Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#745286
Ove20 έγραψε:waze?


bill33 έγραψε:Here maps


Θα τα δοκιμάσω και τα δύο. Το gmaps μια χαρά είναι αλλά για κάποιο λόγο σε συγκεκριμένα σημεία μου χάνει το gps, και δεν είναι πάντα μέσα σε στενά με πολυκατοικίες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#745287
panos2171 έγραψε:
Ove20 έγραψε:waze?


bill33 έγραψε:Here maps


Θα τα δοκιμάσω και τα δύο. Το gmaps μια χαρά είναι αλλά για κάποιο λόγο σε συγκεκριμένα σημεία μου χάνει το gps, και δεν είναι πάντα μέσα σε στενά με πολυκατοικίες.
To να χάνει το σήμα δεν πρέπει να είναι θέμα εφαρμογής αλλά του GPS. Πάντως αυτά είναι τα πιο σοβαρά και γνωστά εναλλακτικά.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#745292 Θεωρητικά ναι, αλλά θέλω να δω αν το κάνει και μέ άλλη εφαρμογή.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#745309
panos2171 έγραψε:Θεωρητικά ναι, αλλά θέλω να δω αν το κάνει και μέ άλλη εφαρμογή.

κατεβασε εφαρμογή που σου δείχνει τους δορυφόρους
πχ https://gps-test.en.uptodown.com/android το λινκ ενδεικτικό για να δεις την εφαρμογή.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#745367
bill33 έγραψε:
Ove20 έγραψε:Είναι η πιο βολική θέση με διαφορά.

.

Οθόνη, για εμένα.

Ήρθα από οθόνη στο προηγούμενο, στο πλάι αυτή τη φορά και πραγματικά δεν θέλω να ξαναπάω σε οθόνη μέχρι να το κάνουν να δουλεύει σωστά

Ακόμα και το pixel που εκθειάζετε έχει γτπ αισθητήρα στην οθόνη

Ultrasonic στο πλάι (όχι πίσω προφανώς) είναι με διαφορά ο πιο γρήγορος και αξιόπιστος τρόπος να κλειδώσει κανείς το κινητό του χωρίς να χρειάζεται να σηκώνει να πιάσει τη πλάτη όπως παλιά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#745379
QsisVTS έγραψε:Ακόμα και το pixel που εκθειάζετε έχει γτπ αισθητήρα στην οθόνη


Αν μιλάμε για under display fingerscanner, τότε είναι όλα ΓΤΠ, εκτός από τους ultrasonic της Samsung.
Πχ δοκίμασα το Mi11 και δεν παλεύεται ο απλός αισθητήρας.

Απορώ δε, γιατί δεν επενδύουν σε ένα καλό FaceID. Η Huawei το είχε κάνει αλλά την πρόλαβε η κόντρα με τους Αμερικάνους.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#745384
Giuseppe Busso έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Ακόμα και το pixel που εκθειάζετε έχει γτπ αισθητήρα στην οθόνη


Αν μιλάμε για under display fingerscanner, τότε είναι όλα ΓΤΠ, εκτός από τους ultrasonic της Samsung.
Πχ δοκίμασα το Mi11 και δεν παλεύεται ο απλός αισθητήρας.

Απορώ δε, γιατί δεν επενδύουν σε ένα καλό FaceID. Η Huawei το είχε κάνει αλλά την πρόλαβε η κόντρα με τους Αμερικάνους.

Μα και οι Samsung σε ταχύτητα είναι για γέλια

Δεν μιλαω τόσο για το θέμα της ασφάλειας, ούτε και τους οπτικούς νομίζω ότι μπορεί κάποιος έτσι απλά να παραβιάσει

Το καλό το face id (φαντάζομαι εννοείς apple) το θεωρώ άχρηστος και ως προς το κόστος και ως προς το χώρο που πιάνει στην οθόνη και είναι τελικά πιο αργή λύση από τον ultrasonic στο πλάι
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#745387
QsisVTS έγραψε:Μα και οι Samsung σε ταχύτητα είναι για γέλια

Δεν μιλαω τόσο για το θέμα της ασφάλειας, ούτε και τους οπτικούς νομίζω ότι μπορεί κάποιος έτσι απλά να παραβιάσει

Το καλό το face id (φαντάζομαι εννοείς apple) το θεωρώ άχρηστος και ως προς το κόστος και ως προς το χώρο που πιάνει στην οθόνη και είναι τελικά πιο αργή λύση από τον ultrasonic στο πλάι


Διαφωνώ σου λέω. Οι σειρές της Samsung που έχουν ultrasonic, για παράδειγμα S & Note, είναι εξαιρετικοί αισθητήρες.

Διαφωνώ και στο γεγονός ότι μπορείς δύσκολα να παραβιάσεις έναν οπτικό αισθητήρα. Το έκανα και δεν το πίστευα. :lipsealed:
(αν κάποιος έχει λιπαρά χέρια, τότε μένει το αποτύπωμα πάνω στην οθόνη και μόλις βάλεις ένα οποιοδήποτε δάχτυλο αυτό αναγνωρίζει την λίγδα που έχει επικαθίσει σαν αποτύπωμα... και όμως φίλε μου το έκανα και εξεπλάγην)

Επίσης διαφωνώ και για το FaceID ότι είναι πιο αργή λύση. Έχω περάσει σχεδόν από όλα τα βιομετρικά κλειδώματα και το επιλέγω ως Νο1 μακράν.
Θέλει καθημερινή τριβή για να καταλάβεις τι εννοώ. Αν δεν το έχεις ζήσει, δεν θα καταλάβεις γιατί το λέω επίμονα αυτό.

Οπότε 3 στις 3 διαφωνίες.
Αρνητικά μπήκε η χρονιά. :shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#745400 Ε καλά ας μη χαλάσουμε την παράδοση :shifty:

Μου κάνει εντύπωση πάντως που οπτικός αισθητήρας σου έκανε αυτό το πράγμα

Αυτός που είχα εγώ πάντως δεν το έκανε, αλλά όπως και να το κάνουμε οι οπτικοί είναι πιο αργοί από τους ultrasonic θα προσπαθήσω να τους αποφύγω στο μέλλον
Άβαταρ μέλους
By 224v
#746092 αξίζει να εξετάσει κάποιος το pixel 6???, από άποψη οθόνης και κάμερας??? και τιμής φυσικά???

< Note >
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#746093 Διαβάζω ότι είναι μέσα στα bugs το λογισμικό
Άβαταρ μέλους
By 224v
#746113 χμ!!! με updates θα τα φτιάξουν, σαν hardware όμως έχει ικανότητες για μια τριετία?? το λένε ναυαρχίδα της Google!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#746130 Το κυριότερο πρόβλημα είναι το θέμα των κλήσεων, το οποίο προέκυψε με το update του Δεκεμβρίου. Η Google έβγαλε ανακοίνωση πως με το update του Ιανουαρίου (προς το τέλος του μήνα), θα διορθώσει το πρόβλημα, μιας και είναι αρκετά σημαντικό.

Στην θέση σου θα περίμενα μέχρι να δω ότι έχουν διορθωθεί αυτά τα προβλήματα.

Επίσης, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι στην Ελλάδα δεν είναι ενεργοποιημένο το 5G και το Volte.