Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#568185 Πριν από κάμποσα χρόνια πήραμε το Samsung Galaxy Note 10.1 (πρώτη έκδοση). Μας υπηρέτησε καλά και δεν είναι βαρυφορτωμένο αλλά με τα χρόνια έχει γίνει απελπιστικά αργό. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν έχει hardware πρόβλημα πριν δοκιμάσω βαρβάτο reset;
Τι σύγχρονο ταμπλετοειδές 8 ή 10 ιντσών υπάρχει για απλή γενική χρήση (browsing, παιχνίδια, βίντεο) και σε τί τιμές παίζουν. Όχι ανώνυμη κινεζιά, ποιότητα κατασκευής και οθόνης σημαντικά, φωτομηχανής και ύπαρξη LTE είναι δευτερεύοντα.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#568186
sknipper έγραψε:Πριν από κάμποσα χρόνια πήραμε το Samsung Galaxy Note 10.1 (πρώτη έκδοση). Μας υπηρέτησε καλά και δεν είναι βαρυφορτωμένο αλλά με τα χρόνια έχει γίνει απελπιστικά αργό. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν έχει hardware πρόβλημα πριν δοκιμάσω βαρβάτο reset;


Μια χαρα ειναι το hardware, απλα του τρεχεις συγχρονο software το οποιο εχει μοντερνες απαιτησεις... εξου και η πτωση των επιδοσεων... το ιδιο συμβαινει και στα pc αλλωστε.


ps: οι κινέζοι σε πολλες περιπτωσεις χρησιμοποιουν κορυφαιες οθονες και η ποιοτητα κατασκευης ειναι καλη.... το μονο προβλημα ειναι ο Helio X20-27 που δεν λενε να βγαλουν στην συνταξη. Γενικα απο Κινα θα κοιταγα τωρα πλεον, αν και με Mediapad 8.4 LTE. Eπειδη σε βαραινουν την τσεπη πας για Huawei Mediapad M5 (300-400 ευρω συνηθως), αμα ψαχνεις σχετικα λογικη τιμολογηση. Αν τωρα θες να το παιξεις άπλας, τοτε πας για Galaxy Fold. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#568234
corsair έγραψε:
sknipper έγραψε:Πριν από κάμποσα χρόνια πήραμε το Samsung Galaxy Note 10.1 (πρώτη έκδοση). Μας υπηρέτησε καλά και δεν είναι βαρυφορτωμένο αλλά με τα χρόνια έχει γίνει απελπιστικά αργό. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν έχει hardware πρόβλημα πριν δοκιμάσω βαρβάτο reset;
Μια χαρα ειναι το hardware, απλα του τρεχεις συγχρονο software το οποιο εχει μοντερνες απαιτησεις... εξου και η πτωση των επιδοσεων... το ιδιο συμβαινει και στα pc αλλωστε.
ps: οι κινέζοι σε πολλες περιπτωσεις χρησιμοποιουν κορυφαιες οθονες και η ποιοτητα κατασκευης ειναι καλη.... το μονο προβλημα ειναι ο Helio X20-27 που δεν λενε να βγαλουν στην συνταξη. Γενικα απο Κινα θα κοιταγα τωρα πλεον, αν και με Mediapad 8.4 LTE. Eπειδη σε βαραινουν την τσεπη πας για Huawei Mediapad M5 (300-400 ευρω συνηθως), αμα ψαχνεις σχετικα λογικη τιμολογηση. Αν τωρα θες να το παιξεις άπλας, τοτε πας για Galaxy Fold. :shifty:
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αλλά όταν λέω όχι κινεζιά δεν εννοώ xiaomi, huawei κλπ αλλά κάτι άλλες που δεν τις έχω ξανακούσει.
Και καθόλου δεν μου βαραίνουν την τσέπη. Σιγά μη δώσω 300-400 για τάμπλετ για να παίζουν γυναίκα και κόρη παιχνιδάκια.... Δεν είμαι γκεάκος, δεν υπάρχουν τίποτα πιο φτηνά και καλά; Στα 100-150-200;
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#568242
sknipper έγραψε:
corsair έγραψε:
sknipper έγραψε:Πριν από κάμποσα χρόνια πήραμε το Samsung Galaxy Note 10.1 (πρώτη έκδοση). Μας υπηρέτησε καλά και δεν είναι βαρυφορτωμένο αλλά με τα χρόνια έχει γίνει απελπιστικά αργό. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν έχει hardware πρόβλημα πριν δοκιμάσω βαρβάτο reset;
Μια χαρα ειναι το hardware, απλα του τρεχεις συγχρονο software το οποιο εχει μοντερνες απαιτησεις... εξου και η πτωση των επιδοσεων... το ιδιο συμβαινει και στα pc αλλωστε.
ps: οι κινέζοι σε πολλες περιπτωσεις χρησιμοποιουν κορυφαιες οθονες και η ποιοτητα κατασκευης ειναι καλη.... το μονο προβλημα ειναι ο Helio X20-27 που δεν λενε να βγαλουν στην συνταξη. Γενικα απο Κινα θα κοιταγα τωρα πλεον, αν και με Mediapad 8.4 LTE. Eπειδη σε βαραινουν την τσεπη πας για Huawei Mediapad M5 (300-400 ευρω συνηθως), αμα ψαχνεις σχετικα λογικη τιμολογηση. Αν τωρα θες να το παιξεις άπλας, τοτε πας για Galaxy Fold. :shifty:
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αλλά όταν λέω όχι κινεζιά δεν εννοώ xiaomi, huawei κλπ αλλά κάτι άλλες που δεν τις έχω ξανακούσει.
Και καθόλου δεν μου βαραίνουν την τσέπη. Σιγά μη δώσω 300-400 για τάμπλετ για να παίζουν γυναίκα και κόρη παιχνιδάκια.... Δεν είμαι γκεάκος, δεν υπάρχουν τίποτα πιο φτηνά και καλά; Στα 100-150-200;


What you give is what you get :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#568400 Περι Android Auto

χρησιμοποιω αρκετα το whatsapp οταν οδηγαω , μου διαβαζει μυνηματα και του υπαγορευω τα δικα μου να απαντησει, μεσω whatsapp (το οποιο feature ειναι φανταστικο για θεματα δουλειας )

ενα πραγμα που δεν εχω βρει ειναι το εξης
αν χασω ενα μηνυμα πως μπορω να το αναζητησω μετα ;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#568425 πηρε ο μικρος το proficiency,και ηθελα να του παρω ενα κινητο σαν δωρακι,μιας και ειχε ραγισει η οθονη στο παλιο πριν μερικες εβδομαδες.
Σκρουτζαρω, βλεπω το HUAWEI Y5 2018 στα 87ευρω στο φθηνοτερο καταστημα.
Συνεχιζωντας το ψαξιμο,το βλεπω στο Γερμανο 69 ευρω. :s_omg
Ωραια παω αυριο να το παρω λεω.
Παω το πρωι σε Γερμανο στο Περιστερι,γεια σας θελω αυτο το κινητο
μαλιστα ειναι στα 89 ευρω μου λεει.
μηπως κανετε λαθος? στο σαιτ σας το εχετε στα 69 ευρω.
Μισο να το δω μου λεει. Εχετε δικιο,αλλα εγω στο συστημα εχω αυτη τη τιμη και δεν μπορω να το δωσω 69 ευρω.
μου δινει ενα τηλεφωνο να παρω στα κεντρικα.
Παιρνω λεω τι συμβαινει,μου λεει ειναι για αγορες απο το σαιτ αυτη η τιμη.
Μα δεν το γραφετε πουθενα(ειμαι μεσα στο σαιτ απο το κινητο και το ξαναψαχνω να σιγουρευτω ενω μιλαμε)
Ετσι ειναι μου λεει,τιμες σε σαιτ ειναι για αγορες απο σαιτ.
Δλδ λεω το σαιτ του Γερμανου εχει αλλες τιμες,απο τα φυσικα καταστηματα?
Εχετε καποιο αλλο σαιτ που εχει τις ιδιες τιμες με τα καταστηματα?
Οχι μου λεει το ιδιο σαιτ ειναι.
Ωραιο μπουρδελο εισαστε κυρια μου.
Μουγκα...
Δλδ εαν το παραγγειλω ηλεκτρονικα θα το παρω 69 ευρω?
Βεβαια μου λεει.Μονο ετσι θα ισχυει η τιμη.
Σημειωση οτι αυτη η συζητηση γινεται ενω ειμαι μεσα στο μαγαζι του Γερμανου στο Περιστερι.
Οποτε μπαινω ξανα στο σαιτ τους,βρισκω το τηλεφωνο στα 69 ευρω,βαζω τα στοιχεια μου μειλ διευθυνσεις κλπ παταω να κλεισω την αγορα,μου λεει στην προεπισκοπηση οτι αγορασατε το ταδε τηλ στα 99 ευρω :s_omg
ο υπαλληλος διπλα μου του το δειχνω.
Κανουμε ριφρες αλλαξε η τιμη στα 99 ευρω στο σαιτ. :s_omg
Θυμιζω οτι το καταστημα εχει τιμη 89 ευρω. :lol:
Την ξαναπαιρνω τηλεφωνο και της το αναφερω,δεν μπορουμε να κανουμε κατι μου λεει.
Της ξαναλεω για το μπουρδελο που δουλευει και το κλεινω.
Τελικα το πηρα στα 89 ευρω απο το καταστημα.

αυτα για να μην νομιζεται οτι μπουρδελο ειναι μονο το δημοσιο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#568426 Γιατί τέτοια τιμωρία στο γιο σου....; :lol: Υ5 ρε αθεοφοβε; :s_shout
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#568428
elteo έγραψε:Γιατί τέτοια τιμωρία στο γιο σου....; :lol: Υ5 ρε αθεοφοβε; :s_shout


δεν εχεις κανει φτωχος μου φαινεται.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#568429
dimviii έγραψε:
elteo έγραψε:Γιατί τέτοια τιμωρία στο γιο σου....; :lol: Υ5 ρε αθεοφοβε; :s_shout


δεν εχεις κανει φτωχος μου φαινεται.


Καλό. :lol:

Απλά με λίγα ευρώ παραπάνω του έπαιρνες συσκευή με λίγη παραπάνω ram και καλύτερο επεξεργαστή.

Mediatek & 2 γίγα ραμ είναι καψονι
Άβαταρ μέλους
By bill33
#568430
dimviii έγραψε:
elteo έγραψε:Γιατί τέτοια τιμωρία στο γιο σου....; :lol: Υ5 ρε αθεοφοβε; :s_shout


δεν εχεις κανει φτωχος μου φαινεται.

Στα έφαγε όλα η ελιά!!!Ολα!!



:lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#568431 Νταξ, δεν ήξερες,δεν ρωταγες.μιλαμε για3 μαγαζάκι ΝΤΡΟΠΉ προς τους καταναλωτές.Παμπολες οι περιπτώσεις σαν τη δική σου.Που να δεις γλέντι με τις "προσφορές" του. Σε μισή,μαξ 40 λεπτά έχουν τελειώσει.Μπε ινσομνια να γελάς με το ρδελακι τους.Και νανμην μιλήσω για eShop έτσι; Ο πάγκος λαϊκής του κυρ Μανώλη Γείτονα από το Κρυφοβο έχει δέκα εκατομμύρια φορές καλύτερο user experience.
Ρε συ Ντίμη, τώρα πού τό σκέφτομαι.

ΠΩΣ ΛΈΓΕΤΑΙ ΕΊΠΑΜΕ;

:s_shout :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#568432
bill33 έγραψε:
dimviii έγραψε:
elteo έγραψε:Γιατί τέτοια τιμωρία στο γιο σου....; :lol: Υ5 ρε αθεοφοβε; :s_shout


δεν εχεις κανει φτωχος μου φαινεται.

Στα έφαγε όλα η ελιά!!!Ολα!!



:lol: :lol: :lol: :lol:


θα του την δωσω προικα Βιλλ,και αυτη δικια του ειναι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#568435 Καί τώρα πού το ξανα σκέφτομαι ρε συ Ντιμολιβ, αντί το παιδί να το πας Καρεντα να διαλέξει ΑΛΚΑΝΤΑΡΕΣ πας να την βγάλεις με ηλιόσπορο;

Α ΡΕ ΠΑΤΈΡΑ. :(