Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Lap
#611690 Να ρωτησω.... την εταιρια realme και ιδιαιτερα για το realme 5 pro τι ξερουμε;;;
Πρωτη φορα την ακουσα ως εταιρια.....ισχυει οτι ειναι η φθηνη σειρα της oneplus ;;;;

https://gadgets.ndtv.com/mobiles/featur ... mi-2094873
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#611692
Lap έγραψε:Να ρωτησω.... την εταιρια realme και ιδιαιτερα για το realme 5 pro τι ξερουμε;;;
Πρωτη φορα την ακουσα ως εταιρια.....ισχυει οτι ειναι η φθηνη σειρα της oneplus ;;;;

https://gadgets.ndtv.com/mobiles/featur ... mi-2094873
Θυγατρική της oppo
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#611838 Καλημερα παιδιά.Μιας και σαν iphoneakias εγώ και μη έχοντας και πολύ ιδέα από ανδροειδή ψάχνω κινητό για την αδερφή μου μέχρι 450€.Με μια γρήγορη μάτια είδα redmi note 8 pro,mi9t pro και huawei p30.Διαφορετικες τιμές από 250-450.Ζητουμενα η ταχύτητα,η αντοχή στο χρόνο (το να μη κολλάει πχ σ ένα χρόνο) και η καλή κάμερα.Δεκτες και άλλες προτάσεις!


< >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#611853 απ' αυτά που είπες ξεχνάς το redmi...
το xiaomi έχει καλύτερη μπαταρία, όχι notch (κακό για face unlock), λίγο καλύτερο soc και το huawei microsd και παίζει λίγο καλύτερη κάμερα (βασικά μόνο η telephoto παίζει αν είναι καλύτερη)...
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#611855
MIXOStsi έγραψε:απ' αυτά που είπες ξεχνάς το redmi...
το xiaomi έχει καλύτερη μπαταρία, όχι notch (κακό για face unlock), λίγο καλύτερο soc και το huawei microsd και παίζει λίγο καλύτερη κάμερα (βασικά μόνο η telephoto παίζει αν είναι καλύτερη)...



Αρα ή 9t pro ή huawei?υπαρχει κάτι άλλο ανάλογο ;


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#611869 https://www.skroutz.gr/s/17447995/Samsu ... 128GB.html
Ανώτερο σε όλα, πλην της μπαταρίας που είναι οριακή. Μην αγοράσεις Huawei, δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με μη διαθέσιμες Google Services και να πρέπει να κάνεις κολπάκια.
https://www.forbes.com/sites/davidphela ... 80e84e2c1e
But there's also a downside. Because of the continuing presence of Huawei on the Entity List which prevents the company doing business with U.S. organizations, it doesn’t have Google Mobile Services on board, meaning Google Play Store, Gmail, Google Maps and other apps are not pre-loaded. Nor are they downloadable.

Well, that might be a problem.

But recently, a mysterious website called LZPlay.net appeared which made adding Google Mobile Services an absolute breeze. Press an onscreen button, and you're done. All apps working fine, no problem at all.

This is appealing because a lot of prospective customers would be prepared to spend a couple of minutes while setting up their phones to add all these services so easily.

That's not to say there's aren't issues with using the LZPlay.net system, to do with security and the permissions you're giving to an unknown company. After all, Huawei says it has had no dealings with LZPlay.


Δεν είμαι σίγουρος βέβαια αν το το P30 που σε ενδιαφέρει έχει το ίδιο θέμα, εγώ τα λεφτάκια μου θα τα έδινα στην Samsung, γιατί 450€ είναι πολλά λεφτά για να φας τέτοια πίκρα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#611873 Ανώτερο σε όλα σε καμία περίπτωση και αρκετά ακριβότερο απο xiaomi...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#611875 Στην οικογένεια έχουμε μπόλικα Xiaomi και λίγα Samsung. Για την ακρίβεια το S7 και το Note9. Δεν υπάρχει επαφή μιλάμε. Όταν αγοράζεις κορυφαία σειρά Samsung, δεν έχει σχέση με τα φθηνά της και ούτε έχει σχέση με τα υπόλοιπα. Μιλώ σε εμπειρία καθημερινής χρήσης. Είναι πολύ καλά δουλεμένο το λειτουργικό τους στην λεπτομέρειά του και σε βοηθάει αντί να σε εκνευρίζει. Το αν έχει καλύτερο ή χειρότερο hardware μου είναι και λίγο αδιάφορο προσωπικά... Αρκεί να δουλεύει σωστά.
Αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου κλασικό αγοραστή Samsung, αφού τα καλά της τηλέφωνα είναι πανάκριβα για την τσέπη μου, όταν μου τ' αγοράζει άλλος, η επιλογή είναι και θα είναι μάλλον, πάντα Samsung.
Όταν πρέπει να βάλω εγώ το χέρι στην τσέπη, η Xiaomi είναι σούπερ, αλλά δεν φτάνει την Samsung. Ακόμη τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#611876 και πάλι όχι, αλλά ο καθένας με τα γούστα του...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#611879 Μάλιστα... Έχουν περάσει Redmi 3 Pro, Redmi 4X Note, Redmi 5a, Redmi 7 Note, και ετοιμάζεται και Redmi A3. Νομίζω πως είναι αρκετά για να βγει ένα συμπέρασμα. Σε αυτή την κατηγορία τιμής, είναι ασυναγώνιστη η Xiaomi. Όταν το budget γίνει x2 ή πόσο μάλλον x3 ή x4, οτιδήποτε άλλο εκτός από Samsung είναι τζόγος. Και είναι περίπου αδύνατον να μείνεις δυσαρεστημένος από ακριβό Samsung (με εξαίρεση την μπαταρία). Μόνον σε Google Pixel αξίζει να πας, αλλά εκεί μιλάμε για περισσότερα χρήματα συνήθως.
Πριν είχαμε την Huawei, αλλά πλέον για κανένα λόγο δεν θα την πρότεινα, ούτε γι' ακριβά, ούτε για φθηνά.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#611882 Η Huawei δυστυχώς έχει μπλέξει...
Δεν είναι αρκετά τα Redmi για να βγει συμπέρασμα, ακριβώς επειδή είναι Redmi...
Αν ανέβεις σε midpriced συσκευή Xiaomi, δηλαδή το mi 9 μου, κοντράρει άνετα και πατάει το s10e, θα πάρει πιο γρήγορα ota updates και ήταν ~150€ φθηνότερο...
Καλά και το One UI δεν είναι και τίποτα φοβερό, αλλά έτσι κι αλλιώς βάζω launcher και στο Xiaomi...
Τελευταία επεξεργασία από MIXOStsi και 29 Οκτ 2019, 14:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#611895 Η αλήθεια είναι πως το huawei το απέκλεισα κι εγώ και κλείνουμε αρκετά προς το xiaomi.Το mi9t pro τι διάφορες έχει από mi9?Επειδη βλέπω είναι στα ίδια λεφτά .


< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#611896 Η αλήθεια είναι πως το huawei το απέκλεισα κι εγώ και κλείνουμε αρκετά προς το xiaomi.Το mi9t pro τι διάφορες έχει από mi9?Επειδη βλέπω είναι στα ίδια λεφτά .


< >
Άβαταρ μέλους
By Lap
#611897 @Λαντσιακια

Τελικα τι ειναι αυτο που κανουν τα κορυφαια κινητα καλυτερα απο ενα midrange;;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#611899
manoliossss έγραψε:Η αλήθεια είναι πως το huawei το απέκλεισα κι εγώ και κλείνουμε αρκετά προς το xiaomi.Το mi9t pro τι διάφορες έχει από mi9?Επειδη βλέπω είναι στα ίδια λεφτά .


< >


το mi9t γενικά είναι η φθηνή έκδοση του mi9... άσχετα με το πως έχουν διαμορφωθεί οι τιμές... γι αυτό τώρα βγήκε και mi 9 Pro...

το mi9T Pro έχει αισθητά μεγαλύτερη μπαταρία, minijack, ελάχιστα χειρότερες κάμερες που στην ουσία δεν θα φανεί διαφορά και δεν έχει ασύρματη φόρτιση... αυτά θυμάμαι σαν σημαντικά...
Τελευταία επεξεργασία από MIXOStsi και 29 Οκτ 2019, 14:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά