Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#810120 Ελληναράς; περπατημένος :metalo: ίσως μισός ιταλός , μισός έλληνας;





Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#810135 Έχω να παρατηρήσω την απόλυτη νίκη των μπραζίλ μαγιό, μια τεράστια προσφορά στον παγκόσμιο πολιτισμό, που δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε.
Να πω επίσης πως όμορφη η Copa Cabana, αλλά αναμενόμενα το νερό είναι και θολό (με τόσο κόσμο λογικό) και κρύο (Ατλαντικός ωκεανός είναι αυτός...).
Αυτά για να καταλαβαίνουμε γιατί η Αθηναϊκή (sic) Ριβιέρα (μπλιαχ) θεωρείται φοβερό οικόπεδο παγκοσμίως.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#810137
Anonymous Founder έγραψε:Έχω να παρατηρήσω την απόλυτη νίκη των μπραζίλ μαγιό, μια τεράστια προσφορά στον παγκόσμιο πολιτισμό, που δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε.


Οπως ειπε καποιος σεξισταρος ομως για τα κολαν και εφαρμοζεται και στα μπραζιλιαν: θα πρεπε να βγαινουν μονο σε small/medium. Παιρνω αποσταση απο την προηγουμενη προταση

Anonymous Founder έγραψε:Να πω επίσης πως όμορφη η Copa Cabana, αλλά αναμενόμενα το νερό είναι και θολό (με τόσο κόσμο λογικό) και κρύο (Ατλαντικός ωκεανός είναι αυτός...).
Αυτά για να καταλαβαίνουμε γιατί η Αθηναϊκή (sic) Ριβιέρα (μπλιαχ) θεωρείται φοβερό οικόπεδο παγκοσμίως.


Για να επαναληφθω για εκατοστη φορα, παιρνοντας πασα απο το παραπανω, και το πρωτο αποτελεσμα του γκουγκλ για best beaches in europe

https://www.lonelyplanet.com/articles/b ... hes-europe

Ανοιγεις και σου φευγει το ματι. Νταξει η νορβηγια, να το καταπιω, δεν πας για βουτιες αλλα για το βορειο σελας. Σκρολαρεις παρακατω και βλεπεις κατι σκωτιες, κατι δανιες, κατι ιρλανδιες, α! και το ναυαγιο. Νταξει. Να το ξαναπω: Για να χωρεσει παραλια εκτος μεσογειου σε οποιαδηποτε λιστα παραλιων ειτε ευρωπης ειτε κοσμου ολοκληρου, πρεπει να τιτλοφορειται τουλαχιστον 10000 best beaches in X. Και στις 1000 πρωτες οι 900 να ειναι ελλαδα. Και τελοσπαντων, πως μπορεις να εξηγησεις στον καθε ασχετο πως η παραλια δεν εχει καμια σημασια? Οταν εχεις τα καλυτερα νερα του κοσμου, ολα τα 100000 χλμ ακτογραμμης ειναι η παραλια σου, πως να μπει σε λιστα αυτο? Αν εχεις σπιτι κοντα στο νερο, απλα κατηφοριζεις και βουτας. 'Η οδηγεις παραλληλα στο νερο, ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΣΤΗ ΧΩΡΑ, κι οπου σου γυαλισει σταματας και βουτας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#810140
Chris έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Έχω να παρατηρήσω την απόλυτη νίκη των μπραζίλ μαγιό, μια τεράστια προσφορά στον παγκόσμιο πολιτισμό, που δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε.


Οπως ειπε καποιος σεξισταρος ομως για τα κολαν και εφαρμοζεται και στα μπραζιλιαν: θα πρεπε να βγαινουν μονο σε small/medium. Παιρνω αποσταση απο την προηγουμενη προταση

Εγώ πάλι θέλω ΟΛΕΣ, όμορφες άσχημες, αδύνατες, χοντρές, να νιώθουν άνετα να φορέσουν ό,τι γουστάρουν. Αυτό θα εκδημοκρατίσει το γυμνό σώμα, και θα επιτρέψει σε όλους και όλες να διώξουν τα κόμπλεξ τους.
Δεν χρειάζεται δηλαδή να είναι όλες όμορφες για όλους, αλλά σίγουρα δεν χρειάζεται να νιώθουν άσχημα που δεν αρέσουν σε όλους.
Οπότε, ναι, μπραζίλ ακόμη και στους λιγότερο όμορφους κ :lipsealed: λους θα πω εγώ. Διαφωνούμε δηλαδή πολύ σε αυτό.
Υπόψιν, θεωρώ πως αυτό θα βοηθήσει ακόμη και τους πιο σεξιστές, στην προσπάθειά τους να βρουν ταίρι. Συχνά, οι πιο σεξιστές είναι οι πιο πεινασμένοι (γιατί δεν είναι όλοι πλούσιοι, αν είσαι πλούσιος, πηδάς ό,τι γουστάρεις κι ας είσαι ο μεγαλύτερος @@ας).
Chris έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Να πω επίσης πως όμορφη η Copa Cabana, αλλά αναμενόμενα το νερό είναι και θολό (με τόσο κόσμο λογικό) και κρύο (Ατλαντικός ωκεανός είναι αυτός...).
Αυτά για να καταλαβαίνουμε γιατί η Αθηναϊκή (sic) Ριβιέρα (μπλιαχ) θεωρείται φοβερό οικόπεδο παγκοσμίως.


Για να επαναληφθω για εκατοστη φορα, παιρνοντας πασα απο το παραπανω, και το πρωτο αποτελεσμα του γκουγκλ για best beaches in europe

https://www.lonelyplanet.com/articles/b ... hes-europe

Ανοιγεις και σου φευγει το ματι. Νταξει η νορβηγια, να το καταπιω, δεν πας για βουτιες αλλα για το βορειο σελας. Σκρολαρεις παρακατω και βλεπεις κατι σκωτιες, κατι δανιες, κατι ιρλανδιες, α! και το ναυαγιο. Νταξει. Να το ξαναπω: Για να χωρεσει παραλια εκτος μεσογειου σε οποιαδηποτε λιστα παραλιων ειτε ευρωπης ειτε κοσμου ολοκληρου, πρεπει να τιτλοφορειται τουλαχιστον 10000 best beaches in X. Και στις 1000 πρωτες οι 900 να ειναι ελλαδα. Και τελοσπαντων, πως μπορεις να εξηγησεις στον καθε ασχετο πως η παραλια δεν εχει καμια σημασια? Οταν εχεις τα καλυτερα νερα του κοσμου, ολα τα 100000 χλμ ακτογραμμης ειναι η παραλια σου, πως να μπει σε λιστα αυτο? Αν εχεις σπιτι κοντα στο νερο, απλα κατηφοριζεις και βουτας. 'Η οδηγεις παραλληλα στο νερο, ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΣΤΗ ΧΩΡΑ, κι οπου σου γυαλισει σταματας και βουτας.

Γελάω κι εγώ με κάποιους που λένε για την Αθήνα. Ποια μεγαλούπολη έχει βουνά για ορειβασία ή ποδήλατο στην 1 ώρα και παραλίες με αυτή την ποιότητα σε μισή ώρα; Δεν μιλώ καν για κάποιους τυχερούς που μένουν νότια, που μπορούν να βουτάνε κάθε μέρα το καλοκαίρι μετά την δουλειά.
Που ξεκινάς ταξίδι για Πάτρα ξέρω γω και έχεις και το μαγιό μαζί σου να ρίξεις μια βουτιά στο Δερβένι ή στο Λόγγο;
Που ακόμη και την χειρότερη παραλία, την βλέπει ο άλλος και ξερογλείφεται; Είχα πάει κάτι Καναδούς για φαγητό με την δουλειά, στην Αρχαία Κόρινθο. Για τα δεδομένα μας, η ταβέρνα ήταν της πλάκας, αλλά είχε φρέσκο ψάρι και θαλασσινά, ήταν πάνω στην παραλία, και έβλεπες την θάλασσα στα 10 μέτρα.
Ε, τους είχε φύγει το σαγόνι! Χωρίς καμία υπερβολή. :s_biggrin

Με ρώτησαν κιόλας, πώς ήξερα το μέρος, και τους είπα παιδιά, πρώτη φορά έρχομαι, απλώς βρήκα την πρώτη ταβέρνα κοντά στο σημείο που δουλεύαμε.
:s_rofl :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#810143
Chris έγραψε:
Ανοιγεις και σου φευγει το ματι. Νταξει η νορβηγια, να το καταπιω, δεν πας για βουτιες αλλα για το βορειο σελας. Σκρολαρεις παρακατω και βλεπεις κατι σκωτιες, κατι δανιες, κατι ιρλανδιες, α! και το ναυαγιο. Νταξει. Να το ξαναπω: Για να χωρεσει παραλια εκτος μεσογειου σε οποιαδηποτε λιστα παραλιων ειτε ευρωπης ειτε κοσμου ολοκληρου, πρεπει να τιτλοφορειται τουλαχιστον 10000 best beaches in X. Και στις 1000 πρωτες οι 900 να ειναι ελλαδα. Και τελοσπαντων, πως μπορεις να εξηγησεις στον καθε ασχετο πως η παραλια δεν εχει καμια σημασια? Οταν εχεις τα καλυτερα νερα του κοσμου, ολα τα 100000 χλμ ακτογραμμης ειναι η παραλια σου, πως να μπει σε λιστα αυτο? Αν εχεις σπιτι κοντα στο νερο, απλα κατηφοριζεις και βουτας. 'Η οδηγεις παραλληλα στο νερο, ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΣΤΗ ΧΩΡΑ, κι οπου σου γυαλισει σταματας και βουτας.

Απο τις παραλιες που ειδα τις μσες τις περασα για Ελληνικες :lol:

Το ναυαγιο δε, χωρις το κουφαρι, δεν λεει και πολλα, αντικειμενικα. Απο κει και περα, κεδροδασος Χανιων, Φαλασσαρνα, παραλια του Σιμου Ελαφονησος, κλπ δεν τις ειδαν μαλλον αυτοι που εβγαλαν τις 20 καλυτερες.

Επισης βρειτε το καλοκαιρι παραλια χωρις κοσμο σε Βαλεαριδες, Ιταλικη Ριβιερα, Γαλλικη, Καναρια ή παραλιες της Ισπανιας, να δω κατι.

Γιατι στην Ελλαδα με λιγο ψαξιμο βρισκεις και αυτο ηταν το κυριο πραγμα που μου ελεγαν οσοι ξενοι εχω φιλοξενησει ή κανει διακοπες μαζι, η δυνατοτητα να μην εισαι τριτη σειρα πετσετα απο την θαλασσα ακομα και σε πολυκοσμα μερη.

ΕΔΙΤ.
Συμφωνω με Chris για τα μπραζιλιαν και απο εμπειριες φιλων αλλα και της :inlove: που περασε μια βδομαδα στο Ριο, οι καλοι κωλοι ειναι κι εκει σπανιοι αλλα οταν τους δεις ειναι ΟΥΑΟΥ, επισης παιζει πολυ πλαστικη και τα νερα της Κοπα Καμπανα ειναι λιγοτερα κρυα απο το Ιονιο κι η η Ιπανεμα ειναι πιο ομορφη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#810145 Έριξα κι εγώ μια ματιά στο link του Chris, και βλέπω πρώτη φωτό από Σαρδηνία:
Εικόνα
Όταν λέω εγώ για την Αττική, δείτε εδώ στο ΚΑΠΕ στα Λεγρενά:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Βέβαια, τα ΣΚ το καλοκαίρι, και αυτή θα έχει κόσμο, κάτι αναμενόμενο για όλες τις παραλίες που είναι κοντά σε μια μεγαλούπολη. Αλλά δεν υπάρχουν πολλές μεγαλουπόλεις στον κόσμο με αυτό το προνόμιο.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#813343 Θεούλης ο τύπος :thumbsup: :lol:

Άβαταρ μέλους
By dimviii
#816467 κοιταξτε την ταχυτητα στην αντιδραση της γατας vs φιδι :omg:

https://twitter.com/Figensport/status/1 ... 7219952642
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#816496 Δεν είμαι και πολύ της θάλασσας, αλλά αυτά τα σκαφάκια είναι super! :thumbsup: