Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#558149 Αν είσαι Ελλάδα Moto G5 Plus από public
https://www.public.gr/product/motorola- ... d9521133pp
Είναι 3/32, η περιγραφή είναι λάθος.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#558188
sknipper έγραψε:H γυναίκα είχε το Xiaomi 4x αλλά η κόρη μας το έριξε στην τουαλέτα και πάει. Χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένο παράπονο κάτι δεν της άρεσε στο xiaomi και θα προτιμούσε άλλη μάρκα.
Απαιτήσεις ιδιαίτερες δεν έχει, τηλέφωνα, μηνύματα, internet, τραπεζικές εφαρμογές, μουσική και κάτι παιχνιδάκια από αυτά τα king saga κλπ. Φωτογραφίες μπορεί να βγάλει αλλά είναι χαμηλή η προτεραιότητα,
Ήθελε μικρό για αυτό και το Xiaomi 4χ αλλά τώρα λέει ότι δεχεται και μεγαλύτερο (βασικά της καλαρέσει το Honor 9 το δικό μου αλλά δεν της το δίνω).


:shifty: :shifty: :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#558197
sknipper έγραψε:
vasilis έγραψε:Δώσε το Χαβάη στην γυναίκα και πάρε κάτι για σένα.
Το σκέφτηκα αλλά αφού με ικανοποιεί γιατί να το δώσω. Και τότε θα πρέπει να πληρώσω 250-300 αντί για 150. Δεν βλέπω το λόγο.
Αν δεχτεί το μέγεθος λέω για Honor 9 lite.


Καταδικαστέα λογική σαφέστατα. Με τετοιο σκεπτικό καμια κοινωνία δεν πηγε μπροστά.

Κάποια πράγματα τα κάνεις γιατι πρέπει, οχι γιατι χρειάζονται. :rtfm:

Θα προσευχομαι να επανέλθεις στον ορθο δρόμο της τεχνολογίας. Ο Βασιλάκης προτεινε το σωστότερο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#558216
corsair έγραψε:
sknipper έγραψε:
vasilis έγραψε:Δώσε το Χαβάη στην γυναίκα και πάρε κάτι για σένα.
Το σκέφτηκα αλλά αφού με ικανοποιεί γιατί να το δώσω. Και τότε θα πρέπει να πληρώσω 250-300 αντί για 150. Δεν βλέπω το λόγο.
Αν δεχτεί το μέγεθος λέω για Honor 9 lite.

Καταδικαστέα λογική σαφέστατα. Με τετοιο σκεπτικό καμια κοινωνία δεν πηγε μπροστά.
Κάποια πράγματα τα κάνεις γιατι πρέπει, οχι γιατι χρειάζονται. :rtfm:
Θα προσευχομαι να επανέλθεις στον ορθο δρόμο της τεχνολογίας. Ο Βασιλάκης προτεινε το σωστότερο. :iconcool:
:lol: :lol: Δεν βοηθάς. Ευχαρίστως να εισακούσω την πρότασή σου αν "put your money where your mouth is". Αν λοιπόν βάλεις την διαφορά από τα 150 σε όσα κρίνεις ότι θα πρέπει να πληρώσω ευχαρίστως να το συζητήσω.
Με 150 όμως τι να πάρω δε μου λες. :hmmm:
Γιώργης έγραψε:Αν είσαι Ελλάδα Moto G5 Plus από public
https://www.public.gr/product/motorola- ... d9521133pp
Είναι 3/32, η περιγραφή είναι λάθος.
Αυτό είναι βοηθητικό, ευχαριστώ. Δυστυχώς δεν το βρίσκω εδώ και δεν θα περιμένει, ούτε το G5plus ούτε το G5s που είναι παρόμοιο με πιο αργό CPU. Το G5s plus που βλέπω είναι πολύ μεγάλο.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#558261
sknipper έγραψε:
corsair έγραψε:
sknipper έγραψε:
vasilis έγραψε:Δώσε το Χαβάη στην γυναίκα και πάρε κάτι για σένα.
Το σκέφτηκα αλλά αφού με ικανοποιεί γιατί να το δώσω. Και τότε θα πρέπει να πληρώσω 250-300 αντί για 150. Δεν βλέπω το λόγο.
Αν δεχτεί το μέγεθος λέω για Honor 9 lite.

Καταδικαστέα λογική σαφέστατα. Με τετοιο σκεπτικό καμια κοινωνία δεν πηγε μπροστά.
Κάποια πράγματα τα κάνεις γιατι πρέπει, οχι γιατι χρειάζονται. :rtfm:
Θα προσευχομαι να επανέλθεις στον ορθο δρόμο της τεχνολογίας. Ο Βασιλάκης προτεινε το σωστότερο. :iconcool:
:lol: :lol: Δεν βοηθάς. Ευχαρίστως να εισακούσω την πρότασή σου αν "put your money where your mouth is". Αν λοιπόν βάλεις την διαφορά από τα 150 σε όσα κρίνεις ότι θα πρέπει να πληρώσω ευχαρίστως να το συζητήσω.
Με 150 όμως τι να πάρω δε μου λες. :hmmm:
Γιώργης έγραψε:Αν είσαι Ελλάδα Moto G5 Plus από public
https://www.public.gr/product/motorola- ... d9521133pp
Είναι 3/32, η περιγραφή είναι λάθος.
Αυτό είναι βοηθητικό, ευχαριστώ. Δυστυχώς δεν το βρίσκω εδώ και δεν θα περιμένει, ούτε το G5plus ούτε το G5s που είναι παρόμοιο με πιο αργό CPU. Το G5s plus που βλέπω είναι πολύ μεγάλο.

140
https://www.aliexpress.com/item/Origina ... st=ae803_3
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#558263 Μια ερωτηση, αν μπορει να βοηθησει καποιος. Πηρα ενα HUAWEI P Smart με Android 8.0. Χρησιμοποιω το Sports Tracker, αλλα οταν η οθονη μεινει κλειδωμενη για πολυ ωρα, η εφαρμογη μπαινει σε pause(?), σταματαει να μετραει την ασκηση και οταν ξανανοιξω την οθονη θελει να κανεις resume και ξεκιναει απο εκει που ειχε κανει παυση, οποτε δεν μετραει σωστα τον χρονο ασκησης (εχει κενο).
Στα πρηγουμενα τηλεφωνα (ολα samsung) δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα (με την ιδια εφαρμογη).
Τα ιδια μου κανει και το navigation. Οταν ξεκλειδωσω το τηλεφωνο, ειναι σαν να εχει σταματησει η εφαρμογη, και με ρωταει απο την αρχη αν συνεχιζω την τελευταια διαδρομη.
Ειναι καποια επιλογη (πχ για εξοικονομηση ενεργειας) του Android; Ειναι θεμα του HUAWEI? Δεν νομιζω οτι ειναι τα apps, γιατι δεν εχω αλλαξει τιποτα στις ρυθμισεις, η συμπεριφορα αλλαζει μονο σε αυτη τη συσκευη.
HELP, ειναι ακρως εκνευριστικο, καθως πρεπει να το κραταω always on για να μετραω την ασκηση ή να εχω την πλοηγηση σε λειτουργια.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#558277 Στις Ρυθμίσεις - > Μπαταρία, τσεκαρε για εξοικονόμηση ενέργειας γιατί μπορεί να κόβει συγχρονισμό κ
στην επιλογή εκκινηση του μενού Μπαταρία έχει αναλυτικά τις εφαρμογές στο Αυτόματη διαχείριση.
Μπες σε αυτες που ενδιαφερεσαι και άλλαξε κατα το δοκούν.

Κ καλή χρονιά :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#558284 To Xiaomi Note 5 είναι 158mm τεράστιο. Δεν παίζει, άσε που θα κάνει και καιρό να έρθει από την άπω ανατολή.
Μάλλον μεταξύ Honor 9 lite και Xiaomi Redmi 6 με το πρώτο να μου φαίνεται καλύτερο για τα ίδια λεφτά (σίγουρα καλύτερη ανάλυση οθόνης), περί τις 150 λίρες. Και θα το έχω μεθαύριο online ή και σήμερα αν πάω να το πάρω (ή αύριο με 2 χρόνια εγγύηση).


Sports tracker: δεν την είχα ξανακούσει, την έχεις συγκρίνει με άλλες πιο γνωστές όπως Strava, Runkeeper κλπ;
Αυτό που είπαν πιο πριν, πρέπει να του πεις να μην διακόπτει την εφαρμογή.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#558483 Πήγα σήμερα, της πήρα το Honor 9 lite στο μπλεδάκι (που σημειωτέον είναι διαφορετικό από το μπλε του Honor 9, είναι πιο ανοιχτό, εντελώς καθρεφτέ οπότε και πιο μονοδιάστατο), της το ρύθμισα και παρέδωσα. Της αρέσει και το χρώμα και η οθονάρα, δεν την πείραξε που τα κουμπιά είναι μέσα στην οθόνη, το αποτύπωμα από πίσω όπως είχε συνηθίσει, όλα πρίμα. Περιλαμβάνει και μια σκληρή διαφανή προστατευτική θήκη, ελπίζω για το καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#558503
bibendum έγραψε:Honor 8x μπαίνουμε για 50 ευρω;

Αν οχι τι αλλο παιζει σε αυτα τα λεφτα. 250-280


Τελικα η επιλογη ηταν Honor 10.

Πρωτη μερα σημερα... απο Honor5c σε Honor 10 σιγουρα καλο θα μου φανει.
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#558618
georgetz έγραψε:Στις Ρυθμίσεις - > Μπαταρία, τσεκαρε για εξοικονόμηση ενέργειας γιατί μπορεί να κόβει συγχρονισμό κ
στην επιλογή εκκινηση του μενού Μπαταρία έχει αναλυτικά τις εφαρμογές στο Αυτόματη διαχείριση.
Μπες σε αυτες που ενδιαφερεσαι και άλλαξε κατα το δοκούν.

Κ καλή χρονιά :s_howdy

Αυτό ήταν. Ευχαριστώ και καλή χρονιά.
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#558632
SIHCTR έγραψε:Η γυναίκα θέλει (άρα δε λέμε όχι...) κινητό για να βγάζει φώτο (insta, fb κλπ). Σε περίπτωση που δε θυμάστε, στο βασικό κινητό (Moto G5s) κάμερα γιοκ λόγω δουλειάς.

Οπωσδήποτε καθαρό android (άρα είτε android one είτε Moto), όχι γκουμούτσι, budget ~€200 και χριστιανική κάμερα (ή έστω να παίρνει εύκολα google camera). Βλέποντας τις διαστάσεις, το δικό μου (Nokia 7 Plus), είναι μόλις 2.1mm φαρδύτερο, αλλά είναι πολύ δυσκολότερο να το κρατήσει κανείς σε σχέση με το Moto G5s (μάλλον έχει να κάνει και με το πάχος και τη θήκη, οπότε άντε να βγάλω άκρη με τις διαστάσεις...).

Έχω καταλήξει σε μερικές υποψηφιότητες, αλλά όλα μου βρωμάνε για κάποιο λόγο. Πόσο δύσκολο είναι να φτιάξει κανείς μία σωστή συσκευή!
Έχουμε και λέμε:
-Moto G6 (χρέπι επεξεργαστής)
-Moto X4 (κάπως παλεύεται)
-Moto One (χάλια ανάλυση οθόνης, χάλια κάμερα απ' ότι διαβάζω)
-Mi A2 lite (συμπαθητικό, αλλά όχι ιδιαίτερα φτηνότερο από το Mi A2 (το οποίο είναι βέβαια μεγάλο). Η κάμερα τί λέει;)
-Nokia 6.1+ (ιδανικά σπεκς, αλλά λείπει μία μπάντα LTE για την Ευρώπη.. και δεν το πολιοπουλάνε εδώ γύρω)
-Nokia 7.1 (ξεφεύγει η τιμή, αλλά λένε για καλή κάμερα. Προς το παρόν όμως το βρίσκω με 32/3 GB storage/RAM. Και στα λεφτά αυτά ξαναπαίρνω το 7+ που είναι καλύτερο παντού... αλλά είναι μεγάλο... γκρρρ)

Πώς σας φαίνονται τα παραπάνω; Καμια άλλη ιδέα; Ιδανικό θα ήταν το Pixel 1ης γενιάς, αλλά αν θυμάστε το παρήγγειλα από amazon και μου έφτασαν ...μπουκάλια, οπότε άνθρακας ο θησαυρός..


Τελικά επικράτησε η λογική των specs, ήρθαν και οι προσφορές από το Mediamarkt (€249) και χτύπησα ένα ακόμη Nokia 7 Plus (σε λευκό για να τα ξεχωρίζουμε...). Ελπίζω να μην της σπάσουν τα νεύρα με το μέγεθος και μου το φέρει στο κεφάλι! :dizzy: :oops:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#558641 Το Galaxy Tab 4 10.1 LTE μου έβγαλε ειδοποίηση για firmware update. Τελικά ήταν security update, κρατώντας την ίδια έκδοση Android. Μιλάμε πάντως για 4 χρόνων συσκευή. :dizzy:

Ερώτηση: ξέρει κανείς αν τα αποτελέσματα που βγάζει η εφαρμογή Galaxy Sensors (στο S8+) είναι ακριβή; :hmmm: Κυρίως ο μετρητής υγρασίας, που αν δε κάνω λάθος είναι δίπλα στο βύσμα usb, και που άλλες εφαρμογές (πχ. Cpu-Z) δεν βλέπουν.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#558806 Στην εργοστασιακή εφαρμογή του καιρού στα ξιαομι, υπάρχει η δυνατότητα να μου εμφανίζει τις καιρικές συνθηξες ανάλογα με την τοποθεσία μου? Το έχει ανακαλύψει κανείς?
Δεν το βρίσκω ενώ κάπου το είχε πάρει το μάτι μου.

< Note >