Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By alexm
#544031
gianik έγραψε:'Εχω λοκάρει τιμές από 2-3 κινητά (P10lite , honor 9 lite , Mate 10 lite) και περιμένω την μαύρη Παρασκευή για να δω ποιο θα χτυπήσω....
Δεν βιάζομαι εξάλλου , δώρο θα είναι ... :inlove:
Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις.
Πάρε ένα redmi note 5 η ένα Mia2 που είναι σαφώς ανώτερα και πιο φθηνά.

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#544036 Αρχίσαμε από τώρα τις ΑΝΟΗΣΊΕΣ για Μαύρες Παρασκευές; :s_whiteflag

Πήγαινε πάρτο τώρα.

ΤΏΡΑ ΕΊΠΑ! :x
Άβαταρ μέλους
By gianik
#544042
g8777 έγραψε:Αρχίσαμε από τώρα τις ΑΝΟΗΣΊΕΣ για Μαύρες Παρασκευές; :s_whiteflag

Πήγαινε πάρτο τώρα.

ΤΏΡΑ ΕΊΠΑ! :x




το έχουμε ξαναπει :s_mad
κάτι που π.χ κοστίζει 250 € και σε λίγες μέρες μπορεί να το βρεις 200€ και εφ όσον δεν βιάζεσαι , σε χαλάει να περιμένεις λίγο και να το παραγγείλεις την ρημάδα εκείνη ημέρα (ηλεκτρονικά) και τσουπ να έρθει σπιτι σου;;;;; :rant: :rant: :rant: :rant:
κινητό από σκρουτζομάγαζο δεν αγοράζω... :rtfm: προτιμώ γαλέρες... :roll:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#544043 :(
Corsair

:s_sorry
Άβαταρ μέλους
By gianik
#544045 ρε ουστ... :x
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#544047
gianik έγραψε:...κινητό από σκρουτζομάγαζο δεν αγοράζω...


Απο περιεργεια ρωταω... γιατι οχι?

Εγω εχω αγορασει καμια 10αρια και ποτε δεν ειχα προβλημα. Αλλα και να υπαρξει προβλημα, η εγγυηση ισχυει.

Γιατι να το αγορασεις απο το Πλαισιο και τον Κωτσοβολο 10-20% ακριβοτερα (ή μηπως ακομα παραπανω σε ορισμενες περιπτωσεις)?

Γιατι να το παρεις απο την εταιρια κινητης σαν αναβαθμιση συσκευης (που και παλι στο χρεωνουν ΠΟΛΥ ακριβοτερα) και να μην παρεις την εκπτωση που δινουν σα μηνιαια εκπτωση στο λογαριασμο σου (1/12 της συνολικης εκπτωσης σε καθε λογαριασμο)?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#544048
gianik έγραψε:'Εχω λοκάρει τιμές από 2-3 κινητά (P10lite , honor 9 lite , Mate 10 lite) και περιμένω την μαύρη Παρασκευή για να δω ποιο θα χτυπήσω....
Δεν βιάζομαι εξάλλου , δώρο θα είναι ... :inlove:

Xiaomi Νote 6 pro στα 250€ και θα σε αγαπαει περισσοτερο. Αυτο ναι, αξιζει να περιμενεις την Μαυρη Παρασκευη να το παρεις 50€ κατω.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#544049
George_Prix έγραψε:Αλλα και να υπαρξει προβλημα, η εγγυηση ισχυει


Αυτό, σε ό,τι αφορά τα μη EU κινητά, δεν ισχύει.
Ή τέλος πάντων δεν ισχύει το "εγγύηση αντιπροσωπείας".
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#544051
Asimov έγραψε:
George_Prix έγραψε:Αλλα και να υπαρξει προβλημα, η εγγυηση ισχυει


Αυτό, σε ό,τι αφορά τα μη EU κινητά, δεν ισχύει.
Ή τέλος πάντων δεν ισχύει το "εγγύηση αντιπροσωπείας".


Βασικα ποτε δε χρειαστηκα την εγγυηση μεχρι τωρα και η λογικη μου ειναι "εχω γλυτωσει πολλα χιλιαρικα εδω και 15 χρονια (που αγοραζω παντα απο το εξωτερικο η απο το skroutz) οποτε ακομα και αν χαλασει καποτε δινω 50-100 ευρω και το φτιαχνω".

Αλλα οσες φορες αγορασα απο το skroutz και ρωτησα αν ισχυει η εγγυηση μου ειπαν οτι ισχυει κανονικα. Τωρα αν παραμυθιαζουν τον κοσμο για να πουλησουν δεν το ξερω...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#544057 Δεν ξέρω τι κινητά είχες, αλλά, όπως έγραψα πολύ συγκεκριμένα, για τα μη EU κινητά που κάνουν παραεισαγωγή τα σκρουτζομάγαζα δεν εγγυάται η αντιπροσωπεία. Τώρα, να προσφέρουν δική τους εγγύηση, πολύ πιθανό, αλλά θα πρέπει να βγάλεις άκρη αν κάτσει στραβή. Κάνα δυο που έχω υπόψιν αναφέρουν "εγγύηση καταστήματος", οπότε όχι, αυτοί οι συγκεκριμένοι δεν παραμυθιάζουν, κάποιοι άλλοι μπορεί.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#544059
Asimov έγραψε:Δεν ξέρω τι κινητά είχες, αλλά, όπως έγραψα πολύ συγκεκριμένα, για τα μη EU κινητά που κάνουν παραεισαγωγή τα σκρουτζομάγαζα δεν εγγυάται η αντιπροσωπεία. Τώρα, να προσφέρουν δική τους εγγύηση, πολύ πιθανό, αλλά θα πρέπει να βγάλεις άκρη αν κάτσει στραβή. Κάνα δυο που έχω υπόψιν αναφέρουν "εγγύηση καταστήματος", οπότε όχι, αυτοί οι συγκεκριμένοι δεν παραμυθιάζουν, κάποιοι άλλοι μπορεί.
Με εξαίρεση τα xiaomi και τα iPhone σε όλες τις υπόλοιπες εταιρείες έχεις κανονικά 2 χρόνια εγγύηση.
Επιβεβαιωμενο από μένα σε σαμμυ και lg

.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#544065 Sammy δεν έχεις αν είναι εκτός EU. Όχι μόνο δεν έχεις εγγύηση, αρνούνται να αλλάξουν πχ μπαταρία ακόμα κι επί πληρωμή.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#544066
Asimov έγραψε:Δεν ξέρω τι κινητά είχες, αλλά, όπως έγραψα πολύ συγκεκριμένα, για τα μη EU κινητά που κάνουν παραεισαγωγή τα σκρουτζομάγαζα δεν εγγυάται η αντιπροσωπεία. Τώρα, να προσφέρουν δική τους εγγύηση, πολύ πιθανό, αλλά θα πρέπει να βγάλεις άκρη αν κάτσει στραβή. Κάνα δυο που έχω υπόψιν αναφέρουν "εγγύηση καταστήματος", οπότε όχι, αυτοί οι συγκεκριμένοι δεν παραμυθιάζουν, κάποιοι άλλοι μπορεί.


Τα περισσοτερα κινητα που αγορασα ηταν Samsung και μου ειπαν "ναι ισχυει η εγγυηση απο την επισημη αντιπροσωπεια". Αν θυμαμαι καλα το ιδιο μου ειπαν και για κατι Sony και LG που αγορασα στη μανα μου και σε μια φιλη που δεν ειχαν επαφη με το internet.

Δεν ξερω αν ισχυει πραγματι η εγγυηση και δεν επιμενω. Τα πρωτα χρονια για να πω την αληθεια το ειχα λιγο σα ρισκο στην ακρη του μυαλου μου, αλλα πλεον μετα απο τοσα λεφτα που εχω γλυτωσει και μαλιστα χωρις να χρειαστω ποτε την εγγυηση, αγοραζω απο το φθηνοτερο καταστημα χωρις δευτερη σκεψη (ή αν ενα αλλο καταστημα με πολυ καλυτερα/περισσοτερα reviews το εχει λιγα ευρω ακριβοτερα φυσικα το προτιμω). Το μονο που τηρω σα δικλειδα ασφαλειας ειναι η αντικαταβολη. Προτιμω να δωσω 2 ευρω παραπανω και να το πληρωσω οταν το πιασω στα χερια μου παρα να εχω το αγχος με τα ταχυδρομεια, μια πιθανη καθυστερηση κτλ...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#544069
alexm έγραψε:Με εξαίρεση τα xiaomi και τα iPhone σε όλες τις υπόλοιπες εταιρείες έχεις κανονικά 2 χρόνια εγγύηση.
Επιβεβαιωμενο από μένα σε σαμμυ και lg


Δεν αναφέρω μάρκες, αναφέρω πολύ συγκεκριμένα EU και μη-EU. Ισχύει για τους πάντες. Κοιτάζουμε το σχετικό ταμπελάκι και αποφασίζουμε.