsabas έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το Xiaomi είναι τίμιο, αλλά δεν φτάνει το Huawei. Μια χαρά επιλογή είναι το Honor 9. Προχώρα το.
Αμφότερα τετραπύρηνα (το ένα στα 2, το άλλο στα 2,4), αμφότερα 4-64, το Xiaomi με μπαταρία 4.100, το άλλο 3.200. Μεγαλύτερη οθόνη το Xiaomi, ίδια ανάλυση και για τα δύο.
165 ευρώ η δική μου πρόταση, 315 το άλλο. Σχεδόν διπλάσια χρήματα για ισάξιο (στην καλύτερη περίπτωση) κινητό.



Για την ακρίβεια είναι με 8 πυρήνες.
Επίσης 1800 κυβικά το Corolla Verso 1800 κυβικά και το Corolla TS άρα λογικά τα ίδια είναι και τα 2.

Πόσο ξύλο θα τρώει εν τω μεταξύ το κακόμοιρο iPhone 8 με τους μόλις 6 πυρήνες από το Xiaomi.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#524701 Εγώ πήρα το honor 9 και μου φαίνεται εξαιρετικό αλλά για τον πατέρα η μεγαλύτερη οθόνη και η αυτοδυναμία μετράνε περισσότερο από τα υπέρτατα γκάζια. Για τέτοια διαφορά τιμής αν δεν υπάρχει λόγος το xiaomi νικάει.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#524706
NickTG έγραψε:
Dimsabas έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το Xiaomi είναι τίμιο, αλλά δεν φτάνει το Huawei. Μια χαρά επιλογή είναι το Honor 9. Προχώρα το.
Αμφότερα τετραπύρηνα (το ένα στα 2, το άλλο στα 2,4), αμφότερα 4-64, το Xiaomi με μπαταρία 4.100, το άλλο 3.200. Μεγαλύτερη οθόνη το Xiaomi, ίδια ανάλυση και για τα δύο.
165 ευρώ η δική μου πρόταση, 315 το άλλο. Σχεδόν διπλάσια χρήματα για ισάξιο (στην καλύτερη περίπτωση) κινητό.



Για την ακρίβεια είναι με 8 πυρήνες.
Επίσης 1800 κυβικά το Corolla Verso 1800 κυβικά και το Corolla TS άρα λογικά τα ίδια είναι και τα 2.

Πόσο ξύλο θα τρώει εν τω μεταξύ το κακόμοιρο iPhone 8 με τους μόλις 6 πυρήνες από το Xiaomi.


Προσωπικά είμαι ψιλο-χοντροάσχετος από όλα αυτά, αλλά επειδή έχω το Note 4 3/32 GB, έχω να πω ότι είναι πολύ ωραίο και απροβλημάτιστο. Δεν κολλάει ποτέ, μου κρατάει μια βδομάδα και έχει ωραία κι ευκρινή οθόνη.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#524728 Από τις 2 εταιρίες υπάρχουν τα κάτωθι διαθέσιμα:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#524729 Και αυτά είναι όλα τα διαθέσιμα:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#524735 Ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει επιδότηση για κινητό, πάντα σε μείωση παγίου την προτιμώ :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#524737 Δυστυχώς στην εταιρία δεν παίζει κάτι τέτοιο. Ή παίρνεις συσκευή ή χάνεις την επιδότηση.

Σκέφτομαι και για tablet. Κάποιο σε samsung να προτιμήσω; Συνολικά έχω 750 ευρώ επιδότηση (+ 24% ΦΠΑ = 930) να χρησιμοποιήσω, απλά δεν επείγει να γίνει άμεσα (έχω 6-7 μήνες μπροστά μου).
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#524770
REALZEUS έγραψε:Προσωπικά είμαι ψιλο-χοντροάσχετος από όλα αυτά, αλλά επειδή έχω το Note 4 3/32 GB, έχω να πω ότι είναι πολύ ωραίο και απροβλημάτιστο. Δεν κολλάει ποτέ, μου κρατάει μια βδομάδα και έχει ωραία κι ευκρινή οθόνη.


Aν εξαιρέσουμε τη μέτρια κάμερα είναι κάτι παραπάνω από τίμιο κινητό. Εγώ είμαι ακόμα με το Νote 3 και δε βρίσκω το λόγο να το αλλάξω για κάτι πιο καινούργιο, υποθετικά πιο γρήγορο αν δε σπάσει.