Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#701285 Τπτ! Μλκια είναι!

Εγώ θέλω να γίνει gcam port και να δοκιμάσω το raw....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#701327
bibendum έγραψε:Θα συμφωνήσω με αυτούς που κράζουν miui. Είναι εντυπωσιακό πόσες ώρες τρώω για να φέρω το κινητό στα γούστα μου κ μάλλον δεν έχω καταφέρει τίποτα ακόμα.

Poco x3 μετά από honor 10 lite και μετά από 5 χρόνια Huawei γενικά.

1. Το default value widget ώρας καιρού είναι μάπα μιας και δεν έχει current location επιλογή.
2. Έκανα μια μέρα να βάλω το default ήχο του viber στο εισερχόμενο μηνυμα
3. Στην δεύτερη μέρα που το χρησιμοποιώ δεν έχω καταφέρει ν απερεργοποιησω έναν συνεχόμενο ήχο που κάνει το viber όσο στέλνει media παρ ότι έχω απενεργοποιησει το outgoing notification και το system notification.


Λογω 2 κ 3 πιστεύω ότι υπάρχει ένα παραπάνω layer που στην ουσία ακυρώνει τις επιλογές της εφαρμογής.

4. To honor band δεν δούλευει κ πολύ καλά μιας και χάνει συχνά το Bluetooth connection
5. Permissions, battery usage ανά app πολύ πιο βολικά σε Huawei.
6. Το app drawer είναι άχρηστο και μάπα και δεν βγαίνει

Γενικά μ έχει απογοητεύσει ότι πρέπει να φάω 2 μέρες γι αυτονόητα πράγματα.


Η μπαταρία καλη είναι φτάνει 50% με πολυ ενασχόληση στο τέλος της μερας.

< >

Αγοράσαμε το Poco X3 NFC 64GB για την :inlove: για ν'αντικαταστήσει το Redmi Note 7. Όταν έγινε η αγορά, το τελευταίο δεν άνοιγε, αλλά αφού του έκανα hard reset 2 φορές, πήρε τα πάνω του και λειτουργεί. Αλλά ΟΚ, ήρθε η ώρα και για μια αλλαγή, γιατί ειδικά η κάμερά του δεν ήταν της προκοπής και είχε αρχίσει να ζορίζεται.
Ήμουν ανάμεσα σε TCL, Redmi Note 8 Pro και το Poco X3 και κέρδισε το τελευταίο στο νήμα, κυρίως γιατί η καλή μου δεν ήθελε ν'αλλάξει σημαντικά συνήθειες, έχει βολευτεί με το MIUI και δεν είχε θέμα. Επίσης είδα πως το Poco ήταν λίγο καλύτερο στο νήμα από το Redmi και πήγαμε σ'αυτό.
Θα πω πως στα 200€ που μας κόστισε (άνω όριο του budget, απλά είπα να πάρουμε κάτι λίγο καλύτερο αυτή τη φορά) θεωρώ πως είναι πολύ πολύ καλό value. Το μόνο που θα ήθελα είναι μια AMOLED, αλλά ΟΚ δεν μπορείς να τα έχεις όλα (την είχε το TCL πάντως).
Προσωπικά το προτείνω, για όσους δεν τους πειράζει το MIUI. Α, στην συσκευασία είχε και θήκη σιλικόνης, και πολύ ωραία μάλιστα με καπάκι για την υποδοχή φόρτισης.
Η κάμερα που ήταν βασικό κριτήριο είναι πολύ δυνατή και δεν ξέρω αν αξίζει να ψαχτεί κάποιος με εναλλακτικές όπως η gcam. Για τον τυπικό χρήστη είναι παραπάνω από μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#701817 Περίεργο ...στο play Store δεν μου κάνει πια swipe right που βγάζει την κάθετη στήλη με τις εφαρμογές μου και τα υπόλοιπα .πρέπει να πατήσω πάνω δεξιά στην εικόνα μου για να μπω εκεί ...κανας άλλος ?

sony
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#701818
Anonymous Founder έγραψε:
bibendum έγραψε:Θα συμφωνήσω με αυτούς που κράζουν miui. Είναι εντυπωσιακό πόσες ώρες τρώω για να φέρω το κινητό στα γούστα μου κ μάλλον δεν έχω καταφέρει τίποτα ακόμα.

Poco x3 μετά από honor 10 lite και μετά από 5 χρόνια Huawei γενικά.

1. Το default value widget ώρας καιρού είναι μάπα μιας και δεν έχει current location επιλογή.
2. Έκανα μια μέρα να βάλω το default ήχο του viber στο εισερχόμενο μηνυμα
3. Στην δεύτερη μέρα που το χρησιμοποιώ δεν έχω καταφέρει ν απερεργοποιησω έναν συνεχόμενο ήχο που κάνει το viber όσο στέλνει media παρ ότι έχω απενεργοποιησει το outgoing notification και το system notification.


Λογω 2 κ 3 πιστεύω ότι υπάρχει ένα παραπάνω layer που στην ουσία ακυρώνει τις επιλογές της εφαρμογής.

4. To honor band δεν δούλευει κ πολύ καλά μιας και χάνει συχνά το Bluetooth connection
5. Permissions, battery usage ανά app πολύ πιο βολικά σε Huawei.
6. Το app drawer είναι άχρηστο και μάπα και δεν βγαίνει

Γενικά μ έχει απογοητεύσει ότι πρέπει να φάω 2 μέρες γι αυτονόητα πράγματα.


Η μπαταρία καλη είναι φτάνει 50% με πολυ ενασχόληση στο τέλος της μερας.

< >

Αγοράσαμε το Poco X3 NFC 64GB για την :inlove: για ν'αντικαταστήσει το Redmi Note 7. Όταν έγινε η αγορά, το τελευταίο δεν άνοιγε, αλλά αφού του έκανα hard reset 2 φορές, πήρε τα πάνω του και λειτουργεί. Αλλά ΟΚ, ήρθε η ώρα και για μια αλλαγή, γιατί ειδικά η κάμερά του δεν ήταν της προκοπής και είχε αρχίσει να ζορίζεται.
Ήμουν ανάμεσα σε TCL, Redmi Note 8 Pro και το Poco X3 και κέρδισε το τελευταίο στο νήμα, κυρίως γιατί η καλή μου δεν ήθελε ν'αλλάξει σημαντικά συνήθειες, έχει βολευτεί με το MIUI και δεν είχε θέμα. Επίσης είδα πως το Poco ήταν λίγο καλύτερο στο νήμα από το Redmi και πήγαμε σ'αυτό.
Θα πω πως στα 200€ που μας κόστισε (άνω όριο του budget, απλά είπα να πάρουμε κάτι λίγο καλύτερο αυτή τη φορά) θεωρώ πως είναι πολύ πολύ καλό value. Το μόνο που θα ήθελα είναι μια AMOLED, αλλά ΟΚ δεν μπορείς να τα έχεις όλα (την είχε το TCL πάντως).
Προσωπικά το προτείνω, για όσους δεν τους πειράζει το MIUI. Α, στην συσκευασία είχε και θήκη σιλικόνης, και πολύ ωραία μάλιστα με καπάκι για την υποδοχή φόρτισης.
Η κάμερα που ήταν βασικό κριτήριο είναι πολύ δυνατή και δεν ξέρω αν αξίζει να ψαχτεί κάποιος με εναλλακτικές όπως η gcam. Για τον τυπικό χρήστη είναι παραπάνω από μια χαρά.
Μεγειες !!!

sony
Άβαταρ μέλους
By drdino
#701819
bujinkan έγραψε:Περίεργο ...στο play Store δεν μου κάνει πια swipe right που βγάζει την κάθετη στήλη με τις εφαρμογές μου και τα υπόλοιπα .πρέπει να πατήσω πάνω δεξιά στην εικόνα μου για να μπω εκεί ...κανας άλλος ?

sony


Ναι, άλλαξε στο τελευταίο update.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#701820
drdino έγραψε:
bujinkan έγραψε:Περίεργο ...στο play Store δεν μου κάνει πια swipe right που βγάζει την κάθετη στήλη με τις εφαρμογές μου και τα υπόλοιπα .πρέπει να πατήσω πάνω δεξιά στην εικόνα μου για να μπω εκεί ...κανας άλλος ?

sony


Ναι, άλλαξε στο τελευταίο update.
Όχι ρε γαμωτο ...πολύ βολικό τόσα χρόνια

sony
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#701824
Anonymous Founder έγραψε: Αγοράσαμε το Poco X3 NFC 64GB για την :inlove: για ν'αντικαταστήσει το Redmi Note 7. Όταν έγινε η αγορά, το τελευταίο δεν άνοιγε, αλλά αφού του έκανα hard reset 2 φορές, πήρε τα πάνω του και λειτουργεί. Αλλά ΟΚ, ήρθε η ώρα και για μια αλλαγή, γιατί ειδικά η κάμερά του δεν ήταν της προκοπής και είχε αρχίσει να ζορίζεται.
Ήμουν ανάμεσα σε TCL, Redmi Note 8 Pro και το Poco X3 και κέρδισε το τελευταίο στο νήμα, κυρίως γιατί η καλή μου δεν ήθελε ν'αλλάξει σημαντικά συνήθειες, έχει βολευτεί με το MIUI και δεν είχε θέμα. Επίσης είδα πως το Poco ήταν λίγο καλύτερο στο νήμα από το Redmi και πήγαμε σ'αυτό.
Θα πω πως στα 200€ που μας κόστισε (άνω όριο του budget, απλά είπα να πάρουμε κάτι λίγο καλύτερο αυτή τη φορά) θεωρώ πως είναι πολύ πολύ καλό value. Το μόνο που θα ήθελα είναι μια AMOLED, αλλά ΟΚ δεν μπορείς να τα έχεις όλα (την είχε το TCL πάντως).
Προσωπικά το προτείνω, για όσους δεν τους πειράζει το MIUI. Α, στην συσκευασία είχε και θήκη σιλικόνης, και πολύ ωραία μάλιστα με καπάκι για την υποδοχή φόρτισης.
Η κάμερα που ήταν βασικό κριτήριο είναι πολύ δυνατή και δεν ξέρω αν αξίζει να ψαχτεί κάποιος με εναλλακτικές όπως η gcam. Για τον τυπικό χρήστη είναι παραπάνω από μια χαρά.

Με γειές κι εσεις!

Το υδατογράφημα το βγάλατε από την κάμερα; :shifty: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#701827
bujinkan έγραψε:Περίεργο ...στο play Store δεν μου κάνει πια swipe right που βγάζει την κάθετη στήλη με τις εφαρμογές μου και τα υπόλοιπα .πρέπει να πατήσω πάνω δεξιά στην εικόνα μου για να μπω εκεί ...κανας άλλος ?

sony

Πατάς πάνω δεξιά στην μπαρα αναζήτησης που έχει και το ονομα/αρχικά του λογαριασμού σου.
Ετσι δουλευει εδω και καιρό και το google maps.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#701829
stavrosg έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε: Αγοράσαμε το Poco X3 NFC 64GB για την :inlove: για ν'αντικαταστήσει το Redmi Note 7. Όταν έγινε η αγορά, το τελευταίο δεν άνοιγε, αλλά αφού του έκανα hard reset 2 φορές, πήρε τα πάνω του και λειτουργεί. Αλλά ΟΚ, ήρθε η ώρα και για μια αλλαγή, γιατί ειδικά η κάμερά του δεν ήταν της προκοπής και είχε αρχίσει να ζορίζεται.
Ήμουν ανάμεσα σε TCL, Redmi Note 8 Pro και το Poco X3 και κέρδισε το τελευταίο στο νήμα, κυρίως γιατί η καλή μου δεν ήθελε ν'αλλάξει σημαντικά συνήθειες, έχει βολευτεί με το MIUI και δεν είχε θέμα. Επίσης είδα πως το Poco ήταν λίγο καλύτερο στο νήμα από το Redmi και πήγαμε σ'αυτό.
Θα πω πως στα 200€ που μας κόστισε (άνω όριο του budget, απλά είπα να πάρουμε κάτι λίγο καλύτερο αυτή τη φορά) θεωρώ πως είναι πολύ πολύ καλό value. Το μόνο που θα ήθελα είναι μια AMOLED, αλλά ΟΚ δεν μπορείς να τα έχεις όλα (την είχε το TCL πάντως).
Προσωπικά το προτείνω, για όσους δεν τους πειράζει το MIUI. Α, στην συσκευασία είχε και θήκη σιλικόνης, και πολύ ωραία μάλιστα με καπάκι για την υποδοχή φόρτισης.
Η κάμερα που ήταν βασικό κριτήριο είναι πολύ δυνατή και δεν ξέρω αν αξίζει να ψαχτεί κάποιος με εναλλακτικές όπως η gcam. Για τον τυπικό χρήστη είναι παραπάνω από μια χαρά.

Με γειές κι εσεις!

Το υδατογράφημα το βγάλατε από την κάμερα; :shifty: :innocent:

Εννοείται! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Serf
#702631
nickthetrib έγραψε:
Serf έγραψε:
nickthetrib έγραψε:@serf
να ξεκαθαρίσουμε κατι απο τις τιμές που βλέπουμε βγαζουμε 220€ και δινει ακόμα μέχρι 350€, συνολο 570€. Σωστά???
Αν ναι, ρε (sorry για το ρε) Anonymous Founder γιατί το Xiaomi 10T lite ή το Samsung S20FE??? το XIAOMI MI 10T PRO και απλά ξεμπέρδεψες με ότι ζητάει! 442-220=222 κομπλε!


Σωστά, από τις τιμές που βλέπουμε αφαιρούμε €220 (την εταιρική επιδότηση).


Προχωρήστε στο XIAOMI MI 10T PRO τοτε


Η :inlove: ακόμα δεν έχει καταλήξει (το Σάββατο κατάφερε να πάει σε κατάστημα να δει από κοντά τα υποψήφια). Πλέον είναι μεταξύ των πιο κάτω. Το Xiaomi θα κοστίσει +€25, οπότε η διαφορά τιμής δεν επηρεάζει την απόφαση.

XIAOMI Mi 10 T Pro/5G/256GB/ΜΑΥ Black 6,67" 108MP+13MP+5MP/20MP Octa-core (1x2.84 GHz & 3x2.42 GHz & 4x1.80 GHz) 5G Android 10 8GB/256GB

SAM GLX Α52/256GB/5G/DS/ΜΠΛΕ/V Blue 6,5" 64+12+5+5MP/32MP Octa-Core (2x2.2GHz & 6x1.8GHz) 5G Android 11 6GB/256GB

Εγώ δεν έχω άποψη. Μόνο βλέπω τις προφανείς διαφορές:
- 8GB το Xiaomi έναντι 6GB του Samsung
- Μεγαλύτερη ονομαστική ανάλυση των οπίσθιων καμερών του Xiaomi
- Μεγαλύτερη ονομαστική επεξεργαστική ισχύς του Xiaomi

Για πείτε να μεταφέρω να κλείσει το σήριαλ... σε λίγο το τρέχον κινητό της (σε κατάσταση "διάλυσης") θα βγάλει ντουντούκα και θα φωνάζει "αλλάξτε με"!!
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#702636 Το Xiaomi έχει οθόνη 144Hz, μεγαλύτερη μπαταρία, ταχύτερη φόρτιση αλλά δεν έχει microsd slot.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702642 Το Xiaomi είναι παντού καλύτερο εκτός από οθόνη (η AMOLED είναι πάντα καλύτερη για μένα έστω και με μικρότερη συχνότητα ) και το λειτουργικό (θεωρώ πολύ ανώτερο αυτό της Samsung).
Με αυτά υπόψη, τι θα διάλεγε η καλή σου;
Επίσης, τώρα τι κινητό έχει;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#702644 Θα πήγαινα σε Sammy καθαρά λόγω των παραπάνω + ποιότητας + θετικής εμπειρίας.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#702701
Anonymous Founder έγραψε:Το Xiaomi είναι παντού καλύτερο εκτός από οθόνη (η AMOLED είναι πάντα καλύτερη για μένα έστω και με μικρότερη συχνότητα ) και το λειτουργικό (θεωρώ πολύ ανώτερο αυτό της Samsung).
Με αυτά υπόψη, τι θα διάλεγε η καλή σου;
Επίσης, τώρα τι κινητό έχει;


Τώρα έχει samsung J5 με ραγισμενη οθονη :lol: