Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#599265 Volume - και power button μαζί για >10s
Άβαταρ μέλους
By g8777
#599275
mirage έγραψε:Ψωνίζεις Note10+ ή αλλιώς κανε ό,τι νομίζεις.


Εδώ κάναμε τάμα να ξεκολλήσει από Optimus G ( :shifty: ) , ΑΣΕ ΜΑΣ.

drdino έγραψε:Volume - και power button μαζί για >10s


Πήγε παμπλικ ,της το έφτιαξαν, κάτι τέτοιο με τα κουμπιά μου είπε ότι έκαναν. Δεν την ρώτησα αν της ζήτησαν λεφτά, λυπήθηκα την καρδιά μου. :(
Άβαταρ μέλους
By mirage
#599282 G σε βλέπω να κοιμάσαι με τις αρκούδες του Αρκτούρου σύντομα...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601769 Ψάχνω για κινητό για την :inlove: . Τώρα έχει Xiaomi Redmi 4X Note. Το budget είναι κάτω από 200€, γιατί το πληρώνουμε από την τσέπη μας. Σκέφτομαι αυτά τα δύο, και νομίζω πως καλύτερη επιλογή είναι το Redmi 7 λόγω μπαταρίας και κάμερας.
https://www.skroutz.gr/s/17025989/Xiaom ... -64GB.html
και
https://www.skroutz.gr/s/15863576/Xiaom ... -64GB.html
Το βλέπω σωστά, ή όχι; Η αγορά θα γίνει από το φθηνότερο κατάστημα, τιμολόγιο δεν μας ενδιαφέρει.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#601771 To Redmi 7 το έχει η μάνα μου. Πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά του.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#601863 200€ την κοστολογείς την :inlove: :lol:

Εγώ θα έπερνα το Samsung A50 πάντως, δείξε λίγο παραπάνω αγάπη :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601880
gakost έγραψε:200€ την κοστολογείς την :inlove: :lol:

Εγώ θα έπερνα το Samsung A50 πάντως, δείξε λίγο παραπάνω αγάπη :s_wink

Αυτή έβαλε το budget! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#601942 Καλησπερα σε ολους και ολες.

Σκεφτομαι να αγορασω το Xiaomi mi 9 128Gb.

1) Στα σκρουτζομαγαζα, παιζει καμια παγιδα με μοντελο που δεν υποστηριζει μπαντες κλπ?
2) Root γινεται ευκολα ή θα πρεπει να διαβασω για πανελληνιες οπως εκανα με οποιο Samsung πρωτοεβγαινε και ειχε τα δικα του τερτιπια?
3) Εχει always on display?
4) Πρωτη φορα σε Κινα. Ισχυει οτι το λειτουργικο εχει built in διαφημισεις? Παιρνουν πουλο στο 100% ή καθε τοσο θα μου γυρναν τα μυαλα?

Αυτα, thanks in advance! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#601947
Morx έγραψε:Καλησπερα σε ολους και ολες.

Σκεφτομαι να αγορασω το Xiaomi mi 9 128Gb.

1) Στα σκρουτζομαγαζα, παιζει καμια παγιδα με μοντελο που δεν υποστηριζει μπαντες κλπ?
2) Root γινεται ευκολα ή θα πρεπει να διαβασω για πανελληνιες οπως εκανα με οποιο Samsung πρωτοεβγαινε και ειχε τα δικα του τερτιπια?
3) Εχει always on display?
4) Πρωτη φορα σε Κινα. Ισχυει οτι το λειτουργικο εχει built in διαφημισεις? Παιρνουν πουλο στο 100% ή καθε τοσο θα μου γυρναν τα μυαλα?

Αυτα, thanks in advance! :metalo:


1) το Global να ναι και θα εχει τα παντα
2) για root πρωτα κανεις αιτηση στην Xiaomi για ξεκλειδωμα bootloader και μετα κανεις οτι θες. Ευκολα ειναι ολα παντως. Βεβαια root εν ετη 2019 δεν ξερω γιατι μπορει να θες.
3) εχει
4) Οι διαφημισεις δεν παιζουν Ελλάδα. Ειναι σε καποιες εφαρμογες της Xiaomi και υπαρχει επιλογη να γινουν disabled. Προσωπικα δεν εχω δει ποτε.

Αφου τα παμε αυτα, δεν θα παρεις Mi9 γιατι ετσι και γιατι το λεω εγω. :rtfm: Ομορφα και φασιστικα. Mi9T & Mi9T Pro: Διαλεξε και παρε. Αυτα σου επιτρεπω. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#601985 Τι ειναι το ΜΙ9Τ Pro ???
Τι παει να πει αιτηση στην Xiaomi?? Τι φαση ???? :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
:lol:

Με τα κινητα δεν ασχολουμαι πλεον... εχω χασει τη μπαλα!


Υ.Γ. Root θελω για να μην βλεπω διαφημισεις σε καμια καρκινιαρικη κωλοεφαρμογη χωρις να αναγκαζομαι να περναω τα παντα απο VPN.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#601996 Για να ξεκλειδώσεις τον bootloader (απαιτούμενο για να έχεις δικαιώματα root) θα πρέπει να πάρεις ένα κωδικό από τη xiaomi. Κάνεις online αίτημα και περιμένεις, νομίζω, έως 72 ώρες για να στείλουν τον κωδικό.

Root δε χρειαζεται, υπάρχουν πολλές εφαρμογές adblock ή που λειτουργούν σαν adblock χωρίς root. Υποψη, σε root συσκευές ενδέχεται να μη μπορείς να χρησιμοποιήσεις σοβαρές εφαρμογές πχ ebanking.

Debloat γίνεται επίσης χωρίς root όποτε δε βλέπω το λόγο να μπεις στη διαδικασία.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#602009 Root επιμενω να κανω, γιατι το μαγικο ΑdΑway ειναι πολυ πολυ πιο αποτελεσματικο.
Ολα τ'αλλα ειναι ημιμετρα.
Δεν με ενδιαφερει το web banking απο το κινητο ιδιαιτερα, αν και τοσα χρονια rooted (απο το 2013) οποιαδηποτε εφαρμογη ελληνικης τραπεζας λειτουργει απροβληματιστα, με μοναδικη εξαιρεση NFC Payments.
No big deal για μενα.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#602012
Morx έγραψε:Τι ειναι το ΜΙ9Τ Pro ???
Τι παει να πει αιτηση στην Xiaomi?? Τι φαση ???? :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
:lol:

Με τα κινητα δεν ασχολουμαι πλεον... εχω χασει τη μπαλα!


Υ.Γ. Root θελω για να μην βλεπω διαφημισεις σε καμια καρκινιαρικη κωλοεφαρμογη χωρις να αναγκαζομαι να περναω τα παντα απο VPN.



Πέρνας απο την Infoquest, θα πας στον πρωτο οροφο και θα ζητησεις μια αιτηση bootloader unlocker. Συμπληρώνεις τα στοιχεια σου, το IMEI της συσκευης, το IMSI της SIM και κάτι αλλα ψιλα και θα πας στο ισογειο να παρεις πρωτοκολο. Μετα πάλι στον πρωτο οροφο απο εκει που συμπληρωσες την αιτηση και μια τελικη υπογραφη απο τον αρχιτεχνικο στον δευτερο οροφο. Τα ξαναπας στον πρωτο οροφο και μετα περιμενεις γυρω στις 7 μέρες να σου αποστειλουν ταχυδρομικως τον κωδικο.

Αυτα σε οτι αφορα το unlock.

Απο εκει και περα οπως σε ειπε ο Σαξον, δε σου χρειάζεται. Βάζεις το Blokada και δεν περναει τιποτα και πουθενα απο διαφιμησεις κλπ.

Τώρα αν πας και το κανεις root θα ειναι γιατι ειναι στραβο το κεφαλι σου και δεν μας ακους. :rtfm: :lol: