Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#650698
bujinkan έγραψε:Νομίζω κάπως έτσι είναι και στο P30 pro που έχω

< >


Δεν θυμάμαι τι ισχύει στο P30 Pro γιατί έχει setup σαν το S20 Ultra.

Πάντως για τα απλά S20 & S20+, ισχύει τελικά αυτό που θυμόμουν.

Serious camera zoom from 10x to 30x to 100x
All three S20 models have a feature that Samsung calls Space Zoom. It's a fancy name for the S20's impressive hybrid optic zoom. The Galaxy S20 and S20 Plus can zoom up to 30x, while the Ultra can go up to 100x.

Use the different levels by opening the camera app and either using two fingers to pinch-to-zoom in the viewfinder or tapping on one of the buttons to switch between cameras. Different zoom levels will show up next to the shutter button, making it easy to pick how close you want the camera to get to your subject.

Any zoom level over 20x will show a viewfinder in the top corner of your phone's display, making it easier to tell exactly what part of the scene the camera is zoomed in on.

In my testing, going over 10x is when you'll begin to see the overall quality diminish. That's because the camera is only using digital zoom and not the hybrid optical setup used at 10x. The more aggressive zoom levels are handy for taking photos at a concert (or your kid's play) when you have a seat that's far away from the stage. In a pinch, you can even use it to read a sign a couple of blocks down the road.



https://www.cnet.com/how-to/5-of-the-be ... -use-them/
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#650701
Serf έγραψε:Έχω το Mi Note 10. Την τελευταία εβδομάδα έχει πέσει δραματικά η διάρκεια της μπαταρίας. Προηγουμένως απαιτούσε φόρτιση το απόγευμα-βράδυ της 2ης ημέρας με χαλαρή χρήση (δηλ. όχι Google Maps, κτλ). Τώρα σβήνει το απόγευμα της ίδιας ημέρας. Τα στατιστικά κατανάλωσης της παραγγελίας δε δείχνουν κάτι ιδιαίτερο, κανένα process/app/κτλ δεν καταναλώνει περισσότερο του 15% της μπαταρίας. Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο app για καλύτερο έλεγχο της μπαταρίας, τόσο της "υγείας" της όσο και το πού αναλώνεται;


dual sim?
Άβαταρ μέλους
By Serf
#650705
MIXOStsi έγραψε:
Serf έγραψε:Έχω το Mi Note 10. Την τελευταία εβδομάδα έχει πέσει δραματικά η διάρκεια της μπαταρίας. Προηγουμένως απαιτούσε φόρτιση το απόγευμα-βράδυ της 2ης ημέρας με χαλαρή χρήση (δηλ. όχι Google Maps, κτλ). Τώρα σβήνει το απόγευμα της ίδιας ημέρας. Τα στατιστικά κατανάλωσης της παραγγελίας δε δείχνουν κάτι ιδιαίτερο, κανένα process/app/κτλ δεν καταναλώνει περισσότερο του 15% της μπαταρίας. Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο app για καλύτερο έλεγχο της μπαταρίας, τόσο της "υγείας" της όσο και το πού αναλώνεται;


dual sim?


Ναι
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#650710 δοκίμασε αυτό

*#*#4636#*#* Set your primary sim to be the correct setting and set your secondary sim to be same(even if you don't have one).
Setings->Sim cards & mobile networks Turn off Dual 4G. Select your sim and under Preferred network type, select LTE.


You need to set both 'phones' to LTE/WCDMA in that 'Testing' menu, even when you only have 1 SIM because in that case the 'Phone 2' is the SIMcard-less 'emergency only' mode and will cause drain when set to the wrong protocols (for your region). Secondly, after a reboot these settings get reset, so you need to do it on each boot for the stock ROM (at least I have to, on the latest global ROM in the EU).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#650801 Δύο απείραχτες φώτο.
Η πρώτη κανονική σε 1x και η άλλη σε μέγιστο ζουμ 30x.
Το χθεσινό χλωμό φεγγάρι

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#651113 Ψαχνω να βρω πότε θα ερθει το realme 6 pro μεσω σοβαρής ελληνικής αντιπροσωπείας (λεγε με infoquest). ξερει κανεις κατι? Ειχαν πει για μέσα Μάη με το απλό, αλλά @@.
Αφου εσπασα το mi a1 εχω μείνει με ενα p9. Να ξέρω να βρώ αλλο αντιστοιχο ή περιμένω.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#651121 Μα υπάρχει αντιπρόσωπος και δεν είναι η infoquest: https://smart4all.com.gr/
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#651124
Asimov έγραψε:Μα υπάρχει αντιπρόσωπος και δεν είναι η infoquest: https://smart4all.com.gr/

από την κατασταση που είναι το site τους καταλαβαίνεις ότι δεν είναι σοβαρή εταιρία
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#652185

Τι βλέπουμε εδώ;

Εδώ βλέπουμε τη σοβαρή δουλειά των Κινέζων στο UI, δηλαδή εκεί που έπασχαν απέναντι στην Apple και τη Samsung.
Οι οποίοι έχουν στρογγυλέψει και έχουν λειάνει τα λειτουργικά και τα skins τους τόσα χρόνια.

Εντάξει, αντιγράφουν αλλά αν είναι να αντιγράφεις κάτι (iOS) να το κάνεις ακόμη καλύτερο και νομίζω ότι με το νέο MIUI, το πετυχαίνουν.
Άβαταρ μέλους
By opc
#652995 Εχει κανείς άποψη για το Motorola One Vision?
Ειναι στα 199€.
Απαιτήσεις viber, e-banking, mail, YouTube. Η απόλυτη κάμερα δε με ενδιαφέρει. Ειχα nexus και το σκέφτομαι να ξανα γυρισω σε stock Android, όχι ομως στα χρήματα pixel κτλ..

.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#653000
opc έγραψε:Εχει κανείς άποψη για το Motorola One Vision?
Ειναι στα 199€.
Απαιτήσεις viber, e-banking, mail, YouTube. Η απόλυτη κάμερα δε με ενδιαφέρει. Ειχα nexus και το σκέφτομαι να ξανα γυρισω σε stock Android, όχι ομως στα χρήματα pixel κτλ..

.


Στα 189€ το βλέπω στο Γερμανό.
Με προτεραιότητα το stock Android θα το σκεφτόμουν σοβαρά.
Δες τη μπαταρία που είναι ελαφρώς μικρή αν σου φτάνει.
Άβαταρ μέλους
By opc
#653005
NickTG έγραψε:
opc έγραψε:Εχει κανείς άποψη για το Motorola One Vision?
Ειναι στα 199€.
Απαιτήσεις viber, e-banking, mail, YouTube. Η απόλυτη κάμερα δε με ενδιαφέρει. Ειχα nexus και το σκέφτομαι να ξανα γυρισω σε stock Android, όχι ομως στα χρήματα pixel κτλ..

.


Στα 189€ το βλέπω στο Γερμανό.
Με προτεραιότητα το stock Android θα το σκεφτόμουν σοβαρά.
Δες τη μπαταρία που είναι ελαφρώς μικρή αν σου φτάνει.
Το ειδα πως ειναι μικρή, αλλα φανταζομαι πρωί με βράδυ θα βγαίνει...

.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#653013 Από γνωστούς που έχουν το One Vision και One Action, πολύ ικανοποιημένοι και οι δύο. Το μόνο που δεν μου είχε αρέσει ήταν το μέγεθος της selfie cameras, που είναι σχετικά μεγάλο.
Το One Action έχει και "action camera" με ευρυγώνιο φακό με ψηφιακή σταθεροποίηση και σου επιτρέπει να κρατάς κάθετα το κινητό, αλλά το βίντεο σου να είναι οριζόντιο. Το δοκίμασα και είναι πολύ πρακτικό.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#653185
Serf έγραψε:Έχω το Mi Note 10. Την τελευταία εβδομάδα έχει πέσει δραματικά η διάρκεια της μπαταρίας. Προηγουμένως απαιτούσε φόρτιση το απόγευμα-βράδυ της 2ης ημέρας με χαλαρή χρήση (δηλ. όχι Google Maps, κτλ). Τώρα σβήνει το απόγευμα της ίδιας ημέρας. Τα στατιστικά κατανάλωσης της παραγγελίας δε δείχνουν κάτι ιδιαίτερο, κανένα process/app/κτλ δεν καταναλώνει περισσότερο του 15% της μπαταρίας. Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο app για καλύτερο έλεγχο της μπαταρίας, τόσο της "υγείας" της όσο και το πού αναλώνεται;


Με μια καθυστέρηση, τελικά η εξάντληση της μπαταρίας οφειλόταν σε πρόβλημα του WiFi στον χώρο εργασίας μου. Το WiFi δεν είχε πρόσβαση στο internet με αποτέλεσμα το κινητό να προσπαθεί διαρκώς μεταξύ mobile data & WiFi.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#653212 Πως μπορώ να διαχειριστώ ταυτόχρονες συνδέσεις bluetooth και προτεραιότητες?
Το hands free θέλω να λειτουργεί μόνιμα το πρωί, αλλά από το το απόγευμα θέλω το smartwatch και το βράδυ το ηχείο πχ.
Παίζει καμία τέτοια εφαρμογή?