Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#657148
Anonymous Founder έγραψε:Σε σχέση με τις προτάσεις της Xiaomi; Τα έχεις δει καθόλου;

το note 9 pro εχει το ιδιο τσιπ με το 6 pro το 720 με 6gb ram, με τον 765 δεν εχω βρει καποιο
Επισης το MIUI το εχουν παραβαρύνει στις τελειταίες εκδοσεις :rant: . Δεν τα απορίπτω όμως.

edit. με ενα προχειρο τσεκ που εκανα τωρα. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ SD card Slot :rant: :rant: :rant:
Αν πω να βάλω μουσική σε συνδυασμό με τις φωτογραφίες των μικρών θα γεμίσει (το mi a1 με τα 64 και μια 64 απο πανω ήταν γεματο, πριν σπασει και γυρισω σε huawei p9 lite)
Τελευταία επεξεργασία από nickthetrib και 30 Ιούλ 2020, 12:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#657149
nickthetrib έγραψε:Η ωρα αλλαγής κινητού πλησιαζει, εχω σταμπάρει 2
1. https://techhut.gr/realme-6-pro-8gb-128gb-lightning-blue.html
και
2. https://techhut.gr/realme-x50-5g-6gb-128gb-ice-silver.html
σκεφτομαι να περιμένω πιθανή εκπτωση στο 2ο αν παιρνει sd (αλλου λέει οτι παίρνει, αλλού όχι).
Πάνω απο 350€ για κινητό δεν δίνω. Τα κρατάω περίπου 3 χρόνια (ή σπανε λογω παιδιών ή νεύρων κλπ, ή μετά σερνονται και δεν μπορώ να κάνω αυτά που θέλω). Δεν γινεται χρήση μονο τηλεφώνου ή κλασικού smartphone (fotos, viber κλπ), αλλά και επεξεργασία φωτογραφιών, απομακρυσμένες συνδεσεις.
Απόψεις επί των σταμπαρισμένων??? Αλλες προτάσεις???


Από τα 2 θα πήγαινα για το δεύτερο.
Γενικά θα έριχνα μια ματιά και στο Nova 5T.
Άβαταρ μέλους
By soch
#657152 Θα ήθελα τη βοήθειά κάποιου γνώστη.
Έχω tablet κάποιου κατασκευαστή π.χ. huawei. Η επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις θα εξαφανίσει όλα όσα έχω μέσα (εφαρμογές + προσωπικά δεδομένα).
Υπάρχει τρόπος ώστε να περάσω κάποιες εφαρμογές, οι οποίες στη συνέχεια να περιλαμβάνονται στο λειτουργικό κάθε φορά που κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;
Στους ΗΥ με Windows ξέρω πως γίνεται. Χοντρά-χοντρά, ποια είναι η διαδικασία στο Android;
Πρακτικά θέλω να μεταβληθεί το image από το οποίο φορτώνονται οι εργοστασιακές ρυθμίσεις, περιλαμβάνοντας 1-2 εφαρμογές, ώστε να φορτώνονται και αυτές με την επαναφορά.
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#657155
NickTG έγραψε:
nickthetrib έγραψε:Η ωρα αλλαγής κινητού πλησιαζει, εχω σταμπάρει 2
1. https://techhut.gr/realme-6-pro-8gb-128gb-lightning-blue.html
και
2. https://techhut.gr/realme-x50-5g-6gb-128gb-ice-silver.html
σκεφτομαι να περιμένω πιθανή εκπτωση στο 2ο αν παιρνει sd (αλλου λέει οτι παίρνει, αλλού όχι).
Πάνω απο 350€ για κινητό δεν δίνω. Τα κρατάω περίπου 3 χρόνια (ή σπανε λογω παιδιών ή νεύρων κλπ, ή μετά σερνονται και δεν μπορώ να κάνω αυτά που θέλω). Δεν γινεται χρήση μονο τηλεφώνου ή κλασικού smartphone (fotos, viber κλπ), αλλά και επεξεργασία φωτογραφιών, απομακρυσμένες συνδεσεις.
Απόψεις επί των σταμπαρισμένων??? Αλλες προτάσεις???


Από τα 2 θα πήγαινα για το δεύτερο.
Γενικά θα έριχνα μια ματιά και στο Nova 5T.

Σε συνέχεια του απο πανω ποστ και το Χ50 θα φαει ακυρο αν σιγουρευτώ οτι δεν εχει sd card slot (αλλα site λενε εχει αλλά λενε οτι οχι)
το Nova 5T υπολείπεται σε hardware specs ακομα και απο το realme 5 pro που πηρα στην συζυγο πριν 2 μηνες.
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#657158
soch έγραψε:Θα ήθελα τη βοήθειά κάποιου γνώστη.
Έχω tablet κάποιου κατασκευαστή π.χ. huawei. Η επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις θα εξαφανίσει όλα όσα έχω μέσα (εφαρμογές + προσωπικά δεδομένα).

Δεν θυμαμαι αν σε ρωταει για τα δεδομενα οι εφαρμογες διαγραφονται
soch έγραψε:Υπάρχει τρόπος ώστε να περάσω κάποιες εφαρμογές, οι οποίες στη συνέχεια να περιλαμβάνονται στο λειτουργικό κάθε φορά που κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;
Στους ΗΥ με Windows ξέρω πως γίνεται. Χοντρά-χοντρά, ποια είναι η διαδικασία στο Android;
Πρακτικά θέλω να μεταβληθεί το image από το οποίο φορτώνονται οι εργοστασιακές ρυθμίσεις, περιλαμβάνοντας 1-2 εφαρμογές, ώστε να φορτώνονται και αυτές με την επαναφορά.
Ευχαριστώ!

Δε γνωρίζω θα το ψαξω γιατι αν γινεται ειναι καλο να το ξερουμε
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#657161
nickthetrib έγραψε:
NickTG έγραψε:
nickthetrib έγραψε:Η ωρα αλλαγής κινητού πλησιαζει, εχω σταμπάρει 2
1. https://techhut.gr/realme-6-pro-8gb-128gb-lightning-blue.html
και
2. https://techhut.gr/realme-x50-5g-6gb-128gb-ice-silver.html
σκεφτομαι να περιμένω πιθανή εκπτωση στο 2ο αν παιρνει sd (αλλου λέει οτι παίρνει, αλλού όχι).
Πάνω απο 350€ για κινητό δεν δίνω. Τα κρατάω περίπου 3 χρόνια (ή σπανε λογω παιδιών ή νεύρων κλπ, ή μετά σερνονται και δεν μπορώ να κάνω αυτά που θέλω). Δεν γινεται χρήση μονο τηλεφώνου ή κλασικού smartphone (fotos, viber κλπ), αλλά και επεξεργασία φωτογραφιών, απομακρυσμένες συνδεσεις.
Απόψεις επί των σταμπαρισμένων??? Αλλες προτάσεις???


Από τα 2 θα πήγαινα για το δεύτερο.
Γενικά θα έριχνα μια ματιά και στο Nova 5T.

Σε συνέχεια του απο πανω ποστ και το Χ50 θα φαει ακυρο αν σιγουρευτώ οτι δεν εχει sd card slot (αλλα site λενε εχει αλλά λενε οτι οχι)
το Nova 5T υπολείπεται σε hardware specs ακομα και απο το realme 5 pro που πηρα στην συζυγο πριν 2 μηνες.


Στον επεξεργαστή, που για μένα τουλάχιστον είναι σημαντικό, είναι πιο καλό από τα άλλα 2 αλλά αυτά είναι και ανάλογα τι θέλει ο καθένας.

Το realme 5 Pro δεν βλέπω να έχει τίποτα καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#657168
NickTG έγραψε:
Στον επεξεργαστή, που για μένα τουλάχιστον είναι σημαντικό, είναι πιο καλό από τα άλλα 2 αλλά αυτά είναι και ανάλογα τι θέλει ο καθένας.

Το realme 5 Pro δεν βλέπω να έχει τίποτα καλύτερο.

Μπερδεψα τον 980 με τον 890, οποτε εχεις δικιο σε αυτό (αν και εχω προτιμηση στους snapdragon)

Το realme 5 Pro εχει 8gb ram και sd card slot, στα άλλα είναι ιδιο με το nova 5t
επισης φοβαμαι την κοντρα huawei - ΗΠΑ και για τους αντιστοιχους λογους μια αντιστοιχη κόντρα xiaomi - ΗΠΑ. τουλαχιστον η realme εχει μέλλον μεχρι να φτασει σε αυτό το επιπεδο και να κοντραρει τα αντιστοιχα μονοπολια των ΗΠΑ ωστε να φαει και αυτη block
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#657323
Giuseppe Busso έγραψε:
Παίδες, υπάρχει θήκη αδιάβροχη, να βάλω μέσα το κινητό και να το βουτήξω στη θάλασσα για καμιά φωτό;



Απαντώ στον εαυτό μου:

Αρχικά βρήκα ότι υπάρχει κάτι σαν το παρακάτω

Εικόνα

https://www.mozik.gr/axesouar-kiniton/t ... CAS01761-p


Αξίζει τίποτα ή τσάμπα το 10άρικο;



Έπειτα υπάρχει πιο εξειδικευμένη για το κινητό μου

Εικόνα
https://mozik.gr/axesouar-kiniton/thike ... SSA00503-p

Αλλά έχει 40€. Και είναι specific για το μοντέλο. Δεν είναι ότι θα μου μείνει για να τη χρησιμοποιήσω και στο επόμενο :shifty:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#657325 Έχω την Spigen και βάζω ένα προηγούμενο κινητό (Honor 7).

Οι ίδιοι σου λένε να κάνεις ένα test πριν την χρησιμοποιήσεις , καλό είναι να το κάνεις.

Δεν είναι όλα τέλεια, κάποιες φορές η θήκη "κολλά" πάνω στο κινητό και δυσκολεύεσαι να πάρεις φωτογραφία
ή θα βγεί απο τη λειτουργία φωτογράφησης επειδή πατήθηκε κάτι άλλο απο την υδροστατική πίεση.
Μια πρόχειρη λύση είναι να δημιουργείς ένα στρώμα αέρα μεταξύ θήκης και κινητού , πιέζοντας τη θήκη στο πλάι.

Όταν δουλεύει όμως είναι μαγεία, τις προάλλες το στερέωσα στο βυθό , άφησα να γράφει video , άναψα το led
και προσέλκυσε ψαράκια :lol:

Για να κάνεις το χαβαλέ σου και να ακούς πιτσιρικάδες στη παραλία "Μπαμπά , αυτός βάζει το τηλέφωνο του στο νερό!"
αξίζει.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#657331 :thumbsup:

Ωραίος ρε Γιώργη. Μερσί.

Λέω να χτυπήσω μια. Δεν έχει διαθέσιμη σε μαύρο όμως ρε γμτ. Έχει τη λευκού χρώματος.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#657340
nickthetrib έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Σε σχέση με τις προτάσεις της Xiaomi; Τα έχεις δει καθόλου;

το note 9 pro εχει το ιδιο τσιπ με το 6 pro το 720 με 6gb ram, με τον 765 δεν εχω βρει καποιο
Επισης το MIUI το εχουν παραβαρύνει στις τελειταίες εκδοσεις :rant: . Δεν τα απορίπτω όμως.

edit. με ενα προχειρο τσεκ που εκανα τωρα. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ SD card Slot :rant: :rant: :rant:
Αν πω να βάλω μουσική σε συνδυασμό με τις φωτογραφίες των μικρών θα γεμίσει (το mi a1 με τα 64 και μια 64 απο πανω ήταν γεματο, πριν σπασει και γυρισω σε huawei p9 lite)

για αυτο βαζουμε το debloated xiaomi.eu rom απο την πρωτη μερα και φυσικα βαζουμε gcam :lol:
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#657346
cabala10 έγραψε:για αυτο βαζουμε το debloated xiaomi.eu rom απο την πρωτη μερα και φυσικα βαζουμε gcam :lol:

Το κυριο προβλημα δεν ειναι το επιβαρημενο miui, αλλά η μη υπαρξη sd card slot.
το redme note 9 pro έχει και κοντραρεται με το realme 6 pro.
Απλά ελεγα μηπως μπορουσα να παω σε κατι με 5g, sd card slot, και κατω απο 350€ (οκ ξερω πολλα ζηταω)
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#657372
nickthetrib έγραψε:
cabala10 έγραψε:για αυτο βαζουμε το debloated xiaomi.eu rom απο την πρωτη μερα και φυσικα βαζουμε gcam :lol:

Το κυριο προβλημα δεν ειναι το επιβαρημενο miui, αλλά η μη υπαρξη sd card slot.
το redme note 9 pro έχει και κοντραρεται με το realme 6 pro.
Απλά ελεγα μηπως μπορουσα να παω σε κατι με 5g, sd card slot, και κατω απο 350€ (οκ ξερω πολλα ζηταω)

εγω προσωπικα πηρα το 8t γιατι ενω και στα δυο σου δινει 48 και 64mp στην ουσια ομως το 8t σου βγαζει 4 12ρες upscaled ενω το note 9 pro βγαζει 8 8ρες